Νέκρωμα πληκτρολογίου και ποντικιού....

kostasp | Τρί, 02/03/2009 - 20:45 | 1' | 87

Έχω πρόβλημα με το ασύρματο usb σετ πληκτρολογίου-ποντικιού και μετά από κάποια ώρας χρήσης μου "νεκρώνει".......Το θέμα βρίσκεται εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=16&t=3195 .....Άν έχετε την διάθεση ρίξτε μια ματιά...Δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 3 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

τα διάβασα όλα -έχω υπομονή τελικά-             :)

δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά μιά καί έχεις κάνει τόσα, έχεις παλιότερο kernel γιά να μπουτάρεις ή τούς έχεις σβήσει?
αν έχεις δεν το δοκιμάζεις?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Ναι έχω......!Ευχαριστώ και μπράβο για την υπομονή σου...Απ'όσο ξέρω εσύ ειδικά έχεις υπομονή...Κι αν δεν μου το παρουσιάζει με τον προηγούμενο Kernel?Παραμένω σε αυτόν μέχρι να βγει νεότερος??

6 σελίδες !!! ??? !!!
:jawdrop:

...και με λινκ αλλού !! ?? !!!!
:jawdrop: :jawdrop:

2 περιπτώσεις υποψιάζομαι:
1. Είναι όντως πρόβλημα kernel
Δοκίμασε κάποιον άλλο ή και ένα live cd άλλης διανομής
2. Είναι hardwarικό πρόβλημα.
Δεν θα πω ότι φταίει το συγκεκριμένο σετ γιατί δοκίμασες κι άλλο και πάλι τα ίδια...
Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει κάποιο πρόβλημα η mobo σου. Στη θέση σου δεν θα έβαζα φλασάκια που έχουν πολύτιμα δεδομένα πριν ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Αυο μπορείς να το διαπιστώσεις δοκιμάζοντας το σετ σε άλλο PC

γιατί όχι? τι θα σε χαλάει?

κάντο πρώτα καί ...

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

luckyb σε ευχαριστώ και σένα για την υπομονή σου...(είδα το nickname σου στο κάτω μέρος της ιστοσελίδας την στιγμή που έκανες ανάγνωση το θέμα μου...χεχε...) και σχετικά με το link αλλού που λες...δεν είναι ακριβώς έτσι....γιατί και η ελληνική κοινότητα του ubuntu είναι δικιά μας....αν κι εσύ σίγουρα το είπες καλοπροαίρετα και αστειευόμενος.....

1.Έχω κρατήσει τον προηγούμενο Kernel και θα τον δοκιμάσω...

2,Για το mobo δεν ξέρω αν ισχύει ή όχι....είδωμεν...Για το set του ασύρματου πληκτρολογίου μάλλον πρέπει να το ξεχάσω γιατί όπως είπες κι εσύ έχω δοκιμάσει με δύο διαφορετικά set ήδη και το παρουσιάζει και στα 2.....και flashakia τυχαίνει να χρησιμοποιώ κυρίως στις μπροστινές θύρες για λόγους ευκολίας...

alfisti]γιατί όχι? τι θα σε χαλάει?

κάντο πρώτα καί ...

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Τίποτα δεν με χαλάει.....θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.....

kostasp]και σχετικά με το link αλλού που λες...δεν είναι ακριβώς έτσι....γιατί και η ελληνική κοινότητα του ubuntu είναι δικιά μας....αν κι εσύ σίγουρα το είπες καλοπροαίρετα και αστειευόμενος.....

Όχι ρε kosta με παρεξήγησες.
Δεν τρώω τέτοια κολλήματα.
Εννοούσα ότι εκτός από τις 6 σελίδες, έπρεπε να διαβάσω και μερικά λινκ που έδιναν οι Ubuntάδες εκεί.
:-)

luckyb]

kostasp]και σχετικά με το link αλλού που λες...δεν είναι ακριβώς έτσι....γιατί και η ελληνική κοινότητα του ubuntu είναι δικιά μας....αν κι εσύ σίγουρα το είπες καλοπροαίρετα και αστειευόμενος.....

Όχι ρε kosta με παρεξήγησες.
Δεν τρώω τέτοια κολλήματα.
Εννοούσα ότι εκτός από τις 6 σελίδες, έπρεπε να διαβάσω και μερικά λινκ που έδιναν οι Ubuntάδες εκεί.
:-)

Δεν σε παρεξήγησα.....καταλαβαίνω......

Μόλις μου το ξαναπαρουσίασε και με την προηγούμενη έκδοση του πυρήνα δηλαδή την 2.6.27.7....Εκείνη την στιγμή έτρεχα ένα video μέσω dvd με τον vlc και μόλις είχα αρχίσει να φτιάχνω ένα cd δεδομένων (αν παίζουν ρόλο αυτά...) κι εκείνη την στιγμή πάγωσε το σύστημα και ακούστηκε ένα μακρόσυρτο "τσαφ" από τα ηχεία...

Έκανα hard reset και επέλεξα πάλι τον παλιό πυρήνα και μετά από αρκετή ώρα κατάφερα να εισέλθω στο λειτουργικό γιατί είχε κολλήσει η μπάρα προόδου που εμφανίζεται πριν κάνουμε login......(να σημειώσω και πάλι αν έχει σχέση ότι είχα τα 2 δισκάκια μέσα...)... :?

Να αρχίσω να σηκώνω τα χέρια ψηλά? :mrgreen: :?:

εμένα μου ακούγεται πάντως σαν πρόβλημα τροφοδοσίας της θύρας usb, δεν δίνει σωστό ρεύμα. Ανησυχητικό ακούγεται επίσης το "τσαφ" από τα ηχεία, μήπως το πρόβλημα της τροφοδοσίας με ρεύμα είναι γενικότερο (mobo, τροφοδοτικό κ.τ.λ.)...

Δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι άλλο σχετικό με ρεύμα...πως θα το τσεκάρω?

ο υπολογιστής που έχεις είναι αυτός που περιγράφεις στο ubuntu-gr?? Μήπως το UPS που έχεις συνδεδεμένο στην usb θύρα έχει αρχίσει να τα παίζει??

Τι έκδοση είναι η θύρα usb (1 ή 2)??Γιατί η πρώτη έκδοση έχει χαμηλότερη τάση ρεύματος και πολλές συσκευές δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά (και ας τιτλοφορούνται ως συμβατές...)! Επειδή δεν μπορώ να ξαναδιαβάσω το νήμα-σεντόνι στο ubuntu-gr και τώρα δεν θυμάμαι, αν συνδέσεις κάποιον εξωτερικό σκληρό δίσκο (που δεν έχει και δική του τροφοδοσία ρεύματος) στην θύρα, λειτουργεί κανονικά...???Γενικά οι εξ. σκληροί δίσκοι είναι ενεργοβόροι...

apkoutsou]ο υπολογιστής που έχεις είναι αυτός που περιγράφεις στο ubuntu-gr?? Μήπως το UPS που έχεις συνδεδεμένο στην usb θύρα έχει αρχίσει να τα παίζει??

Τι έκδοση είναι η θύρα usb (1 ή 2)??Γιατί η πρώτη έκδοση έχει χαμηλότερη τάση ρεύματος και πολλές συσκευές δεν μπορούν να λειτουργήσουν σωστά (και ας τιτλοφορούνται ως συμβατές...)! Επειδή δεν μπορώ να ξαναδιαβάσω το νήμα-σεντόνι στο ubuntu-gr και τώρα δεν θυμάμαι, αν συνδέσεις κάποιον εξωτερικό σκληρό δίσκο (που δεν έχει και δική του τροφοδοσία ρεύματος) στην θύρα, λειτουργεί κανονικά...???Γενικά οι εξ. σκληροί δίσκοι είναι ενεργοβόροι...

Ο υπολογιστής που έχω ναι είναι αυτός που περιγράφω στην υπογραφή μου στο ubuntu.gr.Τώρα τι να σου πω για το ups....Να αρχίσω να τα βγάζω όλα άχρηστα???Γεγονός είναι ότι 1-2 μέρες δεν μου το έχει παρουσιάσει ακόμα και δουλεύω την προτελευταία έκδοση του πυρήνα....

Οι πίσω θύρες usb κανονικά θα πρέπει να είναι usb2 αλλά απότι θυμάμαι όταν είχα μπει διαχείριση συστήματος στα windows μου έδειχνε πως έχω μόνο μία γρήγορη θύρα usb2,ίσως θυμάμαι και λάθος...Πως θα το τσεκάρω στο ubuntu?

Λογικό να μην μπορείς να διαβάσεις όλο αυτό το θέμα που άνοιξα στο ubuntu.gr...είναι κουραστικό...Δυστυχώς δεν έχω εξωτερικό σκληρό δίσκο στην διάθεση μου....

δώσε

lspci | grep USB

θα πρέπει να σου εμφανίσει μια λίστα με τους USB Controllers του συστήματος. Εκεί θα δείς ποιά έκδοση USB είναι...
Εμένα μου βγάζει:

apostolos@desktop:~$ lspci | grep USB
00:1f.2 USB Controller: Intel Corporation 82801BA/BAM USB Controller #1 (rev 05)
00:1f.4 USB Controller: Intel Corporation 82801BA/BAM USB Controller #1 (rev 05)
02:02.0 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 61)
02:02.1 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 61)
02:02.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 63)

Η μητρική μου υποστηρίζει μόνο USB 1.1 (VIA Technologies) και έχω εγκαταστήσει μια κάρτα επέκτασης USB 2.0 (Intel Corporation), όμως η pci κάρτα δεν μπορεί να τροφοδοτήσει σωστά με ρεύμα και έχω αναγκαστεί να αγοράσω ένα hubάκι με εξωτερική τροφοδοσία ρεύματος...!!!

Το αποτέλεσμα το δικό μου είναι:

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 05)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 05)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 05)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 05)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 05)

(δηλαδή έχεις παλιό pc κι εσύ ε?)

Μόλις μου το ξαναπαρουσίασε και παρατήρησα ότι το flashaki μου που το είχα συνδεδεμένο στις πίσως θύρες είχε ρεύμα,δηλαδή συνέχισε να ανάβει το ledaki του,αλλά το ledaki των σκληρών δίσκων ήταν νεκρό.....Οπότε δεν βλέπω κάνα νόημα να είμαι στον προηγούμενο πυρήνα αφού μου το παρουσιάζει κι με εκείνον και μπήκα στον καινούργιο πάλι....Άντε να δω πότε θα βγάλω άκρη.....

Παλαιολιθικό... Πρέπει να είναι 10ετίας, αλλά του έχω κάνει μερικές ενέσεις σε μνήμη και κάρτα γραφικών... P4@1,6GHz παρακαλώ...!!!!

Έχεις usb2... Ξαναδιάβασα το σεντόνι των 7 σελίδων και είναι σίγουρα ζήτημα τροφοδοσίας, αφού παγώνει και το σύστημα...Θα σου συνιστούσα να πάς το pc (και κυρίως το τροφοδοτικό) για έλεγχο...

