Nεος στο Linux

ionian | Πέμ, 04/29/2010 - 11:35 | 2' | 7

Γεια σας Linuxαδες,

 χαίρομαι που βρίσκομαι στην παρέα σας και ξεκινώ με τα ερωτήματά μου...

 Αγόρασα το τεύχος Μαρτίου -Απριλίου 2010..και πείστηκα ότι είναι ώρα να δοκιμάσω την εγκατάσταση ενός από τα lINUX συστ΄ηματα που προτείνεται.Με αφορμή ένα pc όπου 8α φόρμαρα είπα ότι αφού βάλω τα win xp να εγκαταστήσω μετά και το fedora όπου αναφέρεστε και μέσα στο περιοδικό.Τελικά αφού ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση των winxp...διάβασα ότι από μόνο του το FEDORA ,αφού έβαζα το dvd κατά την εκκίνηση,θα ξεκινούσε την διαδικασία εγκατάστασης αλλά θα έφτιαχνε και το ανάλογο partition...Δυστυχώς δεν μπορούσε το dvd του περιοδικού να ξεκινήσει σαν bootable παρόλο που ρύθμισα και στο Bios την σειρά boot των συσκευών...δοκίμασα και σε άλλο pc και συνάντησα την ίδια δυσκολία.Σκέφτηκα να δοκιμάσω να εγκαταστήσω μετα την έκδοση mint που έχετε πάλι στο dvd....δυστυχώσ δεν το κατάφερα...Kατέβασα από το Internet έκδοση linux-mint8 kde σε iso...το "έκαψα" αλλά πάλι δεν μπόρεσα να κάνω εκκίνηση μ'αυτό  και στην συνέχεια εγκατάσταση....

 Τι μπορεί να συμβάνει..ανυπομονώ ΄πολύ να δω το Linux να δουλέψει στο pc...ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις.

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εννοείς ότι δεν μπορεί να μπουτάρει το PC σου από ...κανένα CD? Αυτό είναι εξαιρετικά περίεργο. Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το BIOS? Μήπως είναι κλειδωμένο; Και τα Windows πώς τα πέρασες;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Το δισκακι του περιοδικου ειναι dvd.Ο υπολογιστης σου εχει dvd?

Σου βγαζει καποιο μηνυμα λαθους η απλα δεν κανει τπτ?

Bάζεις το CD με το linux στο ίδιο cd-rom που βάζεις τα  XP για να μπουτάρουν;

Το iso του mint το έγραψες σωστά;

  free πρόγραμμα εγγραφής για xp http://isorecorder.alexfeinman.com/isorecorder.htm

  tutorial http://isorecorder.alexfeinman.com/HowTo.htm

Τσέκαρες το iso με md5;

  http://download.cnet.com/MD5-Checker/3000-2092_4-10410639.html

  md5 mint 8 kde x32: 439bca40d80d6627f83d32e8c1cb7d1c

  md5 mint 8 kde x64: 98f5c5fa0fa358053a4debfabca115af

Δεν ειναι Σπορ το Hacking Hobby ειναι.

Οταν εχω παρομοιο προβλημα εκκινησης του υπολογιστη με αυτο που περιγραφεις

Δοκιμαζω πρωτα ενα ISO IMAGE σε εικονικο CD PLAYER συνηθως τον (Virtual Clone Drive) απο την (SLAYSOFT)

χρησιμοποιωντας Παραληλα και Εικονικο Υπολογιστη Συνηθως τον VirtualBox,

αν ουτε ο εικονικος δεν BOOTαρει ξεκινω μια αλλη μεθοδο.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Κανωντας Χρηση του 7zip Ξεχωριζω το BOOTimage απο τα υπολοιπα

κατεβαζω ξανα το ISOimage που αποσυμπιεσα με το 7zip

κανω για Δευτερη φορα Χρηση του 7zip

ετσι ωστε να εχω τα αποσυμπιεσμενα ISOimage και BOOTimage

ΣΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ

μετα κανω χρηση του ImgBurn για να φτιαξω ενα ISOimage με το BOOTimage του πρωτου ISOimage και

με τα αρχεια και τους Φακελους του Δευτερου ISOimage

αυτο το ISOimage που εφτιαξα το δοκιμαζω ξανα αν σε ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ (VirtualBox) αν BOOTαρει,

αν δεν ειμαι τυχερος φτιαχνω ξανα ενα ISOimage με το ΒΟΟΤimage τωρα του Δευτερου ISOimage και

με τα αρχεια και τους Φακελους του Πρωτου ISOimage

δοκιμαζω και αυτην την Δευτερη κατασκευη σε ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ και αν ακομα δεν ειμαι τυχερος τοτε

ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,

και αν δεν βρεθει κανενας προμηθευωμαι ξανα το ιδιο ΔΙΣΚΑΚΙ,

αν και αυτο δεν λειτουργει δεν αποκλειεται να εχει γινει καποιο λαθος κατα την Δημιουργια Πρωτυπου οποτε

αυτο που μενει ειναι,

ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΡΘΟΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ.

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....θα φανεί ανόητο,συγνώμη, η συσκευή που δοκίμαζα την εγκατάσταση ήταν όντως cd-rom...αλλά φαίνεται συμπτωματικά και για κακή μου τύχη υπ'ηρξε κάποια συγκυρία όταν το δοκίμασα και σε dvd να μην αναγνωρίζεται.Τέλος καλό όλα καλά...ευχαριστώ για το ενδιαφέρον....

 

Ευχαριστώ

 Φίλε ionian και εγώ όταν ήθελα να μπουτάρω dvd σε υπολογιστή που είχε μόνο cd-rom τα παιδιά εδώ μου πρότειναν το plop το οποίο θα σου μπουτάρει usb το οποίο usb φυσικά θα έχει μέσα την διανομή που θέλεις (όχι το iso αλλά το extract αυτού)

ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ. αν όχι ρώτα πάλι...