Cosmote και Linux

XristosN | Πέμ, 03/19/2009 - 15:00 | 2' | 17

Κυρίες και κύριοι, υπάρχει μια προσφορά της Cosmote για internet on the go (

http://www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.p ... +On+The+Go

) όπως την ονομάζει. Έστειλα ένα φίλο που ζει μόνιμα στην Μάνη να το προμηθευτεί και πήγε σε ένα κατάστημα της Καλαμάτας που τον πληροφόρησαν ότι το Usb Stick που παρέχουν ΔΕΝ μπαίνει σε Linux!!! Πίστεψα ότι μάλλον δεν κατάλαβε κάτι σωστά αφού το προηγούμενο μοντέλο της προσφοράς ήταν ένα Netbook HP με Linux και για να το επιβεβαιώσω πήρα τηλέφωνο στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Cosmote όπου και μου το επιβεβαίωσαν ότι to Usb Stick ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ Linux.
Νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσουμε μια διαδικασία ενημέρωσης των καταναλωτών για την μονόπλευρη τακτική της Cosmote. Εγώ προσωπικά θα αναρτήσω αυτή την καταγγελία σε όλα τα φόρουμ που μπαίνω και θα προσπαθήσω να αλλάξω εταιρία κινητής τηλεφωνίας.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

& ποιος σου ειπε, οτι υποστηριζονται απο αλλες εταιρειες???
Btw, στις αρχες του Καλοκαιριου, το ειχα ψαξει. Μου ειχαν δωσει τοτε ενα στικακι Cosmote (δε ξερω αν αλλαζει μοντελα η οτι αλλο αυτο), το οποιο στο lap-top μου με PCLOS2007, δουλεψε & μαλιστα δε παιδευτηκα, καθ' οτι ειχε & τη ρυθμιση στο μενου (Configure your computer).
Δε την αξιποποιησα τελικα, καθ'οτι δε πιανει 3G εδω που ειμαι, οποτε η συνδεση ηταν στα επιπεδα, ισως & χειροτερα μιας dial up.
Οπως & να εχει καμια εταιρεια δε το υποστηριζει το Linux.
Κινητης, σταθερης, παροχος & δε συμμαζευεται.

Πάντως για vodafone υπάρχουν drivers,ενώ για cosmote αν το μόντεμ/usb ή οτιδήποτε άλλο είναι το E220 Huawei πάλι υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει σε linux :)

--------------------
happy_linux_downloads

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Καμία (σχεδόν) εταιρεία δεν πρόκειται να δηλώσει ότι υποστηρίζει Linux, γιατί δε θέλει να "χώσει" τους (συνήθως) άσχετους που έχει για support να δίνουν οδηγίες κ για Linux (που δεν έχουν ιδέα ούτως ή άλλως).

Έτσι, πιστεύω ότι η δήλωση της COSMOTE είναι περισσότερο κίνηση αποφυγής ευθυνών ή και απλή άγνοια, παρά συνειδητή δήλωση ότι αυτή η συσκευή δεν είναι συμβατή με το Linux. Ιδιαίτερα για μια ελληνική εταιρεία, μου φαίνεται πολύ κλασσική κίνηση, στα χνάρια που χάραξε ...ο Πόντιος Πιλάτος

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει, αλλά έχω δει κ ακούσει αρκετά τέτοια μηχανάκια να παίζουν σε Linux, οπότε δεν θα με παραξένευε αν τελικά δουλεύει κ αυτό που δίνει η cosmote. Νομίζω η καλύτερη λύση είναι να ρωτήσεις εδώ (κ σε άλλα σχετικά forum) αν έχει κανείς εμπειρία με το εν λόγω μηχανάκι.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Γιατί δεν μπορούμε αποκτώντας καταναλωτική συνείδηση να κάνουμε κάποια πράγματα καλύτερα για όσους θέλουν να ασχοληθούν με το ανοιχτό λογισμικό και δεν θέλουν βρε αδελφέ να ψαχτούν παραπάνω για να ανακαλύψουν πως θα κάνουν να δουλέψει κάποιο Usb Stick?
 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, με παρεξήγησες αν κατάλαβες κάτι άλλο! Το μόνο που ήθελα να πω προηγούμενως (κ ίσως χάθηκε μέσα σε παρενθέσεις όπως αυτή!) είναι ότι η δήλωση τους δεν συνεπάγεται αυτόματα κ ασυμβατότητα με το Linux, όπως ίσως θέλουν να πιστέψεις, απλά αποποίηση ευθυνών.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Ωστόσο η αίσθηση παραμένει. Για να δουλέψει κάτι πρέπει να το κάνεις μόνος σου! και ενίοτε με παρα πολύ κόπο. Διάβασα στο φόρουμ του Ubuntu ότι κατέβασαν το περιοδικό 23.000 άτομα. Δηλαδή είναι ένα στοιχείο ενδεικτικό για το πόσοι ασχολούνται και ενδιαφέρονται για το ανοιχτό λογισμικό. Αν δεν έχουμε κατορθώσει να έχουμε μια σοβαρή ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ τότε μάλλον έχουμε χάσει το παιχνίδι πριν το αρχίσουμε κάν. Από τα αποδυτήρια που λένε κάποιοι. Κυρίες και κύριοι το έχω ξαναπει πάρα πολλές φορές και θα το ξαναπω αλλη μια: αν δεν περάσει το Linux στο ευρύ κοινό δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει τίποτα. Μάλιστα αν δεν το καταφέρουμε τώρα που παίζουμε χωρίς αντίπαλο (αφού τα Vista είναι εντελώς άχρηστα) θα μείνει το Linux ένα λειτουργικό για την ελίτ της πληροφορικής!!! και όχι για τον πολύ κόσμο δυστυχώς.

