Webmin FIle Manager και ελληνικοί φάκελοι

apkoutsou | Τετ, 10/01/2008 - 13:41 | 1' | 2

Όταν χρησιμοποιώ τον File Manager του Webmin δεν μπορεί να ανοίξει φακέλους με ελληνικούς χαρακτήρες! Αυτό είναι ιδιαίτερο πρόβλημα διότι δεν μπορώ να μπω σχεδόν σε κανέναν φάκελο του home μου (π.χ. Έγγραφα, Εικόνες κ.τ.λ.), ιδίως αυτούς που το ίδιο το σύστημα, ανάλογα την επιλεγμένη γλώσσα, ονοματοδοτεί...

Το μήνυμα λάθους που εμφανίζει είναι ότι ο φάκελος δεν υπάρχει...

Είναι γνωστό πρόβλημα του webmin (ασυμβατότητα με ελληνικούς χαρακτηρες) ή αφορά σε κάποια λάθος δική μου ρύθμιση??

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γενικότερα καλό είναι να αλλάξεις όνομα στα αρχεία σου και από ελληνικά να τα κάνεις αγγλικά ή greeklish. Δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα με τα αρχεία που είναι ονοματισμένα στα ελληνικά ( και τους φακέλους ενίοτε).
Έχω παρατηρήσει ότι όταν έδινα ένα path που κατέληγε σε ένα αρχείο στα ελληνικά σε πολλές περιπτώσεις μου έγραφε το όνομα του αρχείου στην κονσόλα σε .. ταυλανδέζικα.. ( κάτι άσχετο.)
Δεν είμαι σίγουρη αν φταίει αποκλειστικά αυτό αλλά δοκίμασε το σε ένα φάκελο να δεις τι γίνεται..

Και γενικότερα, ( συμπληρώνω εδώ), δεν παίζει να γράφουμε ελληνικά, ( δυστυχώς ), στους υπολογιστές. Δεν φτιάχτηκαν για να "καταλαβαίνουν" την κάθε γλώσσα, καταλαβαίνουν μόνο λατινικούς χαρακτήρες και για αυτό υπάρχει πρόβλημα.
Επίσης αποφύγετε τα κενά ανάμεσα στις λέξεις.

Δηλαδή δεν παίζει τίτλος αρχείου "Οι εικόνες μου"

Καλύτερο είναι το " oi eikones mou"

αλλά και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο όταν το γράφεις στην κονσόλα γιατί βάζεις το μηχάνημα να πάει να καλύψει τα κενά.

Πιο σωστό είναι "oi_eikones_mou"

και το τελειότερο και απόλυτα σωστό είναι "pictures" και μάλιστα χωρίς κεφαλαίο γράμμα μπροστά. Μία λέξη και καλή!