Sound Converter gnome

naf | Πέμ, 05/22/2008 - 16:39 | 2' | 6

καλησπερα και παλι φιλοι,

θα ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει τί σημαινει η εξης αναφορα:

(soundconverter:10302): GStreamer-WARNING **: Failed to load plugin '/usr/lib/gstreamer-0.10/libgstjack.so': /usr/lib/gstreamer-0.10/libgstjack.so: undefined symbol: gst_type_register_static_full
/usr/bin/python: symbol lookup error: /usr/lib/python2.5/site-packages/gst-0.10/gst/_gst.so: undefined symbol: gst_control_source_get_type
μου την βγαζει οταν παω να ξεκινησω το sound converter απο κονσολα αφου απο το κουμπι εκκινησης δεν ξεκιναει.

Το εγγατεστησα πριν λιγο μεσω yast και μου εβγαλε επιτυχης εγκατασταση.

ειδα σε καποιο ποστ μεσα στο blog εδω οτι καποιος ειπε οτι θα πρεπει να εχεις το gstreamer 1.0 για debian.

ισχυει και για το opensuse 10.3 που χω εγω; ο yast δεν βαζει αυτοματα και τις απαιτησεις του καθε προγραμματος;

Ευχαριστω

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Από το "κουμπί εκκίνησης" δεν ξεκινάει επειδή και πάλι σου βγάζει το ανωτέρω σφάλμα (απλά δεν το βλέπεις).

Όντως πρέπει να λείπει το gstreamer.
Δεν το εγκαθιστάς από το yast (αν υπάρχει...)

Λογικά ο κάθε package manager μιας διανομής εγκαθιστά αυτόματα οποιαδήποτε εξάρτηση (dependancy) χρειάζεται.
Εκτός βέβαια από τα απαραίτητα depedancies υπάρχουν και τα recomended πακέτα τα οποία είναι στην κρίση του χρήστη αν θα τα εγκαθιστά ή όχι.
...τώρα τι πήγε στραβά ή τις επιλογές του yast δεν είμαι σε θέση να κρίνω :-)

ok ευχαριστω...ξερεις αν θα επιρεαστει ο amarok;

γιατι η μηχανη του εχει να κανει κατι με τον gstreamer????

Δε νομίζω να επηρεαστεί ο Amarok (!)
εκτός κι αν το yast αποφασίσει ότι πρέπει να απεγκαταστήσει κάτι για κάποιο λόγο.
Ρίξε μια ματιά για καλό και για κακό στο μήνυμα που θα σου βγάλει η εγκατάσταση του gstreamer.

Πάντως εγώ έχω πόσες μηχανές εγκατεστημένες και τις χρησιμοποιώ κατά βούληση χωρίς να επηρεάζει η μια την άλλη.
Ο κάθε player έχει επιλογή για το ποια θα χρησιμοποιήσει.

luckyb]τώρα τι πήγε στραβά ή τις επιλογές του yast δεν είμαι σε θέση να κρίνω :-)

το ίδιο το yast, ποτέ του δεν λειτούργησε σωστά

ArchLinux User

Τεσπα ..,μπορει καποιος να μου πει τι σημαινει αυτο που δινει η κονσολα???
ξαναβαζω λοιπον
dimi@linux-91pr:~> soundconverter
SoundConverter 1.2.0
/usr/bin/python: symbol lookup error: /usr/lib/python2.5/site-packages/gst-0.10/gst/interfaces.so: undefined symbol: gst_mixer_message_type_get_type
dimi@linux-91pr:~>

ευχαριστω

...Εγκατέστησε και το gstreamer0.10-python ή τελοσπάντων κάτι με gstreamer και pyhton μέσα