Το θέμα παιδιά είναι να γίνει κάτι ανάλογο με την hp .Για καιρό το customer support της hp καταιγιζόταν από μνμ

για την υποστήριξη του linux  και τα αποτελέσματα φανήκανε....

Δεν τους παρακαλάμε εδώ τους δείχνουμε ότι αποτελούμε σοβαρό κομμάτι της αγοράς και της πίτας

....

Ας  τους spamσουμε τα νεύρα λοιπόν..... με mail παραπόνων...φυσικά :)

το δικό μου το στέλνω τώρα κιόλας...

Αυτό είναι το μέιλ που έστειλα στην Cosmote

 

Έχετε μια προσφορά που την ονομάζετε internet on the go. Με λύπη πληροφορήθηκα ότι το Usb Stick που παρέχετε με την προσφορά αυτή ΔΕΝ υποστηρίζει το Λειτουργικό Linux (αυτό τουλάχιστον με ενημέρωσε η εξυπηρέτηση πελατών από το 1200). Δυστυχώς πρέπει να σας ενημερώσω ότι έχοντας 4 συνδέσεις (εταιρικός πελάτης) με την εταιρεία σας μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση (αρνητική δεν σας κρύβω) το γεγονός αυτό. Εγώ θα ενημερώσω όλους τους καταναλωτές από τις σελίδες των συλλόγων (φίλοι του Linux) που είμαι μέλος για την επιλογή σας αυτή, περιμένοντας παράλληλα μια απάντηση.

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Και αυτή η απάντηση που πήρα

Αξιότιμε κύριε 

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε, που επικοινωνήσατε με την Εταιρία Κινητής Τηλεφωνίας COSMOTE, μέσω INTERNET, και για το ενδιαφέρον σας για την Εταιρία μας.

Αναφορικά με το ερώτημα σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τα προγράμματα COSMOTE Internet On The Go  δεν είναι συμβατά με το αναφερόμενο λειτουργικό.

Σχετικά με τις επισημάνσεις σας, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε και να σας διαβεβαιώσουμε ότι η COSMOTE προχωρεί συνεχώς στην παροχή νέων προϊόντων και υπηρεσιών, αλλά και στη βελτίωση των ήδη παρεχόμενων, έχοντας ως στόχο την αρτιότερη εξυπηρέτηση των Συνδρομητών.

Στο σημείο αυτό, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι το αίτημα σας, έχει διαβιβαστεί στην αρμόδια υπηρεσία μας.

 

Είμαστε στη διάθεση σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με εκτίμηση,

Για το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών,

 

 

 

Πολυ σωστη η κινηση σου, ελπιζω & αλλοι να αποστειλουν αντιστοιχα email & μαλιστα, δινοντας τους & τα links, που δωθηκαν πιο πανω με drivers κλπ.
Κατα τ' αλλα η απαντηση ειναι στο γνωστο ξυλινο (μη χρησιμοποιησω αλλη λεξη) υφος των εταιρειων αυτων.
Ομως.....
Αν δεχτουν 1000 e-mails, θα σφιχτει λιγακι ο λωκαρακος τους! ;)

Μήπως, μήπως λέω ν' αρχίσουμε όλοι να κάνουμε ένα copy-paste το mail του Χρήστου μπας και το πάρουν όντως στα σοβαρά?  Θα το στείλω αύριο το πρωΐ .

