Πρόβλημα πρόκληση για τους ειδικούς της κονσόλας.

marlene | Τρί, 04/13/2010 - 18:20 | 2' | 17

Λοιπόν παιδιά έχω ένα πρόβλημα εδώ και θα ήθελα την βοήθεια εκείνων που ξέρουν να χειρίζονται καλά την κονσόλα.

Έχω ένα φάκελο που έχει μέσα 1120 άλλους φακέλους.
Κάθε φάκελος από αυτούς έχει μέσα μεταξύ άλλων και από ένα αρχείο .zip.
Το κάθε αρχείο .zip όταν το αποσυμπιέσω έχει μέσα, μεταξύ άλλων, και ένα αρχείο .rar

Τι θέλω να κάνω τώρα.. (το οποίο ξέρω ότι μπορώ να το κάνω μέσα από την κονσόλα αλλά δεν έχω καταφέρει να το κάνω σωστά μέχρι τώρα).

Θέλω να αποσυμπιέσω όλα τα αρχεία .zip ταυτόχρονα, από τους 1120 φακέλους και να μετακινήσω αυτά τα .rar που θα βγάλουν, δηλαδή να πάρω μέρος του αποτελέσματος της αποσυμπίεσης ,σε έναν φάκελο διαφορετικό.

Μετά θέλω να αποσυμπιέσω όλα τα .rar μαζί και μετά το περιεχόμενο των φακέλων που θα βγάλουν τα rar να το μετακινήσω σε ένα άλλο φάκελο.

Μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται και εάν γίνεται αυτό, χωρίς να το κάνω με το χέρι ένα ένα;;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

μπορείς να γράψεις ένα script που να το κάνει αυτό ή μπορείς να δώσεις την παρακάτω εντολή 

 

unzip /fakelos-me-ta-1120/*/*.zip && 
mv /fakelos-me-ta-1120/*/*.rar /tmp/neosfakelos &&
unrar /tmp/neosfakelos/*.rar -d /tmp/aposimpiesmena

 

νομίζω είναι σωστή, αλλά μπορείς να την σπάσεις και να δίνεις μία μία της εντολές

<- http://oliveoil.homedns.org ->

Δεν μπορεί να γίνει όπως το λες γιατί ο αρχικός φάκελος ΔΕΝ έχει μέσα τα .zip αλλά υπάρχουν 1120 φάκελοι μέσα σε αυτόν τον αρχικό φάκελο που ο κάθε ένας από αυτούς έχει και ένα .zip

Στην ουσία αυτό που δοκίμασα να κάνω είναι να κάνω unzip -r δηλαδή να το κάνει recursively και να μπει στα subdirectories να βρει όλα τα .zip και να τα αποσυμπιέσει. Αλλά κάτι δεν κάνω καλά και δεν μου το κάνει.

Να τα πάρουμε όμως ένα ένα για να μην μπερδευτούμε.

Για να κάνω unzip με ψάξιμο στα subdirectories πως το συντάσσω; ( συντακτικό το βρίσκω το λάθος)

unzip -r /fakelos-me-ta-1120/*/*.zip είναι αυτό σωστό;

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και το καινούργιο μου φόρουμ ( δική μου παραγωγή ελάτε για support!! )
http://www.podilato.iblogger.org

λοιπον αν και δεν ειμαι ειδικός στην κονσόλα, αλλα νέοπας, εχω ενα βιβλιο  που λεει διαφορα, αυτο που σκεφτηκα ειναι η εντολή  find .  δηλαδη θα αναζητήση όλα τα .zip  αρχεια και μετα  να τα αποσυμπιέση  και να τα μετακινήση.

Άρα εχουμε την αρχικη συνατξη της find .>  

find /home/user/fakelos_1120_arxeia/*/*.zip  ( λειτουργει το δοκιμασα) -τα βρηκε όλα   ( τα  δικα μου ηταν rar )

μετά 
 

την unzip

 και μετά την move

αλλα θα πρεπει να δουμε πως θα γίνει να τρεξουν ολες μαζι σε μια ευθεια . δεν ειμαι και γκουρου, απλα εχω ενα προβλημα με το να τρεχουν πολλες εντολες σε μια ευθεια

με το ;  πρεπει να γινεται..

