Eπιτέλους ο πρώτος τέλειος ΑΤΙ Driver (9.8)!!!

ixirogian | Πέμ, 08/20/2009 - 17:19 | 2' | 54

    1.Παίζει out of the box κάθε τύπο Video και σε κάθε player χωρίς να χρειάζεται η αλλαγή του outpout (αυτό ίσχυε και για τον προηγούμενο 9.7)

     2. Πλέον το Google-Earth λειτουργεί άψογα (με τον 9.7 εμφανίζονταν κάποια μαύρα πλαίσια στην αριστερή μπάρα του προγράμματος...)

     3. Το σκρόλ σε ιστοσελίδες παραφορτωμένες με Flash είναι εξαιρετικό (με τον 9.7 κόλλαγε από λίγο έως πολύ...)

    4. Η απόδοση στα παιχνίδια 3D είναι εξαιρετική...

    Με λίγα λόγια ένας άψογος driver και πλέον εμείς οι κάτοχοι ΑΤΙ κάρτας γραφικών θα ξεχάσουμε τα προβλήματα των προηγούμενων Drivers.

    Όλα αυτά σε Ubuntu 9.04 και MInt 7 με πυρήνα 2.6.28-xx.

  Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τις άλλες (rpm) διανομές και με τους νεώτερους πυρήνες...

   Εγώ πάντως ενθουσιάστηκα με το Ubuntu μου και το Mint μου και εξ ου και ο διθυραμβικός τίτλος του μηνύματος

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

mitsaras77]

**off topic**
ΟΜΩΣ, δούλεψαν για πρώτη φορά ο radeon και mesa-7.6 από το git, όσον αφορά τα 3D γραφικά. Σήμερα, μπόρεσα και έτρεξα το Openarena με direct rendering acceleration!! Είμαι πολύ ευτυχισμένος!!!

 

 

**off-topic συνέχεια**

Ποιά διαδικασία ακουλούθησες, και σε τι διανομή; Τις γνωστές οδηγίες του phoronix ή υπάρχουν έτοιμα πακέτα? Επίσης αν γίνεται πόσταρε (στο pastebin.com) το /var/log/Xorg.0.log, εγώ που το δοκίμασα ένα φεγγάρι είχα προβλήματα

Το openarena τρέχει καλά?

 

Κοίτα, δεν μπορώ να περάσω το πρώτο επίπεδο γιατί κρασάρει, αλλά το σημαντικό είναι ότι παίζει χωρίς να κάνω μαγκαϊβερισμούς (ωραία λέξη που βρήκα) για τα γραφικά. Η μεταγλώτιση γίνεται όπως την προτείνουν στο phoronix, αλλά εγώ φτιάχνω δικά μου πακέτα και συντηρώ και ένα repository με αυτά μέσα για debian/sid. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν πακέτα από άλλους, το δικό μου repo θα μπορούσα να το κάνω public αν σε ενδιαφέρει, μόνο που πρέπει κάποιος να το φιλοξενήσει σε ένα server... Είναι λίγο μανίκι...

Εδώ το xorg.0.log

Τhanks για το log. Δεν με ενδιαφέρουν τα πακέτα λόγω οτι είμαι σε openSuSE, σε ευχαριστώ πάντως. Μπορεί να τα ζητήσει κάποιος άλλος όμως. Για ubuntu υπάρχουν στο https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/radeon (Προσοχή: Μην κάνετε τίποτα αν δεν είστε σίγουροι)

Το θυμάμαι οτι το διάβαζα οτι κρασάρει όταν αλλάζεις επίπεδα. Δοκίμασες το openarena με LIBGL_ALWAYS_INDIRECT=1 openarena που προτείνει ο bridgman στο phoronix?

Teddy] Το θυμάμαι οτι το διάβαζα οτι κρασάρει όταν αλλάζεις επίπεδα. Δοκίμασες το openarena με LIBGL_ALWAYS_INDIRECT=1 openarena που προτείνει ο bridgman στο phoronix?

Το ξέρω το κόλπο. Thanks