backup αρχείων με livecd

Sinusoid | Δευ, 09/01/2008 - 19:19 | 2' | 2

ξαφνικά δεν μπορω να μπω σε κανένα από τα λειτουργικά που εχω εγκαταστήσει!!!έτσι έχω βάλει pclinux live cd για να σώσω αρχεία που φτανουν τα 70 Gb!!!!!!!!!! το περίεργο είναι οτι το συγκεκριμένο παρτίσιον δεν είχε εγατεστημένο λειτουργικό και πάω να το ανοίξω από το livecd και δεν ανοίγει. κανω mount και μου βγάζει:

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda2,
missing codepage or other error
In some cases useful info is found in syslog - try
dmesg | tail or so

Παταω dmesg | tail και μου δίνει:

NTFS-fs error (device sda2): ntfs_read_inode_mount(): Failed. Marking inode as bad.
NTFS-fs error (device sda2): ntfs_fill_super(): Failed to load essential metadata.
NTFS-fs error (device sda2): ntfs_attr_find(): Inode is corrupt. Run chkdsk.
NTFS-fs error (device sda2): ntfs_read_inode_mount(): Failed to lookup attribute list attribute. You should run chkdsk.
NTFS-fs error (device sda2): ntfs_read_inode_mount(): Failed. Marking inode as bad.
NTFS-fs error (device sda2): ntfs_fill_super(): Failed to load essential metadata.
NTFS-fs error (device sda2): ntfs_attr_find(): Inode is corrupt. Run chkdsk.
NTFS-fs error (device sda2): ntfs_read_inode_mount(): Failed to lookup attribute list attribute. You should run chkdsk.
NTFS-fs error (device sda2): ntfs_read_inode_mount(): Failed. Marking inode as bad.
NTFS-fs error (device sda2): ntfs_fill_super(): Failed to load essential metadata.

ξέρει κανεις αν σώνεται η κατάσταση;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε να κάνεις boot από το cd των xp και από κονσόλα αποκατάστασης (ή επιδιόρθωσης - δε θυμάμαι πως το λέει) αφού συνδεθείς με την εγκατάσταση των windows που έχεις, να δώσεις

chkdsk d: /r (όπου d: είναι ο δίσκος-partition που δεν σου διαβάζει, όπως τον βλέπουν τα windows, υποθέτω πως είναι ο d)

οκ ευχαριστώ πολύ.τελικά την βρήκα τη λύση κάνοντας μπουτ από λειτουργικό που έβαλα στον άλλο δίσκο,ενώ αποσύνδεσα τον σκληρό πουχε πρόβλημα.ύστερα τον σύνδεσα πάλι και τώρα τα βλέπει όλα...