deb vs rpm

apostolos_ | Παρ, 02/13/2009 - 19:02 | 1' | 38

Γενικό και ορισμένο το τοπικ αυτό. Πολλές φορές που ψάχνω στο ίντερνετ για διανομές λίνουξ βλέπω πολύ συχνα αυτό ακριβώς deb vs rpm. Ειμαι χρήστης ενός Mandriva 2009 (rpm) και προσφάτως του Ubuntu 8.10(deb). Τα περισσότερα φορουμς μπλογκς κτλ μιλούν για την ταχύτητα και πρόβλημα με εξαρτήσεις που συναντουν τα rpm σε σχέση με τα deb(yum vs apt-get). Εχω καταλάβει ότι αυτό ήταν γεγονός παλιά. Τώρα όμως με το yum στο F9 και 10 ποιο γρήγορο ακόμα και εγώ σαν χρήστης του Μandriva 2009 που δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμα πρόβλήματα τι λέτε?Ποια είναι οι αποψή σας για αυτά τα δύο?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

προβλέπω ένα ακόμη super-dumer-ouaou-flame thread...

DEB, DEB, DEB, και πάλι DEB για μένα...

Γουστάρω....αλλα αυτό που με ενδιαφέρει είναι το γιατί.Γιατί deb και όχι rpm?Που σας έπεισε το ένα και που δεν σας έπεισε το άλλο?Εγώ μέχρι στιγμής ήμαν rpm user....ακόμα δεν μπορώ να εκφράσω αποψη...

Life is what you make it....So make it funky!!!

Πιστέυω έχει να κάνει με το ποιά διανομή σου έκατσε πρώτη.Εγώ "έγινα άντρας" με το freespire 2 που ειναι ubuntu based και συνεπώς .deb.Δοκίμασε και το νεο mintinstall,φέρνει νέα στανταρς.

R U RDY TO TASTE Mint?

http://www.linuxmint.com

το ερώτημα μου είναι γιατί λένε ότι το deb(apt-get) είναι καλύτερο απο rpm(yum).Σε ποιους τόμείς?

Life is what you make it....So make it funky!!!

Μπορούμε να παίξουμε ένα παιχνίδι αν θέλετε. Λέμε κάτι που μπορείς να κάνεις με apt/dpkg, κ όποιος κατέχει από yum/rpm/zypper λέει πώς γίνεται σε αυτά τα συστήματα. Αν δοθεί απάντηση, αλλάζουμε ρόλους. Βασική προυπόθεση να λέμε πώς γίνεται κ να μην επαναλαμβάνουμε ερωτήσεις, ώστε στη πορεία να μάθουμε κάτι όλοι. Κ βλέπουμε ποιο εργαλείο θα αντέξει...

Ας ξεκινήσουμε με κάτι απλό (αν θέλει κάποιος να υπερασπιστεί τα rpm):

- Πώς μπορείς να δεις σε rpm συστήματα τις εξαρτήσεις ενός πακέτου; (τι άλλο πρέπει να εγκατασταθεί για να βάλεις αυτό το πακέτο)

Με την εντολή apt-cache depends [όνομα πακέτου]. Ας πάρουμε για παράδειγμα το k3b, πακέτο εγραφής cd/dvd για kde κ όχι μόνο.


dimitris@Bricktop:~$ apt-cache depends k3b
k3b
Depends: kdelibs4c2a
Depends: libacl1
Depends: libart-2.0-2
Depends: libattr1
Depends: libaudio2
Depends: libc6
Depends: libdbus-1-3
Depends: libdbus-qt-1-1c2
Depends: libdvdread3
Depends: libexpat1
Depends: libfam0
libgamin0
Depends: libfontconfig1
Depends: libfreetype6
Depends: libgcc1
Depends: libhal1
Depends: libice6
Depends: libidn11
Depends: libjpeg62
Depends: libk3b3
Depends: libmusicbrainz4c2a
Depends: libpng12-0
Depends: libqt3-mt
Depends: libsm6
Depends: libstdc++6
Depends: libx11-6
Depends: libxcursor1
Depends: libxext6
Depends: libxft2
Depends: libxi6
Depends: libxinerama1
Depends: libxrandr2
Depends: libxrender1
Depends: libxt6
Depends: zlib1g
|Depends: wodim
Depends: cdrskin
Depends: cdparanoia
Depends: genisoimage
Depends: kdelibs-data
Depends: cdrdao
Depends: k3b-data
Suggests: k3b-i18n
Suggests: normalize-audio
Suggests: toolame
Suggests: sox
Suggests: movixmaker-2
Recommends: vcdimager
Recommends: dvd+rw-tools
Recommends: kdebase-kio-plugins
Recommends: kcontrol
Recommends: libk3b3-extracodecs
Replaces: libk3b3

