Μεταπήδηση από fedora σε mac

papageorge | Τετ, 06/18/2008 - 00:38 | 1' | 39

Δουλεύω εδώ και 4 χρόνια fedora και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω mac leopard στον υπολογιστή μου... Αυτό ως unix έχει σχέση με το linux που ξέρω τώρα ή είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και ότι γνωρίζω δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι μπορείς να εγκαταστήσεις tarballs αλλά σε σχέση με τη δομή τι γίνεται (έχει /etc /bin /var κτλπ?)

ευχαρστώ

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το OS X δεν είναι Linux, δεν προέρχεται καν από Linux. Είναι Unix "από κάτω" όμως οπότε πολλά πράγματα στη γραμμή εντολών υπάρχουν και παίζουν όπως στο Linux. Για τη δομή αρχείων δεν γνωρίζω, ξέρω όμως ότι παίζουν πολύ ωραία features (όπως το time κάτι ;)) για restore. Ίσως κάποιος άλλος να μπορεί να βοηθήσει περισσότερο. Για να δούμε...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

To OS X πράγματι δεν είναι linux, αν και άμα το ψαχουλέψεις αρκετά θα βρείς ότι η δομή αρχείων του είναι αρκετά γνώριμή (επί τη ευκαιρία να αναφέρω ότι στο Finder πολλά directories είναι κρυμμένα)

drwxrwxr-x+ 64 root    admin      2176 17 Ιον 13:31 Applications
-rw-r--r--@  1 root    admin     23040 24 Οκτ  2007 Desktop DB
-rw-r--r--@  1 root    admin     12082  5 Οκτ  2007 Desktop DF
drwxrwxr-x@ 16 root    admin       544 24 Δεκ 18:40 Developer
drwxrwxr-t+ 57 root    admin      1938 12 Μαϊ 09:33 Library
drwxr-xr-x@  2 root    wheel        68 24 Δεκ 14:30 Network
drwxr-xr-x   4 root    wheel       136 28 Μαϊ 22:37 System
lrwxr-xr-x   1 root    admin        60 12 Ιαν  2007 User Guides And Information -> /Library/Documentation/User Guides and Information.localized
drwxr-xr-x   5 root    admin       170 24 Δεκ 14:34 Users
drwxrwxrwt@  4 root    admin       136 18 Ιον 12:30 Volumes
drwxr-xr-x@ 40 root    wheel      1360 28 Μαϊ 22:32 bin
-rw-r--r--   1 bkarak  admin         0  8 Μαϊ 10:54 bkarak.tm_build_errors
drwxrwxr-t@  2 root    admin        68 19 Αυγ  2006 cores
dr-xr-xr-x   2 root    wheel       512 18 Ιον 12:30 dev
lrwxr-xr-x@  1 root    admin        11 24 Δεκ 14:29 etc -> private/etc
dr-xr-xr-x   2 root    wheel         1 18 Ιον 12:30 home
-r--r--r--@  1 root    admin    616052 24 Δεκ 12:22 mach.sym
-rw-r--r--@  1 root    wheel  10293308 23 Μαϊ 10:51 mach_kernel
-rw-r--r--   1 root    wheel  10742328 23 Μαϊ 10:51 mach_kernel.ctfsys
dr-xr-xr-x   2 root    wheel         1 18 Ιον 12:30 net
drwxr-xr-x@  6 root    wheel       204 24 Δεκ 12:22 private
drwxr-xr-x@ 66 root    wheel      2244 28 Μαϊ 22:32 sbin
drwxr-xr-x  11 root    admin       374 14 Μαρ 19:18 sw
lrwxr-xr-x@  1 root    admin        11 24 Δεκ 14:29 tmp -> private/tmp
drwxr-xr-x@ 14 root    wheel       476 24 Δεκ 18:44 usr
lrwxr-xr-x@  1 root    admin        11 24 Δεκ 14:29 var -> private/var

πχ αυτή είναι η δομή που έχει ο δικός μου macbook me leopard. Παρόλα αυτά, η προσωπική μου άποψη είναι ότι άμα θες να χρησιμοποιήσεις Mac OS X δεν πάς για μια αντίστοιχη φάση linux, που κάνεις install tarballs, αν και γίνεται. Γενικότερα τα configuration files, κοιτάς και τα αφήνεις στην ησυχία τους, και GNU-ικο software το κάνεις install μεσω του fink ή/και του Darwin Ports. Αυτά (για τις εφαρμογές τους) έχουν δικό τους configuration που το πειράζεις άφοβα.

papageorge]

Δουλεύω εδώ και 4 χρόνια fedora και σκέφτομαι σοβαρά να βάλω mac leopard στον υπολογιστή μου...

