Ερωτηση για freenas!

black blood | Τρί, 05/11/2010 - 01:06 | 1' | 20

κυριοι γεια σας! θα ηθελα να σας ρωτησω κατι οσο αναφορα τον OS freenas!!! ειναι για να φτιαξεις file server!

τον εφτιαξα λοιπον ολα καλα μεταφερονται και βλεπω τα αρχεια μου στα lan μπορω να τα δω ομως και απο αλλον υπολογιστη

μεσω internet ενεργοποιωντας καποια απο τις υπηρεσιες που εχει και αν ναι ποια και πως!!!!!

σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γενικά οι υπηρεσίες που μοιράζουν τα αρχεία μέσω διαδικτύου είναι ο web server και ο ftp server (υποστηρίζονται και τα δύο από το FreeNAS). Οπότε ψάξε στο φόρουμ της διανομής όπου έχει πληροφορίες και οδηγίες. Δες ειδικά τα εξής τρία τόπικ: Webserver, FTP και Dynamic DNS.

Αφού σετάρεις τον web server ή τον ftp server ή και τα 2, πρέπει να ρυθμίσεις το ρούτερ σου να προωθεί τις αιτήσεις προς τον/ τους σερβερ (το λεγόμενο port forwarding). Γενικά δεν είναι μια δύσκολη διαδικασία, θα το κάνεις μέσω του web interface που ρυθμίζεις το ρούτερ, όπου θα υπάρχει κάποια σχετική επιλογή.

Για το Dynamic DNS: Αρχικά λοιπόν μετά από όλα αυτά θα έχεις πρόσβαση στα αρχεία μέσω ιντερνετ πληκτρολογώντας στον browser την ΙΡ που σου δίνει ο provider (public IP) η οποία φαίνεται στις ρυθμίσεις του ρούτερ. Για να έχεις πρόσβαση χρησιμοποιώντας μια διεύθυνση και όχι μια ΙΡ που δύσκολα θυμάσαι και αλλάζει ανά διαστήματα, χρειάζεται να ενεργοποιήσεις μια υπηρεσία που ονομάζεται dynamic dns. Υπάρχουν κάποια site που παρέχουν την υπηρεσία αυτή, όπως π.χ. το γνωστό www.dyndns.org, όπου κάνεις ένα απλά registration και συνδέεις ουσιαστικά την public IP σου με ένα όνομα της μορφής xxxx.dyndns.org (όπου xxxx βάζεις ότι θες). Η υπηρεσία αυτή ουσιαστικά κοιτάει πότε αλλάζει η ΙΡ και φροντίζει να είναι πάντα συνδεδεμένη με τη διεύθυνση που θέλεις. Αφού κάνεις το λογαριασμό και τις ρυθμίσεις θα πρέπει να ενεργοποιήσεις και στο ρούτερ την υπηρεσία dyndns, όπου θα δώσεις τα στοιχεία της υπηρεσίας (site, username, password και ίσως κάτι άλλο, δε θυμάμαι).

Αν έχεις ρουτερ speedtouch της thomson μπορώ να σου πω ακριβώς τι να κάνεις, πάντως με λίγο ψάξιμο θα τα βρεις όλα. Για οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε!

************************

www.postokano.gr

jvarkas μεχρι στιγμης δεν μπορω να πω οτι καταλαβα απολυτα αλλα θα το ψαξω και θα την βρω την ακρη με την χρησιμη βοηθεια σου!!!

Οσο αναφορα το royter εδω υπαρχει ενα θεμα εχω ενα geenet oxygen rfa1400 μηπως ξερεις πως ακριβως το ρυθμιζω? απο royter δεν το εχω και τοσο!!!

Σε ευχαριστω παντως!!!!

Πηγαινε εδω http://portforward.com/ ,κατεβα προς τα κατω αρκετα και καπου εχει το router σου (Gnet).Δες ποιο μοντελο εχεις ακριβως και εχει αναλυτικες οδηγιες για το πως θα κανεις port forwarding.

 

Μπηκα στο freenas και εφτιαξα το web server ως εξης:

Protocol http

Port 22

Document root bla bla bla

Authentication
 Enable authentication.
Give only local users access to the web page.

 

URL
Realm
 

την διευθηνση που εφτιαξα απο το dyndns
web 

ftp δεν καταλαβα πως θα το φτιαξω!

Εφτιαξα και dyndns

Αυτο ειναι η ρυθμιση στο royter μου για την πρωοθηση θυρας:

Εφαρμογή / Υπηρεσία

Πρωτόκολλο:

--- ΕΙΔΙΚΟ ---
AUTH
DNS
FTP
HTTP
HTTPS
IMAP2
IMAP3
NNTP
NTP
OpenVPN
POP3
SIP
SMTP
SNMP
SNMP Trap
SSH
Telnet
TFTP

Τύπος:

Και τα δύο
TCP
UDP

Θύρα:
  μέχρι:*  

Εισερχόμενη από

Σύνδεση:

ΟΛΑ
tellas_internet

Διευθύνσεις:

ΟΛΑ
Περιορισμένες

 

  

Προώθηση σε

Διακομιστής:

--- Διεύθυνση IP ---
geo-PC (id:01:00:03:ff:ec:65:14)
pc-1 (id:01:00:1d:60:ea:65:14)

  
-->  

Θύρα:
Όμοια με την εισερχόμενη

 

τωρα θα ηθελα σας παρακαλω να με βοηθησετε ως προς το σεταρισμα του royter!!!