Σημείωση: To apt, πέρα από αυστηρές εξαρτήσεις (dependencies), έχει κ πακέτα που δεν είναι αναγκαία αλλά προσφέρουν παραπάνω δυνατότητες. Περαιτέρω, αυτά χωρίζονται σε suggestions κ recommendations. Αν πχ αποφασίσεις να βάλεις το πακέτο normalize-audio μαζί με το k3b, τότε θα μπορείς να φέρνεις στην ίδια ένταση τα τραγούδια σου μέσα από το k3b, πριν τα γράψεις σε audio cd.

Το σκόρ είναι DEB 0 - RPM 0 :D

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

apostolos_]το ερώτημα μου είναι γιατί λένε ότι το deb(apt-get) είναι καλύτερο απο rpm(yum).Σε ποιους τόμείς?

Ρώτησε κάτι το παιδί, απαντήστε...

Όποιος το καταφέρει χωρίς ανακρίβειες και λασπολογίες κερνάω τυροπιτούλα.

apostolos_]το ερώτημα μου είναι γιατί λένε ότι το deb(apt-get) είναι καλύτερο απο rpm(yum).Σε ποιους τόμείς?

Life is what you make it....So make it funky!!!

αυτό μάλλον το είδες σε site ή forum πού συζητούσαν - γράφαν debianάδες, ubuntάδες.

γιατί αν ψάξεις σε site - forum με susάδες, fedorάδες θα δείς να αναλύουν την ανωτερότητα τού rpm.

δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσει στην εποχή μας κάποιος χρήστης, πρόβλημα εξαρτήσεων ή οτιδήποτε άλλο.

απλά, το apt-get θεωρώ, νομίζω, μάλλον, είναι γρηγορότερο.

το θέμα είναι ότι ο χρήστης μετά από κάποιο διάστημα "παντρεύεται" με τις διάφορες εντολές.

τώρα πού έμαθα - συνήθισα το "apt-get κάτι" δεν το αφήνω.

καί το αντίθετο.

====

the hamster's is out there

Πράγματι debianades και ubuntάδες ήταν(χαχαχαχαχαχα βροντάτσηδες και φουρτουνάτσηδες).Χωρίς να είμαι έμπειρος χρήστης του λίνουξ(ακομα γιατί πέφτει διάβασμα...) μέχρι στιγμής έχω πειστεί μόνο για το ότι ο χρήστης μαθαίνει σε κάτι, "παντρεύεται" όπως είπε και ο alfisti.Βέβαια όπως είπα ακόμα είμαι νέος χρήστης με το apt-get.Οπότε είδωμεν!

Life is what you make it....So make it funky!!!

apostolos_]το ερώτημα μου είναι γιατί λένε ότι το deb(apt-get) είναι καλύτερο απο rpm(yum).Σε ποιους τόμείς?

Δε θα αναφερθω σε προσωπικές εμπειρίες και εντυπώσεις γιατι μπορεί να θεωρηθεί μη αντικειμενικό. Οπότε με απόλυτα νούμερα..

http://kitenet.net/~joey/pkg-comp/
το σκορ είναι DEB 9 - RPM 5 χωρίς καν να πάμε σε παράταση. :)

Centient]

apostolos_]το ερώτημα μου είναι γιατί λένε ότι το deb(apt-get) είναι καλύτερο απο rpm(yum).Σε ποιους τόμείς?