Δέν μπορείς να βάλεις MacOS X στον υπολογηστή σου γιατι η διανομή του λειτουργικού αυτού γινεται αποκλειστικά με τους υπολογηστες της Apple. Οπότε για να έχεις ενα Mac OS X λειτουργικό θα πρέπει να αγοράσεις ενα νεο υπολογηστή Mac απο την Apple οπως iMac, Mac Book κλπ. Για τα υπολοιπα νομίζω σε κάλυψαν τα παιδιά. :)

hacker emblem

Νομίζω ότι μόνο όποιος είναι επαγγελματίας στο χώρο της εικόνα (περισσότερο) και του ήχου (λιγότερο) θα πάει σε αυτό το υπέροχα κατά τα άλλα λειτουργικό!!! Για οποιαδήποτε άλλη δουλειά και το εννοώ για οποιαδήποτε άλλη δουλειά νομίζω ότι καλά είναι να μείνεις στο Fedora. Αν δεν κάνεις μοντάζ ή δεν είσαι φωτογράφος, ή ακόμη και μουσικός δεν χρειάζεται να αλλάξεις!!!

CORTEXlinux64]

Δέν μπορείς να βάλεις MacOS X στον υπολογηστή σου.

Από ότι ξέρω τo mac έχει ένα επιπλέον τσιπάκι στον επεξεργαστή. Ένας φίλος μου έδωσε κάποια αρχεία σε στικάκι που απο ότι κατάλαβα προσομοιώνουν αυτό το κύκλωμα και μου είπε ότι πρέπει να το χρησιμοποιήσω την πρώτη φορά μετά την εγκατάσταση. Όλα αυτά υποψιάζομαι ότι έχουν να κάνουν με το project osx86 αλλά δεν το έχω ψάξει.. :)

Αρρώστεια το Linux αλλά είναι έρωτας και το Mac Os X!
Ρίξε μια ματιά εδώ: http://dailyapps.net/2007/10/hack-attack-install-leopard-on-your-pc-in-3-easy-steps/

http://greektvgeek.pblogs.gr/2007/09/egkatasthste-leopard-se-pc-se-3-bhmata.html

http://forum.osx86scene.com/viewtopic.php?f=16&t=2008&st=0&sk=t&sd=a

Αν και με λίγη υπομονή και αν έχεις και συμβατό σύστημα (αρχικά core2duo cpu) θα βγεί official έκδοση Leopard για Desktop Pc:
http://milaraki.com/blog/index.php/2008/04/macosx-leopard-on-pc-too/

ms86lx] Αρρώστεια το Linux αλλά είναι έρωτας και το Mac Os X!

Ο Mac είναι έρωτας απο μακριααααά.. :) Όταν τον αγοράσεις (ή εγκαταστήσεις σε PC ;) ) τότε σου δείχνει τον πραγματικό του εαυτό....

Ελάχιστα προγράμματα, τα περισσότερα εμπορικά, και το Mac θεωρεί εκ τον προτέρων οτι ο "χρήστης" είναι χαζός και δεν χρειάζεται να του δείχνεις τα πάντα και να τον μπερδεύεις :) Στο Linux, υπάρχουν περισσότεροι απο έναν τροποι για να πετύχεις το
ίδιο πράγμα, ενώ σε Mac υπάρχει μόνο ένας τρόπος για να κάνεις μια
δουλειά σου.... Αυτό είναι η γενική πολιτική της Apple. Τα πράγματα να είναι όσο πιο απλά γίνεται... π.χ. το iPhone έχει μόνο ένα πλήκτρο ! Αυτό στην αρχή δεν το καταλαβαίνεις και σου αρέσει... αλλα εν καιρό αρχίζουν κάποια μικρα, μικρα πραγματάκια που κάνει το Mac να συσσωρεύονται και να σου σπάνε τα νέυρα !

ms86lx]

... θα βγεί official έκδοση Leopard για Desktop Pc:
http://milaraki.com/blog/index.php/2008/04/macosx-leopard-on-pc-too/

Το πόστ που παραθέτεις, αν προσέξεις, έχει γίνει την "1 Απριλίου"  :) . Δεν πρόκειται να βγεί Mac για PC, για πολλούς και διάφορους λόγους.. κυρίως λόγο πολιτικής της Apple και έπειτα τεχνικούς λόγους ...... εκτός και άν η Apple έχει όρεξη να ανεχτεί για λόγους marketing την πειρατία που θα ξεσπάσει :P   }:)

hacker emblem

Για να βάλεις Leopard δεν προυποθέτει ότι χρειάζεσαι πειρατικό cd (Αν κατάλαβα καλά από εδώ)

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

Για να βάλεις Leopard δεν προυποθέτει ότι χρειάζεσαι πειρατικό cd (Αν κατάλαβα καλά από εδώ)

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page

Εγώ ασχολούμαι με προγραμματισμό (Fortran,c++) για τη δουλειά μου και με σχεδίαση ιστοσελίδων χομπιστικά....

Από άποψη παραμετροποίησης , compliers, και editors το linux είναι
πολύ βολικό αλλά με αυτό το photoshop, το flash , το 3ds max τι θα
γίνει? Θα πρέπει να έχω dual boot συνέχεια?

