προβλημα με φακελο

warlordfff | Πέμ, 03/05/2009 - 19:58 | 1' | 14

Εχω xubuntu και καθως προσπαθουσα να μετακινησω κατι φακελους που gια καποιο λογο δεν μετακινουνταν εκανα δεξι κλικ,πηγα στα δικαιωματα και κατα λαθος επελεξα στο προσβαση το κανενα και δεν με αφηνει να κανω τιποτα στον φακελο,ουτε καν να το διαγραψω,εχει κανεις ιδεα πως θα αλλαξω το κανενα γιατι το συστημα δεν με αφηνει και ξερει κανενας τι μπορω να κανω για να μπορεσω να μετακινησω αυτους τους φακελους?
Διαβασα την βοηθεια αλλα δεν εβγαλα ακρη τι ακριβως πρεπει να κανω.Ανεφερα οτι ειμαι πολυ νεος στα λινουξ :)
ευχαριστω

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δύο λύσεις...
1η λύση: ανοίγεις μια κονσόλα και δίνεις

sudo chmod -R a=rw path_to_folder

όπου path_to_folder ο εν λόγω φάκελος
sudo για να τρέξει η εντολή σαν root
chmod η εντολή που αλλάζει τα δικαιώματα
-R θα πει recursive (να επηρεαστούν όλα τα αρχεία του φακέλου)
a= (η αλλαγή αφορά όλους , όχι μόνο τον ιδιοκτήτη του φακέλου (u= για να αφορά μόνο τον ιδιοκτήτη) )
rw θα πει να δωθούν read / write δικαιώματα
για λεπτομέρειες man chmod
2η λύση: ανοίγεις το file manager σου σαν root, νομίζω
sudo nautilus ή
sudo thunar
δεν είμαι σίγουρος ποιος είναι ο file manager του xubuntu

ερώτηση επειδή με φαίνεται περίεργο να μην αφήνει τον owner να αλλάξει τα δικαιώματα... αν δώσεις
ls -l | grep folder_name
τι σου βγάζει;

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

Eδωσα την εντολη που μου ειπες,στον κλειδωμενο φακελο δεν εκανε τιποτα και οταν την δοκιμασα σε αλλο φακελο τον κλειδωσε και αυτον :( (τις εντολες τις εδωσα στο τερματικο)
Οταν εκανα αυτο
ls -l | grep folder_name
δεν εκανε τιποτα
τελικα τα εκανα αναγνωσιμα με το Thunar αλλα συνεχιζω να μην μπορω να τα μετακινησω
Καλα αφου το αρχειο ειναι εγγραφη και αναγνωση γιατι να μην μπορει να μετακινηθει;
Οταν κανω αποστολη προς καποιον αλλον εξωτερικο σκληρο μου λεει οτι απετυχε.εψαξα λιγο τις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι,,που να καταλαβαινω διλαδι :?
Καμοια αλλη ιδεα?

XUBUNTU

1 - μπορείς να δημιουργήσεις ένα αρχείο στο φάκελο από τον οποίο θες να μετακινήσεις;
2 - μπορείς να δημιουργήσεις ένα αρχείο στο φάκελο στον οποίο θες να μετακινήσεις;
Αν ναι. Δημιούργησε ένα αρχείο, άνοιξε ένα terminal και δώσε
mv αρχείο_που_μόλις_δημιούργησες φάκελος_που_θες_να_το_αντιγράψεις
λογικά θα σου βγάλει κάποιο μήνυμα λάθους και βλέπουμε...

