BIOS PROBLEM με την ένδειξη στην ταχύτητά του επεξεργαστή

billy2000 | Σάβ, 06/26/2010 - 17:43 | 1' | 18

Καταρχην Σας Χαιρετω ολους.!!

Ισως Ενα Θεμα Για προχωρημενα Μυαλα..

Εδω Και λιγες Μερες καθε φορα που εκκινω τον Υπολογιστη,η οταν κανω επανακινειση , Μου βγαζει Λαθος Ενδειξη Στην Ταχυτητα Του Επεξεργαστη 

Εχω Σκεφτει Ολες Τις Πιθανοτητες . Μεχρι που Εκανα Και update Το BIOS.!!

Ειναι Προβλημα Επεξεργαστη,Μητρικης η τιποτε αλλο Τι συμβαινει Δεν Ξερω ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ.!!

ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ INTEL D 805 2.66GHZ MEMORY 2GHZ

Στα Λειτουργικα Γιατι Εχω Ολες Τις Γνωστες Διανομες Στημενες Η ταχυτητα Δειχνει Κανονικη.!!

ΥΓ!! (Απο Τοτε Που Εγινε Αυτο Παρατηρησα Οτι Η δυναμη Του Υπολογιστη μου Μειωθηκε)..!!!

Βοηθεια....

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

billy2000]

Καταρχην Σας Χαιρετω ολους.!!

Ισως Ενα Θεμα Για προχωρημενα Μυαλα..

Εδω Και λιγες Μερες καθε φορα που εκκινω τον Υπολογιστη,η οταν κανω επανακινειση , Μου βγαζει Λαθος Ενδειξη Στην Ταχυτητα Του Επεξεργαστη 

Εχω Σκεφτει Ολες Τις Πιθανοτητες . Μεχρι που Εκανα Και update Το BIOS.!!

Ειναι Προβλημα Επεξεργαστη,Μητρικης η τιποτε αλλο Τι συμβαινει Δεν Ξερω ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ.!!

ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ INTEL D 805 2.66GHZ MEMORY 2GHZ

Στα Λειτουργικα Γιατι Εχω Ολες Τις Γνωστες Διανομες Στημενες Η ταχυτητα Δειχνει Κανονικη.!!

ΥΓ!! (Απο Τοτε Που Εγινε Αυτο Παρατηρησα Οτι Η δυναμη Του Υπολογιστη μου Μειωθηκε)..!!!

Βοηθεια....