βέβαια έχω δοκιμάσει και αντιστοιχα ανοιχτά λογισμικά για αυτό το
σκοπό (gimp,open laszlo και το flex_builder που έχει bugs και
δεν κατάφερα να το φορτώσω),blender) αλλά τι γίνεται όταν έχεις
αγοράσει βιβλία έχεις διαβάσει πολλα tutorials και έχεις ξοδέψει πολλές
ώρες για να μάθεις αυτά τα προγράμματα? Αφήστε που και το gimp είναι
σχετικά νέο project και έχει πολύ λιγότερες δυνατότητες από το photosop.

Για wine φυσικά δεν το συζητάω είναι άθλιο....

Δεν ξέρω αν το mac μου προσφέρει και την δυνατότητα να χρησιμοποιώ κάτι σαν linux και την δυνατότητα να φορτώνω τα εμπορικά προγράμματα που θέλω

Στη χειρότερη περίπτωση αν κάποιος χρειαστεί και τα δύο (πχ για web
programming) θα πρέπει να έχει και έναν παλιό υπολογιστή - server με linuxaki
στον οποίο να βάλει κάτι ελαφρύ (debian η gentoo) δίνοντας του ταυτόχρονα πρόσβαση με ssh και στον κυρίως
υπολογιστή ένα διπλό σύστημα με τη διανομή linux που χρησιμοποιεί και
mac ή windows...

Πραγματικά με έχεις μπερδέψει!!! Κάνεις εικόνα και ήχο ναί ή όχι??? Σε αυτή και μόνο την περίπτωση θα πάρεις Mac!!! Επειδή σε αυτή την περίπτωση μας ενδιαφέρει περισσότερο να φορτώσουμε ένα πρόγραμμα και να δουλέψουμε όσο το δυνατόν σταθερότερα. Η προσοχή μας στρέφετε στο δημιουργικό κομμάτι και ΜΟΝΟ σε αυτό. Δεν έχουμε χρόνο αλλά και ούτε μας ενδιαφέρει να ασχοληθούμε με άλλα πράγματα. Όταν για παράδειγμα έχεις περίπου 100 ώρες υλικό για να κάνεις ένα ντοκυμαντέρ ή ακόμη έχεις ένα σήριαλ που πρέπει οπωσδήποτε να βγει σε μερικές μέρες στην καλύτερη περίπτωση (πάρα πολλές φορές έχεις μόνο ώρες στη διάθεσή σου) στον αέρα!!! δεν έχει τα περιθώρια ούτε τη νευρική αντοχή να πειραματιστείς. Θέλεις ένα μηχάνημα απλά να δουλεύει!!! Φαντάσου να έχεις ένα υπολογιστή που δουλεύεις μια ταινία (στη χειρότερη περίπτωση μια ταινία θέλει 2-3 μήνες μοντάζ) και ξαφνικά να μην σου ανοίγει ο υπολογιστής!!! Να πως ξεκινάει ο κόσμος τις αυτοκτονίες!!!

Εσύ τελικά γιατί θέλεις να πάρεις mac αφού η δουλειά σου είναι προγραμματιστής???

1) Δεν είπα ότι θα αγοράσω mac υπολογιηστή. Είπα ότι θα φορτώσω leopard στο pc μου.

2) H δουλειά μου δεν είναι προγραμματιστής. (Ενας προγραμματιστής δεν γράφει σε fortran...). Απλά χρησιμοποιώ τις γλώσσες προγραμματισμού για να λύνω κυρίως μαθηματικά προβλήματα και άλλα... Αυτό από ότι έχω δει από συναδέλφους αυτά δουλεύουν μια χαρά mac. Σημαντικό είναι δε να υπάρχει σταθερότητα και ταχύτητα ειδικά όταν έχεις ένα πρόγραμμα και τρέχει δύο και μέρες.

3) Ασχολούμαι και με ιστοσελίδες χόμπιστικά και αυτό που χρειάζομαι είναι photoshop flash και 3dsmax που δεν μπορώ να τα φορτώσω σε linux. Οπότε είπα να τα φορτώσω σε κάτι linuxoeides:)

Αυτα... Δεν νομίζω ότι λέω τίποτα περίεργο

Εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται ψάξιμο και να δεις τις συμβατότητες με το πισι,γιατί αλλιώς θα ψάχνεσαι για υποστήριξη.Οι παρακάτω σελίδες λένε τι υποστηρίζεται και τι όχι από ένα mac:

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.0

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.1

http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.2

αν έχεις Intel τότε δεν νομίζω να δυσκολευτείς τόσο στην εγκατάσταση και να κάνεις ένα hackintosh :) .

papageorge]

1) Δεν είπα ότι θα αγοράσω mac υπολογιηστή. Είπα ότι θα φορτώσω leopard στο pc μου.

