μην σας τύχει, λοιπόν (χαλασμένο λάπτοπ)

alfisti | Πέμ, 03/26/2009 - 14:35 | 1' | 15

έτσι γιά να πω τον πόνο μου.

από την Τρίτη είμαι με χαλασμένο λάπτοπ (hp).

ψιλοέφταιγα καί αυτό αρνείται να ξεκινήσει.

αντιπροσωπεία λοιπόν.

η οποία, προσέξτε.

χρειάζεται 7 εργάσιμες γιά να με ενημερώσει τι συμβαίνει.

άλλες 7 αν είναι θέμα κάποιας ρύθμισης καί ... περίπου άλλον έναν μήνα αν χρειάζεται κάποιο ανταλακτικό (από το εξωτερικό έρχονται βέβαια ΟΛΑ).

αυτά.....

 

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Aν τα παίξει laptop και είσαι στην εγγύηση είναι καλύτερα να το κατσαβιδιάσεις και να το στείλεις πίσω για αντικατάσταση παρά να περιμένεις να στο φτιάξουν. Παθούσα και μαθούσα από χαλασμένα laptops..

Mα αν "κατσαβιδιαστει" ειναι δεδομενο, οτι εχασε την εγγυηση. Συμφωνω με αυτο που λες, προτιμοτερη & συντομοτερη η αντικατασταση, απο τη στιγμη που η εγγυηση ειναι σε ισχυ.
Αλλο θεμα βεβαια, αυτο σχετικα με τα χρονια εγγυησης που ειναι υποχρεωμενες οι εταιρειες απο το νομο να δινουν & ο χρονος εγγυησης που τελικα δινουν.
Ακομα αυτο που δε σου ειπαν απο την H/P alfi, ειναι οτι απο τη στιγμη που θα παραλλαβουν το laptop, ασχετα αν φτιαχτει η οχι & το ξαναπαρεις οπως το πηρες εχεις 20 (αν θυμαμαι) ευρω νταβατζ.... εεεε ταριφα!

alf και εγώ τα ίδια είχα πάθει περίπου,έχω λαπτοπ hp και χτύπησε ο σκληρός,μέσα στην εγγυήση το μηχάνημα και έκανε 1 μήνα περίπου να το φτιάξουν.Αλλα δεν έχω παράπον,σκυλί το άτιμο.HP = εγγύηση(για μένα τουλάχιστον).

=======Μάθε μπαλίτσα αγόρι μου========

κι εμενα ο παλιος ειναι σκυλι, 1 μπουκαλι γαλα σοκολατουχο εφαγε στο πληκτρολογιο και δεν επαθε τιποτα. Απλα δεν βαζει τονους.   όλα καλά , αλλά όταν ζήτησα αναβάθμιση της μνήμης.......κλάφτα. παλιό μοντέλο μου είπανε και τέτοια ,1 έτους παρακαλώ.  Έτσι ο δεύτερος που πήρα ήτανε τούρμπο Χ, σε 4 ώρες παράδοση, εγγύηση κι επέκταση μέχρι και 3 χρόνια και δεν παίζει το σενάριο παλιώματος.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

πρώτον είναι ... εκτός! (κλείνουμε 2 χρόνια σε λίγες μέρες -ξέρω τι θα έπρεπε να ισχύει γιά τα 2 χρόνια, αλλά δεν ισχύει).

δεύτερον... είπα πως ψιλοέφταιγα. 2 διακοπές ρεύματος σε τρείς μέρες καί με βρήκε καί τις 2 με βγαλμένη μπαταρία. άρα δεν μού φταίει η όποια εταιρία.

το θέμα είναι πως σκας κάποια λεφτάκια -καί όχι λίγα- γιά να αγοράσεις κάτι, καί στο "λάθος" βρίσκεσαι στο περίμενε.

ξέρετε τι μού έκανε πιό πολύ εντύπωση?

7 μέρες γιά διάγνωση? ούτε στο ΙΚΑ να το είχα πάει!!

καί δεν μιλάμε γιά ψυγείο. μιλάμε γιά τα δεδομένα, γιά τα αρχεία, γιά την δουλειά μας. (άσε καί το όποιο κόστος πο'υ δεν μπορείς να αναβάλεις, ή την αγωνία γιά την λυπητερή πού θα ακούσεις καί την έρευνα αγοράς πού έχω ήδη αρχίσει γιά παν ενδεχόμενο. μού είχε τύχει καί σε pc, αλλά εκεί το πράγμα είναι απλό. ανοίγεις-βγάζεις-βάζεις-κλείνεις καί με μικρό κόστος. στα άτιμα τα λάπτοπ...)