Δε θα αναφερθω σε προσωπικές εμπειρίες και εντυπώσεις γιατι μπορεί να θεωρηθεί μη αντικειμενικό. Οπότε με απόλυτα νούμερα..

http://kitenet.net/~joey/pkg-comp/
το σκορ είναι DEB 9 - RPM 5 χωρίς καν να πάμε σε παράταση. :)

Πολύ πολύ ενδιαφέρον το link, θα το διαβάσω όλο με την ησυχία μου, αλλά αν κατάλαβα καλά είναι από το 2003;

Όταν εγώ διάλεξα deb, πάνε κάποια χρόνια, ήξερα πολύ καλά την ανωτερότητα του απέναντι στα rpm, ούτε κουβέντα.

Δέχομαι όμως ότι τα πράγματα μπορεί κ να έχουν αλλάξει από τότε. Κ αν έχουν αλλάξει, τότε δεν έχω ιδέα τι ισχύει, γιατί απλούστατα δεν έχω ξανακουμπήσει rpm-based διανομή.

Γι'αυτό κ σκαρφίστηκα το "παιχνίδι", καλή τη πίστει ότι πράγματι έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια, κ ότι έχουμε πολλά να μάθουμε, κ οι δύο πλευρές.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

είνια από το 2003, αλλά τελευταία ανανέωση του περιεχομένου του έγινε το 2008... Πολύ καλό άρθρο...

gnu_labis]

Centient]
apostolos_]το ερώτημα μου είναι γιατί λένε ότι το deb(apt-get) είναι καλύτερο απο rpm(yum).Σε ποιους τόμείς?

Δε θα αναφερθω σε προσωπικές εμπειρίες και εντυπώσεις γιατι μπορεί να θεωρηθεί μη αντικειμενικό. Οπότε με απόλυτα νούμερα..

http://kitenet.net/~joey/pkg-comp/
το σκορ είναι DEB 9 - RPM 5 χωρίς καν να πάμε σε παράταση. :)

Πολύ πολύ ενδιαφέρον το link, θα το διαβάσω όλο με την ησυχία μου, αλλά αν κατάλαβα καλά είναι από το 2003;

Όταν εγώ διάλεξα deb, πάνε κάποια χρόνια, ήξερα πολύ καλά την ανωτερότητα του απέναντι στα rpm, ούτε κουβέντα.

Δέχομαι όμως ότι τα πράγματα μπορεί κ να έχουν αλλάξει από τότε. Κ αν έχουν αλλάξει, τότε δεν έχω ιδέα τι ισχύει, γιατί απλούστατα δεν έχω ξανακουμπήσει rpm-based διανομή.

Γι'αυτό κ σκαρφίστηκα το "παιχνίδι", καλή τη πίστει ότι πράγματι έχουν αλλάξει τα πράγματα τα τελευταία χρόνια, κ ότι έχουμε πολλά να μάθουμε, κ οι δύο πλευρές.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

πολύ ωραίο άρθρο....πράγματι...κατατοπιστικό
Life is what you make it....So make it funky!!!

Το συγκεκριμένο είναι άρθρο ενός Debian developer, οπότε το να βγάλει οτι τα rpm είναι καλύτερα θα ήταν μλκία απο μερους του... Αυτά με τις "αντικειμενικότητες" του καθενός
Τώρα τελικά δεν θα έχεις πρόβλημα (η θα έχεις τα αντίστοιχα προβλήματα) και στα rpm, και στα deb. Το θέμα είναι κατα πόσο είσαι διατεθιμένος να αλλάξεις διανομές για να κερδίσεις καμια 10ριά δευτερόλεπτα σε κάθε update αν τελικά τα deb είναι πιο γρήγορα.
Κοινώς, το βασικό κριτήριο επιλογής πλέον δεν πρέπει να είναι αν μια διανομή είναι rpm ή deb. Υπάρχουν άλλα πράγματα πιο ουσιαστικά να διαλέξεις.