2) H δουλειά μου δεν είναι προγραμματιστής. (Ενας προγραμματιστής δεν γράφει σε fortran...). Απλά χρησιμοποιώ τις γλώσσες προγραμματισμού για να λύνω κυρίως μαθηματικά προβλήματα και άλλα... Αυτό από ότι έχω δει από συναδέλφους αυτά δουλεύουν μια χαρά mac. Σημαντικό είναι δε να υπάρχει σταθερότητα και ταχύτητα ειδικά όταν έχεις ένα πρόγραμμα και τρέχει δύο και μέρες.

3) Ασχολούμαι και με ιστοσελίδες χόμπιστικά και αυτό που χρειάζομαι είναι photoshop flash και 3dsmax που δεν μπορώ να τα φορτώσω σε linux. Οπότε είπα να τα φορτώσω σε κάτι linuxoeides:)

Αυτα... Δεν νομίζω ότι λέω τίποτα περίεργο

Συγνώμη για το αυθαίρετο συμπέρασμα αλλά νόμιζα ότι ήσουν προγραμματιστής έτσι όπως το διάβασα "Εγώ ασχολούμαι με προγραμματισμό (Fortran,c++) για τη δουλειά μου και με σχεδίαση ιστοσελίδων χομπιστικά....".

Τώρα για τα υπόλοιπα... το gimp είναι μια αρκετά ισχυρή εφαρμογή που αξίζει την προσοχή κάποιου που δεν τον "πνίγει" η παραγωγή. Όχι ότι υστερεί κάπου απλά όσοι επαγγελματίες έχουν μάθει σε άλλο πρόγραμμα δύσκολα το αλλάζουν... Χώρια που υπάρχουν πληθώρα σελίδων για πληροφορίες!!!

Δεν γνωρίζω αν μπορείς να αντικαταστήσεις το 3DstudioMax με το Blender αλλά το θεωρώ αρκετά σοβαρό εργαλείο. Υπάρχουν αρκετές ταινίες που έχουν γίνει με αυτό!!!

Για το flash δεν έχω άποψη γιατί δεν το γνωρίζω αλλά δεν ξέρω και να σε κατευθύνω σε κάτι αντίστοιχο σε Linux.

@thanos

Έχει η σελίδα ένα προγραμματάκι που το τρέχεις και σου λεει αν είναι συμβατο :)

@XristosN

Όντως το blender είναι πολύ καλό εργαλείο ! Απλα η pyhton είχε ένα bug με το fedora 8 και δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω

Αντίστοιχο του Flex για linux είναι το open laszlo (και το flex builder για το οποίο δεν είμαι και ακριβώς σίγουρος για το είναι) :)

Thanks Παιδιά για τη βοήθεια!

Αν και δε γραφω συχνα....! Ειχα προσπαθησει να εγκαταστησω Leopard σε AMD και ειναι σκετη τρελα...δεν επεζε με τιποτα...αν εχεις Intel ειναι ποιο συμβατα τα πραγματα..! Παντος το προβλημα λυθηκε με την αγορα ενος MAC....Πολυ ποιοτικο και σε κερδιζει με την πρωτη ματια.....με την δευτερη θα σου ελεγα οτι το δουλεψα πεντε μερες και μετα στο ραφι....!

Αν εχεις μαθει στην ελευθερια του Linux.....νιωθεις οτι πνιγεσαι με οτιδηποτε αλλο...και αν ειναι να πνιγω ας πνιγω απο τα XP τις δουλειας μου..!

spk_mech]

....Πολυ ποιοτικο και σε κερδιζει με την πρωτη ματια.....με την δευτερη θα σου ελεγα οτι το δουλεψα πεντε μερες και μετα στο ραφι....!
Αν εχεις μαθει στην ελευθερια του Linux.....νιωθεις οτι πνιγεσαι με οτιδηποτε αλλο...και αν ειναι να πνιγω ας πνιγω απο τα XP τις δουλειας μου..!

spk_mech thanks για την επιβεβαίωση αυτών που είπα πιό πάνω :)  Όχι τιποτα άλλο, απλα να μην ακουστώ προκατειλημενος ... :P

H Apple είναι πραγματικά μια εταιρία που πάντα έχει στο μυαλό της την ποιότητα και την απλότητα στα προιόντα της... απλά το τελευταίο πολλές φορες είναι και αυτό που σου σπάει τα νεύρα και σου δένει τα χέρια !!!

hacker emblem

Το mac κέρδισε την αγορά 1) επειδή είναι απλό 2) Επειδή σου δίνει την δυνατότητα να λειτουργείς και σε κονσόλα. (Για αυτό και τόσοι developers γραφουν σε mac...)

βεβαια αν εξαιρέσεις ένα μοντέλο mac (<1000 euros) αυτά είναι ακριβά ακόμα kai ayto einai meionekthma

Pantws Το γεγονός ότι σε linux δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα όπως αυτά της adobe σου δένει επίσης τα χερια... ποτε επιτέλους θα γίνει αυτό? Βαρέθηκα να πηγαίνω από windows για γραφικά σε linux για προγραμματισμό.... Κάτι ενιαίο δεν μπορεί να γίνει?Γιατί οι εταρίες σνομπάρουν ένα λειτουργικό με μια τόσο μεγάλη γkάμα διανομών έτσι....

