automount Partition

neos | Παρ, 01/01/2010 - 22:17 | 2' | 11

Σε ένα σκλήρο 300Gb έχω 20Gb win

10Gb Mandriva

10Gb Mint

1Gb swap

80Gb home (κοίνο για  Mandriva και mint)

και 100Gb ntfs όπου εχω μουσική φώτο κτλ

Το πρόβλημα ειναι οτι το partition 100γβ δεν το βλέπει το mint

Κατα την εγκατάσταση έβαλα sτο sda3(100Gb) mount point "mnt/windows"

Τωρα το mint δεν βλέπει to παρτισιον έκανα φάκελο στο/mnt και το εκανα mount απο τερματικο

.Ολα καλα αλλα πρεπει καθε φορα που ανοιγω το pc να κανω αυτη τη δουλεια

Πως θα το κανω να το βλέπει αυτόματα

και να το βγάζει στην επιφάνεια εργασίας μόνο του; οπως  π.χ. οταν βάζω ένα usb drive

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Θα πρέπει να "πειράξεις" το fstab αρχείο στον φάκελο /etc

Άνοιξε το με δικαιώματα root με έναν επεξεργαστή κειμένου και πρόσθεσε μία νέα εγγραφή που περιγράφει το τύπο του partition που θες να φορτώνεται αυτόματα.

Για παράδειγμα στον δικό μου υπολογιστή έχω δύο partition, ένα με NTFS και ένα με fat.

Για το NTFS έχω προσθέσει την εξής εγγραφή:

/dev/hda1 /media/Windows ntfs uid=1000,gid=1000,nls=utf8,umask=0222 0 0

Για το fat:

/dev/hda5 /media/Programs vfat codepage=737,iocharset=utf8,uid=1000,gid=1000,dmask=0022,fmask=0133 0 0

Φυσικά στον δικό σου υπολογιστή θα πρέπει να αλλάξεις τα ονόματα των φακέλων και των partition.

Κάνε επανεκκίνηση και λογικά θα είσαι ΟΚ.

"

----------------------------------------------------------

NikolaosX1 Home

Δοκίμασε να βάλεις στο mint το πακέτο ntfsconfig που μπορεί και κρατάει όλες αυτές τις ρυθμίσεις για τα partition και μέσα από γραφικό περιβάλλον φυσικά ...

www.monomaxos.gr

Το δοκίμασα Νικολαε χωρις να σημπληρώσω τα   uid=1000,gid=1000,nls=utf8,umask=0222 0 0

Τζίφος φυσικά!

τι να βάλω στα uid.gid,nls   τι είναι αυτά;

Το ntfsconfig θα το δοκιμασω τελευταιο φιλε.

Ετσι για να μάθω και κάτι

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Αν προκειται για το mint που πατα στο ubuntu 9.04 εγκαθιστας αυτο   launchpad.net/ubuntu/jaunty/i386/disk-manager/1.0.1-2  και καθαρισες...ολα γινονται αυτοματα....αλλοιως πηγαινεις-αν προκειται για mint που πατα σε ubu 9.10--σε μεγαλυτερη εκδοση εδω packages.debian.org/sid/all/disk-manager/download  ..το πρωτο δουλευει σε ubuntu 9.04.....το χρησιμοποιω και στο debian-lenny-testing και ειναι αψογο .....μου εχει λυσει τα χερια...αριστο και για να ξαναπροσαρτησεις νεοδημιουργηθεντα partition και για να διαγραψεις παλιες εγγραφες...προσωπικα το δουλευω στο αυτοματο...Υ.Γ.φιλε  emcpn ριξτο μια ματια για τον Μονομαχο οπως και συ dimitris για το sxolinux ,πιστευω θα κανει τη ζωη ποιο ευκολη στους νεοεισερχομενους στο χωρο

Δοκίμασε να τα εισάγεις όπως στα έδωσα. Η μόνη αλλαγή θα είναι το όνομα του partition.
Για δες και εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Fstab για περισσότερες πληροφορίες.

----------------------------------------------------------

My HomePage :)

Αυτό είναι το  fstab:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'vol_id --uuid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# / was on /dev/sda4 during installation
UUID=cbb1e365-47d7-4912-a421-d199c17cd76e /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sda7 during installation
UUID=59519536-ea26-4a50-a7f0-979082d46c95 /home           ext3    relatime        0       2
# /windows was on /dev/sda3 during installation
UUID=07367DB50C56074D /windows        ntfs    defaults,nls=utf8,umask=007,gid=46 0       1
# swap was on /dev/sda6 during installation
UUID=9e1e0ad9-9cb4-4bb0-b4c1-ba7845959e47 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0

 

 

θα συμπληρώσω τελευταία γραμμή      /dev/sda3 /mnt/Windows ntfs uid=1000,gid=1000,nls=utf8,umask=0222 0 0

 το εχει καταχωρημένο ομως στο προτελευταίο #

μηπως παιζει κατι άλλο;γιατί έχω και ένα φάκελο στο filesystem /windows ο οποιος δημιουργήθηκε μόνος του

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Αγαπητέ φίλε Neos,

υπάρχει ένα γραφικό περιβάλλον εργασίας (gui) ονόματι pysdm. Το εγκαθιστάς από  στο Madriva. Μετά το τρέχεις ως root σε τερματικό :

# pysdm             (όπου # το σύμβολο του ρουτ)

Στο γραφικό περιβάλλον του φαίνονται αναλυτικά όλα τα partitions. Ορίζεις πια partitions θα είναι automount.

Όταν κλείσεις το παράθυρο του pysdm κάνει αυτόματα save στο /etc/fstab.

Κάνεις κλικ στο παρτίσιον των windows (δηλαδή στο /dev/sda3) και συμπληρώνεις τις τιμές ntfs uid=1000,gid=1000,nls=utf8,umask=0222 0 0

το κάνεις mount ως /windows

 

Eυχαριστω lebronJ το προβλημα μου ειναι στο MINT κατεβαζω το ntfs conf που ανεφερε ο emcpn

κατι παρομοιο δεν ειναι και το pysdm?

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Για να μπορείς να γράφεις στο ntfs partition χρειάζεται να είναι ntfs-3g . (Δες στο παράδειγμα: en.wikipedia.org/wiki/Fstab)

Αλλιώς το partition θα είναι read only ! και θα μπορείς μόνο να διαβάζεις δεδομένα από τα 100 GB. Άρα η γραμμή στο fstab θα

μπορούσε να είναι κάπως έτσι:

/dev/sda3 /windows ntfs-3g uid=1000,gid=1000,nls=utf8,umask=0222 0 0

ή

/dev/sda3 /windows ntfs-3g defaults 0 0

(το defaults μας δίνει τις προεπιλεγμένες τιμές όλων των μεταβλητών)

 

και εννοείται πως χρειάζεται εγκατάσταση στο σύστημά σου το αντίστοιχο πακέτο ntfs-3g από το αποθετήριο του mint

Όσον αφορά το pysdm πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο !

Το έκανα τελικά με το Disk Manager όλα δουλεύουν ρολόι

Να 'στε καλά παιδιά ευχαριστώ

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?