Aν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα διανομές με rpm, θα έλεγα ότι είναι έτερον εκάτερον το θέμα. Μπορεί τα rpm να μην έχουν τόσο γρήγορο package manager ( η να μην είχαν γιατί δεν ξέρω τι παίζει το τελευταίο διάστημα), αλλά αυτά τα μειονεκτήματα αντισταθμίζονται και από τα οφέλη που μπορεί να έχουν οι εκάστοτε διανομές με rpm. Οπότε είναι ανάλογα τι διανομή θες να εγκαταστήσεις και τι χρήση θέλεις να κάνεις.. ενίοτε και τι έχεις συνηθίσει.

Teddy]Το συγκεκριμένο είναι άρθρο ενός Debian developer, οπότε το να βγάλει οτι τα rpm είναι καλύτερα θα ήταν μλκία απο μερους του... Αυτά με τις "αντικειμενικότητες" του καθενός
Τώρα τελικά δεν θα έχεις πρόβλημα (η θα έχεις τα αντίστοιχα προβλήματα) και στα rpm, και στα deb. Το θέμα είναι κατα πόσο είσαι διατεθιμένος να αλλάξεις διανομές για να κερδίσεις καμια 10ριά δευτερόλεπτα σε κάθε update αν τελικά τα deb είναι πιο γρήγορα.
Κοινώς, το βασικό κριτήριο επιλογής πλέον δεν πρέπει να είναι αν μια διανομή είναι rpm ή deb. Υπάρχουν άλλα πράγματα πιο ουσιαστικά να διαλέξεις.

Δε το δέχεσαι δηλαδη. Αφου το θεωρείς biased γιατι δε του στέλνεις mail που και σε ποια σημεία να το διορθώσει ή πες μας που διαφωνεις, αν θες να είσαι αντικειμενικός.

Όπως είπε και ο gnu_labis ίσως μάθουμε όλοι απο αυτό.

Πάντως παιδιά εγώ βρίσκω αυτές τις συζητήσεις χωρίς νόημα. Είναι σαν τον γνωστό καυγά για το ποιος είναι καλύτερος text editor.. Ο vi ή ο emacs. Τρέχα γύρευε. Είναι καλύτερος αυτός που σε βολεύει καλύτερα! ( παρεμπιπτόντως εμένα δεν μου λέει κανένας από τους δύο τίποτα γιατί και τους δύο δεν τους έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.. και ούτε πρόκειται).!

Το ίδιο και με τα πακέτα. Είναι καλύτερο αυτό που έχεις συνηθίσει να χρησιμοποιείς, αυτό που δουλεύει στην διανομή που σου αρέσει καλύτερα, αυτό που το ξέρεις καλύτερα. Τα υπόλοιπα είναι αμπελοφιλοσοφία και τσάμπα επιχειρήματα για να πιάνουμε χώρο στον server.
Το linux είναι αυτό που είναι γιατί έχει ποικιλία και σου δίνει επιλογές. Κοιτάς τα υπέρ και τα κατά και διαλέγεις.
Αν στην τελική επιμένουμε σε τέτοιου είδους συζητήσεις μπορώ να κάνω και εγώ το καίριο ερώτημα.
Τι είναι καλύτερο. Γαλέος σκορδαλιά ή ντολμάδες με τζατζίκι; ( και τα δύο τίγκα στο σκόρδο είναι... άλλο το ένα άλλο το άλλο όμως ;) Περί ορέξεως δηλαδή, κολοκυθόπιττα <--- δεν πάει με το σκόρδο όμως αυτή! :) )

Centient αυτό που λέω είναι οτι σαν χρήστης δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν τα data του κάθε πακέτου είναι προσβάσιμα-αποσυμπιέσιμα-δημιουργήσιμα απο κοινά εργαλεία, ούτε αν τα metadata του πακέτου σε συνδυασμό με το apt-get μπορούν να κατακτήσουν τον κόσμο.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να κάνω εύκολα και γρήγορα την δουλειά μου. Με τα rpm την κάνω, και δεν έχω συναντήσει προβλήματα. Και με τα deb το πιο πιθανό είναι να την έκανα, δεν λέω όχι.
Εκτός πια αν είσαι developer οπότε τότε το συζητάμε.