αν το προβλημα ειναι το photoshop και τα προγραμματα της adobe προσωπικα σε νοιωθω απολυτα γιατι ουτε εμενα μου χει κατσει το Gimp, αλλα τροποι να εχεις 2 σε ενα χωρις restart υπαρχουν, πχ με virtualization.
Το virtual box αν εχεις ενα σχετικα καλο μηχανηματακι τρεχει απιστευτα καλα, δικτυωνεται αψογα και ως προς την ταχυτητα δεν προκειται ουτε καν να την καταλαβεις τη διαφορα, ενω οταν εισαι σε full screen mode δεν καταλαβαινεις καν πως τρεχεις μια vm.
Προσωπικα το χω ξεσκισει στις δοκιμες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, εκτος αν σε ενδιαφερουν και 3d παιχνιδια (ποθ μαλλον δε θα τα χεις ουτε στο mac και θα θες παλι cedega/wine κτλ, τα οποια επισεις δεν τα παω)
Αν παλι θες και 3d παιχνιδια* χωρις emulator ριξε μια ματια στο http://www.linuxhttp://www.linuxinsider.gr/forum/latex-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC.gr/?q=forum/and-linux-%CF%84%CE%BF-linux-%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-windows μηπως σε βολευει αυτο το παντρεμα των 2 λειτουργικων (δε το εχω δοκιμασει ακομη αλλα τα παιδια που το δοκιμασαν λενε πως δουλευει καλα).

*Φυσικα ακομη και για τα 3d παιχνιδια ειναι θεμα χρονου ειτε στο να γινει μια σωστη δουλεια στο emulation μιας "καλης" καρτασς γραφικων (κατι που πειραματικα κανει το vmware) και το προβλημα δεν ειναι τοσο τεχνικο αλλα εγγειται στο οτι οι nvidia/ati εχουν κλειστο κωδικα στους 3d drivers τους γι αυτο και η καθυστερηση.
Προσωπικα θα μου εκανε κι ενας τροπος να χρησιμοποιει μια κανονικη καρτα γραφικων αλλα αυτο ειναι αλη ιστορια...τεσπα

Αν παλι θες να μεταπηδησεις σε Mac ισως δεν ειναι και τοσο κακη ιδεα, αλλα εγω σου περιεγραψα τροπους ωστε να λυσεις τα προβληματα σου και να παραμεινεις στο linux αν τελικα θες να το κανεις μονο για αυτο το λογο

Kαλα επειδη αυτην την ώρα χρησιμοποιώ το gimp θα πώ κατι.
Αυτο το multi window interface ειναι μια απο τις χειρότερες ΜΑ***ΙΕΣ που εχουν γινει ποτε!

δυστυχώς το gimp δεν απευθύνετε σε επαγγελματίες, εκεί η above είναι μονόδρομος μέχρι τώρα, υπάρχει κάτι χρήσιμο εδώ ως προς την τετραχρωμία για όποιον ενδιαφέρετε.

επίσης υπάρχει εδώ μια πολύ καλή δουλειά για linuxάδες φωτογράφους...

εδώ τι ακριβώς έχει γίνει με το wine ?
μπορεί κάποιος να βοηθηθεί ;

ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΝΕΙΣ;

rizitis, rizitis, και λοιποι φίλοι, καλό είναι να κρατάμε το thread εντός του θέματος ;)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Για να ξανα μπουμε στο θεμα.....! Δυο Ιστοριουλες

1) Το iMac μου λοιπον απο το ραφι εφτασε στον Αδερφο μου....!
Ειπα λοιπον να του βαλω τα Ελληνικα...! Ετρεξα ενα προγραμματακι....και σε καποιο σημειο μου ζητουσε
ενα serial number...που το βρηκα τελικα σε μια καρτελα...Το βαζω και δεν το δεχοταν με τιποτα...Μετα πεφτει στα χερια μου ενα αλλο καρτελακι που αναιρουσε ολη την διαδικασια και με οδηγουσε στο οτι επρεπε να παρω την εταιρεια να μου δωσει το serial...!
Δεν ξερω πως το βρισκεται εσεις κατι τετοιο, αλλα με εκανε μπαρουτι...!

2) Ενα φιλαρακι μου τωρα που το ειχε παρει για Video του κρατησε ενα χρονο...Του καιει αν θυμαμε την motherboard...το παει στην αντιπροσωπια....του ανοιγουν το μηχανημα....του το κλεινουν...και του λενε οτι κατι ειχε η γειωση και οτι πρεπει να το στειλει στην Γερμανια (τα μεταφορικα δικα του) το στελνει στην Γερμανια και του λενε οτι δεν ισχυει η εγγυηση διοτι καποιος ανοιξε το Pc...! Τρελαθηκε....!

