ατιμε grub....

ulver | Πέμ, 03/25/2010 - 12:14 | 2' | 5

περιεργα πραγματα!στο φορητο ειχα mint(την ελενιτσα) και μιας και ειχα χωρο και ειχα και καιρο να βαλω κατι αλλο βαζω την

mandriva 2010(την μαντυ....λες τσακωθηκαν?)

η ελενιτσα χαθηκε απο το grub....το εχω ξαναζησει...αλλα μιας και ειχα ακομα χωρο λεω δεν βαζω και την 10.04(την εχω στο σταθερο

και παει μια χαρα) να φτιαξει και ο grub?ελα που δεν θελει!δεν βλεπει ουτε partition ουτε τιποτα!απλα ενα δισκο αδειο χωρις λειτουργικα χωρις τιποτα!

beta λεω ειναι....

κατεβαζω mepis....και εκει τα ιδια!

κατεβαζω debian και εκει τα ιδια!

η μαντυ υπαρχει,τα partition υπαρχουν ,η ελενιτσα μενει κρυμμενη ,και δεν μπορω να βαλω τιποτα χωρις να κανω ολικο format...

Υ.Γ.H ατιμη η mandriva εχει φτιαξει πολυ!ταχυτατη εγκατασταση(οχι και sidux βεβαια!)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ρίξε μια ματιά στις παρακάτω συζητήσεις

"Super Grub" How-To (...για περιπτώσεις που δεν λέει να κάνει boot το Linux!)

GRUB τροποποιηση και επαναφορα

και να έχεις υπόψη σου ότι το νέο ubuntu 10.04 χρησιμοποιεί τον καινούριο grub 2 (αν δεν κάνω λάθος)

************************

www.postokano.gr

Ρίξε μια ματιά εδώ λέει τα πάντα για τον grub2..

https://help.ubuntu.com/community/Grub2

https://wiki.ubuntu.com/Grub2#Where%20did%20my%20Grub2%20boot%20menu%20go!?!?!

Είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα..το έλυσα ξαναβάζοντας τον παλιό grub με chroot από livecd χωρίς να ασχοληθώ και αρκετά με grub2 :P Πάντως φορμάτ μη κάνεις,πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχεις αφού θα ξαναμπεί ο grub2..

 

Hamsters !

ασε το φορματ εγινε τελικα...

δοκιμασα με super grub αλλα εβγαζε error 15....και εκανα το λαθος να βαλω suse(ειχα μπροστα μου το cd...με προκαλουσε!)το βαζω και ηταν το μονο που εβλεπε

τα partition!....

κανω την εγκατασταση και μετα διαλυθηκαν ολα...μετα το install....no operating system

εχουμε να περασουμε καλα με το grub2......

 

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

ξερεις κατι....δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για το οτι εφταιγε ο grub...το οτι δεν εβλεπε τα mint,ναι αλλα για την διαμορφωση του δισκου δεν πιστευω οτι φταιει.ασε που η mandriva

δεν εχει grub2...

θελω να πιστευω οτι ηταν ενα τυχαιο φλασαρισμα!

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax