linux xp

GRIGRIS | Τρί, 02/03/2009 - 22:53 | 1' | 23

μια ερώτηση παιδιά τι συμβαίνει με το linux xp .

προσπάθησα να δω αν μπορώ να το κατεβάσω τίποτα, να το αγοράσω για να κάνω download τίποτα.

Tι συμβαίνει;

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αυτό δείχνει να δουλεύει πάντως

ftp://downloads.linux-xp.com/pub/linux-xp/desktop/2008/international/

Τι παίζει ακριβώς με αυτή τη διανομή; Πώς μπορεί κ σου στερεί μετά από 30 μέρες το δικαίωμα χρήσης αν δεν πληρώσεις, όταν πατάει πάνω σε τόσα open source προγράμματα (πχ ο ίδιος ο πυρήνας, το GNOME κ άπειρα άλλα); Κάτι βρώμικο μυρίζει, έτσι δεν είναι;

http://en.wikipedia.org/wiki/Linux_XP

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

gnu_labis με πρόλαβες πραγματικά... την ίδια απορία είχα και εγώ και ήμουν έτοιμος να postάρω...!!!

Καλό ε?? crackάραμε τα windows τώρα θα crackάρουμε και το ... linux !!!!

Μάλλον κάποιοι το είδαν σαν εναν εύκολο τρόπο να βγάλουν χρήματα, δε βλέπω κάτι άλλο στo linux-xp. Για ποιο λόγο να το προτιμήσει κάποιος απο το GNU/linux ή τα windows xp δε μπορώ να καταλαβω.

Εκτός και αν είναι κάποιο αστείο όπως το Linux Genuine Advantage

Πάντως το έχω κατεβάσει και θα το δοκιμάσω και αυτό (έχω και το zenwalk να δω) θα σας πω...

μπά! αρχίζει καί δεν είναι αστείο.

http://www.imagicos.com/get3.html
http://distrowatch.com/?newsid=05314

====

the hamster's is out there

καλησπέρα...
δεν θέλω να γίνω σπαστικός , αλλά σε ένα άλλο ποστ κάτι είχα αναφέρει για κάποιον που με ρώτησε πως βγάζουν λεφτά αυτοί των διανομών ... κάποιοι με <<κοίταξαν>> σαν να ήμουν alien ....
νάτα όμως που έρχονται...
για να μην το πάω πιο μακρυά....δοκίμασε και μόλις το <<μάθεις>> ... σε φτιάχνουμε εμείς...

...πλέρωνε εσύ πεκούνια νουμεράτα...όπως έγραφε και ο Καραγάτσης.

Λογικό είναι να γινει κι αυτό, δε μου κάνει εντύπωση. Αλλα .. παρέχουν υποστήριξη και ζητάνε λεφτα(?), περιεχει και κλειστό κωδικα(?) ή βασίζονται στη πιθανή άγνοια καινούριων χρηστών(?).. Δε νομίζω οτι υπάρχει περίπτωση να το πληρώσει κάποιος που είναι ήδη χρήστης κάποιας GNU/Linux διανομης.

προφανώς βασίζονται στην άγνοια των νέων χρηστών (αν δεις ιδίως το iMagicOS που μας έδειξα ο alfi είναι προφανέστατο ότι σε παγιδεύει: λίγες αναφορές σε linux, σε open-source... αντέ να βγάλεις άκρη αν είσαι ανυποψίαστος... Πάντως το iMagicOS έχει coooool άδεια: κάθε εφαρμογή χωριστά μπορείς να την αναδιανήμεις/τροποποιήσεις/κ.τ.λ., όμως σου απαγορεύουν την επαναδιαθέσεις/κ.τ.λ. ως σύνολο!!!! Τέλειο, έχουν κατοχυρώσει και πατεντάρει τον συνδυασμό των εφαρμοών που σου πλασάρουν και που όλες είναι ΕΛ/ΛΑΚ!!!!!!)