>>
Οταν εκανα αυτο
ls -l | grep folder_name
δεν εκανε τιποτα
<<

αυτό είναι λίγο περίεργο... ξέχασα να αναφέρω ότι πρέπει να το δώσεις όταν είσαι ένα φάκελο "πάνω" από αυτό που μας ενδιαφέρει πχ. αν μας νοιάζει ο
/media/my_exot_drive
πρέπει να δώσουμε
cd /media
ls -l | grep my_exot_drive

Το ls φανερώνει τα περιεχόμενα ενός φακέλου, το ls -l το ίδιο απλά με αναλυτικές πληροφορίες. Το grep "φιλτράρει" τα αποτελέσματα και μας δείχνει μόνο όσα περιέχουν τη λέξη που ακολουθεί (my_exot_drive στην περίπτωσή μας)

ps το grep κάνει παπάδες γενικά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

shortmanikos]Δύο λύσεις...
1η λύση: ανοίγεις μια κονσόλα και δίνεις

sudo chmod -R a=rw path_to_folder

Το "=" είναι τυπογραφικό λάθος νομίζω. Έπρεπε να είναι "+":

sudo chmod -R a+rw path_to_folder

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

ok τελικα το ελυσα το προβλημα με το thunar
τωρα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να μετακινησω τιποτα απο τον εναν εξωτερικο σκληρο στον αλλον,μπορω απο τους εξωτερικους σκληρους στο λαπτοπ αλλα οχι απο τον ενα στον αλλο,ειδα τις προπερτις και ειναι εγγραφη και αναγνωση,ψαχνω στις ερωτησεις που εχουν κανει αλλοι αλλα καμοια τυχη μεχρι τωρα....

XUBUNTU

Από τους δίσκους στο λάπτοπ είπες ότι μπορείς. Από το λάπτοπ στους δίσκους μπορείς; Αν όχι, τότε δεν έχει να κάνει με το ότι αντιγράφεις από εξωτερικό σε εξωτερικό, αλλά με το ότι δεν μπορείς να γράψεις γενικά σε εξωτερικό δίσκο.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Μπορείς να δημιουργήσεις ένα αρχείο σε αυτούς τους δίσκους;

Αν όχι, τι μήνυμα λάθους σε βγάζει ο thunar όταν προσπαθείς;

Αν όντως δε σε αφήνει να δημιουργήσεις ένα αρχείο αλλά δεν πετάει μήνυμα λάθους δοκίμασε να ανοίξεις μια κονσόλα/τερματικό και να δώσεις
touch /media/disk/testfile
θα σε βγάλει σίγουρα μήνυμα λάθους αν δε το κάνει
(το touch όνομα_αρχείο είναι μια εντολή που αλλάζει την ημερομηνία τροποποίησης του αρχείου - αν το αρχείο δεν υπάρχει το δημιουργεί)

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

Ναι δεν μπορω να γραψω ουτε στον εξωτερικο ουτε απο τον εξοτερικο παρολο που τα δικαιωματα σε ολους ειναι γραφη και αναγνωση,μεxρι πριν λιγο καιρο δεν ειχα τετοιο προβλημα,προσπαθω να βρω αν εχω αλλαξει τιποτα αλλα δεν θυμαμε να εκανα κατι,παρολο που πειραματιζομουν με διαφορες εντολες,απλα εχω στησει ενα μηχανιμα επιτελους το οποιο κανει οτι θελω και δεν μου παει η καρδια να κανω φορματ.

 

XUBUNTU

Φιλε shotmanikos

κανοντας δεξι κλικ μεσα στον σκληρο δεν μου δινει την δυνατοτητα να εκτελεσω την ενολη διμιουργια φακελου

στην εντολη που μου ειπες να δωσω μου βγαζει τα παρακατω

warlord@warlord-laptop:~$ touch /media/G-Masterton/testfile
touch: cannot touch `/media/G-Masterton/testfile': Read-only file system
 

για να σας δωσω και ποιο πολα στοιχεια,που εδωσα και σε ενα αλλο ποστ

warlord@warlord-laptop:~$ mount
/dev/sda1 on / type ext3 (rw,relatime,errors=remount-ro)
tmpfs on /lib/init/rw type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
/proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
varrun on /var/run type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
varlock on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=1777)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=620)
fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
lrm on /lib/modules/2.6.27-11-generic/volatile type tmpfs (rw,mode=755)
securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
/dev/scd0 on /media/cdrom0 type iso9660 (ro,nosuid,nodev,utf8,user=warlord)
/dev/sdb1 on /media/G-Masterton type fuseblk (ro,nosuid,nodev,allow_other,blksize=4096)

