προβλημα σε δευτερη εγκατασταση

karditsiotis | Κυρ, 06/01/2008 - 16:33 | 2' | 4

γεια!εχω εναν 700 pentium με ram 640MB,και αποφασισα να του δοκιμασω τα linux.εβαλα πρωτα τα suse 10.3 (απο promo dvd που πειρα απο το προχθεσινο συνεδριο στο εμπ).με μεγαλη μου απορια πολλα packages,οπως αυτο του firewall,αναφερθηκαν ως 'χαλασμενα' και δεν εγκατασταθηκαν.Επειδη ο υπολογιστης ψηλοσερνοταν αποφασισα να του βαλω μια πιο ελαφρια διανομη,και επελεξα την linuxmint απο το dvd του περιοδικου ιανουαριος-φεβρουαριος.καπου στο 24% το μηχανημα κολλησε και του εκανα restart.μετα δοκιμασα να του βαλω την ιδια διανομη και την pclinuxos απο το τελευταιο dvd,αλλα παντα κολλανε (Υ.Γ το τελευταιο Mint μου βγαζει καπου στο 49% ενα μνμ οτι οι δισκοι ή το dvd εχουν προβλημα,βλεπει 4 partition στο δισκο.) ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Tα 64 mb είναι πολύ λίγα γιά να φορτωθεί γραφικό περιβάλλον ή ακόμα καί να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση.

Πρέπει να δοκιμάσεις διανομές όπως το Puppy, Happy, pclinux minime, (καί γιά να μην με ... ξαναπαρατηρήσουν ορισμένοι :) ) το debian.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

ok thx.μια τελευταια απορια,πως και τοσο καιρο το pc ετρεχε(σερνοταν) windows xp,πως και ολοκληρωθηκε η εγκατασταση του suse?

karditsiotis]

γεια!εχω εναν 700 pentium με ram 640MB,και αποφασισα να του δοκιμασω τα linux.εβαλα πρωτα τα suse 10.3 (απο promo dvd που πειρα απο το προχθεσινο συνεδριο στο εμπ).με μεγαλη μου απορια πολλα packages,οπως αυτο του firewall,αναφερθηκαν ως 'χαλασμενα' και δεν εγκατασταθηκαν.Επειδη ο υπολογιστης ψηλοσερνοταν αποφασισα να του βαλω μια πιο ελαφρια διανομη,και επελεξα την linuxmint απο το dvd του περιοδικου ιανουαριος-φεβρουαριος.καπου στο 24% το μηχανημα κολλησε και του εκανα restart.μετα δοκιμασα να του βαλω την ιδια διανομη και την pclinuxos απο το τελευταιο dvd,αλλα παντα κολλανε (Υ.Γ το τελευταιο Mint μου βγαζει καπου στο 49% ενα μνμ οτι οι δισκοι ή το dvd εχουν προβλημα,βλεπει 4 partition στο δισκο.) ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια.

Διόρθωσα το 64 σε 640.

Λοιπόν, 640ΜΒ RAM είναι μια χαρά. Δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Δύο τινά συμβαίνουν:
α) έχεις πέσει σε ασυμβατότητα hardware
β) έχεις πέσει σε σερί ελατωμματικά δισκάκια.

Το πρώτο δεν το βλέπω πιθανό, εφόσον σου εγκαταστάθηκε σωστά το openSUSE 10.3.
Για την 2η περίπτωση αν καταλαβαίνω καλά, οι διανομές bootάρουν σε live cd λειτουργία, βλέπεις το γραφικό περιβάλλον, ξεκινάς την εγκατάσταση και εκεί κολλάνε κάποια στιγμή, σωστά; Αν είσαι σε αυτήν την περίπτωση, μάλλον το δισκάκι σου είναι προβληματικό (αν και παίζει να μην το γουστάρει το DVD-drive σου). Η αντικατάσταση είναι απλή: τηλεφωνείς στο 210-9238672 ή στέλνεις από εδώ

http://www.linuxinsider.gr/contact

email "Προς το Τμήμα Κυκλοφοριας" με τα ταχυδρομικά στοιχεία σου για αντικατάσταση.

Για σιγουριά, αν έχεις τη δυνατότητα δοκίμασε το DVD και σε άλλον υπολογιστή. Η αντικατάσταση πάντως είναι απλή διαδικασία.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus