Πρόβλημα στον ήχο

rpil | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 2' | 5

Θα χρειαστώ κάποια βοήθεια από έμπειρα μέλη του φόρουμ.  Έχω περασμένα στον σκληρό μου δίσκο μαζί τα Windows XP και το Ubuntu Feisty σε dual boot.  Δούλευαν και τα δύο μια χαρά μέχρις ότου διαπίστωσα εδώ και δύο μέρες ότι όσο είμαι στα windows δεν μπορώ ν' ακούσω τίποτα από τα ηχεία!  Κυριολεκτικά, το κομπιούτερ μου βουβάθηκε!
Μπαίνοντας στο Ubuntu, άκουσα τον χαρακτηριστικό ήχο υποδοχής και άκουσα και τα δείγματα ήχου που περιέχει (δυστυχώς δεν μπορώ ακόμα να μπω στο Internet αφού διαθέτω απλό μόντεμ Sagem του Conn-x (που δεν υποστηρίζει Linux!)
Τί μπορεί να συμβαίνει;  Έλεγξα όλα τα volume και είναι OK.  Κάνοντας scan για ιούς με το panda, μου βρήκε ένα Adware στο System Volume Information με όνομα _restore{57AC96D1 -F81F- 4838- AE0C-4B7C364C256C}RP54A009300.exe [2UC
le.dll] (το κόκκινο '2' είναι δείκτης, δεν ήξερα πώς να το γράψω).
Μπορεί η βουβαμάρα στα windows να έχει σχέση μ' αυτό το πράγμα;  Αλλά κι αν όχι, πώς μπορώ να το βρω και να το σβήσω;  Το Panda μου συστήνει την επιλογή, την πατάω, αλλά στην αναφορά γράφει 'ενημέρωση' και μετά το ξαναβρίσκει!  Το παρανοϊκό είναι ότι από το Ubuntu το βλέπω, αλλά δυστυχώς από εκεί δεν με αφήνει να το σβήσω γιατί είναι λέει read only!
HEEEELLLPPP!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Όχι η βουβαμάρα στα Windows δεν μπορεί να έχει καμία απολύτως σχέση με το Linux. Το Ubuntu δεν πειράζει τα Windows ούτε το αντίστροφο. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις ξανά τους drivers της κάρτας ήχου στα Windows. Όσο για το adware, τι να σου πω; Δεν νομίζω πάντως να επηρέαζει τον ήχο...

Κι ομως συμβαινει. Το laptop μου ειναι triple boot (win +2 διανομες linux).
Οταν απενεργοποιωντας τα win ξεχναω κλειστα τα ηχεια (mute), τοτε κ στις 2 διανομες, δεν εχω ηχο ξεκινοντας τες και ουτ μπορω να τον ανοιξω οτι κι αν κανω.  (συμβαινει κ το αναποδο -απο linux σε win).
Δεν εχει βρεθει λυση. Απλως προσοχη στο κλεισιμο. Ισως να ειναι θεμα του laptop μου κ ειναι ασχετο με το παραπανω (μου εχει συμβει κ με ubuntu κ με mint κ με fedora)

Παράνοια!  Συν τοις άλλοις και το καινούριο μου κομπιούτερ άρχισε να μου κλείνει τα Windows explorer (encountered a problem and must close...) και εμφανίσθηκε για τα καλά και ο γνωστός μου DrWatson (είχα το ίδιο πρόβλημα και στον παλιό μου υπολογιστή!!!!!)  Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

Συμβαίνει γιατί έχεις windblows.

Αν δεν μας πείς όμως τι κάρτα ήχου δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε..
Μήπως έχεις hda-intel;

Φιλικά,
Αλέξανδρος

Ακυρο Αλέξανδρε!  Του έκανα ένα ξεγυρισμένο φορμάτ και το καθάρισα.  Δυστυχώς δουλεύω ακόμα με τα windows!  Μόλις πάρω το router που περιμένω, θα σταματήσουν όλα αυτά τα χαζοπροβλήματα. Πάντως, ξαναπέρασα τα XP και έχω κανονικά ήχο. ippokratis2007-10-16 12:2:26