Καλησπερα και απο μενα,

Οσο αφορα την ερωτηση σου. Δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα, παρα μονο στο οτι χειριζονται διαφορετικα τις καθε εξαρτησεις που μπορει να εχει ενα προγραμμα, καθως και τον τροπο που ψαχνουν τις εξαρτησεις που χρειαζονται.

Παραδειγμα,
αν κανεις εγκασταση ενα προγραμμα απο τον source code και στην συνεχεια προσπαθησεις να κανεις install το προγραμμα που θες απο rpm και το προγραμμα που εγκατεστησες απο τον source code ειναι εξαρτηση στο rpm τοτε θα σου χτυπήσει ,κατα μεγαλη πιθανοτητα, η εγκατασταση γιατι δεν μπορει να βρει το rpm που ικανοποιει το ικανοποιει (ενω ειναι εγκατεστημενο στο συστημα).

Το ακριβως αντιθετο εχω δει με τα deb πακετα, αλλα οχι σε ολα.

Αν εσυ εχεις μαθει σε rpm based διανομες μεινε σε αυτες, αν προτιμας deb διανομες το ιδιο. Εγω που εμαθα το linux με το Slackware, ειτε rpm βαλω, ειτε deb βαλω εγκατασταση απο source code θα κανω :-)

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

Αυτές οι συζητήσεις, deb vs rpm, έχουν τόσο νόημα όσο νόημα έχουν και οι συζητήσεις linux vs windows. Και εκεί μπορεί κάποιος να πει οτι έχω συνηθίσει να κάνω τη δουλειά μου με windows, αλλα αυτό δε σημαίνει κάτι. Μιλάμε για δυνατότητες deb και rpm και αυτο δεν έχει να κάνει με τις προτιμήσεις του καθένα, ουτε αν κάποιος είναι developer ή όχι.

Κι εμένα σα χρήστη με ενδιαφέρει να έχω suggestions, recomentations, priorities, και να μπορώ να έχω 3 + σελίδες επίσημα ή επίσημα repositories χωρίς να βρεθώ σε dependency hell, γι'αυτό και διαλέγω deb. Ε και, αποδεικνύει κάτι αυτό;
Ο apostolos ρώτησε που υπερέχει ή όχι, βρήκα ένα link και το ποσταρα.. Το topic λέει “deb vs rpm”, όχι “προτιμήσεις και συνήθειες χρηστών”.

Το θέμα είναι να μιλάμε αντικειμενικά, αλλά επειδή μάλλον αυτό δε συμβαίνει απλά σπαταλάμε keystrokes εδω.

Γεια σας!!!
Ας βάλω άλλον ένα παράγοντα στη συζήτηση: Αν εμένα το μόνο που με νοιάζει είναι να κάνω όσο το δυνατόν ευκολότερα τη δουλειά μου, τότε θέλω να βρίσκω όλα τα προγράμματα στο format που χρησιμοποιώ. Αυτό όμως δεν συμβαίνει πάντα. Πολύ συχνά θα συναντήσουμε ένα πρόγραμμα σε "rpm και tarball", ενώ εμείς χρησιμοποιούμε deb (ή το αντίθετο). Οι διάφοροι μετατροπείς δεν είναι πάντα αξιόπιστοι και οι "άσχετοι" αισθάνονται οτι πεύτουν σε τοίχο...
Αυτό δεν θα συμβεί συχνά γιατί όλοι προτιμάμε τα repositories, αλλά καμιά φορά δε γίνεται αλλιώς. Τότε έχουμε πρόβλημα.
Περιμένω τη γνώμη σας...

Υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία τόσο απο επίσημα πακέτα, τόσο και απο ανεπίσημα, και στις δύο πλευρές. Κοινώς είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα βρείς οτι πρόγραμμα χρειάζεσαι έτοιμο. Αν θες κάτι συγκεκριμένο πες το να το διαπιστώσουμε στην πράξη..
Πάντως επιμένω οτι το σύστημα διαχείρισης πακέτων δεν πρέπει να μας απασχολεί για να διαλέξουμε διανομή. Υπάρχουν άλλα σημαντικότερα πράγματα να μας απασολχήσουν. Όσον αφορά τα πακέτα απλά πρέπει να καταλήξουμε αν θέλουμε τον αργό (κάθε είδους compile) ή τον γρήγορο (πχ rpm,deb) τρόπο. (και δεν θα βγώ να πω οτι το slackware είναι για τα μπάζα, αντίθετα, υποκλινόμαστε..)