Νομίζω ότι αγχώνεσαι χωρίς λόγο. Συνήθως οι επεξεργαστές όταν ξεκινάει ντο PC έχουν το χαμηλότερο δυνατό χρονισμό (MHz) Φτάνουν στο τέλμα μόνο όταν αυτό απαιτείται από το σύστημα. Αλλιώς δουλεύουν σε χαμηλές συχνότητες. Αυτό γίνεται για:
-Οικονομία στο ρεύμα
-Χαμηλή θερμοκρασία

~~~~~~~~~~~~~~~

http://cerebrux.comli.com/2clickupdate/greek-version/

http://twitter.com/cerebrux

http://www.facebook.com/pages/Cerebrux/116935978324682

 Μήπως τέλειωσε η μπαταρία στη motherboard και χάνονται οι ρυθμίσεις κάθε φορά που τον κλείνεις? Στην επανεκίνηση στο κάνει?

η γνωστη μου συμβουλη! βγαλε την μπαταρια του bios και ξεκινα το συστημα χωρις μπαταρια και πες μας τι σου κανει!!!

Ναι το κανει πολλες φορες Και στην Επανεκινιση.!!

Για Να δοσω παραδειγμα (Η ταχυτητα Σωστα Πρεπει Να δειχνει 2.66GHZ 133x20)

Ενω Δειχνει 1.86GHZ 133x14 Η αλλο οτιδηποτε.!!

 

Ευχαριστω SEbulba Για τη Γνωμη σου

Χωρις Να Θελω Να κανω Τον πολυξερο Εχω την γνωμη Οτι Η μπαταρια Δεν Τελειωνη Εφοσον ειναι Ο υπολογιστης Συνεχως Στο Ρευμα.!!

Η μπαταρια Νομιζω Τελειωνει Οταν Ο υπολογιστης Ειναι Για πολυ καιρο ανενεργος Και εκτος Ρευματος!!!!

 

Η μπαταρία της μητρικής ΔΕΝ είναι επαναφορτιζόμενη... Είναι η κλασσική πλακέ στρογγυλή (πλέον, διότι παλιότερα κάποιες μητρικές έπερναν και κυλινδρικές) την οποία βρίσκεις έυκολα στο εμπόριο! Αρά τελειώνει είτε χρησιμποιείς τον υπολογιστή είτε όχι!

Εάν στον πίνακα ελέγχου της διανομής ο επεξεργαστής φαίνεται με τις σωστές ρυθμίσεις και χρονισμό, τότε ισχύει ό,τι σου είπε ο CORTEXlinux64...

Αλλά πώς έχεις διαπιστώσει ότι η δύναμη του υπολογιστή σου έχει μειωθεί??

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Kαλα Το Ειπα Οτι ΤΟ προβλημα Μου Ειναι Για Δυνατα Μυαλα!!

Πως Διαπιστωσα Οτι Ο υπολογιστης Σερνει .!!

Λοιπον Ολα καλα πριν Δυο Βδομαδες,Ξαφνικα Μετα Την λανθασμενη Ενδειξη Του Επεξεργαστη Στο ΒΙΟΣ,Ολες οι Διανομες και εχω πολλες στημενες σερνουν σαν να εχω 500ΜΗΖ επεξεργαστη. Για να γινω πιο σαφης (Συνηθως Δουλευω OPENSUSE,MANDRIVA,DEBIAN,UBUNTU) Kαι αλλες Ολες Γινανε Πολυ Βαριες Κοινως Σερνουν.!! Και ολα αυτα ξαφνικα.!!!

Για παραδειγμα Ανοιγω Τον Firefox Kαι οι δυο Πυρηνες Φορτωνουν Σχεδον Στο 95%. Ασε Αν παω Να Δω Videos ΣΤΟ YOUTUBE DRAMA Ειδικα Σε FULLSCREEN..

Στο Kaffeine Τα ιδια Οταν παω Να δω Τα Ψηφιακα Καναλια Τα σπασιματα ειναι πολλα δεν μπορεις Να δεις Με κανονικη Ροη Ειναι πολυ Κουραστικο. Η καρτα μου ειναι HAUPPAUGE WINTV 3000.!

Επισης Το KDE4 εγινε πολυ βαρυ Ξαφνικα.!!

Υποψην Ολα αυτα Συνεβησαν Ξαφνικα Σε ολες Τις Διανομες Πριν Κανα Δυο Βδομαδες.!!!! Επισης Να Σημειωσω Σε ολα αυτα Ο Επεξεργαστης Φορτωνει Στο 95%-100% Και Στους Δυο Πυρηνες.!!

Αυτα Και Πιστευω Να Εγινα κατανοητος...Τι Μπορει Να συμβαινει HELP.!!!

 

 

Γεια σου billy!

Προφανώς όλα δουλεύουν τέζα (100%) αλλά ο υπολογιστής σέρνεται γιατί έχει πέσει το front side bus σε χαμηλώτερη τιμή. Αυτό συμβαίνει διότι τέλειωσε η μπαταρία της motherboard και κάθε φορά πηγαίνει σε default ρυθμίσεις οι οποίες προφανώς είναι χαμηλώτερες από τις δυνατές. Άλλαξε μπαταρία αδερφέ. 2 ευρώ κάνει και την βρίσκεις οπουδήποτε.

Ευχαριστω SEBULBA Για τη Γνωμη Σου.!!

Θα Την ΑλλαΞω , αν και δεν Νομιζω Οτι Θα Γινει Τιποτε!!

Ευχαριστω Παντως.!!!!

 

Επισης, δωσε μας το αποτελεσμα απο

cat /proc/cpuinfo

Για να ελεγχεις την ταχυτητα του επεξεργαστη, δεξι κλικ στον πινακα εφαρμογων - προσθηκη

και προσθεσε το Παρακολούθηση κλιμάκωσης συχνότητας CPU

Μετα μπορεις απο εκει να ελεγχεις την ταχυτητα του!

 

Επισης, μπορεις με την εντολη

cat /dev/urandom > /dev/null

να τον κανεις να δουλευει στο full, και να δεις αν υπαρχει διαφορα στην ταχυτητα του (σταματαει με Ctrl+C )!

μην τον αφησεις και πολυ ωρα ομως, γιατι θα ανεβασει θερμοκρασια,  5-10 δευτερολεπτα καλα ειναι για test!

 Ευχαριστω SEBULBA Για τη Γνωμη Σου.!!

Θα Την ΑλλαΞω , αν και δεν Νομιζω Οτι Θα Γινει Τιποτε!!

Ευχαριστω Παντως.!!!!

 

 

κατα 80% θα γινει 

και να γίνει ή να έγινε ήδη δεν πρόκειται να μας το πει. τα βλέπω λίγο εγωιστικά τα post του...χαχα

SEBULBA

και να γίνει ή να έγινε ήδη δεν πρόκειται να μας το πει. τα βλέπω λίγο εγωιστικά τα post του...χαχα

Μονο Εγωιστικος Δεν Ειναι Ο λογος Που Δεν Απαντησα Ακομη.!!

Απλως Δεν Την Αλλαξα Ακομη.!! Τα προσωπικα Μου Προβληματα Ειναι Πολλα.!!Αν την Αλλαξω Θα Αναφερω Τα Αποτελεσματα.!!

Μην Βγαζεις Ευκολα Συμπερασματα.!!

Φιλικα BILLY.!!!!

 

Πραγματικά! Δεν το καταλαβαίνω... Είμαστε πόσα άτομα που του λέμε να αλλάξει την μπαταρία της mo/bo και αυτός τον χαβά του... Μάλλον ψάχνει την συγκεκριμένη απάντηση που θέλει να ακούσει...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Επιτελους Την Αλλαξα Την Μπαταρια Παιδια,και ολα καλα

ΟΙ Ενδειξεις ΗρΘαν Στα κανονικα Τους.!!

Ολα Εστρωσαν.!!Συγνωμη Που Σας Ταλαιπωρησα.!!

Ευχαριστω Ολους Για την βοηθεια.!!!