Πάντως είναι απαράδεκτο να υπάρχουν αυτά: ή πληρώνεις εξαρχής (εφόσον συμπεριλαμβάνονται και πραγματικα εμπορικές εφαρμογές) ή ζήτα χρήματα μόο για την τεχνική υποστήριξη...

είχα διαβάσει στο ELF ότι δέχτηκαν μήνυσης από microsoft και όταν πληρώνουμε ουσιαστικά πληρώνουμε τις πατέντες τις microsoft η κάτι τέτοιο ας με διορθώσει κάποιος δεν θυμάμαι καλά το θέμα , απλά ρωτούσα παραπάνω γιατί δεν έβρισκα τρόπο να το κατεβάσω είτε με πληρωμή είτε όχι.

Λοιπόν, έβαλα το Linux XP και τα συναισθήματα είναι πραμγατικά ανάμικτα: δεν είναι ούτε windows (αν και έχουν μιμηθεί σχεδόν τέλεια την εμφάνισή τους), αλλά δεν είναι ούτε linux... Εντωμεταξύ, η εγκατάστασή τους είναι τεράστια (7GB), αν και νομίζω ότι δεν δικαιλογείται τέτοιο μέγεθος... Οι εφαρμογές που έχουν είναι σε παμπάλαιες εκδόσεις, ενώ το ίδιο και οι αναβαθμίσεις που φέρνουν το σύστημα ακριβώς ένα χρόνο πίσω...

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και μάλλον όπως μπήκαν έτσι θα φύγουν...

thelo na valo to linux-xp gia na douleuo explorer  logo tis douleias mou giati kapoia site me ton mozila den trexoun

ektos ean uparxei kapoios tropos na doulepsei me mozilla ean kserei kaneis na me pei parakalo

[email protected]  to email mou ty paidia.

Αυτό το έχεις υπόψη σου;

http://www.tatanka.com.br/ies4linux/page/Main_Page

Συγγνώμη που απλά σε παραπέμπω σε κάτι άλλο, αλλά δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να το εξηγήσω παραπέρα.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

apkoutsou]

Εκτός και αν είναι κάποιο αστείο όπως το Linux Genuine Advantage

Πάντως το έχω κατεβάσει και θα το δοκιμάσω και αυτό (έχω και το zenwalk να δω) θα σας πω...

τι είναι αυτό;;;;

Τι "τι είναι αυτό?"...? Ένα τρομερά έξυπνο αστείο!!! Δεν διάβεσες το κείμενό τους???

According to an independent study conducted by some scientists, many users of Linux are running non-Genuine versions of their operating system. This puts them at the disadvantage of having their computers work normally, without periodically phoning home unannounced to see if it's OK for their computer to continue functioning. These users are also missing out on the Advantage of paying ongoing licensing fees to ensure their computer keeps operating properly.

If you are out of compliance, and are past the grace period, logins to your machine will be disabled until the license fees are paid. How to log in to enter the license key when logins are disabled is left as an exercise for the reader.

Finally! Linux users can experience a feature that until now remained the exclusive domain of proprietary software.

Once you've installed Linux Genuine Advantage™, you'll want to register and send in your licensing fees to receive these important benefits:

  • Your computer, which worked just fine before, will continue functioning normally!
  • Our software which you just installed will not disable logins on your computer (as long as our license server keeps working properly)!
  • It's totally awesome!
  • We might not raise the yearly licensing fees in the future!

Και το καλλίτερο (που είναι και το moto της εφαρμοφής):


Did you wake up this morning and say "I wish someone would figure out a way to let me do less with my computer"? You've come to the right place

Και φυσικά τα "νέα" τους: crackάρανε την εφαρμογή και αντί να την βελτιώσουν θα στείλουν δικηγόρους και θα χρησιμοποιήσουν "σουηδικές" μεθόδους κ.τ.λ.

