Βοήθεια για εγκατάσταση διανομών.

Αποστόλης | Τρί, 04/06/2010 - 16:00 | 3' | 8

Το "πρόβλημά" έχει ως εξής:

 

Το laptop έχει δύο δίσκους ,sda και sdb, χωρητικότητας 250Gb ο καθένας.

Στον πρώτο δίσκο (sda) υπάρχουν τα svista για λόγους εγγύησης του μηχανήματος, οπότε τον αφήνουμε στην ησυχία του.

Στον δεύτερο δίσκο είχα βάλει στα 100Gb το Debian Lenny και είχα αφήσει τα υπόλοιπα 150Gb να κάθονται.

 

Αποφάσισα λοιπόν πρίν λίγες μέρες να βάλω στον υπόλοιπο δίσκο το FreeBSD 8.0

Με το δικό τους file system, όχι με ext3.

Η εγκατάσταση έγινε κανονικά αλλά δεν μπορούσα με τίποτα να "βρώ" το partition ώστε να το δηλώσω στον grub του Debian.

Αφού τα πήρα στο κρανίο, αποφάσισα να βάλω το Arch.

Δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει το partition. Εβγαζε σφάλμα που έλεγε με λίγα λόγια οτι το partition είναι στο τέλος του δίσκου και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Δοκίμασα το Gentoo, το ίδιο.

Υπ' όψη οτι σαν "φυσικό χώρο" το partition το έβλεπα. Απλώς δεν μπορούσα να το κάνω mount ή να το χρησιμοποιήσω.

Στο τέλος αποφάσισα να περάσω το openSuse μόνο και μόνο για να μπορέσω να "δω" πάλι τα 150 Gb που γίνανε μπάχαλο.

Το openSuse εγκαταστάθηκε κανονικά (αν εξαιρέσεις οτι πήγε και μου πέρασε το δικό του grub).

Παρατήρησα όμως οτι η εγκατάσταση κράτησε για swap το partition που είχα ήδη δηλώσει με το Debian.

 

 

Η απορία μου λοιπόν είναι η εξής:

Πως μπορούμε να ρίξουμε δύο διανομές (το Debian και το Arch ή το Gentoo) και να μοιραστούν το ίδιο swap (αν γίνεται και το ίδιο /home

) αλλά να έχουν το δικό τους /root;

Μπορεί να γίνει αυτό;

 

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Οσο αφορα τα swap, ειτε μια, ειτε...101 διανομες βαλεις, αυτο θα χρησιμοποιουν & δε χρειαζεται αλλο.

(Βασικα στα συγχρονα μηχανηματα, αμφιβαλλω αν χρειαζεται & swap).

Tωρα οσο αφορα το /home. Εμπειρικα θα σου ελεγα να μη το δοκιμασεις.

Βεβαια μου εχει τυχει ολες τις φορες μαλιστα που το εκανα σε Ubuntu & Mint να δουλεψει -σχεδον- χωρις κανενα προβλημα.

Μου εχει τυχει & να γινουν ολα κολαση (τις πιο πολλες φορες).

Αν θες ενα κοινο χωρο κανε το εξης: Βαλε κανονικα τις διανομες & ορισε ενα χωρο μεγαλο στο δισκο που θα τον κανεις κοινο αποθηκευτικο χωρο για ολα τα λειτουργικα σου.

Να στο πω πιο απλα: Κανε εκει τους φακελους που θελεις (π.χ: Μουσικη, Εικονες, Αρχεια, κλπ-κλπ....)

Στη συνεχεια συρε αυτους τους φακελους στην αριστερη slide bar του Ναυτιλου (η οποιου αλλου file Manager.

Mαλιστα μπορεις να συρεις & φακελους απο το δισκο των windows, αν το επιθυμεις).

Μετα ορισε τα κατεβασματα σου & οι μετακινησεις να γινονται εκει & αυτο ηταν! Οτι μα οτι & να γινει, τ' αρχεια σου θα τα εχεις παντα.

 

Τελος, επειδη μας διαβαζει & πολυ κοσμος, να ενημερωσω πως αν στο καινουργιο του μηχανημα θελησει καποιος ν' αλλαξει απλα & μονο το λειτουργικο του συστημα,

σε καμια περιπτωση ΔΕΝ χαλαει η εγγυηση. Εγγυηση ο κατασκευαστης & το μαγαζι κατα συνεπεια, δινει στο hardware & οχι στο software.

Αυτο ειναι απολυτο & μη αμφισβητισιμο, απο οπουδηποτε. if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

Όσον αφορά το swap γίνεται, κι εγώ έχω εγκατεστημένες δύο διανομές στο πισι μου (σε άλλη φάση είχα και παραπάνω) με ένα swap partition. Περαιτέρω  δεν το έχω ψάξει το θέμα. Όσο για το ίδιο home αυτό είναι πιο περίπλοκο. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, νομίζω πως γίνεται αλλά είναι ζόρικο. Υπάρχει κανένας που να το έχει δοκιμάσει να μας πει? Είναι ενδιαφέρον θέμα πιστεύω για κάποιον που θέλει να έχει περισσότερες από μία διανομές.

