πρόβλημα με usb adapter

g.b | Κυρ, 04/25/2010 - 18:23 | 2' | 3

γεια σας παιδιά ...

ζητάω την βοηθειά σας και θα σας χρωστάω αν με βοηθήσετε (κάνα καφεδάκι ε?)

 

έπεσε ένα notebook στα χέρια μου συγκεκριμένα το NB Turbo-X MiniNote II Red 6 cell 7 , με windows xp pro ..

όπως καταλαβαίνετε έπρεπε να μπεί και λίνουξ ..

κατέβασα το ubuntu remix και το εγκατέστησα ...

και από εκεί άρχισε ο εφιάλτης ...δεν έχει ασύρματη σύνδεση ...

βρε τι lspci , lsusb τίποτα ..δεν φαίνεται τίποτα ...

εν τω μεταξύ από τα παράθυρα μπάινει το άτιμο κανονικά !!!!

μου έχει σπάσει τα νεύρα ...

ψάξε ψάξε είδα ότι η συσκευή που έχει για την ασύρματη δυκτίωση είναι η :  3DSP wireless 802.11 b+g usb adapter

κατά τις 4.00 το πρωί εχτές σταμάτησα να ψάχνω ...

μέχρι και το lubuntu εγκατέστησα , αλλά τίποτα ....

γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει...

 

ευχαριστώ πολύ ...

 

 

 

(όχι τίποτα άλλο , αλλά είπα ότι θα το δώσω την τρίτη με linux και θα με δουλευουνε ....)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Έχω τη λύση στο πρόβλημα σου !!! Έχω παιδευτεί και γω με αυτή την μ@....κί@ !!!! Χρησιμοποίησε αυτά εδώ (link1,link2) και θα βρείς άκρη ... Η δεύτερη περίπτωση έχει να κάνει και με την εκδοχή που έχει κια bluetooth σε μια κάρτα μαζί !!! Παίζει όμως σωστά το script μόνο σε Ubuntu 9.10 με πυρήνα 2.6.31-14-generic αλλιώς τίποτα !!! Μην προλάβεις και του κάνεις τίποτα updates πρώτα !!!

Τα παραπάνω υπάρχουν έτοιμα στο monomaxaki για netbooks ... κάνε ένα κόπο και δοκίμασε το πρώτα για να μην παιδευτείς πάντως ...  Θα σε γλυτώσει από πολύ δουλειά !!!

http://www.linuxinsider.gr/forum/monomaxos-linux-netbook-edition#comment-35676

www.monomaxos.gr

 φίλε empcn , σε ευχαριστώ για την απάντηση ...

θα το δοκιμάσω αύριο και θα δω αν έφτιαξε ...

 

αυτό με την λειτουργία στον συγκεκριμένο πυρήνα το είχα δει και εγώ ...

κατέβασα κάτι οδηγούς σε  tar.gz αρχεία και μετά από καμιά ώρα που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα αποσυμπίεσα έφαγα την φόλα ότι

και καλα το module δεν είναι συμβατό για αυτόν τον πυρήνα 2.6.31.20 .....

μιλάμε το σπας ή δεν το σπας..?

θα το δοκιμάσω και στο δικό σου και θα σου πω ... το δικό σας βασίζεται στο jaunty jackalope (9.04) αν δεν κάνω λάθος ...

ε, καλά το εγκαθιστώ και μεχρι να λήξει το ubuntu δεν θα έχει βγει κάτι και για εμάς...?

για ποιο καινούργιες εκδόσεις ....να το στριμώξεις εσύ ας πούμε σε κανένα πιο νέο ubuntu .... 

 

πάντως σε ευχαριστώ για την απάντηση γιατί νόμισα ότι εγώ δεν κάνω κάτι καλα και είχα ψιλοφρικάρει ...