 

Αν και δεν ειμαι ιδικος......

Δοκιμασε το παρακατω, πρεπει να γινετε!

Ανοιξε τερματικο - παρε δικαιωματα απο τον φακελο που ειναι μεσα ολα τα .zip

cd φακελος_με_τα_1120.zip

 

Μετα εκτελεσε την παρακατω εντολη για να αποσυμπιεσεις ολα τα αρχεια .zip (στο παραδειγμα θα αποσυμπιεστουν στον φακελο /home/user/unpack)

find -name \*.zip | xargs -t -i unzip {} -d /home/user/unpack

 

Μετα παρε δικαιωματα απο τον φακελο /home/user/unpack

cd unpack

και εκτελεσε την παρακατω εντολη για να αποσυμπιεστουν ολα τα .rar αρχεια

find -type f -name '*.rar' -exec unrar x {} \;

και ετσι θα εχεις ολα τα αρχεια μεσα στον φακελο /home/user/unpack

 

Τωρα αν θελεις να ξεφορτωθεις τα αρχεια; .rar απο εκει, εκτελεις

rm /home/user/unpack/*.rar

Προσοχη μην διαγραψεις κατι που χρειαζεσαι!!

 

Οπου /home/user/unpack βαζεις την διαδρομη με τον φακελο που θελεις να Αποθηκευσεις τα αρχεια!

Αν καταλαβα καλα, αυτο θελεις να κανεις, σωστα?

 

Κανε μια δοκιμη πρωτα, να καταλαβεις πως θα γινει, πριν το κανεις με ολα τα αρχεια!

Vagrale εγραψες. Μαριαλλενα ετσι ακριβως καντο. Βεβαια μπορεις να ενωσεις & εντολες, μα τι σημασια εχει?

Παντως εχω την αισθηση, πως αυτη η δουλεια (μαζικη αποσυμπιεση & μαζικη μεταφορα), γινεται με καποιον commanter, που υπαρχει & στο synaptic, με γραφικο περιβαλλον.

Δε θυμαμαι ομως σιγουρα ποιος ειναι....  if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

vagrale13]

Αν και δεν ειμαι ιδικος......

Δοκιμασε το παρακατω, πρεπει να γινετε!

Ανοιξε τερματικο - παρε δικαιωματα απο τον φακελο που ειναι μεσα ολα τα .zip

cd φακελος_με_τα_1120.zip

 

Μετα εκτελεσε την παρακατω εντολη για να αποσυμπιεσεις ολα τα αρχεια .zip (στο παραδειγμα θα αποσυμπιεστουν στον φακελο /home/user/unpack)

find -name \*.zip | xargs -t -i unzip {} -d /home/user/unpack

 

Μετα παρε δικαιωματα απο τον φακελο /home/user/unpack

cd unpack

και εκτελεσε την παρακατω εντολη για να αποσυμπιεστουν ολα τα .rar αρχεια

find -type f -name '*.rar' -exec unrar x {} \;

και ετσι θα εχεις ολα τα αρχεια μεσα στον φακελο /home/user/unpack

 

Τωρα αν θελεις να ξεφορτωθεις τα αρχεια; .rar απο εκει, εκτελεις

rm /home/user/unpack/*.rar

Προσοχη μην διαγραψεις κατι που χρειαζεσαι!!

 

Οπου /home/user/unpack βαζεις την διαδρομη με τον φακελο που θελεις να Αποθηκευσεις τα αρχεια!

Αν καταλαβα καλα, αυτο θελεις να κανεις, σωστα?

 

Κανε μια δοκιμη πρωτα, να καταλαβεις πως θα γινει, πριν το κανεις με ολα τα αρχεια!

ΜΕΓΑΛΕΕΕ!! ΕΓΡΑΨΕΣ..
Λοιπόν έγινε έτσι όπως το έγραψες. Τα αποσυμπίεσε και τα μετέφερε στον φάκελο unpack και αποσυμπίεσε και τα rar..

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ HARDCORE.

