Γιατί πρέπει να μισούμε το Opensuse;

Kaltsinho | Δευ, 02/23/2009 - 02:18 | 1' | 59

Απλό το ερώτημα μου πιστεύω.Σε ξένα και ελληνικά forum συνέχεια βλέπω μια έχθρα μερικών χρηστών(πιο έμπειροι πιστεύω) προς το Opensuse.Χάρηκα που το περιοδικό θα μας κάνει μερικά μαθήματα ιστορίας αλλά μπορείτε να μου πείτε στα γρήγορα τι παίζει.Έχω ακούσει για κάτι εκατοντάδες εκατομμύρια που τσιμπάει απο την MS αλλά,άλλα λένε εκεί άλλα αλλού και δεν μπορώ να καταλάβω.

τ

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Mα δεν είπε κανείς ότι υπάρχουν πράγματα που δεν μπορεί να τα κάνει το ubuntu. Απλά είπαμε ότι είναι προθάλαμος για άλλες πιο "δύσκολες" διανομές αφού, το ubuntu, είναι διανομή εύκολη στην προσέγγιση από τους νέους χρήστες που φοβούνται τις κονσόλες και τα συναφή. Δεν έχει όμως την λογική μίας κλασικής linux διανομής. Έχουν απενεργοποιηθεί ή αφαιρεθεί στοιχεία που ναι μεν κάνουν την ζωή του χρήστη πιο εύκολη, αλλά δεν τον βάζουν με το καλημέρα σας στην λογική της ασφαλούς χρήσης.
Θες ένα παράδειγμα; Στο ubuntu δεν υπάρχει ενεργός root χρήστης. Πρέπει κάποιος να σου εξηγήσει ότι υπάρχει και αυτό αλλά στα φόρα του ubuntu δεν το λέει πουθενά. Πρέπει να πας να διαβάσεις στις άλλες διανομές για να το καταλάβεις.
Το ξέρεις ότι εγώ όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με linux έκανα κανένα δίμηνο να πάρω χαμπάρι τι γινόταν με τον root γιατί μόνη μου παιδευόμουν και δεν μου το είχε εξηγήσει κανείς; Το σύστημα το είχα στήσει αλλά επειδή έπαιζα με sudo δεν έβλεπα root και δεν ήξερα καν ότι μπορούσα να τον ενεργοποιήσω. Από την άλλη, πόσοι είναι εκείνοι που όντας άσχετοι θα πάνε να πέσουν σε μία δύσκολη διανομή;
Εσύ πόσους τρελούς ξέρεις που ξεκίνησαν με slackware π.χ και μετά ασχολήθηκαν .Εγώ ξέρω έναν μόνο ( εδώ είναι σε αυτό το φόρουμ ). Εξαιρούνται φυσικά από αυτό που λέω εκείνοι, που ασχολούνταν από το πάλαι ποτέ με το λινουξ, αλλά ετούτοι δεν μετράνε γιατί αναφερόμαστε εδώ στους σκέτους χρήστες και μάλιστα εκείνους που άρχισαν να ασχολούνται από τον καιρό που η πλατφόρμα άρχισε να γίνεται δημοφιλής.
Το ubuntu είναι κράχτης για να ασχοληθεί κάποιος με το linux, στο τέλος όμως και από όσο έχω δει εμπειρικά, οι περισσότεροι την κοπανάνε για άλλες διανομές.

gnu_labis]Βρε παιδιά, παρότι είμαι γνωστός debian-ο-λόγος, θα πρέπει να πάρω λίγο το μέρος του ubuntu (αλλά κ όλων των άλλων "εύκολων" διανομών, βλ. opensuse), γιατί ακούω συνέχεια κάτι που μου φαίνεται πολύ παράξενο.

Όσοι ισχυρίζεστε ότι το Ubuntu (ή όποιο άλλο linux) είναι για τα πρώτα βήματα κ μετά πας σε κάτι άλλο αν θες περισσότερα, μπορείτε να μου πείτε τι θέλετε που δεν το προσφέρει το Ubuntu (ή όποιο άλλο linux); Θα μου επιτρέψετε να θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά έμπειρο χρήστη, κ ως τέτοιος, λέω ότι τα ίδια μπορώ να κάνω με τον υπολογιστή μου, όποιο linux κ αν μου δώσεις, από το πιο φιλικό, μέχρι το πιο εκκεντρικό.