αυτην την στιγμή είμαι στο pc του γιού -ευτυχώς λείπει πού καί πού-, αλλά ... είναι ξένο ρε παιδιά. δεν είναι το δικό μου. αν σας έχει τύχει, καταλαβαίνετε τι εννοώ.

====

the hamster's is out there

constantinos]Mα αν "κατσαβιδιαστει" ειναι δεδομενο, οτι εχασε την εγγυηση. Συμφωνω με αυτο που λες, προτιμοτερη & συντομοτερη η αντικατασταση, απο τη στιγμη που η εγγυηση ειναι σε ισχυ. Αλλο θεμα βεβαια, αυτο σχετικα με τα χρονια εγγυησης που ειναι υποχρεωμενες οι εταιρειες απο το νομο να δινουν & ο χρονος εγγυησης που τελικα δινουν. Ακομα αυτο που δε σου ειπαν απο την H/P alfi, ειναι οτι απο τη στιγμη που θα παραλλαβουν το laptop, ασχετα αν φτιαχτει η οχι & το ξαναπαρεις οπως το πηρες εχεις 20 (αν θυμαμαι) ευρω νταβατζ.... εεεε ταριφα!

 

A ρε Κωνσταντίνε.. και σε είχα για πιο περπατημένο....

δεν περνας και μια βολτα απο την ΔΕΗ να τους το κανεις ανω-κατω το μαγαζι;

marlene]A ρε Κωνσταντίνε.. και σε είχα για πιο περπατημένο...

.

 

Σε θεματα.... εργενικης φυσεως μονο....

Κατα τ' αλλα ειμαι ξανθος

Οκ ναι σε οτι λες, μα απλα η λεξη: "κατσαβιδιασει". Κυριολεκτισα, καθ' οτι τζιζ κακο, να ειναι η εστω να φαινονται πειραγμενες (aka: κατσαβιδιασμενες) oi  βιδες του.

Ναι-ναι τραβα στη ΔΕΗ, πλακα θα εχει.   Με καθε βεβαιοτητα θα αντιμετωπισεις τραγγελαφο & φυσικα αποτελεσμα μηδεν.

Μα για αντε να μας αναμεταδιδεις να γελαμε με τα απιστευτα που θ' ακουσεις!! 

Παιδια....DELL!πριν 1 μηνα ενας καλος φιλος ηθελε να παρει laptop και του βρηκα ενα dell.την προηγουμενη βδομαδα προβλημα με το δισκο....τη γινεται?!

την αλλη μερα στο χωρο σας αντικατασταση!μονο με 1 τηλ.η καλυτερη εταιρια που εχω δει.ανοιγεις το κουτι και βλεπεις CD  με λειτουργικο,drivers,extra programs,utilities...να μην ψαχνεις τιποτα!

Οταν διαλυθει το ΑCER που εχω...DELL!

 

 

pI'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

ulver]

Παιδια....DELL!πριν 1 μηνα ενας καλος φιλος ηθελε να παρει laptop και του βρηκα ενα dell.την προηγουμενη βδομαδα προβλημα με το δισκο....τη γινεται?!

την αλλη μερα στο χωρο σας αντικατασταση!μονο με 1 τηλ.η καλυτερη εταιρια που εχω δει.ανοιγεις το κουτι και βλεπεις CD  με λειτουργικο,drivers,extra programs,utilities...να μην ψαχνεις τιποτα!

Οταν διαλυθει το ΑCER που εχω...DELL!

Τι λειτουργικο???

alfisti]

δεύτερον... είπα πως ψιλοέφταιγα. 2 διακοπές ρεύματος σε τρείς μέρες καί με βρήκε καί τις 2 με βγαλμένη μπαταρία. άρα δεν μού φταίει η όποια εταιρία.