( βοηθείστε όλοι γιατί όλοι θα ωφεληθείτε από αυτό.. σας το λέω!! Είναι περίπτωση η όλη φάση).

Στον φάκελο unpack βρίσκονται αυτή την στιγμή 4963 φάκελοι. ( ο nautilus έχει πάθει κλακάζ .. !! )
Κάθε φάκελος έχει μέσα και μία γραμματοσειρά

Κάποιες είναι σε μορφή pfb κάποιες σε μορφή afm και κάποιες είναι σε μορφή ttf.

Τα options είναι δύο. Είτε πρέπει να βρω μία εφαρμογή που να μετατρέψει όλες τις γραμματοσειρές σε ttf και μετά μία εντολή που να τις μεταφέρει όλες σε ένα δικό τους φάκελο, είτε αν δεν υπάρχει τέτοια εφαρμογή που να μετατρέπει τις γραμματοσειρές, να πάρω μόνο αυτές που είναι ήδη ttf και να πάνε σε έναν καινούργιο φάκελο. ( θα είναι αρκετές έτσι και αλλιώς)

Μετά θα τις κοτσάρω με τις υπόλοιπες γραμματοσειρές που έχω ανεβάσει κάπου για να έχουμε να παίζουμε με τα γράμματα μέχρι να γεράσουμε..

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και το καινούργιο μου φόρουμ ( δική μου παραγωγή ελάτε για support!! )
http://www.podilato.iblogger.org

Πληροφοριακά υπάρχει το fontforge[1] για τις μετατροπές των γραμματοσειρών..Στο FAQ[2] τους λέει κάποια πράγματα για μετατροπές! :)

[1] http://fontforge.sourceforge.net

[2] http://fontforge.sourceforge.net/faqFS.html

Hamsters !

@Marlene

Για την μετατροπη, νομιζω μπορεις να το κανεις και με το ttf, αν και δεν το εχω ψαξει καθολου,

κανε μια Αναζητηση, δες και τα παραπανω που σου προτεινανε, και αν βρω κατι αλλο, θα το postαρω!

 

@Constantinos

Δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο......

thanos]

Πληροφοριακά υπάρχει το fontforge[1] για τις μετατροπές των γραμματοσειρών..Στο FAQ[2] τους λέει κάποια πράγματα για μετατροπές! :)

[1] http://fontforge.sourceforge.net

[2] http://fontforge.sourceforge.net/faqFS.html

Hamsters !

To έχω κατεβάσει εδώ και μέρες αυτό το πρόγραμμα και δεν βγάζω άκρη μαζί του γιατί εμένα δεν μου δίνει το option "generate fonts" που είναι απαραίτητο για να γίνει η μετατροπή.
Από την άλλη θα πρέπει για να μετατρέψω αυτές τις γραμματοσειρές να μπω σε κάθε έναν φάκελο από τους 4000 τόσους να βρω ποια δεν είναι ttf και να καθίσω να τα μετατρέψω όλα με το χέρι, και όχι με μία απλή εντολή αλλά με ολόκληρη διαδικασία, που χρειάζεται στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Επίσης αυτό το fontforge σκίζει κυριολεκτικά την μνήμη του υπολογιστή, σε βαθμό να κάνει artifacts η οθόνη, ή να κολλάει το σύστημα. Επίσης για κάποιο λόγο έχει conflict με το talika ( που είναι μία σαχλαμάρα που μαζεύει τα πολλά παράθυρα από την μπάρα). Πολύ δύσχρηστο πρόγραμμα, ενεργοβόρο και δεν βγάζεις και άκρη μαζί του.

Απορώ με ποια λογική το φτιάξανε..

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και το καινούργιο μου φόρουμ ( δική μου παραγωγή ελάτε για support!! )
http://www.podilato.iblogger.org

vagrale13]

@Marlene

Για την μετατροπη, νομιζω μπορεις να το κανεις και με το ttf, αν και δεν το εχω ψαξει καθολου,

κανε μια Αναζητηση, δες και τα παραπανω που σου προτεινανε, και αν βρω κατι αλλο, θα το postαρω!