************************

www.postokano.gr

Με πρόλαβε ο constantinos...Παρεπιπτόντως συμφωνώ κι εγώ με την πρακτική που παραθέτει ο constantinos, είναι σημαντικό να έχεις καπου μαζεμένα τα αρχεία σου όπου κάθε λειτουργικό θα έχει εύκολα πρόσβαση και επίσης θα μπορείς να σχεδιάσεις και ευκολότερα το backup σου. Επίσης θα προσθέσω μια γενικότερη παρατήρηση, ότι το κεντρικό αυτό σημείο αποθήκευσης μπορεί πλέον να είναι ένας δικτυακός σκληρός ή μία συσκευή NAS (Network Attached Storage).

************************

www.postokano.gr

Εχώ στον ίδιο δισκο win mint mandriva και προσφατα εβαλα και pclos (μετράει!!!!!)  

Mandriva kai mint μοιράζονται το ιδιο /home

Το μονο που πρεπει να κάνεις είναι να βάλεις και στις 2 διανομές το ιδιο username kai password

για bsd δδεν ξέρω αν γίνεται

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον κωνσταντινο

μια φόρα κατι διεγραψα ομως (δεν θυμαμαι τι ηταν εποχη πολλων πειραματισμων)και δεν ξεκινουσε το μιντ

οποτε θελει προσοχη

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Το έψαξα λίγο ακόμα και βρήκα στο internet οτι γίνεται και δεν είναι πολύπλοκο αλλά όλοι προτείνουν να μην γίνει.

Το σκεπτικό (πολύ λογικό) είναι οτι κατά πάσα πιθανότητα οι διανομές θα έχουν (ή θα "αποκτήσουν" με τα updates) διαφορετικές versions εφαρμογών.

π.χ. στο open Office.

Οπότε εκεί θα υπάρξει πρόβλημα.

Και ακόμα χειρότερα αν η μία διανομή έχει Gnome και η άλλη KDE.

 

 

 - Κωνσταντίνε, θεωρητικά έτσι είναι για την εγγύηση.

Αν όμως, ω μη γένοιτω, το πας για επισκευή είναι πιο πιθανό να ακούσεις "με το λειτουργικό που έχετε δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε το πρόβλημα".

Φυσικά αυτό δεν έχει να κάνει με την εγγύηση αυτή καθε αυτή, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Και δυστυχώς άλλος ένας λόγος που κρατάω τα svista είναι για να παίζει HD ταινίες.

Βέβαια ένα shrink θα το φάει το partition

 

 

Ευχαριστώ παίδες.

 

Υ.Γ. Κάτι σχετικό.

Θα κάνω το κόλπο που λέτε με τον αποθηκευτικό χώρο.

Οπότε θα βάλω στον πρώτο δίσκο Debian, Arch (με Gnome) και svista και θα έχω τον δεύτερο για τα data.

Ποιά είναι η "σωστή" σειρά εγκατάστασης;

 

Σίγουρα πρώτα τα σβήστα και μετά οι λίνουξ διανομές, διότι το λίνουξ αναγνωρίζει παράθυρα ενώ αυτά δεν αναγνωρίζουν λίνουξ. Τώρα μεταξύ Debian και Arch το μόνο θέμα είναι αν κάποια από τις δύο διανομές ζορίζεται να αναγνωρίσει αυτόματα και να προσθέσει στον grub (στο αρχείο menu.lst) την αντίστοιχη εγγραφή. Όχι ότι είναι δύσκολο να πας χειροκίνητα και την προσθέσεις μετά, απλά για ευκολία. Για το Arch δεν ξέρω τίποτα, δεν το έχω εγκαταστήσει ποτέ. Debian έχω αλλά δε θυμάμαι όταν το εγκατέστησα αν αναγνώρισε τις υπόλοιπες διανομές, κατά μεγάλο ποσοστό όμως θα πω ότι δεν έχει πρόβλημα.

************************

www.postokano.gr

Αποστόλης]

Και δυστυχώς άλλος ένας λόγος που κρατάω τα svista είναι για να παίζει HD ταινίες.

Μου φαίνεται λίγο περίεργο. Τι δοκίμασες ακριβώς και δε δούλεψε? Έχω την εντύπωση ότι και σε λίνουξ παίζουν εύκολα ή δύσκολα ταινίες HD. Εγώ σίγουρα έχω παίξει αρχεία matroska (.mkv) που χρησιμοποιούν h.264 κωδικοποίηση. Σχετικό ή εννοείς κάτι άλλο?

************************

www.postokano.gr

Το Debian αναγνωρίζει μιά χαρά τις άλλες διανομές.

Για το Arch δεν ξέρω, αλλά θα μάθω σύντομα

Το πολύ πολύ να παίξει nano menu.lst

 

Απ' ότι έχω διαβάσει επίσημα το Linux δεν υποστηρίζει τα blu ray. Τουλάχιστον, οι μη εμπορικές διανομές.

Είναι ιδεολογικό το ζήτημα μιάς και το software που απαιτείται δεν είναι free.

Αυτό που μπορείς να κάνεις (πάλι σύμφωνα με ότι έχω διαβάσει) για να παίξεις blu ray discs είναι να ripάρεις την ταινία στο σκληρό και μετά να το παίξεις με κάποιον decoder.

Φυσικά πολύ πιο χρονοβόρα διαδικασία από το μπαίνω vista - βάζω δισκάκι - βλέπω ταινία.