Πάντως για να σου φύγουν οι απορίες: http://www.linuxgenuineadvantage.org/faq/

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

stamatis40]

thelo na valo to linux-xp gia na douleuo explorer  logo tis douleias mou giati kapoia site me ton mozila den trexoun

ektos ean uparxei kapoios tropos na doulepsei me mozilla ean kserei kaneis na me pei parakalo

[email protected]  to email mou ty paidia.

H απαντηση, ειναι εδω στο φορουμ μας, βημα-βημα, στα Ελληνικα & με εικονες, το 5ο ποστ 

Μπορεις να το βαλεις σε ΟΠΟΙΑ διανομη εχεις η θελεις

Απο το δε LINUXxp, σου/σας συνιστω, να μεινετε μακρυα. Αυτο το πραγμα ΚΑΜΙΑ σχεση δεν εχει με το LINUX του σημερα!

Καλως ορισες & επισης θα σε παρακαλουσα να τηρεις τους κανονες του φορουμ & να γραφεις σε Ελληνικα, θα μας ειναι πιο ευκολο να σε καταλαβουμε & αρα να σε βοηθησουμε.... 

 

apkoutsou]

Και το καλλίτερο (που είναι και το moto της εφαρμοφής):


Did you wake up this morning and say "I wish someone would figure out a way to let me do less with my computer"? You've come to the right place

Και φυσικά τα "νέα" τους: crackάρανε την εφαρμογή και αντί να την βελτιώσουν θα στείλουν δικηγόρους και θα χρησιμοποιήσουν "σουηδικές" μεθόδους κ.τ.λ.

Πάντως για να σου φύγουν οι απορίες: http://www.linuxgenuineadvantage.org/faq/

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

να τη δοκιμάσω την εφαρμογή για να καταλάβω τι είναι; ή θα πάθω τίποτα;

πάντως κάποτε που προσπάθησα να δοκιμάσω το linuxxp, απλά από περιέργεια, δεν κατάφερα ούτε να το φορτώσω. κάθε φορά κόλλαγε και σε κάποιο διαφορετικό σημείο, λες κι ήταν window$. αλλά τώρα είδα το imagicos και θα το ψάξω κι αυτό. έχω την περιέργεια να δω τι πουλάνε. αλλά προς το παρόν δε το βρίσκω σε torrent

 Δοκίμασέ την δεν θα πάθεις κάτι, αλλά μην την ξεχάσεις γιατί μετά από 30 ημέρες δεν θα μπορείς να κάνεις login (θα πρέπει να μπεις σε single user mode για να το βγάλεις χειροκίνητα)...

Ούτε πρόκειται να το βρεις νομίζω... Ποιός θα το κατέβαζε σε κάθε περίπτωση για να το διαθέσει σε μορφή torrent..?

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Για ΤΟ LINUXXP.!!
Mια Σκεψη Προβληματισμου.
Μηπως Ειναι ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ Για Το LINUX.!!
καλα το υποψιαζομουνα...

Τι πάτε και μπλέκετε με τέτοιες αηδίες; Τόσο πολύ σας έλειψαν οι μπλε οθόνες των ...XP;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Δεν εκπλήσσομαι με διανομές όπως το linuxxp, κάποιος σκαρφίστηκε αυτόν τον τρόπο για να κάνει λεφτά. Αυτά γίνονται παντού!
Για το imagicos δεν νομίζω ότι κάνουν κάτι το μεμπτό, νομίζω ότι απευθύνονται σε χρήστες που δεν έχουν εμπειρία ηλεκτρονικών υπολογιστών ή η χώρα τους έχει αυστηρή νομοθεσία για τις πατέντες. Σου παρέχουν μία διανομή με υποστήριξη, αποκωδικοποιητές κλειστών φόρματ και εφαρμογές που διευκολύνουν των χρήστη. Βλέποντας την ταχεία εξέλιξη και διάδοση του λειτουργικού GNU/Linux δεν είναι κακό κάποιοι να το εκμεταλλευτούν επιχειρηματικά (αρκεί να μην εκμεταλλευτούν την άγνοια των καταναλωτών σχετικά με το opesource).