Σας ευχαριστω παιδια ο υπολογιστης να κοβει mb απο εμανα και να τα δινει σε εσας!!!!! (αστειο ειναι)

Τις εκανα τις ρυθμισεις του royter συμφωνα με την βοηθεια του tek 640 alla kati ekana λαθος στο freenas!!! help me!!!!!

Γιατι χρησιμοποιησες το port 22 αντι του 80 που χρησιμοποιηται στους webserver?

Οταν γραφεις το domain στο browser θα πρεπει στο τελος της διευθυνσεις να βαζεις και το port,πχ name.dyndns.org:22 για να σου δουλεψει αυτο που εφτιαξες.

παιδια θα το ψαξω παραπανω και αν χρειαστω θα σας πω σας ευχαριστω παρα πολυ ομως για τον ενδιαφερον σας!!!!

Λοιπον παιδια το web server το εφτιαξα και λειτουργει αλλα μια ερωτηση: δεν μου ζηταει κωδικο μπορω να το κανω να μου ζηταει?

Και ο ftp δεν λειτουργει εχω εδω την καρτελα του μηπως κατι ρυθμισα λαθος

TCP port

Default is 21.

Number of clients

Maximum number of simultaneous clients.

Max. conn. per IP

Maximum number of connections per IP address (0 = unlimited).

Max. login attempts

Maximum number of allowed password attempts before disconnection.

Timeout

Maximum idle time in seconds.

Permit root login
 Specifies whether it is allowed to login as superuser (root) directly.

Anonymous users only
 Only allow anonymous users. Use this on a public FTP site with no remote FTP access to real accounts.

Local users only
 Only allow authenticated users. Anonymous logins are prohibited.

Banner
hello
Greeting banner displayed by FTP when a connection first comes in.

 

Advanced settings

Create mask

Use this option to override the file creation mask (077 by default).

Directory mask

Use this option to override the directory creation mask (022 by default).

FXP
 Enable FXP protocol.
FXP allows transfers between two remote servers without any file data going to the client asking for the transfer (insecure!).

Resume
 Allow clients to resume interrupted uploads and downloads.

Default root
 chroot() everyone, but root.
If default root is enabled, a chroot operation is performed immediately after a client authenticates. This can be used to effectively isolate the client from a portion of the host system filespace.

Ident protocol
 Enable the ident protocol (RFC1413).
When a client initially connects to the server the ident protocol is used to attempt to identify the remote username.

Reverse DNS lookup
 Enable reverse DNS lookup.
Enable reverse DNS lookup performed on the remote host's IP address for incoming active mode data connections and outgoing passive mode data connections.

Masquerade address

Causes the server to display the network information for the specified IP address or DNS hostname to the client, on the assumption that that IP address or DNS host is acting as a NAT gateway or port forwarder for the server.

Passive ports

The minimum port to allocate for PASV style data connections (0 = use any port).

 

The maximum port to allocate for PASV style data connections (0 = use any port).

Passive ports restricts the range of ports from which the server will select when sent the PASV command from a client. The server will randomly choose a number from within the specified range until an open port is found. The port range selected must be in the non-privileged range (eg. greater than or equal to 1024). It is strongly recommended that the chosen range be large enough to handle many simultaneous passive connections (for example, 49152-65534, the IANA-registered ephemeral port range).

Local user bandwidth

Local user upload bandwith in KB/s. An empty field means infinity.

 

Local user download bandwith in KB/s. An empty field means infinity.

Anonymous user bandwidth

Anonymous user upload bandwith in KB/s. An empty field means infinity.

 

Anonymous user download bandwith in KB/s. An empty field means infinity.

SSL/TLS
 Enable TLS/SSL connections.

Certificate

Paste a signed certificate in X.509 PEM format here.

Private key

Paste an private key in PEM format here.

SSL/TLS only
 Allow TLS/SSL connections only.

Auxiliary parameters

These parameters are added to proftpd.conf. Please check the documentation.

Στον ftp client του αλλαζεις το port στα στοιχεια που δινεις?

Εχεις κανει port forward την 70 πορτα?

Τι δεν λειτουργει?

κατα πρωτον γιατι μαλλον εγω το εχω καταλαβει λαθος, σε ftp πρεπει να μπω απο ειδικο προγραμμα ή απλα απο τον broswer π.χ. mozila?

και κατα δευτερον λετε να γραψω την διευθηνση που εχω ορισει για τον server freenas και στο τελος να βαλω :και την port που ρυθμισα σωστα?

 Για να μπεις στον ftp server πρεπει να χρησιμοποιησεις καποιο αλλο προγραμμα π.χ. filezilla .Μπορεις και απο τον browser αλλα οχι παντα και θελει καποια αλλη συνταξη της διευθυνσης οπου περιεχει και το username.Δες εδω σχετικα.

