Πρόβλημα με το VitualBox

Lman | Σάβ, 08/21/2010 - 16:40 | 1' | 10

Ειχα το VirtualBox της sun και εβαλα της Oracle διότι δεν αναγνώριζε τα usb. Το θέμα είναι πως και τώρα που έχω βάλει το VB της Oracle δεν ξέρω πως να ενεργοποιήσω τις θύρες usb. Το λειτουργικό που εγκατέστησα στο VB ειναι win XP.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

γιατί θες να σου βρει το usb;

Οτιδήποτε θες να περάσεις στο εικονικό μηχάνημα το κάνεις drag and drop στην επιφάνια εργασίας του εικονικού μηχανήματος

Θελω να συνδεομαι στο internet και εχω μονο usb αντάπτορα για να συνδαίομαι ασύρματα! Δεν μπορεί να τον βρεί και έτσι δεν μπορώ να έχω ínternet στην εικονική μηχανή.

Για δες στο βιντεο εδω http://forum.greeklug.gr/viewtopic.php?f=48&t=226

απ' οτι θυμαμαι, λεει τι να κανεις!

Οκ, και κάτι τελευταίο. Μπορώ στο Virtual Machine μια και εγκατέστησα τα Windows να εγκαταστήσω τους drivers της κάρτας γραφικών μου? Επειδή το δοκίμασα και μου βγάζει κάποιο σφάλμα. Δηλαδή μήπως δεν γίνετε να εγκαταστήσω στα windows της εικονικής μηχανής κλειστούς drivers.

Οκ, και κάτι τελευταίο. Μπορώ στο Virtual Machine μια και εγκατέστησα τα Windows να εγκαταστήσω τους drivers της κάρτας γραφικών μου? Επειδή το δοκίμασα και μου βγάζει κάποιο σφάλμα. Δηλαδή μήπως δεν γίνετε να εγκαταστήσω στα windows της εικονικής μηχανής κλειστούς drivers.

Δε χρειαζεσαι drivers γιατί δε μπορείς να δεις 3d γραφικά στο virtualbox.

Αν έχει internet το pc δεν βλέπει αυτόματα και το εικονικό;

απ'οτι θυμαμε εχει επιλογη για usb οταν ειναι κυριο λειτουργικό win  και το VB εγκατεστημενο σε αυτο..

τώρα να θες κυριο λειτουρργικο linux  κα VB  δεν το υποστηρίζει..   δυστυχως το ανακαλυψα  μετα πο καιρό. τώρα  η Sun  εξαγοραστηκε απο  την  Oracle  ( βλ.  openoffice) οποτε

ας ξεχασουμε και τα λογοτυπα της Sun...

Ναι το internet το βλεπει, δεν το ειχα δοκιμασει, προσπαθούσα να το κάνω και απο το VirtualBox αλλα μετα είδα ότι υπάρχει.

Δηλαδή δεν γίνετε να κάνω κάτι μέσα στην εικονική μηχανή για να παίζω παιχνίδια, διότι το Wine δεν τα υποστηρίζει όλα. Μήπως κάποια άλλη εικονική μηχανή μπορεί να κάνει 3d γραφικά?

Για 3D πρέπει να περάσεις τα guest additions, και να ενεργοποιήσεις την 3D επιτάχυνση κατά την εγκατάστασή τους. Μπορεί να χρειαστεί να το ενεργοποιήσεις και στις ιδιότητες της εικονικής μηχανής.