Αν και τα γεγονοτα αφορουν πολιτικη εταιρ..και εξω απο το θεμα του λειτουργικου των Mac...τα συμπερασματα δικα σας...!

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι διαβάζοντας όλα αυτά τα ωραία, γιατί τόση επιείκια στην φραγκοφόνισσα Apple, τη στιγμή που για τα ίδια κατηγορούμε την Micro$oft, τον Bill και τον καραφλο-Μπάλμερ και στρεφόμαστε στο Linux; Ειδικός στα Mac δεν είμαι, αλλά έχω ακούσει ότι ακόμα και για να σου παίξει μια ταινία full screen, στάζεις χρήμα στην εταιρεία! Για μένα το luxury interface δε λέει τίποτα αν πρέπει να πληρώνω! Και στην τελική, αν θέλεις σώνει και καλά τη μόστρα του Leopard, βάλε τα xp με Leopard όπως εγώ που έχω ένα μικρό partition στο παλιό μου PC μήπως και χρειαστεί κάτι να τρέξω από Windows.
Προσωπικά πιστεύω ότι Appl€ = Micro$oft. Και δεν θα πρέπει να δίνουμε περισσότερη αξία στα mac (όσο όμορφα και να είναι) αφού η εταιρεία που τα παράγει έχει την ίδια κερδοσκοπική τακτική με την αντιπαθητική σε όλους Microsoft!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Δεν δουλεύουμε linux μόνο επειδή είναι τζάμπα... Αλλα και επειδή με αυτό μπορούμε να κάνουμε δουλειές που δεν γίνονται αλλιώς η για να γίνουν αλλιώς είναι πολύ δύσκολο.

papageorge]

Δεν δουλεύουμε linux μόνο επειδή είναι τζάμπα... Αλλα και επειδή με αυτό μπορούμε να κάνουμε δουλειές που δεν γίνονται αλλιώς η για να γίνουν αλλιώς είναι πολύ δύσκολο.

Κατ' αρχήν, δεν ανέφερα τη λέξη "τζάμπα"!  Και για τις δουλειές που αναφέρεσαι, αν πληρώνεις καλά, όλα μπορείς να τα κάνεις με τα Windblows!  Λόγω ΙΔΕΟΛΟΓΙΑΣ χρησιμοποιούμε Linux και εκεί περικλείεται όλη η έννοια του Ελεύθερου Λογισμικού.  Όμως αυτό που μου φαίνεται παράξενο, είναι η υπερβολική ανοχή στην Apple από απλούς χρήστες (εξαιρούνται οι επαγγελματίες του ήχου και του σχεδίου που ανέφερε ο Χρήστος πιο πάνω), σε αντιδιαστολή με το απίστευτο κράξιμο στη Microsoft.  Και οι δύο εταιρείες, τα ίδια εμπορικά τερτίπια χρησιμοποιούν!  Και σε αυτό δεν είδα να μου απαντάς...

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Υπάρχει μια απλή εξήγηση. Η Apple δεν έχει "κλειδώσει" την αγορά (όσο κι αν θα ήθελε ;)) όπως η MS, γι' αυτό δεν ασχολείται πολύς κόσμος μαζί της. Κατά τα λοιπά, συμφωνώ 100%. Τα ίδια είναι: propriatery εταιρείες.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Είχα γράψει κάποια πράγματα αλλά έγινε μια βλακία και τα έχασα.... :(

Εν ολίγοις... Α) δεν θα εστηνα έναν σέρβερ σε windows.. (apache, mail server κτλπ) 1) Γιατί είναι πολύ δύσκολο 2) Γιατί αν θές να αλλάξεις κάτι πχ να εγκαταστήστήσεις ένα php extension τρέχα γύρευε. Σε linux με ένα yum καθάρισες. Β) Αν εξεραίσεις τη visual basic κανένα άλλο περιβάλλον ανάπτυξης δεν μου γέμισε ποτέ το μάτι.... Για να είμαι ειληκρινής χωρίς emacs και terminal εγώ προσωπικά δεν μπορώ να γράψω κώδικα (Όλα αυτά τα notepad++ είναι τελείως μλκ^%$) Γ) Για administration και άλλα δεν μιλάμε.

Πάντως περα από την ιδεολογία του ελεύθερου λογισμικού το χρησιμοποιούμε επειδή σε κάποια πράγματα μας βολεύει καλύτερα... Αν αυτό που θέλουμε το κάνει κάποιο εμπορικό πρόγραμμα δεν νομίζω ότι δεν θα πρέπει να το αγοράσουμε. (Εξάλου το leopard διαμοιράζεται μαζί με τα computers mac) Πχ ξέρω κάποιον που δουλεύει linux αλλά παρόλα αυτά αγόρασε πανάκριβα ένα πρόγραμμα για να κάνει τη δουλειά του. Αν δεν μπορείς να δουλέψεις photoshop σε linux είναι ένα πρόβλημα. Αυτό που θεωρώ ντροπή είναι να βγαινουν προγράμματα μόνο για εμπορικές εφαρμογές linux... Δηλαδή τι προσπαθούν να προμοτάρουν αυτοί οι άνθρωποι.