οπου G-Masterton ειναι ο εξωτερικος σκληρος

και

στην εντολη ls-l /media/G-Masterton

-rwxrwxrwx 1 root root    38 2007-08-08 17:33 autorun.inf
drwxrwxrwx 1 root root 12288 2009-01-16 21:49 Emak
drwxrwxrwx 1 root root  4096 2009-01-16 21:46 Linux
drwxrwxrwx 1 root root  4096 2009-02-16 17:06 linux666
-rwxrwxrwx 2 root root 71738 2007-07-29 00:22 Maxtor_Desktop.ico
drwxrwxrwx 1 root root  4096 2009-01-27 20:23 Musik
drwxrwxrwx 1 root root     0 2009-02-19 10:23 RECYCLER
drwxrwxrwx 1 root root     0 2009-02-19 10:20 System Volume Information
drwxrwxrwx 1 root root  4096 2009-01-27 20:23 tania
drwxrwxrwx 1 root root     0 2009-02-19 17:20 Tatoo
drwxrwxrwx 1 root root  4096 2009-01-07 22:07 Videos
drwxrwxrwx 1 root root  8192 2009-02-18 19:50 ΔΙΑΦΟΡΑ
drwxrwxrwx 1 root root 12288 2008-11-25 01:53 Ιστιοπλοϊα

ελπιζω να βγαζετε καποια ακρη

 

XUBUNTU

90% το linux θεωρεί ότι ο δίσκος έχει κάποιο πρόβλημα και γι' αυτό τον κάνει mount για λόγους ασφαλείας σαν read only (---type fuseblk (ro,---). Αν (πιθανότατα) ο δίσκος είναι fat32 (ή και ntfs) πρέπει να κάνεις check disk. Μέσω linux δε γνωρίζω ακριβώς πως γίνεται για fat32, αλλά αν έχεις dual boot σύστημα με windows σίγουρη λύση είναι να τον ελέγξεις από τα windows.

Για linux υπάρχουν μεν τα dosfstools αλλά δε τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ - πάντως ένα check μάλλον θα λύσει το πρόβλημα (και λογικά χρειάζεται κι όλας) - είχε το ίδιο πρόβλημα καρμπόν ένας φίλος πρόσφατα.

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

δεν εχω καθολου windows,τι να κανω?να  κατεβασω αυτο το dosfstools? προτιμω να κανω φορματ παρα ζημεια σε εκεινον τον εξωτερικο,οποτε θελω οποιαδηποτε λυση να μην εχει καθολου επιπτωσεις στον εξωτερικο...

Τελικα ομπορω να αντιγραψω απο τον σκληρο,ο λογος που δεν μπορουσα αποχτηκε οτι ηταν ενας διακλαδωτης usb που υπηρχε αναμεσα στον σκληρο και το λαπτοπ

δοκιμασα ξανα το:

warlord@warlord-laptop:~$ sudo chmod -R a+rw G-Masterton
[sudo] password for warlord:
chmod: cannot access `G-Masterton': No such file or directory
τι στο καλο γινετε;

Το dosfstools βρηκα απο τον συναπτικ οτι το εχω εγκατεστημενο αλλα δεν βρηκα απο που μπορω να το τρεξω,το λειτουργικο μου ειναι στα ελληνικα

στο ιδιοκτητης και ομαδα του σκληρου γραφει root

XUBUNTU

Καταρχάς η εντολή είναι

sudo chmod -R a+rw /media/G-Masterton
(το πλήρες path για το δίσκο και όχι απλά το όνομα, καλό είναι να χρησιμοποιείς tab-completion, δηλαδή γράφεις /me πατάς tab και συμπληρώνει το /media/ γράφεις to G και με tab συμπληρώνει το σωστό path).

Δοκίμασέ το μπας και δεις φως.