Δεν νομίζω να είναι το τροφοδοτικό.....είναι από τα καλά τροφοδοτικά και το έχω κάμποσους μήνες και έχει δουλέψει απροβλημάτιστα....

kostasp,
δε νομίζω ότι μπορούμε να δώσουμε άλλες οδηγίες.
Βήμα, βήμα αποκλείσαμε κάποια πράγματα που θα μπορούσαν να φταίνε και καταλήξαμε ότι μάλλον είναι hardwarικό το πρόβλημα.

Μπορείς να δοκιμάσεις βέβαια το σετ σου σ'ένα άλλο pc να δεις πως θα πάει, αλλά προτείνω να πας το μηχάνημά σου για τσεκάρισμα όπως είπε ο apkoutsou.

αν πάλι κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο...

μου'ρθε και μια άλλη ιδέα
(Όρεξη να'χεις :-))

Δεν δοκιμάζεις ένα hubάκι με δική του τροφοδοσία.

Αν δεν θέλεις να μπεις σε άλλο έξοδο και μένεις Αθήνα, μπορώ να σου δώσω ένα που μου περισσεύει...

hubaki δεν έχω και μένα Αθήνα και πιο συγκεκριμένα Πειραιά..Αλλά παρατήρησα κάτι που ίσως έχει σχέση με το όλο πρόβλημα...Εάν βγάλω και βάλω το usb βύσμα του δέκτη σε όλες τις πίσω usb θύρες την ώρα που τρέχω ένα βίντεο με τον Totem διακόπτεται στιγμιαία ο ήχος του βίντεο.....Είναι κάποια ένδειξη αυτό?????

Μου το παρουσίασε πριν λίγο και πήγα στα logs στην κατηγορία auth.log και είδα κάτι ύποπτο και σχετικό......Δείτε το κι εσείς και πείτε μου..........

Feb 9 00:17:01 kostas-ubuntu CRON[12576]: pam_unix(cron:session): session opened for user root by (uid=0)
Feb 9 00:17:01 kostas-ubuntu CRON[12576]: pam_unix(cron:session): session closed for user root
Feb 9 01:17:01 kostas-ubuntu CRON[22876]: pam_unix(cron:session): session opened for user root by (uid=0)
Feb 9 01:17:01 kostas-ubuntu CRON[22876]: pam_unix(cron:session): session closed for user root
Feb 9 02:17:01 kostas-ubuntu CRON[425]: pam_unix(cron:session): session opened for user root by (uid=0)
Feb 9 02:17:01 kostas-ubuntu CRON[425]: pam_unix(cron:session): session closed for user root
Feb 9 03:17:01 kostas-ubuntu CRON[10704]: pam_unix(cron:session): session opened for user root by (uid=0)
Feb 9 03:17:01 kostas-ubuntu CRON[10704]: pam_unix(cron:session): session closed for user root
Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: pam_unix(gdm:session): session opened for user kostas by (uid=0)
Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: pam_ck_connector(gdm:session): nox11 mode, ignoring PAM_TTY :0
Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: gnome-keyring-daemon: couldn't lookup keyring component setting: Αποτυχία επικοινωνίας με τον εξυπηρετητή ρυθμίσεων; μερικές πιθανές αιτίες είναι ότι θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε τη δικτύωση TCP/IP για το ORBit, λη ότι έχετε παραμένοντα κλειδώματα NFS λόγω κολλήματος του συστήματος. Για πληροφορίες δείτε το http://www.gnome.org/projects/gconf/. ΙΛεπτομέρειες - 1: Failed to get connection to session: dbus-launch failed to autolaunch D-Bus session: Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 keyAutolaunch error: X11 initialization failed.
Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: )gnome-keyring-daemon: couldn't lookup ssh component setting: Αποτυχία επικοινωνίας με τον εξυπηρετητή ρυθμίσεων; μερικές πιθανές αιτίες είναι ότι θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε τη δικτύωση TCP/IP για το ORBit, λη ότι έχετε παραμένοντα κλειδώματα NFS λόγω κολλήματος του συστήματος. Για πληροφορίες δείτε το http://www.gnome.org/projects/gconf/. ΙΛεπτομέρειες - 1: Failed to get connection to session: dbus-launch failed to autolaunch D-Bus session: Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 keyAutolaunch error: X11 initialization failed.
Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: )gnome-keyring-daemon: couldn't lookup pkcs11 component setting: Αποτυχία επικοινωνίας με τον εξυπηρετητή ρυθμίσεων; μερικές πιθανές αιτίες είναι ότι θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε τη δικτύωση TCP/IP για το ORBit, λη ότι έχετε παραμένοντα κλειδώματα NFS λόγω κολλήματος του συστήματος. Για πληροφορίες δείτε το http://www.gnome.org/projects/gconf/. ΙΛεπτομέρειες - 1: Failed to get connection to session: dbus-launch failed to autolaunch D-Bus session: Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 keyAutolaunch error: X11 initialization failed.
Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: )
Feb 9 03:37:19 kostas-ubuntu gnome-keyring-daemon[5922]: adding removable location: volume_label_My_Movie_2 at /media/cdrom0
Feb 9 03:37:42 kostas-ubuntu polkit-grant-helper[6280]: granted authorization for org.freedesktop.hal.storage.mount-fixed to pid 6271 [uid=1000] [auth=kostas]
Feb 9 03:49:58 kostas-ubuntu sudo: root : TTY=unknown ; PWD=/ ; USER=kostas ; COMMAND=/usr/bin/gconftool --get /system/http_proxy/use_http_proxy
Feb 9 03:49:59 kostas-ubuntu sudo: root : TTY=unknown ; PWD=/ ; USER=kostas ; COMMAND=/usr/bin/gconftool --get /system/http_proxy/host
Feb 9 03:50:00 kostas-ubuntu sudo: root : TTY=unknown ; PWD=/ ; USER=kostas ; COMMAND=/usr/bin/gconftool --get /system/http_proxy/port

Δεν βλέπω κάτι σχετικό με την περίπτωση !!
(από την άλλη δεν είμαι και ο πιο γνώστης για να κρίνω)

Επίσης έχεις ένα pm από χθες...