A επεήσης όπως ανέφερα και εγώ πιο πάνω το mac δεν χρησιμοποιήται μόνο για επεξεργασία ήχου :)

εγω θα ελεγα πως δειχνω καποια ανοχη στην apple (ενω σιχαινομαι την m$) και θα το περιγραψω καπως λογοτεχνικα....
Αν προσωποποιουσα τις δυο εταιριες, η εταιρια του jobs μοιαζει με ενα παραδοσιακο μεγαλοκαρχαρια στυλ Ωναση ενω η δευτερη με ενα τυχαρπαστο βλακα με φημη στυλ Bush.

εγώ πάλι που δεν έχω ιδέα ούτε από λογισμικά (leopard...) , ούτε από τακτικές , πολιτικές και άλλα συναφή
των εταιρειών....ένα θα πω....
κάθε λίγο και λιγάκι πάω στα καταστήματα
(εντόπισα δύο ως τώρα,πειραιά και κηφισίας , αν γνωρίζετε και άλλα πείτε μου διότι
έχουν αρχίσει να κοιτάνε περίεργα σε αυτά τα δύο)...
που πάω και τα χαζεύω αυτά τα MAC BOOK AIR ...τι πράγμα είναι αυτό βρε παιδιά...
λες και έρχεται από άλλη διάσταση...

g.b]

....ένα θα πω....
κάθε λίγο και λιγάκι πάω στα καταστήματα
(εντόπισα δύο ως τώρα,πειραιά και κηφισίας , αν γνωρίζετε και άλλα πείτε μου διότι
έχουν αρχίσει να κοιτάνε περίεργα σε αυτά τα δύο)...
που πάω και τα χαζεύω αυτά τα MAC BOOK AIR ...τι πράγμα είναι αυτό βρε παιδιά...
λες και έρχεται από άλλη διάσταση...

Πουφ,μόνο αυτό πληρώνεις σε ένα mac την ομορφιά των υπολογιστών της,το όνομα(μπούρδες),τα DRM της και τα κλειστά πρότυπα της και τέλος το ψώνιο να λες ότι έχεις mac :P .Έλεος mac και μ#%^$@#$ς.

φίλε θάνο , άσε μας να έχουμε ένα όνειρο....
μην μας το σκοτώνεις και αυτό....
αφού δεν μπορώ να πάρω μια B M W 535i ....τουλάχιστον να ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα πάρω έναν AIR...
:) :) :)

Πόσο πάει το Air, βρε g.b.;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

καλησπέρα...

δημήτρη περίπου 1800 ευρώ...

όχι ότι είναι κάτι πολύ ακριβό , αλλά πριν από 4 μήνες αγόρασα ένα lap top , οπότε δεν λέει και άλλο...

λοιπόν άκου και την δική μου γνώμη , επί του θέματος.
τώρα που μπορείς μην λυπάσαι το χρήμα, όποτε έχεις λεφτά στην άκρη κάνε το κέφι σου και μην μετανιώνεις για τίποτα.
διότι σε μερικά χρόνια , θα δουλεύεις πολύ και αν είσαι τυχερός θα περισσέψουν 1800 ευρώ.
όμως μόλις ανακοινώσεις επίσημα ότι περισσεύουν, αυτόματα θα επενδύονται σε , σκαμπό, τραπεζάκια, κομοδίνα κτλ
οπότε με πρώτη ευκαιρία να το πάρεις το μηχάνημα , και αμέσως να του βάλεις linux φυσικά...

υγ.δημήτρη άμα είμαι και τώρα εκτός θέματος να με μπανάρεις παραδειγματικά :)

α , rizitis δικός μας είσαι..?
παντρεμενάκιας και εσύ...?
εγώ της δικίας μου πέντε φορές της το έδειξα και έξι μου είπε <ΟΧΙ , αγόρασες lap top>...<ας , πρόσεχες>...
οι ελεύθεροι ας κάνουν τις τρέλες τώρα που μπορούν.... :)

dimitris]Υπάρχει μια απλή εξήγηση. Η Apple δεν έχει "κλειδώσει" την αγορά (όσο κι αν θα ήθελε ;)) όπως η MS, γι' αυτό δεν ασχολείται πολύς κόσμος μαζί της. Κατά τα λοιπά, συμφωνώ 100%. Τα ίδια είναι: propriatery εταιρείες.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Δεν έχει κλειδώσει την αγορά αλλά έχει κλειδώσει τους χρήστες σε συγκεκριμένα φορμάτ αρχείων αφού είναι η εταιρία που περισσότερο από την MS τραβάει την δική της γραμμή και δεν την ενδιαφέρει η συμβατότητα της με κανέναν. Η Apple είναι κατά την γνώμη μου τρεις χειρότερη από την MS από άποψη νοοτροπίας. Μην ξεχνάμε εδώ ότι μέχρι πρότεινος το software της Apple έτρεχε αποκλειστικά και μόνο πάνω στο hardware της Apple με αποτέλεσμα οι macαδες ( επαγγελματίες και μη - προσοχή εδώ δεν αμφισβητώ το γεγονός ότι κάποια προγράμματα είναι πολύ καλά για συγκεκριμένες κατηγορίες επαγγελματιών) να είναι κλειδωμένοι αναγκαστικά στα προιόντα της συγκεκριμένης εταιρίας.