Το dosfstools είναι πακέτο, το πρόγραμμα λέγεται dosfsch (dos filesystem check), για να τρέξει δίνεις

dosfsch /dev/-η συσκευή του σκληρού-
το ποια είναι η συσκευή θα το δεις δίνοντας mount. Από αυτό που δίνεις παραπάνω η εντολή είναι
dosfsch /dev/sdb1
αλλά αλλάζει γενικά για εξ. σκληρούς οπότε ξανακοίτα το.
Αν τη δώσεις έτσι την εντολή δε θα προσπαθήσει να διορθώσει όποια λάθη βρει, για να διορθώσει κιόλας δίνεις
dosfsch -r /dev/sdb1
ή
dosfsch -a /dev/sdb1
Με το -r θα ρωτάει πριν διορθώσει ενώ με το -a διορθώνει αυτόματα.

Τα παραπάνω υποθέτουν ότι ο δίσκος είναι FAT32!!!! Αν είναι ntfs η διαδικασία είναι άλλη...

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

 

warlord@warlord-laptop:~$ dosfsck -r /dev/sdb1
dosfsck 2.11, 12 Mar 2005, FAT32, LFN
open /dev/sdb1:Permission denied

Εχω λαλησει,ειμουν χωρις νετ τοσο καιρο και τωρα το παραπανω

το

sudo chmod -R a+rw /media/G-Masterton

εβγαλε κατι τετοιο 

chmod: changing permissions of `/media/G-Masterton/Ιστιοπλοϊα/081101_144451.jpg': Read-only file system
chmod: changing permissions of `/media/G-Masterton/Ιστιοπλοϊα/081101_144510.jpg': Read-only file system
 

αλλα δεν ειδα καμοια αλλαγη

τι αλλο να κανω?

πως να αλλαξω αυτο το permission denied?

 

Γιατι  σε μενα ολα?

λετε να κανω τελικα φορματ και να τελιωνω?

εχω πεισμωσει και δεν θελω να κανω με τα λινουξ οτι εκανα με τα Παραθυρα

εχω στραβωθει να διαβαζω απλες εντολες και αλλα τετοια περι λινουξ,εχω ξεσκονισει για τα καλα τα αγγλικα μου λεμε...

αλλα δεν βρισκω κατι,το κακο ειναι οτι μεχρι πριν λιγο καιρο τον εβλεπε κανονικα τον σκληρο,κατι εκανα και δεν μπορω να καταλαβω τι,το κερατο μου μεσα

 

XUBUNTU

Πριν κάνεις οτιδήποτε... ας ελέγξουμε μια (μικρή) πιθανότητα να μην έχεις το ntfs-3g - ή να αρκεί ένα forced ntfs-3g

Δώσε sudo umount /media/G-Masteron και μετά sudo mount -t ntfs-3g /dev/sdb1 /media/G-Masteron
επι της ουσίας θα τον κάνεις unmount και μετά του λες να τον κάνει mount με χρήση του ntfs-3g - μάλλον δε θα αλλάξει κάτι αλλά δε χάνεις να δοκιμάσεις. Επίσης ίσως αρκεί απλά να δώσεις:
(πρώτα unmount) umount /media/G-Masteron
mount -t ntfs-3g /dev/sdb1 /media/G-masteron -o force
Η επιλογή -o force λέει στο ntfs-3g να κάνει "αναγκαστικά" το δίσκο mount σαν read-write και όχι read-only

Αν εξακολουθεί να είναι read-only...θέλει check disk. Καταρχήν το κοίταξα και το fuseblk που αναφέρει όταν δίνεις mount σημαίνει ότι ο δίσκος είναι ntfs. Άρα λογικά δε δούλεψε το dosfsck. Το μόνο που βρίσκω για repair ntfs δίσκου από linux είναι το ntfsfix

Βρίσκεται στο πακέτο ntfsprogs - η σύνταξη δεν είμαι σίγουρος ποια είναι (κι εγώ έχω περιορισμένο internet) αλλά ένα man ntfsfix θα σε διαφωτίσει - νομίζω δίνεις

ntfsfix /dev/sdb1 (δοκίμασε και με sudo)

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...