 

@Constantinos

Δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο......

Τι εννοείς με το ttf. Κάποιο πρόγραμμα μετατροπής που δεν το έχω δει ακόμα ή κάτι άλλο. Δεν κατάλαβα για αυτό ρωτάω.

Αν δεν μπορέσω να μετατρέψω ότι υπάρχει μέσα, απλά θα κρατήσω ότι υπάρχει σε ttf.. Με τόσες διαφορετικές γραμματοσειρές όλο και κάτι θα μείνει .. :) ( να μην είναι και 1000 οι ttf ;; )

Αλλά αν υπάρχει πρόγραμμα να τις μετατρέψει με κάποιον αυτοματισμό το προτιμώ. Χεράτα πάντως να καθίσω να γυρίσω τόσα αρχεία και μάλιστα με ένα πρόγραμμα που "σκίζει" υπολογιστές .. δεν βλέπω τον λόγο..

Είναι και αντι-οικολογικό στην τελική. :D

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και το καινούργιο μου φόρουμ ( δική μου παραγωγή ελάτε για support!! )
http://www.podilato.iblogger.org

αυτη η εντολη μου ελυσε τα χερια,

find -type f -name '*.rar' -exec unrar x {} \;

εκανα αποσυμπιεση όλα τα αρχεια part.rar  που είχα, αλλα στο τελος μου λέει οτι το αρχειο που αποσυμπίεσα(όλα δηλαδη) υπάρχει ήδη  και  περιμενει να του πω τι να κανει. 

το αφηνω ετσι και κλεινω το τερματικό γιατι ολα πρπει να τα πατησω όχι..

  

ρε παιδια εχω μια  απορία σε περιπτωση που εχουν κωδικο προσβασης  η εντολή γράφεται..?? 

find -type f -name '*.rar' -exec unrar xp {} \;

 

ή

 

 find -type f -name '*.rar' -exec unrar px {} \;


 δεν τρέχει  μου βγάζεο οδηγιες συνταξης της unrar..

 

το βρηκα..

find -type f -name '*.rar' -exec unrar x -p  {} \;

 και  σου ζητα κωδικο. αλλα μολις αποσυμπιεση  το  τα part   και παει στην επομενη τετράδα  ζητά ξανα  τι να κανω?? για να δεχτει μια φορα τον κωδικο κια να μην μου το ζητα καθε λίγο κια λιγάκι??

 

hellaspc1]

το βρηκα..

find -type f -name '*.rar' -exec unrar x -p  {} \;

 και  σου ζητα κωδικο. αλλα μολις αποσυμπιεση  το  τα part   και παει στην επομενη τετράδα  ζητά ξανα  τι να κανω?? για να δεχτει μια φορα τον κωδικο κια να μην μου το ζητα καθε λίγο κια λιγάκι??

 

Νομίζω απλά το γράφεις κολλητά μετά το "-p". Πχ, αν το password είναι "FOOBAR":

find -type f -name '*.rar' -exec unrar x -pFOOBAR -y {} \;

(το "-y" απαντάει αυτόματα "YES" σε οτιδήποτε ρωτάει το unrar, ώστε να αυτοματοποιηθεί όλη η διαδικασία)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

 λοιπον. ειναι οπως το ειπες.. αλλα  με μεια διαφορα.. αν δεν βαλω -y ( yes )  κανει αποσυμπιεσεις καμποσα αρχεια, αλλα μετα σταματα και λεει οτι το αρχεο ταδε υπαρχει ήdη να αντικασταθεί? ( overwite? οπότε πατα n ( no)  E ( never) κλπ. αν βαλεις το  -y  οπως τοεχεις σε μια φαση κανει αποσυνπισεση τα ίδια και τα ίδια..  οπότε εκαν την παρεμβαση μου. θα δουμε πως θα αντιμετωπιστει αυτο.. ειδα και το εγχειριδιο.. υπομονη.

Ti oraia re paidia mpravo eimai nea sta blog kai  sta linux goystaro poli poy blepo olo auto to pare dose kai to paixnidi ton entolon na zisoyne ta linuxxxx kai oi xristes toysxxxx