[off topic]
Πολύ περίεργα μου φαίνονται τα logs στα ελληνικά, χρειάζεται προσπάθεια για να καταλάβω :P
[/offtopic]

luckyb]Δεν βλέπω κάτι σχετικό με την περίπτωση !!
(από την άλλη δεν είμαι και ο πιο γνώστης για να κρίνω)

Επίσης έχεις ένα pm από χθες...

Μόλις τώρα πρόσεξα ότι έχω pm.....Για να το δω......

Centient][off topic]
Πολύ περίεργα μου φαίνονται τα logs στα ελληνικά, χρειάζεται προσπάθεια για να καταλάβω :P
[/offtopic]

In topic....Ε κάνε μια καλή προσπάθεια μήπως βρούμε κάποια λύση.........

Είσαι περίεργη περίπτωση..
Αλλα μου φαίνεται θέμα hardware, ίσως motherboard ή bios, power managment..
who knows

Centient]Είσαι περίεργη περίπτωση..
Αλλα μου φαίνεται θέμα hardware, ίσως motherboard ή bios, power managment..
who knows

μμμ να πω ότι με βοήθησες τώρα....ψέματα θα πω......αλλά προσπάθησες τουλάχιστον.......:-)

σχετικα με το [ 2.966628] Warning! ehci_hcd should always be loaded before uhci_hcd and ohci_hcd, not after
εχεις δοκιμασει να ξεφορτωσεις και να φορτωσεις ξανα τα modules (πρωτα το ehci_hcd και μετα τα ohci_hcd,uhci_hcd )?
Επισης ριξε και μια ματια το /var/log/Xorg.0.log

marios]σχετικα με το [ 2.966628] Warning! ehci_hcd should always be loaded before uhci_hcd and ohci_hcd, not after
εχεις δοκιμασει να ξεφορτωσεις και να φορτωσεις ξανα τα modules (πρωτα τα ohci_hcd,uhci_hcd και μετα το ehci_hcd)?
Επισης ριξε και μια ματια το /var/log/Xorg.0.log

Ποια είναι αυτά τα modules?Μπορείς να τα κάνεις πιο συγκεκριμένα και ποιο συγκεκριμένη την διαδικασία του "ξεφορτώματος και φορτώματος" αυτών των modules?

Ευχαριστώ...

marios]σχετικα με το [ 2.966628] Warning! ehci_hcd should always be loaded before uhci_hcd and ohci_hcd, not after
εχεις δοκιμασει να ξεφορτωσεις και να φορτωσεις ξανα τα modules (πρωτα το ehci_hcd και μετα τα ohci_hcd,uhci_hcd )?
Επισης ριξε και μια ματια το /var/log/Xorg.0.log

Επίσης παραθέτω τα αποτελέσματα του σχετικού log που ανέφερες.....

X.Org X Server 1.5.2
Release Date: 10 October 2008
X Protocol Version 11, Revision 0
Build Operating System: Linux 2.6.24-19-server i686 Ubuntu
Current Operating System: Linux kostas-ubuntu 2.6.27-10-generic #1 SMP Fri Nov 21 12:00:22 UTC 2008 i686
Build Date: 24 October 2008  08:00:16AM
xorg-server 2:1.5.2-2ubuntu3 ([email protected])
Before reporting problems, check http://wiki.x.org
to make sure that you have the latest version.
Module Loader present
Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
(++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Mon Feb  9 03:36:43 2009
(==) Using config file: "/etc/X11/xorg.conf"
(==) No Layout section.  Using the first Screen section.
(**) |-->Screen "Default Screen" (0)
(**) |   |-->Monitor "Configured Monitor"
(**) |   |-->Device "Configured Video Device"
(==) Automatically adding devices
(==) Automatically enabling devices
(==) No FontPath specified.  Using compiled-in default.
(WW) The directory "/usr/share/fonts/X11/cyrillic" does not exist.
Entry deleted from font path.
(==) FontPath set to:
/usr/share/fonts/X11/misc,
/usr/share/fonts/X11/100dpi/:unscaled,
/usr/share/fonts/X11/75dpi/:unscaled,
/usr/share/fonts/X11/Type1,
/usr/share/fonts/X11/100dpi,
/usr/share/fonts/X11/75dpi,
/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType
(==) ModulePath set to "/usr/lib/xorg/modules"
(II) Cannot locate a core pointer device.
(II) Cannot locate a core keyboard device.
(II) The server relies on HAL to provide the list of input devices.
If no devices become available, reconfigure HAL or disable AllowEmptyInput.
(II) Open ACPI successful (/var/run/acpid.socket)
(II) Loader magic: 0x81d9a40
(II) Module ABI versions:
X.Org ANSI C Emulation: 0.4
X.Org Video Driver: 4.1
X.Org XInput driver : 2.1
X.Org Server Extension : 1.1
X.Org Font Renderer : 0.6
(II) Loader running on linux
(++) using VT number 7

(--) PCI:*(0@1:0:0) nVidia Corporation NV44 [GeForce 6200 TurboCache(TM)] rev 161, Mem @ 0xf0000000/0, 0xe0000000/0, 0xf1000000/0, BIOS @ 0x????????/131072
(II) System resource ranges:
[0] -1    0    0xffffffff - 0xffffffff (0x1) MX
[1] -1    0    0x000f0000 - 0x000fffff (0x10000) MX
[2] -1    0    0x000c0000 - 0x000effff (0x30000) MX
[3] -1    0    0x00000000 - 0x0009ffff (0xa0000) MX
[4] -1    0    0x0000ffff - 0x0000ffff (0x1) IX
[5] -1    0    0x00000000 - 0x00000000 (0x1) IX
(II) "extmod" will be loaded by default.
(II) "dbe" will be loaded by default.
(II) "glx" will be loaded. This was enabled by default and also specified in the config file.
(II) "freetype" will be loaded by default.
(II) "record" will be loaded by default.
(II) "dri" will be loaded by default.
(II) LoadModule: "glx"

