μη αναγνωριση partition απο το installer του ubuntu 10.04

aakkuan | Πέμ, 06/24/2010 - 15:15 | 1' | 9

καλησπερα,

 

προσπαθω να κανω εγκατασταση το ουμπουντακι και δεν μου αναγνωριζει τα παρτισιονς στον installer!!! ουτε καν στο gparted!! μου βγαζει

ενα unallocated space στο gparted και ενα no operating systems στο installer ενω εχω μεσα ουμπουντου 10.04 και windows 7!

τι γινεται αραγε;;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

se kapoies luseis apo to net brika kati sxetiko me to raid kai tin apenergopoiisi tou. mporei na nai auto??

 

brika autes tis entoles

sudo dmraid -E -r /dev/sda
sudo apt-get remove dmraid

kai mou bgazei stin proti sto terminal

no raid disks and with names: "/dev/sda"
 

pos mporo na do an o diskos mou einai raid kai pos to apenergopoio ap to bios?? exo to acer 5920

 

euxaristo kai sugnomi gia ta greeklish

 

a episis to gparted sto unallocated mou bgazei ena trigono me thaumastiko kai tin endeiksi oti den mporei na xei overlapping partitions

 

 Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1               1       13131   105473024    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           13132       13265     1076355    7  HPFS/NTFS
/dev/sda3   *       13266       18701    43664670    7  HPFS/NTFS
/dev/sda4           18702       18971     2168775    5  Extended
/dev/sda5           19032       19458     3419136    7  HPFS/NTFS
 

kai auto einai to output tou fdisk -l

 

aakkuan]

καλησπερα,

προσπαθω να κανω εγκατασταση το ουμπουντακι και δεν μου αναγνωριζει τα παρτισιονς στον installer!!! ουτε καν στο gparted!! μου βγαζει

ενα unallocated space στο gparted και ενα no operating systems στο installer ενω εχω μεσα ουμπουντου 10.04 και windows 7!

τι γινεται αραγε;;

Περίμενε. Καταρχάς έχεις έναν ή πολλούς σκληρούς? Ποιό ubuntu προσπαθείς να εγκαταστήσεις και όταν λες ότι έχεις μέσα ubuntu 10.04 τι ακριβώς εννοείς? Εγκατεστημένο? Αν ναι πώς έγινε η εγκατάσταση? Τα windows 7 ήταν εγκατεστημένα όταν εγκατέστησες ubuntu? (υποθέτω πως ναι). Μπούταρες κανονικά από CD ή DVD?

************************

www.postokano.gr

Μέχρι στιγμής βλέπω ότι έχεις ένα σκληρό 160 GB, με εγκατεστημένα windows και όχι ubuntu. Επίσης αυτά που μου κάνουν εντύπωση είναι τα εξής:

  1. Τα windows μάλλον είναι εγκατεστημένα στο /dev/sda3 διότι αυτό είναι το bootable partition (με 43 GB μέγεθος) και όχι στο /dev/sda1 (με 105 GB μέγεθος). Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
  2. Το άλλο θέμα, το οποίο μπορεί να είναι και η αιτία που σου βγάζει το μήνυμα λάθους το gparted, είναι ότι το /dev/sda5 δε βρίσκεται ακριβώς μετά το /dev/sda4 (extended partition) και είναι και μεγαλύτερο σε μέγεθος. Απ'ότι βλέπω δε φαίνεται να είναι logical partiton κάτω από το extended partition /dev/sda4. Αν δεν έχεις εκεί δεδομένα δοκίμασε να το σβήσεις και τον ελεύθερο χώρο να τον κάνεις ένα logical partition με το gparted.

Για οτιδήποτε χρειαστείς εδώ είμαστε

************************

www.postokano.gr

ευχαριστω για τις απαντησεις σας. τελικα το προβλημα το παρουσιαζει και στο 9.04 δεν ειναι ειναι δηλαδη του 10.04 προβλημα. ευχαριστω για την συμβουλη σου javarkas αλλα πως

να τα κανω αυτα που μου λες αφου το gparted δεν αναγνωριζει τιποτα??? εκανα και μια βλακεια εσβησα το παρτισιον του λινουξ και επειδη χαλασε το grub τωρα δεν μπορω να μπω

ουτε στα 7!!

 

edit:

kai den katalaba poio akribos partition na sbiso?? to 4??