Αν αυτό δεν είναι μονοπωλιακή τακτική ... τότε τι να πω...

Και απαντώντας εδώ περί του design... ωραίο είναι αλλά πρέπει να παράγει και έργο. Μου φαίνεται ότι έχουμε χάσει την μπάλα με το design... Ωραίο το air καλοί μου άνθρωποι, αλλά το ξέρετε ότι έχει μόνο μία usb θύρα ( αναφέρομαι στα απλά τώρα... τα βασικά), ωραίο και το ibook αλλά γιατί να πάρω αυτό στην διπλάσια τιμή από ένα κανονικό laptop, που θα το στήσω όπως γουστάρω εγώ με ένα linuxακι και να κλειδωθώ στις τρίμηνες δοκιμαστικές εκδόσεις των προγραμμάτων που μου δίνει το ibook, και μετά να πάω να τους τα σκάσω και για το software εκ νέου;;

Διαβάστε περίπτωση τώρα...
Φίλος μου γραφίστας πλήρωσε το 2000 7.000.000 δραχμές για την αγορά ενός πλήρους συστήματος mac για γραφιστική χρήση. Από αυτά τα λεφτά τίποτα δεν πήγε στο software το οποίο το αγόρασε ξεχωριστά καθώς ως επαγγελματίας όφειλε να έχει νόμιμες κόπιες από τα προγράμματα που χρησιμοποιούσε. Πρόπερσι πέρασε αναγκαστικά σε αναβάθμιση, καθώς όλα τα προγράμματα που έτρεχε είχαν αναβαθμιστεί και βγει σε νέες εκδόσεις και έτσι δεν έτρεχαν σωστά στο Tiger OS ( ή μπορεί να κάνω και λάθος ... τελος πάντως όποιο αιλουροειδές είχε για λειτουργικό). Έτσι με έβαλε να του κουβαλάω από την Αγγλία ότι χρειαζόταν για την αναβάθμιση του συστήματος του, με έκανε να κυκλοφορώ με βαλίτσες ολόκληρες γεμάτες εξαρτήματα με φόβο να με συλλάβουν στα αεροδρόμια (!), και όλα αυτά για να καταφέρει να συνεχίσει την δουλειά του..
Περιττό να σας πω εδώ ότι τα αρχικά χρήματα που διέθεσε για το μηχάνημα του, ουσιαστικά δεν τα απέσβεσε ποτέ.
Εξακολουθεί όμως να μου λέει τι ωραίο design έχει το μηχάνημα του.. μόνο που τα μεταξωτά βρακιά.. είναι ( ένα πράγμα)... για πιο επιδέξιους πισινούς!
Ωραίο το design ρε φίλε αλλά όταν κάνεις δουλειές το κόλπο είναι να βγάζεις λεφτά, όχι να δίνεις συνέχεια.
Έχει κανείς καμία αντίρρηση;; :)

To θέμα είναι όμως να μπορείς να κάνεις τις δουλειές... Γιατι αν δεν τις κάνεις δεν βγάζεις και λεφτά :)

Όταν τα χρήματα που δαπανάς για εξοπλισμό είναι περισσότερα από αυτά που αυτός ο εξοπλισμός σου επιτρέπει να βγάλεις, ακόμα και αν, θεωρητικά, αυτός ο εξοπλισμός είναι ο τελειότερος για να κάνεις την δουλειά σου, η όλη επένδυση δεν έχει νόημα. Η Apple έχει αποδείξει μακράν ότι είναι φαγάνα χρημάτων. Οπότε τα όποια οφέλη μπορεί να προσφέρει η λειτουργικότητα των συστημάτων της, ακυρώνονται αυτόματα από την διαρκή διαρροή χρημάτων προς αυτήν.

Δώρο άδωρο που λένε...

Να σου πω... ακριβως ο υπολογιστής hp που πρότεινα πέρσι σε ένα φίλο μου... είδα ότι φέτος βγήκε σε mac 200 euro φτηνότερο σε πολύ προσιτή τιμή. Αν θες μπορεις να δώσεις τόσα λαφτά για να πάρεις vaio ή ΙΒΜ που είναι πανάκριβα... (Θα συμφωνήσεις ότι αφενώς είναι πιο όμορφα όπως είπες πιο πάνω αλλά θα έλεγα ότι είναι και πιο καλές κατασκευές) .

Τελος παντων αυτό που θέλω να πω είναι οτι ότι πληρώνεις παίρνεις....