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions//libglx.so
(II) Module glx: vendor="NVIDIA Corporation"
compiled for 4.0.2, module version = 1.0.0
Module class: X.Org Server Extension
(II) NVIDIA GLX Module  177.82  Tue Nov  4 14:03:48 PST 2008
(II) Loading extension GLX
(II) LoadModule: "extmod"

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions//libextmod.so
(II) Module extmod: vendor="X.Org Foundation"
compiled for 1.5.2, module version = 1.0.0
Module class: X.Org Server Extension
ABI class: X.Org Server Extension, version 1.1
(II) Loading extension SHAPE
(II) Loading extension MIT-SUNDRY-NONSTANDARD
(II) Loading extension BIG-REQUESTS
(II) Loading extension SYNC
(II) Loading extension MIT-SCREEN-SAVER
(II) Loading extension XC-MISC
(II) Loading extension XFree86-VidModeExtension
(II) Loading extension XFree86-Misc
(II) Loading extension XFree86-DGA
(II) Loading extension DPMS
(II) Loading extension TOG-CUP
(II) Loading extension Extended-Visual-Information
(II) Loading extension XVideo
(II) Loading extension XVideo-MotionCompensation
(II) Loading extension X-Resource
(II) LoadModule: "dbe"

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions//libdbe.so
(II) Module dbe: vendor="X.Org Foundation"
compiled for 1.5.2, module version = 1.0.0
Module class: X.Org Server Extension
ABI class: X.Org Server Extension, version 1.1
(II) Loading extension DOUBLE-BUFFER
(II) LoadModule: "freetype"

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules//fonts/libfreetype.so
(II) Module freetype: vendor="X.Org Foundation & the After X-TT Project"
compiled for 1.5.2, module version = 2.1.0
Module class: X.Org Font Renderer
ABI class: X.Org Font Renderer, version 0.6
(II) Loading font FreeType
(II) LoadModule: "record"

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions//librecord.so
(II) Module record: vendor="X.Org Foundation"
compiled for 1.5.2, module version = 1.13.0
Module class: X.Org Server Extension
ABI class: X.Org Server Extension, version 1.1
(II) Loading extension RECORD
(II) LoadModule: "dri"

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/extensions//libdri.so
(II) Module dri: vendor="X.Org Foundation"
compiled for 1.5.2, module version = 1.0.0
ABI class: X.Org Server Extension, version 1.1
(II) Loading extension XFree86-DRI
(II) LoadModule: "nvidia"

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/drivers//nvidia_drv.so
(II) Module nvidia: vendor="NVIDIA Corporation"
compiled for 4.0.2, module version = 1.0.0
Module class: X.Org Video Driver
(II) NVIDIA dlloader X Driver  177.82  Tue Nov  4 13:42:45 PST 2008
(II) NVIDIA Unified Driver for all Supported NVIDIA GPUs
(II) Primary Device is: PCI 01@00:00:0
(II) Loading sub module "fb"
(II) LoadModule: "fb"

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules//libfb.so
(II) Module fb: vendor="X.Org Foundation"
compiled for 1.5.2, module version = 1.0.0
ABI class: X.Org ANSI C Emulation, version 0.4
(II) Loading sub module "wfb"
(II) LoadModule: "wfb"