Φυσικά εν τέλει δουλεύω debian κ όχι opensuse/ubuntu, αλλά ο λόγος ΔΕΝ είναι ότι μπορώ να κάνω περισσότερα με το debian. Απλά στο deb vs rpm εγώ ψηφίζω deb, κ μεταξύ των deb-based διανομών προτιμώ το debian λόγω του ότι με εκφράζει η ιδεολογία κ η φιλοσοφία πίσω από τη δημιουργία της διανομής αυτής. Τίποτα από αυτά όμως δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες του debian σε σχέση με άλλες διανομές.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Φίλε gnu_labis η απάντηση πιστεύω είναι εύκολη.Στο desktop  μου με 9800GT το debian lenny δεν ξεκινάει ούτε τον X,γιατί τότε ο χρήστης σαν και εμένα να μην πάει στο απίστευτω one-click install του opensuse.Σκέψου μετά έχουμε webcameras,printers,scanners...... άρα ψάχνουμε για μιά διανομή που απλά να τα κάνει όλα οσο πιο out of the box γίνεται.Ένα + ακόμα για το Suse,έφερε οδηγούς για fingerprint sensor.

#######################################

# Δεν ξαναβάζω ubuntu το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!!!!! #

#######################################

@Marlene:
Ούτε το debian έχει ενεργοποιημένο το root απ'ότι θυμάμαι. Μπορεί να κάνω κ λάθος. Όπως κ να έχει, η απενεργοποίηση του root ή όχι είναι η πανάρχαια κουβέντα του root vs sudo, κ ποιο είναι το πιο σωστό/ασφαλές. Κοινώς, αυτοί που επιλέγουν να μην έχουν root enabled δεν είναι απαραίτητα λιγότερο ή περισσότερο ασφαλείς. Αν το θες κ με άλλο τρόπο, οι διανομές που έχουν root enabled δεν είναι απαραίτητα οι δύσκολες διανομές.

@Kaltsinho:
Μα ίσα-ίσα, σε αυτή την περίπτωση δεν απορώ γιατί δε βάζουν όλοι debian. Αντίθετα, υπερασπίστηκα το ubuntu (κ λοιπά linux που έχουν τη "ρετσινιά" των εύκολων διανομών), λέγοντας πώς βάζοντας μια πιο "δύσκολη" διανομή δεν σου ξεκλειδώνει δυνατότητες που δεν είχες κ προηγουμένως.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Στο debian πρώτα φτιάχνεις το root account και μετά του χρήστη. (δε θυμάσαι, αυτα παθαίνεις αμα έχεις rolling και έχεις κάνει μια και μόνο εγκατάσταση προ ετών ;) )

Προσωπικά είμαι κατά του sudo. Δηλαδη αν λειπω απ το σπιτι και χρειαστεί κάποιος τον υπολογιστη μου, αν του δώσω το κωδικό του χρήστη για να κάνει login να μπορεί να μου διαλύσει και το σύστημα?! Όχι ευχαριστώ.. Tη πάτησα με τα windows ετσι, δε θέλω να τη πάθω και σε linux. root και su για μένα λοιπόν!

marlene]...το ubuntu, είναι διανομή εύκολη στην προσέγγιση από τους νέους χρήστες που φοβούνται τις κονσόλες και τα συναφή. Δεν έχει όμως την λογική μίας κλασικής linux διανομής. Έχουν απενεργοποιηθεί ή αφαιρεθεί στοιχεία που ναι μεν κάνουν την ζωή του χρήστη πιο εύκολη, αλλά δεν τον βάζουν με το καλημέρα σας στην λογική της ασφαλούς χρήσης