====

the hamster's is out there

 

Αυτό γιατί το κάνετε ρε παιδιά δεν το έχω καταλάβει .... 3 χρόνια έχω το σκασμένο ποτέ δεν του έβγαλα την μπαταρία... το έχω πάντα κουμπωμένο στο λαπτόπι... και ακόμα η μπαταρία είναι μια χαρά ! (Ευτυχώς γιατί έχω φάει κάτι. τρελές πτώσεις τάσης.. και διακοπές ρεύματος !!!)

 

Στο δια ταύτα... Πριν από 3 χρόνια αγόρασα το λάπτοπ μου.

Fujitsu Siemens. Εγγύηση 2 χρόνια με Collect and Return... που σημαίνει ότι αν είμαι σε ακτίνα εντός 50χλμ από το service-αντιπροσωπία, παίρνω τηλ, έρχονται εκεί που θέλω, το παίρνουν και μου το φέρνουν

Όπερ και έγινε. Στο πρώτο 3μηνο μέσα :

  1. DVD writer μου καίει τα δισκάκια
  2. Οθόνη εμφανίζει τα πάντα διπλά, σε άσχετες φάσεις κυρίως όταν έκλεινα ένα παιχνίδι (ω ναι έπαιζα παιχνίδια... Diablo 2... είπατε τίποτα ? μην ακούσω για WoW και ξεράσω :sick:)
  3. Όταν ανοιγα το λάπτοπ για να το δουλέψω με την μπαταρία μόνο, κολούσε πρίν καν εμφανιστούν τα μηνύματα του BIOS.

 

Αποφασίζω και ψάχνω να βρω πού είναι η κοντινότερη αντιπροσωπία και προτίμησα να το πάω εγώ το λάπτοπ γιατί ήθελα να μιλήσω απευθείας με το τεχνικό και όχι με καμιά που βάφει τα νύχια της. Το προηγούμενο βράδυ έγραψα στο Open Office (έτσι.... :P) και εκτύπωσα ένα αρκετά μεγάλο κειμενάκι με όοολαααα αυτά που δοκίμασα από άποψη λογισμικού για να αποκλείσω την πιθανότητα ότι φταίει κάποιο software για το 1 και το 2 πρόβλημα. Μάλιστα, τράβηξα και σε βίντεάκι την μ@#$α που κάνει η οθόνη και η εκκίνηση από την μπαταρία... γιατί άλλο είναι να το δει και άλλο να του το περιγράφεις.

 

Το πηγαίνω, δίνω το χαρτί στον τεχνικό.. του τα λέω περιληπτικά ... οτι έχω δοκιμάσει και Linux, BSD και Solaris αλλά παρουσιάζουν τα ίδια, άρα είναι θέμα hardware... και ευτυχώς δεν άνοιξε το στοματάκι του να πει καμία μπούρδα.. απλά μου είπε :

"...Θα σας ενημερώσουμε σε 10 εργάσιμες μέρες"

Την επόμενη βδομάδα

.... ντριιιιιιιιν , ντρίιιιιιιιιιιιιν, ντρίιιιιιιιιιιν

Εγώ: ... Ομπρώς...

 

Τεχνικός: Ναι καλημέρα σας, είστε ο τάδε ?

 

Εγώ : Ο ίδιος.. ο τάδε είμαι... :P

Τεχνικός : Έτοιμο το λάπτοπ.... σχετικά με αυτό που κάνει η οθόνη ... δεν βρήκαμε τίποτα....

Εγώ : Στην επιφάνεια εργασίας, έχω ενα φάκελο με μερικά βιντεάκια που δείχνουν ακριβώς το πρόβλημα που αντιμετωπιζω.. ρίξτε μια ματια μήπως ..βγάλετε καμιά ακρη..

Τεχνικός : Μάλιστα, τότε θα πρέπει να περιμένετε μερικές μέρες ακόμα...

Εγώ : Βεβαίως να περιμένω...

 

Μετά απο 4 μέρες....

.... ντριιιιιιιιν , ντρίιιιιιιιιιιιιν, ντρίιιιιιιιιιιν

Εγώ: ... Ομπρώς...

Τεχνικός: Ναι καλημέρα σας, είστε ο τάδε ?

Εγώ : Ο ίδιος.. ο τάδε είμαι...

Τεχνικός : Έτοιμο το λάπτοπ.... βρήκαμε το πρόβλημα και το επιδιορθώσαμε.... μπορείτε να έρθετε όποτε θέλετε να το πάρετε...

