Πώς κάνω Install?

fortys | Κυρ, 10/05/2008 - 20:58 | 1' | 6

Γεια σε όλους.

Κατεβάζω αρχεία tar ή tar2, νομίζω έτσι τα λένε. Θέλω όμως έναν οδηγό βήμα-βήμα να μου εξηγήσει πως να τα κάνω install.

Σημείωση: έχω δει τον υπάρχον οδήγο και για να πω την αλήθεια, μπερδεύτηκα πιο πολύ.

Και πώς μπορώ να δω αν τρέχω σε root ή όχι;

Τέλος, έχω βάλει το Skype και Frostwire αλλά αν θέλω να τα πετάξω από που τα κάνω uninstall:

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τι διανομή έχεις και τι προγράμματα θέλεις να κάνεις εγκατάσταση ; Δεν υπάρχουν στο synaptic ; Απεγκατάσταση είτε από τον package manager είτε από κονσόλα με sudo apt-get remove frostwire ή skype ή ότι άλλο θες.

--------------------
happy_linux_downloads

Ubuntu 8.04 έχω και θέλω να εγκαταστήσω το ΟΟ 2.4.1 , γιατί το 3 είναι ακόμα στη beta.

Παίζει ρόλο το τι πρόγραμμα είναι;

Για το root καμιά ιδέα;

θα ανοίξεις το synaptik καί θα επιλέξεις το open-office 2.4.1

ότι πρόγραμμα θες θα το βρείς εκεί, είναι σίγουρο.

είσαι πάντα συνδεδεμένος σαν user, καί όταν χρειάζεται -από το synaptik γιά παράδειγμα-, σού ζητάει το σύστημα κωδικό root, ο οποίος στο ubuntu είναι ίδιος με τού user (εκτός αν εσύ τον έχεις αλλάξει).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

A και μόλις κάνει την δουλειά βγαίνει από root... κατάλαβα.

Αλήθεια, τόσο δύσκολο είναι απ'το τερματικό και δε μου λέει κανείς πως γίνετε..;

Ή απλά είναι μεγάλη ιστορία και θα σας πάρει ώρα να τη γράψετε...

το linuxformat εχει αναλυτικές συμβουλές και οδηγίες εδώ αν δεν σου έγιναν και τοσο κατανοητά μερικά πράγματα ώς προς τον τερματικό
ρίξε μια ματια και εδώ