Fast Torrents

Antoni4040 | Παρ, 02/24/2012 - 21:04 | 1' | 8

Τον τελευταίο καιρό κατεβάζω πάρα πολύ με τον Deluge torrents, να έχω καμμιά ταινία να βλέπω αν κλείσουν τα site του είδους... Το θέμα όμως είναι ότι πάει πολύ αργά!
Ξέρει κανείς κανένα κόλπο για γρηγορότερα κατεβάσματα (συγκεκριμένες port, accelaration programs κτλ)?
Στο internet βρίσκεις πολλόυς που νομίζουν ότι ξέρουν τι να κάνουν, αλλά τα κόλπα τους δεν πιάνουν ποτέ...
Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη ενός λινουξά!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν ξέρω αλλά από 1 Μαρτίου όποιος κατεβάσει προστημο!Έκλεισαν πάρα πολλά www.torrents.to
έχει πολλά! 

Ξέρω να ψάχνω torrents, την ταχύτητα κατεβάσματος θέλω να αυξήσω...

Είτε το deluge που χρησιμοποιούσα στο gnome, είτε το ktorrent στο kde, κατεβάζουν κανονικά, εκτός αν είναι πρόβλημα σύνδεσης.
Όταν ένα torrent κατεβαίνει αργά, σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πολλοί χρήστες με τους οποίους το διαμοιράζεσαι.
Δηλαδή δεν υπάρχουν πολλοί seeders.
Δηλαδή αν το αρχείο που κατεβάζεις το έχουν στον υπολογιστή τους 5 άνθρωποι, θα κατεβαίνει αργά.
Αν το έχουν 1000 , θα κατεβαίνει γρήγορα,αφού θα κατεβαίνει από 1000 μεριές.
Οπότε να επιλέγεις torrents που να τα έχουν πολλοί ...

Συγνώμη μια διόρθωση.
Παίζει ρόλο και πόσοι από αυτούς που το έχουν είναι ακείνη τη στιγμή online.
Αν το αρχείο το έχουν 5 άνθρωποι, και είναι online, τότε θα κατέβει γρήρορα.
Αν το έχουν 1000, και οι μισοί είναι offline, τότε θα κατεβαίνει πιο αργά. Αυτός είναι ο λόγος.
Πάντως δεν φταίει το deluge-ktorrent. Το λέω επειδή τα έχω χρησιμοποιήσει και τα 2.

Όχι, γενικώς μια χαρά πάει, απλώς σκεφτόμουνα πως θα μπορούσα να παίξω λίγο με τις ρυθμίσεις του...

Και μια συμπλήρωση.
Όταν οι χρήστες είναι 1000, έχεις πιο πολλές πιθανότητες, να είναι online αρκετοί από αυτούς (για να είναι όλοι δεν το κόβω, πρέπει να είσαι πολύ τυχερός).
Αν το έχουν 5, έχεις πιο λίγες πιθανότητες να είναι αρκετοί από αυτούς online. Άντε να είναι κανά 2.
Συγνώμη για τις 3 ξεχωριστές απαντήσεις, αλλά έχω πιει κάτι τσίπουρα (ναι είμαι απ'το Βόλο), και είμαι χώμα.

Τώρα είδα την απάντησή σου.
Τις ρυθμίσεις δεν τις έχω πειράξει ποτέ γιατί δεν ξέρω να τις ρυθμίσω. Με τις προκαθορισμένες μια χαρά πάει. Αν τις πειράξω εγώ σίγουρα δε θα λειτουργεί καθόλου.
Πάντως αν θέλεις να τις μάθεις, μάλλον κάποιος πιο έμπειρος από εμένα μπορεί να σε βοηθήσει !!!
Ίσως κάποιος άλλος στο site μας πει κάτι άλλο. Ίσως και να κάνω λάθος.
Ελπίζω να βοήθησα. Καλά κατεβάσματα, τώρα που είναι νωρίς και επιτρέπεται, πριν μας το κόψουν κι αυτό !!!