@Centinent: (και περι αντικειμενικότητας) Ο τύπος όπως και να το κάνουμε έχει παραλείψει πράγματα. Οπότε δεν είναι και αντικειμενικός.

Teddy αν δε πεις τι έχει παραλείψει, και γενικά που είναι δεν είναι αντικειμενικός, δε βγαίνει άκρη. Αυτό προσπάθησα να σου πω και πριν.
Λες οτι είναι biased και οτι έχει παραλείψει πράγματα αλλά δε λες ποια είναι αυτά.

Ρε συ προσπάθησα να μην το συνεχίσω. Είπα οτι τα περισσότερα που λέει το link δεν μας ενδιαφέρουν σαν χρήστες.
Τελοσπάντων να πω μερικά πραγματάκια που έχει παραλείψει (δεν μιλάμε χωρίς στοιχεία εδώ.. χεχεχε).
Ένα βασικό είναι η δυνατότητα για delta-rpm δηλαδή σε μεγάλα πακέτα (πχ kernel) μπορεί να γίνει update με ένα πολύ μικρό αρχειάκι. Επίσης στα deb απουσιάζει ένας σοβαρός package manager με GUI. Αντίθετα στα rpm υπάρχουν, με κορυφή τον yast. Επίσης στο αρθράκι υπάρχουν ανακρίβειες-ασάφειες όπως αυτό με το "priority". Σε προκαλώ να πας να σβήσεις βασικό πακέτο σε rpm διανομή (σε οποιαδήποτε διανομή στην τελική). Λόγω των εξαρτήσεων θα καταλήξεις να σβήσεις όλο το σύστημα.
Για να καταλήξω, τα δύο πρώτα είναι πιο σημαντικά απο το αν μπορεί κάποιος να ανοίξει με απλά εργαλεία να δει τα metadata (If the package has some sort of metadata (ie, package name, description, version) contained in it, can this data be accessed by standard tools, without too much difficulty?) Που στην τελική χωρίς προσπάθεια ανοίγω τον yast και τα βλέπω.

[Comment]
Αντρικές συζητήσεις.. Δεν έχουν αρχή, δεν έχουν τέλος και γίνονται έτσι για να γίνουν. Ακόμα και να βγει από αυτήν την συζήτηση κάποιο συμπέρασμα, τι θα έχει προσφέρει στην ...κοινωνία; Τίποτα απολύτως..
Τι σημασία έχει ποια είναι, κατά την γνώμη των συνομιλητών, τα καλύτερα πακέτα;
Κάποιες διανομές δουλεύουν πολύ καλά με τα μεν, κάποιες άλλες με τα δε... στους χρήστες που ξέρουν να τα χρησιμοποιούν κάνουν το ίδιο.
Ακόμα όμως και αν δεν κάνουν το ίδιο, πάλι μπορούν και έχουν το δικαίωμα να αλλάξουν γνώμη.
Οπότε κάθε συζήτηση περί του τι είναι το καλύτερο είναι χωρίς νόημα.
Αντρικές συζητήσεις.. τι περιμένεις;;

Έι .. ομορφούλικα αγοράκια!!... ποια είναι η καλύτερη ομάδα;; Ο Ολυμπιακός ή ο Παναθηναϊκός; :P

[/comment]

Πάντως όχι ο Ολυμπιακός. Σίγουρα όχι...
Πάντως παραμείναμε πολιτισμένοι, ε μαμά? Παρόλο τη φύση του θέματος...

Καλύτερη ομάδα είναι ο Παναθηναϊκός και εγώ ώς χρήστης fedora προτιμώ rpm (χωρίς συγκεκριμένο λόγο, απλά με έχει βολέψει από την αρχή)

Teddy]Πάντως όχι ο Ολυμπιακός. Σίγουρα όχι...
Πάντως παραμείναμε πολιτισμένοι, ε μαμά? Παρόλο τη φύση του θέματος...

