πρόβλημα μετά από update ( Λύθηκε)

ilnak | Παρ, 08/08/2008 - 10:28 | 1' | 15

Μετά από update σε dreamlinux (άντε πες debian) είχε κάποια προβλήματα το gnome. Ούτε τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας μου εμφανιζόταν διάφορα applets έλλειπαν και άλλα. Πάτησα restore configuration χωρίς να είχα κάνει πριν save configuration και έγινε το σώσε. Το menu εφαρμογών είναι άδειο, όλα τα εικονίδια λείπουν και τρέχω τα πάντα από τερματικό.

Πώς μπορώ να διορθώσω την κατάσταση;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Υποθετω οτι τα προσωπικα σου αρχεια, το /home σου, κοινως, ειναι μια χαρα.
Το ιδιο, λογικα, πρεπει να ειναι & οι φακελοι του συστηματος.
Αν ναι, τα παραπανω, απλα βαλε το cd του Dream μεσα, κανε boot απο αυτο & κανε μια επιδιορθωση του συστηματος.
Το Gnome εσυ το εβαλες, υποθετω, επειδη απ' οσο θυμαμαι το Dream εχει xfce.

όχι είναι dream με gnome. Έλα όμως πού δεν έχω cd. Το κατέβασα από ιντερνετ το πέρασα σε usb flashακι, και μετά την εγκατάσταση το έσβησα.
Μήπως αν έκανα επανεγκατάσταση του gnome?

Το Dreamlinux ακολουθεί το σύστημα του Debian στα menu? Αν ναι, τότε ίσως ένα 'update-menus' από κονσόλα να σου επαναφέρει τουλάχιστον το menu. Δοκίμασε κ σα χρήστης κ σα root, γιατί κάτι λέει πάει στραβά καμιά φορά όταν το τρέχεις σα χρήστης (το διάβασα στο man page του update-menus, κάπου στο τέλος).

Εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας διαχειρίζεται ο nautilus αν θυμάμαι καλά. Αν κάνεις κάτι drag n' drop στην επιφάνεια εργασίας, μπαίνει το νέο εικονίδιο? Επιπλέον, ο φάκελος Desktop/ στο /home directory σου έχει τα εικονίδια που έβλεπες κάποτε πάνω στο desktop?

τίποτα παιδιά... κάποιο πρόβλημα έχει παρουσιάσει το nautilus και με το που κάνω log-in μου τρώει όλα τα resourses. Στο terminal πατάω nautilus και δεν γίνεται τίποτα. Στο desktop το δέξι κλικ δεν πιάνει. Και κάποια εικονίδια σαν να λείπουν από εκεί που έπρεπε να ήταν.
Να ξανακάνω εγκατάσταση του ναυτίλου, και άμα δεν πιάσει, επανεγκατάσταση του Gnome;

Τα αρχεια συστηματος, τα βλεπεις?
Να σου πω? οταν μπουταρεις στο Dream, σου δινει τις επιλογες, να επιλεξεις γραφικο περιβαλλον? (xfce η gnome). Αν ναι, δες, αν μπαινεις στο xfce.

δεν έχω xfce. Αλλά μπήκα σε kde πού είχα βάλει μόνος μου και είχε το ίδιο πρόβλημα. Το μενού άδειο, από εικονίδια τίποτα.
Το update-menu έτρεξα αλλά τίποτα.
Ποιά είναι τα αρχεία συστήματος;

Το μόνο που βλέπω στο menu είναι

System Tools > Easy-Install (μια εφαρμογή του dream)

Quit
Places > Home Folder, Desktop κλπ

System > Administration > Printing

Μόνο αυτά.

Ωστόσο όταν πατάω Places> Home Folder μου βγάζει το παράθυρο που λέει:

Could not open location 'file:///home/ilias'

There is no default action associated with this location.

τρέχα γύρευε!!!

Aνοιξε κονσολα, καλεσε το synaptik & ξανακανε δουλεια απο εκει.
Αλλιως για να μη παιδευεσαι & χανεις χρονο & διαθεση, βαλε ενα cd απο οποια αλλη διανομη εχεις, κατεβασε το Dream, καψτο & κανε μια επιδιορθωση του συστηματος.
Νομιζω οτι θα σε παιδεψει λιγοτερο απ'οτι αλλο.

δουλεύω από κονσολα. είμαι μέσα στο gnome τώρα και ότι θέλω να τρεξω το καλώ από το τέρμινο.
Θα δοκιμάσω αυτό που λες. Λες να έχει λειτουργία επιδιόρθωσης το DREAM;

Κατσε, τωρα ειδα το προηγουμενο.
Ολα ειναι εκει δηλαδη, απλα δε σου εμφανιζονται στο γραφικο, ετσι?
Μπορεις να κανεις επανεγκατασταση του gnome, τοτε?

Σε ρώτησε ήδη κ ο constantinos, αλλά δεν είδα κάπου σαφή απάντηση. Από κονσόλα, ο φάκελος /home/ilias έχει αρχεία ή φαίνεται άδειο;

Μου ακούγεται σα να μην έχεις /home directory πλέον. Το /home σου είναι σε άλλο partition?

Εγκατέστησε το gtweakui με

sudo apt-get install gtweakui

Μετά άνοιξε το πήγαινε στο menu ( γιατί εκεί στο έχει βάλει) στο gtweakui->nautilus και δώσε
Use nautilus to draw desktop

Αυτό για τα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας.

Τα applets απλά έχουν φύγει από την μπάρα μόλις τελειώσεις με το gtweakui τότε ξαναστήσε την μπάρα με ότι applets θες.
Αν δεν τα έχει και δεν στα βγάζει με δεξί κλικ αυτά είναι τα gnome-applets οπότε πάτα να στα εγκαταστήσει εκ νέου.

Σας ευχαριστώ όλους παίδες.
Τελικά έκανα επανεγκατάσταση. Κάποια links είχαν σπάσει τα παιδιά από το DreamLinux με βοήθησαν να το ξαναστήσω, αλλά ορισμένα αρχεία δεν μπορούσαν να μου τα στείλουν οπότε έκανα update/install.
Είναι απίστευτο το flexibility της διανομής και το πόσο εύκολα κάνεις update το iso image.
να'σται καλά πάντως.
Ας πιάσουμε πάλι δουλεια τώρα....:)