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules//libwfb.so
(II) Module wfb: vendor="X.Org Foundation"
compiled for 1.5.2, module version = 1.0.0
ABI class: X.Org ANSI C Emulation, version 0.4
(II) Loading sub module "ramdac"
(II) LoadModule: "ramdac"
(II) Module "ramdac" already built-in
(II) resource ranges after probing:
[0] -1    0    0xffffffff - 0xffffffff (0x1) MX
[1] -1    0    0x000f0000 - 0x000fffff (0x10000) MX
[2] -1    0    0x000c0000 - 0x000effff (0x30000) MX
[3] -1    0    0x00000000 - 0x0009ffff (0xa0000) MX
[4] -1    0    0x0000ffff - 0x0000ffff (0x1) IX
[5] -1    0    0x00000000 - 0x00000000 (0x1) IX
(II) NVIDIA(0): Creating default Display subsection in Screen section
"Default Screen" for depth/fbbpp 24/32
(**) NVIDIA(0): Depth 24, (--) framebuffer bpp 32
(==) NVIDIA(0): RGB weight 888
(==) NVIDIA(0): Default visual is TrueColor
(==) NVIDIA(0): Using gamma correction (1.0, 1.0, 1.0)
(**) NVIDIA(0): Option "NoLogo" "True"
(**) NVIDIA(0): Enabling RENDER acceleration
(II) NVIDIA(0): Support for GLX with the Damage and Composite X extensions is
(II) NVIDIA(0):     enabled.
(II) NVIDIA(0): NVIDIA GPU GeForce 6200 TurboCache(TM) (NV44) at PCI:1:0:0
(II) NVIDIA(0):     (GPU-0)
(--) NVIDIA(0): Memory: 262144 kBytes
(--) NVIDIA(0): VideoBIOS: 05.44.02.32.00
(II) NVIDIA(0): Detected PCI Express Link width: 16X
(--) NVIDIA(0): Interlaced video modes are supported on this GPU
(--) NVIDIA(0): Connected display device(s) on GeForce 6200 TurboCache(TM) at
(--) NVIDIA(0):     PCI:1:0:0:
(--) NVIDIA(0):     LG L1717S (CRT-0)
(--) NVIDIA(0): LG L1717S (CRT-0): 400.0 MHz maximum pixel clock
(II) NVIDIA(0): Assigned Display Device: CRT-0
(==) NVIDIA(0):
(==) NVIDIA(0): No modes were requested; the default mode "nvidia-auto-select"
(==) NVIDIA(0):     will be used as the requested mode.
(==) NVIDIA(0):
(II) NVIDIA(0): Validated modes:
(II) NVIDIA(0):     "nvidia-auto-select"
(II) NVIDIA(0): Virtual screen size determined to be 1280 x 1024
(--) NVIDIA(0): DPI set to (95, 96); computed from "UseEdidDpi" X config
(--) NVIDIA(0):     option
(==) NVIDIA(0): Enabling 32-bit ARGB GLX visuals.
(--) Depth 24 pixmap format is 32 bpp
(II) do I need RAC?  No, I don't.
(II) resource ranges after preInit:
[0] -1    0    0xffffffff - 0xffffffff (0x1) MX
[1] -1    0    0x000f0000 - 0x000fffff (0x10000) MX
[2] -1    0    0x000c0000 - 0x000effff (0x30000) MX
[3] -1    0    0x00000000 - 0x0009ffff (0xa0000) MX
[4] -1    0    0x0000ffff - 0x0000ffff (0x1) IX
[5] -1    0    0x00000000 - 0x00000000 (0x1) IX
(II) NVIDIA(0): Initialized GPU GART.
(II) NVIDIA(0): Setting mode "nvidia-auto-select"
(II) Loading extension NV-GLX
(II) NVIDIA(0): NVIDIA 3D Acceleration Architecture Initialized
(II) NVIDIA(0): Using the NVIDIA 2D acceleration architecture
(==) NVIDIA(0): Backing store disabled
(==) NVIDIA(0): Silken mouse enabled
(II) NVIDIA(0): DPMS enabled
(II) Loading extension NV-CONTROL
(II) Loading extension XINERAMA
(==) RandR enabled
(II) Initializing built-in extension MIT-SHM
(II) Initializing built-in extension XInputExtension
(II) Initializing built-in extension XTEST
(II) Initializing built-in extension XKEYBOARD
(II) Initializing built-in extension XC-APPGROUP
(II) Initializing built-in extension SECURITY
(II) Initializing built-in extension XINERAMA
(II) Initializing built-in extension XFIXES
(II) Initializing built-in extension RENDER
(II) Initializing built-in extension RANDR
(II) Initializing built-in extension COMPOSITE
(II) Initializing built-in extension DAMAGE
(II) Initializing built-in extension XEVIE
(II) Initializing extension GLX
(II) config/hal: Adding input device Macintosh mouse button emulation
(II) LoadModule: "evdev"

(II) Loading /usr/lib/xorg/modules/input//evdev_drv.so
(II) Module evdev: vendor="X.Org Foundation"
compiled for 1.5.2, module version = 2.0.99
Module class: X.Org XInput Driver
ABI class: X.Org XInput driver, version 2.1
(**) Macintosh mouse button emulation: always reports core events
(**) Macintosh mouse button emulation: Device: "/dev/input/event0"
(II) Macintosh mouse button emulation: Found x and y relative axes
(II) Macintosh mouse button emulation: Found 3 mouse buttons
(II) Macintosh mouse button emulation: Configuring as mouse
(II) XINPUT: Adding extended input device "Macintosh mouse button emulation" (type: MOUSE)
(**) Macintosh mouse button emulation: YAxisMapping: buttons 4 and 5
(**) Macintosh mouse button emulation: EmulateWheelButton: 4, EmulateWheelInertia: 10, EmulateWheelTimeout: 200
(II) config/hal: Adding input device Logitech USB Receiver
(**) Logitech USB Receiver: always reports core events
(**) Logitech USB Receiver: Device: "/dev/input/event2"
(II) Logitech USB Receiver: Found x and y relative axes
(II) Logitech USB Receiver: Found 9 mouse buttons
(II) Logitech USB Receiver: Found keys
(II) Logitech USB Receiver: Configuring as mouse
(II) Logitech USB Receiver: Configuring as keyboard
(II) XINPUT: Adding extended input device "Logitech USB Receiver" (type: KEYBOARD)
(**) Option "xkb_rules" "evdev"
(**) Logitech USB Receiver: xkb_rules: "evdev"
(**) Option "xkb_model" "pc105"
(**) Logitech USB Receiver: xkb_model: "pc105"
(**) Option "xkb_layout" "us,gr"
(**) Logitech USB Receiver: xkb_layout: "us,gr"
(**) Option "xkb_variant" ",extended"
(**) Logitech USB Receiver: xkb_variant: ",extended"
(**) Option "xkb_options" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
(**) Logitech USB Receiver: xkb_options: "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
(**) Logitech USB Receiver: YAxisMapping: buttons 4 and 5
(**) Logitech USB Receiver: EmulateWheelButton: 4, EmulateWheelInertia: 10, EmulateWheelTimeout: 200
(II) config/hal: Adding input device Logitech USB Receiver
(**) Logitech USB Receiver: always reports core events
(**) Logitech USB Receiver: Device: "/dev/input/event1"
(II) Logitech USB Receiver: Found keys
(II) Logitech USB Receiver: Configuring as keyboard
(II) XINPUT: Adding extended input device "Logitech USB Receiver" (type: KEYBOARD)
(**) Option "xkb_rules" "evdev"
(**) Logitech USB Receiver: xkb_rules: "evdev"
(**) Option "xkb_model" "pc105"
(**) Logitech USB Receiver: xkb_model: "pc105"
(**) Option "xkb_layout" "us,gr"
(**) Logitech USB Receiver: xkb_layout: "us,gr"
(**) Option "xkb_variant" ",extended"
(**) Logitech USB Receiver: xkb_variant: ",extended"
(**) Option "xkb_options" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
(**) Logitech USB Receiver: xkb_options: "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
AUDIT: Mon Feb  9 03:36:48 2009: 5635 X: client 4 rejected from local host ( uid=0 gid=0 pid=5841 )
AUDIT: Mon Feb  9 03:37:05 2009: 5635 X: client 4 rejected from local host ( uid=1000 gid=1000 pid=5918 )
Auth name: MIT-MAGIC-COOKIE-1 ID: -1
AUDIT: Mon Feb  9 03:37:05 2009: 5635 X: client 4 rejected from local host ( uid=1000 gid=1000 pid=5919 )
Auth name: MIT-MAGIC-COOKIE-1 ID: -1
AUDIT: Mon Feb  9 03:37:05 2009: 5635 X: client 4 rejected from local host ( uid=1000 gid=1000 pid=5920 )
Auth name: MIT-MAGIC-COOKIE-1 ID: -1