Σορρυ, το παρτίσιον 5 εννοούσα. Πού ήταν το παρτίσιον που είχες λίνουξ εγκατεστημένο? Γιατί όλα τα παρτίσιον που βλέπω από την fdisk -l είναι NTFS. Δοκίμασες να ξεκινήσεις με live cd και το gparted δεν αναγνωρίζει τα παρτίσιονς του δίσκου ή μόνο το κάνει όταν πας να εγκαταστήσεις το ubuntu? Δοκίμασε με live cd να δούμε αν θα μπορέσεις να στρώσεις τα παρτίσιον. Μετά αν κάνεις την εγκατάσταση δε θα έχεις πρόβλημα, το ubuntu θα έχει δει την εγκατάσταση των windows και θα εμφανίζονται στο μενού εκκίνησης ώστε να μπορείς να διαλέξεις.

Αν τώρα συνεχίζεις να έχεις το ίδιο πρόβλημα με το gparted δοκίμασε να κάνεις restore τα windows με τα cd που πιθανόν να έχεις όταν αγόρασες το πισι (υποθέτω ότι έχεις λαπτοπ, συνήθως τότε ισχύει). Το παρτίσιον /dev/sda2 υποθέτω ότι είναι recovery partition σεταρισμένο εξαρχής για αυτήν τη δουλειά. Δοκίμασε μετά αν δουλεύουν πάλι τα windows να σβήσεις το παρτίσιον /dev/sda5 με κάποιο εργαλείο των παραθύρων (π.χ. partition magic). Μετά δοκίμασε πάλι εγκατάσταση ubuntu.

Αν τώρα συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα υπάρχει πάντα η λύση του σώζω ό,τι αρχεία είναι χρήσιμα σε έναν εξωτερικό σκληρό (μέσα από περιβάλλον Live cd) και μετά σβήσιμο όλο το δίσκο και πάλι από την αρχή (μόνο που σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να εγκαταστήσεις και τα windows ξανά και μάλιστα πριν βάλεις ubuntu).

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα...

************************

www.postokano.gr

 φιλε jvarkas δεν αντεξα και εκανα φορματ ολοκληρο τον δισκο... πλεον εχω μονο ubuntu -να θυμηθω λιγο τις παλιες καλες μερες... χαχα ξερω δεν πρεπει να τα παρατα

με ετσι αλλα δεν αντεξα!!

τεσπα, τωρα αντιμετωπιζω ενα αλλο προβλημα πιστευω ειναι καπως συναφες παλι με αναγνωριση δισκου εχει να κανει αυτη τη φορα εξωτερικου

αν κρινετε σκοπιμο μεταφερετε το σε καινουριο θρεντ

το μηνυμα λαθους που παιρνω ειναι το παρακατω. να σημειωσω οτι ΔΕΝ θελω αυτη τη φορα να χασω τα δεδομενα που εχω μεσα...

 

 

Error mounting: mount exited with exit code 13: $MFTMirr does not match $MFT (record 0).

Failed to mount '/dev/sdb1': Input/output error

NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a

SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows

then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very

important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate

it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.

/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation

for more details.

 

ο δισκος ειναι ενας wd 250 gb usb εξωτερικος

 

aakkuan]

Error mounting: mount exited with exit code 13: $MFTMirr does not match $MFT (record 0).

Failed to mount '/dev/sdb1': Input/output error

NTFS is either inconsistent, or there is a hardware fault, or it's a

SoftRAID/FakeRAID hardware. In the first case run chkdsk /f on Windows

then reboot into Windows twice. The usage of the /f parameter is very

important! If the device is a SoftRAID/FakeRAID then first activate

it and mount a different device under the /dev/mapper/ directory, (e.g.

/dev/mapper/nvidia_eahaabcc1). Please see the 'dmraid' documentation

for more details.

 

ο δισκος ειναι ενας wd 250 gb usb εξωτερικος

 

Αυτό μοιάζει με το κλασικό μήνυμα λάθους που βγάζει όταν συνδέουμε εξωτερικό δίσκο στο linux το οποίο δεν έγινε με "Ασφαλής κατάργηση" στα Windows. Δηλαδή το είχες κουμπωμένο στο Win και απλά τράβηξες το USB.... Bad .... very Bad idea :)

Λοιπόν κάνε εγκατάσταση απο το Synaptic το πακέτο "ntfsprogs" και δοκίμασε με το System --> Disk Utility ή με το Gparted να κάνεις εξέτασή και επιδιόρθωση του USB δίσκου

~~~~~~~~~~~~~~~

http://cerebrux.comli.com/2clickupdate/greek-version/

http://twitter.com/cerebrux

http://www.facebook.com/pages/Cerebrux/116935978324682

Επίσης σιγούρεψε ότι έχεις εγκατεστημένα και τα πακέτα ntfs-3g και ntfsconfig, τα οποία χρειάζονται για να μπορείς να γράφεις και να διαβάζεις σε ntfs σύστημα αρχείων. Κατα τ' άλλα το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με όσα λέει ο CORTEXlinux64. Πιστεύω αντιμετωπίζεται.

************************

www.postokano.gr