Μα τι λέμε ρε παιδιά? Οτιδήποτε να κάνεις απο το ubuntu θες κονσόλα. Εγκατάσταση πακέτων.. κονσόλα. Ρυθμίσεις στους χρήστες..κονσόλα. Υποτυπώδες στήσιμο στον Χ πάλι κονσόλα. Παραδείγματα άπειρα.. Επειδή όλα τα how-to είναι υπερβολικά αναλυτικά δεν σημαίνει οτι δεν τη χρησιμοποιείς. Απο την άλλη είμαι με suse ενάμιση χρόνο κοντά και δεν ξέρω βασικά  πράγματα στην κονσόλα, απλά γιατι δεν την χρησιμοποιώ. Για όλα αυτά υπάρχουν έτοιμα εργαλεία, τα οποία δουλεύουν μια χαρά, και όχι με κομμένες δυνατότητες. Τώρα γιατί θεωρείται το ένα εύκολο γι'αυτούς που φοβούνται την κονσόλα, και το άλλο δύσκολο για κάποιον απροσδιόριστο λόγο (ή λόγους) παρόλο που δεν την χρησιμοποιείς δεν έχω καταλάβει. Μάλλον επειδή "πρέπει να μισούμε το Opensuse"

Teddy]Μα τι λέμε ρε παιδιά? Οτιδήποτε να κάνεις απο το ubuntu θες κονσόλα. Εγκατάσταση πακέτων.. κονσόλα. Ρυθμίσεις στους χρήστες..κονσόλα. Υποτυπώδες στήσιμο στον Χ πάλι κονσόλα. Παραδείγματα άπειρα.. Επειδή όλα τα how-to είναι υπερβολικά αναλυτικά δεν σημαίνει οτι δεν τη χρησιμοποιείς. Απο την άλλη είμαι με suse ενάμιση χρόνο κοντά και δεν ξέρω βασικά  πράγματα στην κονσόλα, απλά γιατι δεν την χρησιμοποιώ. Για όλα αυτά υπάρχουν έτοιμα εργαλεία, τα οποία δουλεύουν μια χαρά, και όχι με κομμένες δυνατότητες. Τώρα γιατί θεωρείται το ένα εύκολο γι'αυτούς που φοβούνται την κονσόλα, και το άλλο δύσκολο για κάποιον απροσδιόριστο λόγο (ή λόγους) παρόλο που δεν την χρησιμοποιείς δεν έχω καταλάβει. Μάλλον επειδή "πρέπει να μισούμε το Opensuse"

Σου διαφεύγει μία λεπτομέρεια Teddy μου. Ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών που ασχολούνται με linux ( για να μη πω όλοι), έρχονται μαθημένοι σε ένα περιβάλλον windows. Και στα windows ο μέσος χρήστης κονσόλα δεν βλέπει. Κάποιοι power users την χρησιμοποιούν ( και το power user είναι ευφημισμός αν κάτσεις να το φιλοσοφήσεις λίγο αφού πολύ λίγοι έχουν πραγματικές γνώσεις πληροφορικής ξεκινώντας ως χρήστες σε περιβάλλον windows). Η κονσόλα έχει την φήμη ενός πράγματος ειδικού και δύσκολου.
Όταν οι υπολογιστές έφυγαν από τις κονσόλες, τα πράσινα γραμματάκια με το μαύρο φόντο και μπήκαν στα παράθυρα, το τι γίνεται στο background έπαψε να αφορά τον κάθε χρήστη, και θεωρώ ότι και καλά έκανε από μία σκοπιά. Δεν θα είχα την απαίτηση από μία γραμματέα ή έναν ταμεία σε μία τράπεζα να θυμάται και να δίνει εντολές για να στείλει ένα γράμμα ή να κάνει μία συναλλαγή.

Στο ubuntu τώρα ΔΕΝ χρειάζεται να τα κάνεις όλα από την κονσόλα. Για την ακρίβεια υπάρχει περίπτωση να περάσει και πάρα πολύς καιρός μέχρι να βρεθείς στην ανάγκη να την χρησιμοποιήσεις ή να ξεψαρώσεις τόσο που να την χρησιμοποιήσεις. Σου μιλάω από την προσωπική μου πείρα. Επειδή όπως σου είπα, ασχολήθηκα μόνη μου και σε άσχετο μέρος με το linux, άργησα πολύ να πάρω χαμπάρι τι γίνεται με το σύστημα γενικότερα και με την χρήση του. Άλλωστε το ubuntu δεν μου έδινε αφορμή για να το κάνω αυτό, αφού μπορούσα να κάνω σχεδόν τα πάντα μέσα από γραφικό περιβάλλον, χωρίς όμως να αντιλαμβάνομαι και σαφώς τι γίνεται.