σχετικα με τα modules
σε τερματικο:
sudo rmmod uhci_hcd
sudo rmmod ohci_hcd
sudo rmmod ehci_hcd

τα ξεφορτωσαμε και τωρα τα φορτωνουμε

sudo modprobe ehci_hcd
sudo modprobe ohci_hcd
sudo modprobe uhci_hcd

marios]σχετικα με τα modules
σε τερματικο:
sudo rmmod uhci_hcd
sudo rmmod ohci_hcd
sudo rmmod ehci_hcd

τα ξεφορτωσαμε και τωρα τα φορτωνουμε

sudo modprobe ehci_hcd
sudo modprobe ohci_hcd
sudo modprobe uhci_hcd

Λοιπόν.....μου συνέβησαν τα εξής.....:

Πρώτα προσπάθησα να ξεφορτώσω το πρώτο module με την πρώτη εντολή που μου έδωσες δηλαδή αυτήν εδώ sudo rmmod uhci_hcd και μόλις την εκτέλεσα δεν λειτουργούσε ποντίκι και πληκτρολόγιο.......Οπότε πως να εκτελέσω τις υπόλοιπες εντολές χωρίς ποντίκι και πληκτρολόγιο???Στην συνέχεια τοποθέτησα το flashάκι μου σε μία από τις πίσω usb θύρες να δω αν δουλεύει και έκανε κανονικά αυτόματη εκτέλεση το λειτουργικό και είδα κανονικά τα περιεχόμενα του......Μετά παρατήρησα αν διαβάζει το ledάκι των σκληρών δίσκων και διάβαζε κανονικά τους σκληρούς δίσκους,και έπειτα λέω δεν δοκιμάζω και το PS2 ποντίκι που έχω να δω αν θα δουλέψει στην παρούσα φάση?Και με το που κάνω να το βάλω έκανε επανεκκίνηση το σύστημα κατευθείαν.....Αλλά δεν πρέπει να έκανε κανονική επανεκκίνηση γιατί με έβγαλε κατευθείαν στην login screen χωρίς να μεσολαβήσει η σχετική οθόνη που ελέγχεται η μνήμη RAM και εμφανίζεται η boot priority των αποθηκευτικών μέσων....οπότε λογικά έγινε επανεκκίνηση μόνο στον Xserver?Στην συνέχεια έκανα hard reset και μόλις εισήλθα δοκίμασα πάλι το PS2 ποντίκι και δούλευε κανονικά....

Αυτά......

off topic

kostasp]μμμ να πω ότι με βοήθησες τώρα....ψέματα θα πω......αλλά προσπάθησες τουλάχιστον.......:-)

Σωστα, έχασα 5 λεπτά απο το χρόνο μου που ασχολήθηκα. Όλοι θέλουν να σε βοηθήσουν όπως βλέπεις, αν μπορούσα να σε βοηθήσω θα το είχα κάνει ήδη. Όμως και μόνο που ασχολείται κάποιος με το πρόβλημα σου είναι χρόνος, δεν είναι πλάκα, δε χρειάζονται μμμ κλπ.

just for the record

Centient]off topic

kostasp]μμμ να πω ότι με βοήθησες τώρα....ψέματα θα πω......αλλά προσπάθησες τουλάχιστον.......:-)

Σωστα, έχασα 5 λεπτά απο το χρόνο μου που ασχολήθηκα. Όλοι θέλουν να σε βοηθήσουν όπως βλέπεις, αν μπορούσα να σε βοηθήσω θα το είχα κάνει ήδη. Όμως και μόνο που ασχολείται κάποιος με το πρόβλημα σου είναι χρόνος, δεν είναι πλάκα, δε χρειάζονται μμμ κλπ.

just for the record

Μάλλον με παρεξήγησες.......Το είπα τελείως καλοπροαίρετα γιαυτό κι έχω βάλει την χαμογελαστή φατσούλα στο τέλος.......!

εχεις δικιο sorry δεν το σκεφτηκα οτι δεν θα δουλευουν πληκτρ. και ποντικι. απλα προσπαθω να δω αν εχει σχεση το warning η οχι.

μπορεις να κανεις ενα script το οποιο θα εκτελει τις παραπανω εντολες χωρις να χρειαζεται να τις γραφεις εσυ.
ετσι ωστε να εκτελεστουν ολες μαζι χωρις την χρηση πληκτολογιου απο σενα και μετα βλεπουμε τις συνεπειες.Σαφως και ολα αυτα ειναι πειραματα για να βρουμε λιγο πολυ τι παιζει.

για το script
δημιουρησε ενα αρχειο καπου με τις εντολες τις παραπανω
αποθηκευσε το, μεσα απο κονσολα πηγαινε στον καταλογο που ειναι το αρχειο και καντο εκτελεσιμο "chmod u+x ονομααρχειου"

και στη συνεχεια ./ονομααρχειου για εκτελεση του script

Επισης συμβαινουν τα ιδια οταν απλα βρισκεσαι σε ενα τερματικο ας πουμε ctrl+alt+F1 η ctrl+alt+F2?
Δοκιμασε να κανεις login απο καποιο τερματικο ετσι και παιξε να δεις βγαζει προβλημα το πληκτρολογιο?
(ctrl+

marios]εχεις δικιο sorry δεν το σκεφτηκα οτι δεν θα δουλευουν πληκτρ. και ποντικι. απλα προσπαθω να δω αν εχει σχεση το warning η οχι.

μπορεις να κανεις ενα script το οποιο θα εκτελει τις παραπανω εντολες χωρις να χρειαζεται να τις γραφεις εσυ.
ετσι ωστε να εκτελεστουν ολες μαζι χωρις την χρηση πληκτολογιου απο σενα και μετα βλεπουμε τις συνεπειες.Σαφως και ολα αυτα ειναι πειραματα για να βρουμε λιγο πολυ τι παιζει.

για το script
δημιουρησε ενα αρχειο καπου με τις εντολες τις παραπανω
αποθηκευσε το, μεσα απο κονσολα πηγαινε στον καταλογο που ειναι το αρχειο και καντο εκτελεσιμο "chmod u+x ονομααρχειου"

και στη συνεχεια ./ονομααρχειου για εκτελεση του script

Επισης συμβαινουν τα ιδια οταν απλα βρισκεσαι σε ενα τερματικο ας πουμε ctrl+alt+F1 η ctrl+alt+F2?
Δοκιμασε να κανεις login απο καποιο τερματικο ετσι και παιξε να δεις βγαζει προβλημα το πληκτρολογιο?
(ctrl+

Scriptaki δεν έτυχε να φτιάξω ποτέ ως τώρα...Λες να κάνω την πρώτη μου απόπειρα βάση των οδηγιών σου?Στην συνέχεια δοκίμασα αυτό που είπες με τα ctrl+alt+F1 η ctrl+alt+F2(οι οποίοι είναι συνδυασμοί πλήκτρων που δεν γνώριζα...έμαθα κάτι νέο από σένα δηλαδή.....)και το πληκτρολόγιο δούλεψε κανονικά,δηλαδή μπόρεσα και έβαλα τα στοιχεία μου για το login αλλά για το ποντίκι δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν έχει γραφικό περιβάλλον.......μετά δεν ήξερα ποια εντολή να δώσω για να εισέλθω στο λειτουργικό και αναγκάστηκα να κάνω hard reset.....

εφοσον εκανες login σε κονσολα εισαι μεσα στο λειτουργικο απλα δεν εχεις γραφικο περιβαλλον!
Επισης οσο το πληκτρολογιο σου δουλευει μην κανεις hard reset
απλα σε μια κονσολα μπορεις να δωσεις για reboot shutdown

sudo reboot
ή
sudo init 0

ή αν το συστημα εχει παγωσει(πριν δοκιμασεις ξερο reset)

alt+sysrq+s+u+b

marios]εφοσον εκανες login σε κονσολα εισαι μεσα στο λειτουργικο απλα δεν εχεις γραφικο περιβαλλον!
Επισης οσο το πληκτρολογιο σου δουλευει μην κανεις hard reset
απλα σε μια κονσολα μπορεις να δωσεις για reboot shutdown

sudo reboot
ή
sudo init 0

ή αν το συστημα εχει παγωσει(πριν δοκιμασεις ξερο reset)

alt+sysrq+s+u+b

Δηλαδή  να μείνω για ώρες χωρίς γραφικό περιβάλλον μέχρι να μου το ξαναπαρουσιάσει?

δεν ξερω καθε ποτε συμβαινει αυτο το προβλημα, αν ειναι να περιμενεις ωρες αστο καλυτερα, δοκιμασε τη φαση με το script

marios]δεν ξερω καθε ποτε συμβαινει αυτο το προβλημα, αν ειναι να περιμενεις ωρες αστο καλυτερα, δοκιμασε τη φαση με το script

Συνήθως το κάνει μετά από μερικές ώρες χρήσης......

βλεπω αυτο στο log το x:
AUDIT: Mon Feb 9 03:36:48 2009: 5635 X: client 4 rejected from local host ( uid=0 gid=0 pid=5841 )
AUDIT: Mon Feb 9 03:37:05 2009: 5635 X: client 4 rejected from local host ( uid=1000 gid=1000 pid=5918 )
Auth name: MIT-MAGIC-COOKIE-1 ID: -1
AUDIT: Mon Feb 9 03:37:05 2009: 5635 X: client 4 rejected from local host ( uid=1000 gid=1000 pid=5919 )
Auth name: MIT-MAGIC-COOKIE-1 ID: -1
AUDIT: Mon Feb 9 03:37:05 2009: 5635 X: client 4 rejected from local host ( uid=1000 gid=1000 pid=5920 )
Auth name: MIT-MAGIC-COOKIE-1 ID: -1

εαν ειναι θεμα hardware ειναι λογικο να παρουσιαζει προβλημα o x server με τον client
αν οχι?και ειναι θεμα μονο του Χ ?

marios]υποθετω οτι εχεις ubuntu, applications->accessories->terminal

Εννοώ πως θα εμφανίσω την κονσόλα για την περίπτωση που ανέφερες χωρίς γραφικό περιβάλλον....