Ψάχνοντας το υπόλοιπο τού δίσκου ...

alfisti | Κυρ, 04/26/2009 - 19:24 | 3' | 4

... πού κάπου εκεί είναι. Το βλέπω αλλά δεν το φτάνω!!

Προσέξτε λοιπόν τι (κουφό) συμβαίνει στο pc.

To οποίο είναι τού γιού μου, αλλά λόγω μεγάλου καί φτηνού δίσκου, είπα να κρατήσω λίγο καί γιά μένα.

Τον 500ρη λοιπόν τον κομάτιασα -ως συνηθίζω!!

Σε 80 gb τα win, 200 gb ntfs, 20 gb root γιά το sidux καί τα 200 ext3 γιά /home.

Το ανοίγω πού καί πού, αλλά πολύ λίγο καί περισσότερο το έχω γιά να αποθηκεύω καί εκεί τα αρχεία μου (καί δεν μετάνοιωσα όταν πριν λίγο καιρό τάπαιξε το λάπτοπ).

Αυτόν τον συνδυασμό win, ntfs, /, home κλπ δεν τον ξαναείχα ποτέ από όσο θυμάμαι.

Καί τώρα την προσοχή σας παρακαλώ.

Το sidux δεν έκανε mount τον ntfs. Κάτι πού δεν με απασχόλησε ποτέ γιατί δεν με ενδιέφερε εκείνο το τμήμα τού δίσκου.

Προχτές όμως χρειάστηκε να το προσαρτήσω γιά να γράψω κάτι αρχεία πού είχα στο sidux, ώστε αργότερα να τα δεί το παληκάρι μου από τα win.

Εντάξει λοιπόν ... /etc/fstab κλπ καί προσαρτήσαμε το ntfs.

Όμως ... έκπληξη: Το sidux, βλέπει έναν δίσκο 200 σχεδόν gb, με ελεύθερα τα 160. Όταν όμως πήγα να αντιγράψω έναν φάκελο 8gb με ειδοποίησε ότι δεν υπάρχει χώρος στον δίσκο.

Συμπεραίνω λοιπόν ότι επειδή έγινε mount σε φάκελο μέσα στο / στο οποίο το διαθέσιμο είναι περίπου 6gb, γιά αυτό υπάρχει το πρόβλημα.

Σωστό αυτό? Υπάρχει λύση?

(Καί πιό είναι το κουφό? Καί από τα win συμβαίνει το ίδιο. 200gb σκληρός -170 ελεύθερα αλλά ότι είναι πάνω από 5-6  gb δεν αντιγράφεται καί παίρνω ένα ωραίο ίδιο με τού sidux μηνυματάκι -να υποθέσω ότι έχει μπεί στο partition κάτι σαν label?).

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

shutdown -r -F για να κανει restart & force check ολο τον δισκο και το πιο πιθανο να σου βγαλει να κανεις repair.

επισης τρεξε badblocks για να δεις αν εχεις, επισης το dmesg το ειδες να δεις τι σου βγαζει για τον δισκο??

dmesg|grep /dev/sdx (x your drive letter px /dev/sda or /dev/sdb or /dev/sdc)

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

πιθανον να εχει σχεση με το οτι το /tmp βρισκεται στο γεματο / . Ισως ενα link του /tmp στο /home να εδινε τη λυση

πχ

ln -d /tmp /home/tmp

---

time flies like an arrow

το /tmp δεν εχει να κανει με το προβλημα του alfisti

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

θα το δώ αλλά δωστε μου λίγο χρόνο μέχρι το Σαββατοκύριακο (ξέρετε, να ξεκολήσει ο κανακάρης από το proevolution) :)

====

the hamster's is out there