Με τον καιρό άρχισα σταδιακά να μαθαίνω όλο και πιο πολλά πράγματα, να ξεψαρώνω αφού έβλεπα ότι μπορούσα να κάνω πράγματα μέσα στο σύστημα μου, να έχω πιο σαφή αντίληψη του που είναι τι μέσα στο / και τι κάνει.

Πρόσεξε...
Δεν λέω ούτε ότι δεν είναι καλό να ξέρεις, ούτε ότι δεν είναι καλό να έχεις γραφικό περιβάλλον. Λέω ότι το ubuntu είναι μία διανομή που μπορεί και να σε αφήσει μόνο στην επιφάνεια το γεγονός πάντως είναι ότι όσοι πήγανε λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια πήγαν σε άλλες διανομές. Και αυτό κάτι πρέπει να σημαίνει .. και αυτό συζητάμε εδώ.

Τα περί μίσους για το opensuse μην τα προσάπτεις σε παρακαλώ σε μένα. Δεν μισώ καμία διανομή αλλά είμαι επιλεκτική στο ποιες χρησιμοποιώ. Όπως είπα και πιο πάνω το να γίνεται κριτική μόνο καλό μπορεί να προσφέρει.
Καμία διανομή και καμία ομάδα ανάπτυξης δεν μπορεί να είναι στο απυρόβλητο γιατί έτσι δεν πρόκειται να δούμε προκοπή.

gnu_labis]Βρε παιδιά, παρότι είμαι γνωστός debian-ο-λόγος, θα πρέπει να πάρω λίγο το μέρος του ubuntu (αλλά κ όλων των άλλων "εύκολων" διανομών, βλ. opensuse), γιατί ακούω συνέχεια κάτι που μου φαίνεται πολύ παράξενο.

Όσοι ισχυρίζεστε ότι το Ubuntu (ή όποιο άλλο linux) είναι για τα πρώτα βήματα κ μετά πας σε κάτι άλλο αν θες περισσότερα, μπορείτε να μου πείτε τι θέλετε που δεν το προσφέρει το Ubuntu (ή όποιο άλλο linux); Θα μου επιτρέψετε να θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά έμπειρο χρήστη, κ ως τέτοιος, λέω ότι τα ίδια μπορώ να κάνω με τον υπολογιστή μου, όποιο linux κ αν μου δώσεις, από το πιο φιλικό, μέχρι το πιο εκκεντρικό.

Φυσικά εν τέλει δουλεύω debian κ όχι opensuse/ubuntu, αλλά ο λόγος ΔΕΝ είναι ότι μπορώ να κάνω περισσότερα με το debian. Απλά στο deb vs rpm εγώ ψηφίζω deb, κ μεταξύ των deb-based διανομών προτιμώ το debian λόγω του ότι με εκφράζει η ιδεολογία κ η φιλοσοφία πίσω από τη δημιουργία της διανομής αυτής. Τίποτα από αυτά όμως δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες του debian σε σχέση με άλλες διανομές.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

+1000

Όσο για αυτό που λέει  ο Teddy σχετικά με τις εγκαταστάσεις προγραμμάτων και ρυθμίσεις χρηστών μέσα απο terminal, δεν φταίει που έχει αυτή την εντύπωση. Φταίει η κακή συνήθεια των forums που ακόμα και για αυτό το απλό πράγμα καταφεύγουν σε copy-paste απαντήσεις τύπου "άνοιξε τερματικό δώσε sudo apt-get install program" . Προφανώς και η εγκατάσταση προγραμμάτων και ρυθμίσεις χρηστών γίνεται απο GUI αλλά έχουμε όλοι βάλει το λιθαράκι μας στη ρετσινιά : "δύσκολο το Linux, τελικά"....

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Επιτρέψτε μου να επανέλθω στο αρχικό θέμα... Suse - OpenSuse - Novell - "μίσος" και μίσος....