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

Προσωπικη μου αποψη ειναι ΟΧΙ copy-paste.

Ο καθενας στο δικο του υφος & στυλ.... 

 

XristosN]

Στο σημείο αυτό, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι το αίτημα σας, έχει διαβιβαστεί στην αρμόδια υπηρεσία μας.

Τώρα σώθηκες...

 

Teddy]

XristosN]

Στο σημείο αυτό, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι το αίτημα σας, έχει διαβιβαστεί στην αρμόδια υπηρεσία μας.

Τώρα σώθηκες...

Ουσιαστικά εννοούν κάτι σαν κι αυτό;

mv user-request.txt > /dev/null

:P

 

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

 

XristosN]

Αυτό είναι το μέιλ που έστειλα στην Cosmote

 

Έχετε μια προσφορά που την ονομάζετε internet on the go. Με λύπη πληροφορήθηκα ότι το Usb Stick που παρέχετε με την προσφορά αυτή ΔΕΝ υποστηρίζει το Λειτουργικό Linux (αυτό τουλάχιστον με ενημέρωσε η εξυπηρέτηση πελατών από το 1200). Δυστυχώς πρέπει να σας ενημερώσω ότι έχοντας 4 συνδέσεις (εταιρικός πελάτης) με την εταιρεία σας μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση (αρνητική δεν σας κρύβω) το γεγονός αυτό. Εγώ θα ενημερώσω όλους τους καταναλωτές από τις σελίδες των συλλόγων (φίλοι του Linux) που είμαι μέλος για την επιλογή σας αυτή, περιμένοντας παράλληλα μια απάντηση.

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

 

Μπράβο Χρήστο, σε συγχαίρω για την πρωτοβουλία σου. Μακάρι να παραδειγματιστούμε όλοι από την κίνηση σου και να στέλνουμε όλοι τέτοια mail άσχετα αν καταλήξουν σε >/dev/null

 

Φαντάσου οι ~23.000 που κατέβασαν το περιοδικό Ubuntistas να στέλνανε τέτοιο mail τι θα γινόταν.... θα κράσαρε το Mic. Outlook της γραμματέας τους και ο mail server θα έτρωγε στεγνό DoS....

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 </

dimitris]

Teddy]

XristosN]

Στο σημείο αυτό, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι το αίτημα σας, έχει διαβιβαστεί στην αρμόδια υπηρεσία μας.

Τώρα σώθηκες...

Ουσιαστικά εννοούν κάτι σαν κι αυτό;

mv user-request.txt > /dev/null

:P

 

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

 

 

Η δικια μου εντυπωση ειναι σε c/c++ η εξης:

while(support==true)
{
    if(user_request==windows)
    {
        support(..);
    }
    else
    {
        continue;
    }
}

Καψψψιμμμμο.......

Χρηστο μπραβο παντως για την κινηση σου, αν και η απαντηση που πηρες δεν λεει τιποτα μα τιποτα. Οταν η απαντηση ειναι στην ουσια μονο η:

"θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τα προγράμματα COSMOTE Internet On The Go  δεν είναι συμβατά με το αναφερόμενο λειτουργικό"

τι να πω? Αφου απαντησαν παλι καλα...

Γεγονος ειναι παντως οτι, μεσα απο τετοια email ισως σιγα σιγα να δουν κ να βελτιωσουν μερικα πραγματα αφου οι αναγκες των πελατων τους μαλλον δεν ειναι μονο αυτες που πιστευουν αυτοι...

 

 

Χρήστο στείλε μου το mail άκι τους να τους στείλω και εγώ ένα.. Όντως ο ΟΤΕ  βόσκει στα πέρα λιβάδια. Κοίτα πλάκα τώρα. Τα forthnetάκια, παρόλο που δεν λένε ότι παρέχουν υποστήριξη, αν τους πάρεις και τους ρωτήσεις τι και πως, οδηγίες κτλ, προσπαθούν να σε βοηθήσουν. Δεν ξέρουν τα καημένα και πολλά πράγματα,  αλλά τουλάχιστον κάποια από αυτά που δουλεύουν στην υποστήριξη, κάτι σκαμπάζουν από λειτουργικά και λένε και καμία ιδέα.

Εγώ το έστειλα στο [email protected] και θα σου στείλω και την σελίδα για να δεις γιατί ακριβώς μιλάμε σου στέλνω και τη σελίδα www.cosmote.gr/cosmote/cosmote.portal της προσφοράς... Νευριάζω όμως τώρα γιατί τους κάνουμε και τσάμπα διαφήμιση.