Ερωτηση για επιλογη linux

black blood | Δευ, 05/24/2010 - 18:40 | 1' | 4

κυριοι γεια σας θελω να αρχισω με linux και για τον υπολογιστη του γραφειου μου εχω κατεβασει τον μονομαχο office και θελω την

γνωμη σας οσο αναφορα ποια εκδοση να βαλω στο σπιτι μου. αυτα που με ενδιαφερουν στο σπιτι ειναι χρηση ιντερνετ (facebook κλπ),

κατεβασμα με τορρεντ, msn και τετοια, τι λετε ubuntu 9 ή monomaxo v5?

κατι ακομη

1.που μπορω να βρω drivers για motherboard gpu και τετοια?

2.αν υπαρχει καποια εφαρμογη σε Linux που να παιζει ολα τα παιχνιδια απο windows xp

σας ευχαριστω!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

black blood]

τι λετε ubuntu 9 ή monomaxo v5?

Καλησπέρα, η έκδοση monomaxos 5 βασίζεται σε ubuntu 10.04, την τελευταία έκδοση ubuntu. Περιέχει σχεδόν ότι μπορεί να χρειαστείς από πλευράς προγραμμάτων.

 

black blood]

1.που μπορω να βρω drivers για motherboard gpu και τετοια?

Συνήθως, ότι χρειάζεσαι είναι στον πυρήνα του  linux. Για drivers gpu, μόλις μπεις στο desktop, θα σε ειδοποιήσει το λειτουργικό ότι υπάρχουν διαθέσιμοι προς

εγκατάσταση.

black blood]

2.αν υπαρχει καποια εφαρμογη σε Linux που να παιζει ολα τα παιχνιδια απο windows xp

Που να παίζει ΟΛΑ τα παιχνίδια.....χλωμό το κόβω. Δοκίμασε για αρχή το wine ή dual boot windows-linux.

Cerca, trova

σε ευχαριστω φιλαρακι!!! μαλλον πρεπει να εχω ενα μονο για παιχνιδια και ενα για ολα τα αλλα!!!!! θα την βρω την ακρη

 

Σε αυτή τη σελίδα θα βρεις εφαρμογές και παιχνίδια που δουλέυουν είτε άμεσα με wine, είτε με μερικές ρυθμίσεις είτε με ψιλά προβλήματα που όμως δεν επηρεάζουν την τυπική χρήση του παιχνιδιού. Όπως και να 'χει δοκιμάζεις αν ένα παιχνίδι παίζει, ψάχνεις και στο ιντερνετ μήπως βρεις οδηγίες για ρυθμίσεις στο wine σε περίπτωση που δεν παίζει απευθείας κι αν τελικά δε δουλεύει με τίποτα τότε καταφεύγεις στη λύση των windows, οπότε γενικά προτείνω αφού σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια να αφήσεις και μια εγκατάσταση windows για τα απαιτητικά παιχνίδια.

************************

www.postokano.gr

Όσον αφορά τους drivers υπάρχει ένα πολύ χρήσιμο ποστ του χρήστη linuxas το οποίο προτείνω να ρίξεις μια ματιά, έχει πολλά χρήσιμα links τα οποία θα σε βοηθήσουν και μελλοντικά σε περιπτώσεις που θέλεις να αγοράσεις κάποια καινούρια συσκευή, ώστε να διαλέξεις μάρκα και μοντέλο που δε θα έχει προβλήματα με drivers σε linux.

************************

www.postokano.gr