Επιμένω ότι είναι λάθος η προσέγγιση "εταιρία είναι, για τα λεφτά πάει - ωραία διανομή το OpenSuse"...

Miguel de Icaza ένας από τους αντιπροέδρους της, Novell:
"There is a patent covenant for anyone that downloads [Moonlight] from Novell," he answered and was then forced to admit that "as to extending the patents to third parties - you have to talk to Microsoft."

"Υπάρχει μια συμφωνία πατεντών για οποιονδήποτε που κατεβάζει [το moonlight] από τη Novell," απάντησε και έπειτα αναγκάστηκε να παραδεχτεί ότι "όσο αφορά την επέκταση των πατεντών σε τρίτους - θα πρέπει να μιλήσετε με τη Microsoft"

εδώ και εδώ για περισσότερα.

Συγχωρέστε με αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχει ελεύθερο λογισμικό που είναι εντάξει να το κατεβάσω από τη Novell αλλά αν το κατεβάσω από αλλού μπορεί να φάω και καμιά μήνυση - και η Novell θεωρεί ότι είναι θέμα της Microsoft το αν θα φάω τη μήνυση ή όχι...

Προσωπικά όταν βλέπω τέτοιες απόψεις δε με νοιάζει ιδιαίτερα η ποιότητα της διανομής...

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

shortmanikos]Επιτρέψτε μου να επανέλθω στο αρχικό θέμα... Suse - OpenSuse - Novell - "μίσος" και μίσος....

Επιμένω ότι είναι λάθος η προσέγγιση "εταιρία είναι, για τα λεφτά πάει - ωραία διανομή το OpenSuse"...

Miguel de Icaza ένας από τους αντιπροέδρους της, Novell:
"There is a patent covenant for anyone that downloads [Moonlight] from Novell," he answered and was then forced to admit that "as to extending the patents to third parties - you have to talk to Microsoft."

"Υπάρχει μια συμφωνία πατεντών για οποιονδήποτε που κατεβάζει [το moonlight] από τη Novell," απάντησε και έπειτα αναγκάστηκε να παραδεχτεί ότι "όσο αφορά την επέκταση των πατεντών σε τρίτους - θα πρέπει να μιλήσετε με τη Microsoft"

εδώ και εδώ για περισσότερα.

Συγχωρέστε με αλλά δεν ήξερα ότι υπάρχει ελεύθερο λογισμικό που είναι εντάξει να το κατεβάσω από τη Novell αλλά αν το κατεβάσω από αλλού μπορεί να φάω και καμιά μήνυση - και η Novell θεωρεί ότι είναι θέμα της Microsoft το αν θα φάω τη μήνυση ή όχι...

Προσωπικά όταν βλέπω τέτοιες απόψεις δε με νοιάζει ιδιαίτερα η ποιότητα της διανομής...

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

Σειρά μου να δώσω το +1000 :)

Κ μιας κ επαναφέραμε την τάξη επιστρέφοντας στο αρχικό θέμα της συζήτησης, να παρατηρήσω ότι τα όσα είπε ο φίλος shortmanikos παραπάνω, μπορεί να ήταν ενάντια στη Novell κ το openSuse, όμως δεν περιέχουν κανένα "μίσος", κ έτσι πρέπει να είναι κατά τη γνώμη μου.

Πολύ πολιτισμένα εξέφρασε την άποψη του, όπως κάθε σοβαρός άνθρωπος. Προσωπικά συμφωνώ μαζί του, άλλοι πάλι ίσως όχι. Όπως κ να έχει, "μίσος" προς το opensuse, ή το ubuntu, ή οποιοδήποτε άλλο linux, είναι απλά φανατισμός, κ φανερώνει ανθρώπους ημιμαθείς, που προσπαθούν να κρύψουν την έλλειψη επιχειρημάτων πίσω από βαριές δηλώσεις κ ανεβασμένους τόνους.

Έτσι, όποτε βλέπω τέτοιου είδους δηλώσεις σε διάφορα sites με συζητήσεις (όπως αυτές που περιέγραψε κ ο φίλος Kaltsinho αρχικά), απλά την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια κ τους αφήνω να κουρεύονται.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!