Δεν είναι θέμα πολιτισμού.. Είναι θέμα χαζού θέματος για το οποίο μπορείτε να χάσετε και τον πολιτισμό σας και να χαλάσουμε και την διάθεση μας.
Συζητήσεις του είδους ποιο είναι καλύτερο από το άλλο είναι οι πιο κουτές που υπάρχουν γιατί συνήθως όλες οι μεριές πιστεύουν κάτι και το υποστηρίζουν με μανία. Το τελικό αποτέλεσμα της συζήτησης είναι μία τρύπα στο νερό..

Κοίτα πόσα αποτελέσματα μου έδωσε το google πάνω στο θέμα..

http://www.google.com/search?hl=en&q=deb+vs+rpm&btnG=Google+Search&aq=f&oq=

226.000.. Φαντάσου..

Xα χα χα χα χα .. το πιο απολαυστικό τώρα..

vi vs emacs 5,870,000 αποτελέσματα..

http://www.google.com/search?hl=en&q=vi+vs+emacs&btnG=Search

το Ολυμπιακός vs Παναθηναικός όμως, πόσα θα σού δώσει?

:)

====

the hamster's is out there

alfisti]το Ολυμπιακός vs Παναθηναικός όμως, πόσα θα σού δώσει?

:)

====

the hamster's is out there

Xε χε.. το έκανα και αυτό και έβγαλε μόνο 50 something χιλιάδες αναφορές. Παράξενο βέβαια γιατί οι πιο πολλές σφαλιάρες ρίχνονται από αυτούς τους δύο. Κλασική περίπτωση.. μεταφέρουν την συζήτηση στον δρόμο και πάλι άκρη δεν έχουν βγάλει..

παντως η zypper -si [πακετο source] που κανει εγκατασταση-compile απο πακετο κωδικα ΔΕΝ τραβαει τις εξαρτησεις και ετσι τελικα σταματαει την εγκατασταση.
αν δουμε την γκαμα των παραμετρων των εντολων zypper και αυτες των apt, dpkg θα δουμε οτι η διαφορα ως προς τις επιλογες ειναι πολυ μεγαλη υπερ της δευτερης ομαδας.
καταληγω στο οτι και τα rpm και τα deb ειναι τα ιδια αμα θελεις να κανεις απλες εγκαταστασεις και απλα πραγμαατα...ομως αμα ερθουν τα δυσκολα τα deb πακετα εχουν περισσοτερες επιλογες και εργαλεια.

Κάτι τέτοιο αναζητούσα σαν την απάντηση του naf.Δηλαδή αν μπορουσε κάποιος να βγάλει ένα συμπέρασμα(λέμε τώρα) από όλα αυτα είναι ότι το rpm και deb είναι ισάξια όσον αφορά την μέση χρήση ας την ονομάσουμε ενώ το deb για πιο απαιτητικές δουλειές(π.χ development) βοηθάει με τα εργαλεία και επιλογές που έχουν?Παρ'όλα αυτά δεν εχω παρατηρήσει εγώ σαν χρήστης διαφορες και προβλήματα στις εγκαταστάσεις προγραμμάτων είτε από rpm είτε από deb.

Life is what you make it....So make it funky!!!

Marlene]Εγκατέστησα και μαθαίνω τον emacs..
Mόλις μάθω και τον vi θα ανοίξω το thread της χρονιάς..

Α δε πάμε καλά !!! :P

Ήρθε το τέλος !!!!!!

Ήρθε το τέλος !!!!!!

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Εδώ κοιτάτε να σκιαχτείτε τώρα!! :P

http://www.linuxinsider.gr/forum/screenshots-%CE%B7-video-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B1-linux-desktop-%CF%83%CE%B1%CF%82&page=2#comment-23544

marlene]Mόλις μάθω και τον vi θα ανοίξω το thread της χρονιάς.. :D :D

:D

πολυ ζεστό χειμώνα έχουμε φέτος!! :P :P