Και ναι πρεπει να γραψεις και το πορτ στο τελος για να μπορεσεις να συνδεθεις στον server σου.Αυτο επειδη εχεις αλλαξει τις προκαθορισμενες τιμες.Αν τις αφησεις οπως εχουν θα συνδεεται χωρις στο τελος να βαλεις το πορτ.

αυτο το οποιο αλλαξα ηταν μονο το port αν το γυρισω στο καθορισμενο θα μπορω?

 Ναι θα μπορεις απλα να πληκτρολογεις την url χωρις το port στο τελος για τον webserver και αντιστοιχα στον ftp client θα χρησιμοποιει το αρχικο πορτ χωρις καμια αλλαγη.

λοιπον εχω κανει port forwand στο 21 που το γυρισα. μπαινω στο firezilla και δεν μπορω να συνδεθω!!!! εκει που λεει κονβος βαζω την ip μου και port το 21

στο ονομα χρηστη και κωδικο τι βαζω? προσπαθησα με αυτον που μπαινω για να ρυθμισω το freenas αλλα δεν το κανει, μου λεει αδυνατη η συνδεση με τον εξυπηρετητη.

προσπαθησα με αυτον που μπαινω σαν χρηστης να παρω αρχεια αλλα παλι οχι! εν το μεταξυ το freenas εχει παρει μια αλλη διευθηνση αλλα αυτη ειναι μαλλων για το Lan μου

δηλαδη η διευθησνη ειναι 1.2.3.254 <-με αυτη συνδεομαι στο ρουτερ

το freenas εχει παρει την ip 1.2.3.250 <- με αυτην ρυθμιζω το freenas

και στο lan το freenas εχει παρει την ip 1.2.3.66

και αλλη ειναι η κανονικη! το 1.2.3 που εχω βαλει δεν ειναι η κανονικη αλλα δεν αλλαζει αυτα τα νουμερα που εχει ειναι σταθερα σε αυτα που ανεφερα!

τι κανω λαθος ή δεν εκανα καθολου?

Δοκιμασε σαν username & password να βαλεις "anonymous".

Αν δεν δουλεψει τοτε μαλλον πρεπει να φτιαξεις καποιον καινουριο χρηστη και να ορισεις με τι στοιχεια θα συνδεετε.Λογικα ολα αυτα ειναι στις ρυθμισεις του ftp server.

tek640]

Δοκιμασε σαν username & password να βαλεις "anonymous".

Αν δεν δουλεψει τοτε μαλλον πρεπει να φτιαξεις καποιον καινουριο χρηστη και να ορισεις με τι στοιχεια θα συνδεετε.Λογικα ολα αυτα ειναι στις ρυθμισεις του ftp server.

Για να μπορέσεις να συνδεθείς ως anonymous πρέπει να αλλάξεις μια επιλογή στις ρυθμίσεις γιατί είδα στο ποστ #9 ότι έτσι όπως είναι δεν επιτρέπεται η σύνδεση με anonymous user. Συγκεκριμένα είναι τικαρισμένη η επιλογή "Only allow authenticated users. Anonymous logins are prohibited.". Δοκίμασε να το ξετσεκάρεις ή μπορεί και να υπάρχει και κάποια άλλη επιλογή. Σίγουρα κάπου στις ρυθμίσεις μπορείς να ορίσεις και χρήστη με username και password. Ανάλογα και τι επίπεδο ασφάλειας θέλεις κάνεις τις επιλογές σου.

************************

www.postokano.gr

κυριοι κατα πρωτον στις ρυθμισεις του ftp δεν εχει για ονομα χρηστη και κωδικο, εχει μονο στην ασφαλεια που ειναι αλλη καρτελά στο freenas μηπως λετε αυτο να ειναι?

αν ειναι αυτο εχω δημιουργησει και με αυτο μπαινω απο το lan μου. το δωκιμασα ετσι οπως μου ειπατε αλλα παλι το ιδιο δεν συνδεεται. μπορητε σας παρακαλω να μου

εξηγησεται ποιο αναλυτικα την ολη διαδικασια με το firezilla? συγνωμη αλλα τωρα μπαινω σε αυτα και δεν τα ξερω καθολου!

και μια τελευταια ερωτηση εχω ενα σκληρο δισκο που εχει μεσα windows 98 αν τον βαλω στο freenas θα μπορεσει να τον αναγνωρισει και να παρω τα αρχεια που θελω απο μεσα?

 

Θελω τον Υπολογιστη που εχω εγκατεστειμενο σε HDD το FreeNAS να τον ξεκιναω (BOOT) απο Οπτικο Δισκο CD/DVD για να μην

Υπαρχει η Δυνατοτητα να γινει αλαγη ρυθμισεων στο FreeNAS. ΅Ποιο Απλα΅, Θελω να Δουλευει το FreeNAS χωρις Σκλυρο Δισκο,

ξερει καποιος την λεπτομερη διαδικασια για να αντιγραψω το εγκατεστειμενο και ρυθμισμενο FreeNAS απο HDD σε CD.