ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΟΝΤΑΖ (με μοντάζ βίντεο μαζί)

marlene | Τετ, 03/18/2009 - 17:50 | 1' | 19

Παιδιά δεν υπάρχει.. Ο τύπος έχει κάνει το πιο απίστευτο μοντάζ που έχω δει ποτέ. Μόνταρε την φωνή του John Lennon με το ριφ από το Staying Alive και ρεφρέν το The Wall των Floyd.. Και όχι απλά τα μόνταρε όλα ηχητικά μαζί με αποτέλεσμα να βγάλει ένα εντελώς διαφορετικό κομμάτι που όμως ακούγεται κανονικά, κάθισε και μόνταρε και ένα βίντεο στο οποίο δεν του φεύγει ούτε μπιτ.. Δεν με πιστεύετε;; Δείτε το...

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Ανμπιλίβαμπολ !!!---------------------------------------

Best thinks in life are free!

 

 

 

alfisti]

άψογος!!

(σε ubuntu studio πρέπει να δουλεύει  :)  )

====

the hamster's is out there

Kαι από που το κατάλαβες βρε Alfi;;

τι πού το κατάλαβα?

γιά να έχει τέτοιο αποτέλεσμα?

(αααααχ! δεν με "πιάνεις" τελικά -η εγώ είμαι "κρύος"     )

====

the hamster's is out there

Συγνώμη που θα σας χαλάσω την μαγεία παιδιά!!! αλλά είναι πανεύκολο. Όσο για το που το μόνταρε... να ξέρετε ότι το μόνο μέρος που χάνει το Linux είναι αυτό της εικόνας και του ήχου και τούτο α) γιατί δεν υποστηρίζει με drivers διάφορες κάρτες video ή ήχου και β) γιατί δεν έχει σοβαρά προγράμματα.

Φοβερό κολάζ απο αθάνατα τραγούδια !!!

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

XristosN]

Συγνώμη που θα σας χαλάσω την μαγεία παιδιά!!! αλλά είναι πανεύκολο. Όσο για το που το μόνταρε... να ξέρετε ότι το μόνο μέρος που χάνει το Linux είναι αυτό της εικόνας και του ήχου και τούτο α) γιατί δεν υποστηρίζει με drivers διάφορες κάρτες video ή ήχου και β) γιατί δεν έχει σοβαρά προγράμματα.

ΟΚ, "σοβαρά προγράμματα" δεν έχουμε αλλά τουλάχιστον είμαστε όμορφα παιδιά εμείς οι Linuxάδες.

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

XristosN]

Συγνώμη που θα σας χαλάσω την μαγεία παιδιά!!! αλλά είναι πανεύκολο. Όσο για το που το μόνταρε... να ξέρετε ότι το μόνο μέρος που χάνει το Linux είναι αυτό της εικόνας και του ήχου και τούτο α) γιατί δεν υποστηρίζει με drivers διάφορες κάρτες video ή ήχου και β) γιατί δεν έχει σοβαρά προγράμματα.

Kάνεις λάθος Χρήστο. Ο τύπος που το έφτιαξε είναι genius. Καταρχάς άκουσε τρία διαφορετικά κομμάτια από τρία διαφορετικά groups με διαφορετικό ύφος το καθένα και μπόρεσε να φανταστεί ότι θα μπορούσε να τα βάλει μαζί.

Δεύτερον. Πέτύχε ακριβώς τον ρυθμό και απομόνωσε την φωνή του Lennon το μπάσο των Bee Gees, τα φωνητικά των Floyd, με την κιθάρα τους επίσης την οποία την ρίχνει εμβόλιμη μέσα στο κομμάτι. ( πάνω από των Bee Gees φυσικά).

Πέτυχε την αρμονία και στις γέφυρες, και στα κουπλέ και στα ρεφρέν.

Και αφού κατάφερε και τα μόνταρε όλα αυτά, έβαλε από πάνω και το βίντεο με τέτοιο τρόπο που να μην χάνεται ούτε ο συγχρονισμός της φωνής ούτε ο ρυθμός.. Ας μην συζητήσουμε για το κορυφαίο ότι βλέπεις τα πιο άσχετα πρόσωπα επί σκηνής να παίζουν μουσική και μάλιστα μέσα στο ύφος του κομματιού.

Και το κυριότερο; Ενώ το κομμάτι είναι συρραφή άλλων κομματιών, στέκει και μόνο του αφού ακόμα και οι στίχοι δεν είναι εντελώς ξεκάρφωτοι ( αν και δεν καταλήγουν κάπου αλλά κολλάνε στο νόημα.) :D

Αν αυτό δεν είναι συνδυαστική φαντασία τι να πω..

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει σε ποιο πρόγραμμα ή ποια πλατφόρμα το έφτιαξε αυτό το πράγμα πάντως είναι πρωτότυπο και απίστευτο...

dimitris]

ΟΚ, "σοβαρά προγράμματα" δεν έχουμε αλλά τουλάχιστον είμαστε όμορφα παιδιά εμείς οι Linuxάδες.

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

Σ(ι)γα αγόρι μου.. Θα πάθω τίποτα η γυναίκα βραδιάτικα.. :P

καί βλέπουμε καλές ταινίες καί ακούμε καλή μουσική  :)

====

the hamster's is out there

Σαφώς.. Εσένα που είσαι και ροκάς σου αφιερώνω το ακόλουθο επικό και μοναδικό κομμάτι από τους iron maiden.. ( αρφ!! )

Πρόσεξε πως o ντράμερ και το κοινό έχουν το τέμπο.. !

