format εξωτερικού δίσκου

g.b | Τετ, 07/02/2008 - 19:19 | 1' | 5

καλησπέρα...

έχω έναν  εξωτερικό δίσκο  (80 gb  usb ,) μέσα υπάρχει κάτι (καμιά δεκαριά φακέλλοι περίπου 150 mb) ,

θέλησα να τα σβήσω , αλλά όταν κάνω δεξί κλικ πάνω από κάποιο δεν μου δίνει την επιλογή

<μεταφορά στα απορρίματα> , υποθέτω ότι με κάποιον τρόπο τα αρχεία δεν παραδίνονται

εύκολα , πως θα τα <σκουπίσω> από το δισκάκι μου...?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν συμβαδίζει ο τίτλος του post σου με το πρόβλημα που αναφέρεις! Θέλεις να κάνεις format στο δίσκο ή να σβήσεις κάποια αρχεία από αυτόν; Αν θέλεις το πρώτο, χρησιμοποίησε το gparted ή όποιο άλλο σχετικό πρόγραμμα τρέχεις. Αν θέλεις το δεύτερο, θα πρέπει να έχει γίνει mount ο σκληρός για να μπορείς να επεξεργαστείς αρχεία σ' αυτόν.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

τι τυπος ειναι το partion (fat32, ntfs, ext3..)??

μήπως το συστημα το κανει mount σαν root και εσυ σαν user δεν εχει δικαιωμα για read n write?
δοκιμασε με την γραμμη εντολων με δικαιωματα υπερχρηστη (με sudo η su root)

καλημέρα...
τελικά το πρόβλημα δεν ήταν και τόσο μεγάλο ,
σύνδεσα τον δίσκο στο laptop και από εκεί τα εξαφάνισα τα άτιμα
εν τω μεταξύ έριχνα κλεφτές ματιές μη τυχών και με βλέπει η γυνή ,

όχι τίποτα άλλο μην με αρχίσει στο δούλεμα
<εσύ και το ubuntu σου...κλπ ...κλπ...)
τελικά φιλαράκια το γλύτωσα το δούλεμα και τα @##@#$@##@! αρχεία τα ξερφορτώθηκα
ευχαριστώ για το χρόνο σας ,
ε χμ ippokratis δίκιο έχεις,αλλά για εμάς τους νέους (δυστυχώς όχι στην ηλικία).. το format σημαίνει ότι έχει το μοτόρι μέσα φσσσττττ...
,....σβήσιμο ...

Μα ακριβώς αυτό είπα! Ο τίτλος του ποστ λέει "format εξωτερικού δίσκου" κι εσύ ήθελες απλά να σβήσεις κάποια αρχεία από μέσα! Ήταν λίγο παραπλανητικό! :)
Τέλος πάντων, όλα καλά!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!