Εγώ : (Από μέσα μου... φιλαράκι... κατι δε κατάλαβες καλά μάλλον.....) Ε ... ξέρετε .. δικαιούμαι Collect and Return....

Τεχνικός : ... Μισό λεπτάκι... ναι έχετε δίκιο... αυρίο θα το έχετε στην διεύθηνση που μας αφήσατε...

Εγώ: (Έτσι... με την αλμύρα... CortexLinux-Fujitsu Siemens 1-0, εκτός έδρας ..) Ευχαριστώ να είστε καλά...

 

Το επόμενο πρωί παρέλαβα από courier το μωρό μου... τον οποίο έκτοτε δεν εμφάνισε κανένα πρόβλημα....

 

~~~~~~~~~~~~ FIN ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

 

 

 

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

Και εγώ από την ίδια εταιρία έφαγα στην μάπα μηχάνημα με χαλασμένο bios το οποίο δεν το δέχονταν σαν βλάβη και δεν μου το επισκεύασαν ποτέ. ( τρία χρόονια εγγύηση παρακαλώ). Όπως και να έχει φλάσαρα μόνη μου το bios ( για να βελτιώσω λίγο το χάλι του) και με διάφορα κόλπα το έφερα σε μία κατάσταση τέτοια ώστε να παίζει ακόμα. Μάλιστα τελευταία κάνει καριέρα στα χέρια ενός φίλου ο οποίος αγόρασε άλλη σαβούρα μηχάνημα και χρειαζόταν οπωσδήποτε υπολογιστή.

Anyway.. Είναι που θα τύχεις..

CORTEXlinux64]

alfisti]

δεύτερον... είπα πως ψιλοέφταιγα. 2 διακοπές ρεύματος σε τρείς μέρες καί με βρήκε καί τις 2 με βγαλμένη μπαταρία. άρα δεν μού φταίει η όποια εταιρία.

Αυτό γιατί το κάνετε ρε παιδιά δεν το έχω καταλάβει .... 3 χρόνια έχω το σκασμένο ποτέ δεν του έβγαλα την μπαταρία... το έχω πάντα κουμπωμένο στο λαπτόπι... και ακόμα η μπαταρία είναι μια χαρά ! (Ευτυχώς γιατί έχω φάει κάτι. τρελές πτώσεις τάσης.. και διακοπές ρεύματος !!!)

Ένα από τα πράγματα που καταστρέφει τις μπαταρίες λιθίου είναι η λειτουργία σε περιβάλλον με ανεβασμένες θερμοκρασίες (όπως ένα λαπτοπ όταν δουλεύει). Ιδανικά, για να μεγιστοποιήσεις τη ζωή της μπαταρίας σου, την φορτίζεις με τον υπολογιστή κλειστό κ την αποσυνδέεις όταν είσαι με ρεύμα. Φυσικά όλα αυτά είναι μη πρακτικά, αλλά ο καθένας επιλέγει σε ποιο βαθμό θέλει να τα ακολουθήσει.

Όπως κ να έχει δεν είναι παράλογο να αποσυνδέεις τη μπαταρία όταν δεν τη θες, αν κ ΔΕΗ σίγουρα το θέτει υπό αμφισβήτηση!

Περισσότερα για μπαταρίες, στο καταπληκτικό Battery University.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

constantinos]

ulver]

Παιδια....DELL!πριν 1 μηνα ενας καλος φιλος ηθελε να παρει laptop και του βρηκα ενα dell.την προηγουμενη βδομαδα προβλημα με το δισκο....τη γινεται?!

την αλλη μερα στο χωρο σας αντικατασταση!μονο με 1 τηλ.η καλυτερη εταιρια που εχω δει.ανοιγεις το κουτι και βλεπεις CD  με λειτουργικο,drivers,extra programs,utilities...να μην ψαχνεις τιποτα!

Οταν διαλυθει το ΑCER που εχω...DELL!

Τι λειτουργικο???

 

 

svista file mou....distixos...diorthonetai omos!

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

γιά την dell, ναί έχω ακούσει τα καλύτερα.

καί αν θα κρίνω πως δεν με συμφέρει η επισκευή είναι μία από τις δύο επιλογές (σκεφτείτε πως ένα αντίστοιχο τού δικού μου, σήμερα το βρίσκεις περίπου 500-550 ευρώ, άρα ...)

====

the hamster's is out there