 

Α και προσέξτε πως τα έκανε μούτι ο editor.. :D ( η λέτε να το βλέπω μόνο εγώ;;; )

marlene]Α και προσέξτε πως τα έκανε μούτι ο editor.. :D ( η λέτε να το βλέπω μόνο εγώ;;; )

Μα...τι εννοείς; Μια χαρά φαίνεται; :P

 

Σοβαρά τώρα. Θα σου πώ το μυστικό. Στην πάνω μπάρα της εργαλειοθήκης του editor, υπάρχει 5ο από δεξιά όπως βλέπεις ένα κουμπάκι με f καλλιτεχνικό. Το πατάς, εμφανίζεται ένας διάλογος και εκεί απλά κάνεις paste τη διεύθυνση του βίντεο. Ούτε embed κώδικα ούτε τίποτε. Αυτό έκανα κι εγώ και συγύρισα το χάλι που είχες φτιάξει παραπάνω.

Για τα υπόλοιπα 'προβλήματα' που έχεις με τον editor, φοβάμαι ότι το πρόβλημα δεν το έχει ο editor αλλά με τον browser σου. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις κάποια plugins, δεν μπορεί τόσοι άνθρωποι, από τόσες διανομές, και με διαφορετικά λειτουργικά και browsers (πλην IE) να είμαστε ΟΚ και συ να τραβάς τέτοιο ζόρι... Κάτι άλλο παίζει (με τον browser σου, τις ρυθμίσεις του και τα plugins του).

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

Όπως τα λέει η marlene έχουν τα πράγματα. Έστω και να έχεις τις μουσικές γνώσεις να βρεις 3 κομμάτια σε ίδιο μετρο - τόνο - ρύθμό (που για τα another brick on the wall - come together - stayin alive δεν ισχύουν καν αυτά), θέλει πολύ φαντασία να τα ενώσεις με τέτοιο τρόπο! Πιο εύκολο μου φαίνεται είναι να προκύψει κάτι τέτοιο σε κάποιο τζαμάρισμα, σε στιγμές αυτοσχεδιασμού-χαβαλέ, παρά να το "συνθέσει" κάποιος στο μυαλό του.

Φανταστικό όπως και να 'χει!

για να λεμε και το σωστο παντως..και τα 3 κομματια ειναι στην ιδια τονικοτητα: Dm . και για να ειμαι πιο ακριβης το  stayin alive δεν ειναι σε Dm

αλλα σε A flat. oμως εχουν αναιρεση σε ολες τις D (ενω κανονικα θα πρεπε να ηταν και αυτες flat.)...οποτε τονικα ταιριαζουν μια χαρα...

ειδικα στην αρχη..μετα αλλαζουν για αυτο και ο μοντερ κανει καποιες δικες του αλλαγες.

Σε οτι αφορα τον ρυθμο ειναι ολα ιδια φυσικα...4/4 και τυχαινει και τα tempo να ειναι κοντα το ενα στο αλλο.

και ειναι λογικο εξαλου διοτι οσο καλος κολπατζης και να εισαι στο μονταζ ..δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση στις χιλιες  να αναμιξεις 3 κομματια που να μην εχουν τπτ κοινο και να βγει κατι ευηχο.

Μα στο μονταρισμένο η μελωδία του stayin alive είναι 2 τόνους κάτω απο οτι στο original.. http://www.youtube.com/watch?v=OCAjmuA1HDk)

Ο ρυθμός των τριών είναι πολυ κοντά (90-110 bpm) αλλά και πάλι.. το come together στο μονταρισμένο βίντεο είναι πιο γρήγορο σε σχέση με το original (http://www.youtube.com/watch?v=BJqNxKdgyqM)

Το μόνο κοινό που έχουν και τα 3 ταυτόχρονα είναι το μέτρο.

Tην ταχύτητα και την τονικότητα την αλλάζεις για πλάκα μέσα από τα sequencers.. Μάλιστα μπορείς να το κάνεις μία και έξω για ολόκληρο το stereo mix και υπάρχουν και plugins που σου απομονώνουν την φωνή από τα υπόλοιπα μουσικά όργανα. Μετά την παίρνεις ξεχωριστά και την μοντάρεις σε αυτό που φτιάχνεις. Δεν είναι θέμα αυτά που ανέφερες Σπύρο, εγώ προσωπικά έχω κολλήσει με το πως το σκέφτηκε .. πως το φαντάστηκε ο κερατάς αυτό για να το φτιάξει. (????)

marlene]Δεν είναι θέμα αυτά που ανέφερες Σπύρο, εγώ προσωπικά έχω κολλήσει με το πως το σκέφτηκε .. πως το φαντάστηκε ο κερατάς αυτό για να το φτιάξει. (????)

Μα αυτό λέω-τονίζω, το οτι δεν είναι σχετικά τα κομμάτια μεταξύ τους το κάνει ακόμα πιο δύσκολο να το σκεφτείς-φανταστείς. Χρειάστηκε να επέμβει και στη τονικότητα και στο ρυθμό για να βγει αυτο το αποτελεσμα. Δε λέμε κατι διαφορετικό.

Η φωνη που ακουγεται δεν ειναι του John Lennon μετα βεβαιοτητος. Σιγουρα σημερα με τα ψηφιακα μεσα δεν ειναι πολυ δυσκολο να μονταρεις μουσικα μερη με διαφορετικο tempo.

Στον καιρο των τετρακαναλων αναλογικων κονσολων τα πραγματα δεν ηταν τοσο ευκολα. Ο George Martin εκανε τα μαγικα του και συντονισε τη φωνη του Lennon με τα πιο αργα ορχηστρικα μερη στο μαγικο Strawberry fields forever

http://www.youtube.com/watch?v=Ywg-PdeGVL0

---

time flies like an arrow