ενα ανέκδοτο, τα windows καί ένας χάκερ!!

alfisti | Παρ, 02/06/2009 - 19:14 | 4' | 4

Λοιπόν τι να σας πω πρώτα? Το "ευχάριστο" ή το "δυσάρεστο"?

Ας ξεκινήσουμε με χαμόγελο.

Μία εταιρία, διαθέτει έναν πανάκριβο υπολογιστή πολλών χιλιάδων ευρώ.
Ένα πρωί, έντρομος ο διευθυντής πληροφορείται ότι ο υπολογιστής δεν ανοίγει.
Παίρνει τηλέφωνο άρον-άρον τον τεχνικό καί όντως αυτός σε λίγη ώρα είναι εκεί.
Κάνει να ανοίξει το pc, τίποτα. Το κοιτάει, κάνει μία βόλτα τριγύρω του, βγάζει έναν αναστεναγμό καί ένα σφύριγμα.
Ο διευθυντής κοντεύει να πάθει συγκοπή.
Ο τεχνικός παίρνει ένα κατσαβίδι καί δίνει ένα τέταρτο της βόλτας σε μία βίδα.
Πατάει το κουμπί καί το pc παίρνει μπρός.
Ο διευθυντής το ρίχνει στο γέλιο, καί μετά από λίγο, ρωτάει τον τεχνικό, τι χρωστάει.

1000 ευρώ τού απαντάει αυτός.

1000 ευρώ? φωνάζει ο διευθντής. Γιά μία βίδα? Μπορείς σε παρακαλώ αύριο να μού στείλεις αναλυτικό λογαριασμό με το τιμολόγιο, γιά να πληρωθείς?

Ο τεχνικός φεύγει καί το άλλο πρωί ο διευθυντής λαμβάνει το τιμολόγιο. Με το πού το βλέπει, ανοίγει το συρτάρι του καί κόβει αμέσως μία επιταγή γιά 1000 ευρώ.

Το τιμολόγιο έγραφε:

Στρίψιμο βίδας 1 ευρώ.
Γνώση τού ποιά βίδα ήθελε στρίψιμο 999 ευρώ.

=====================================

=====================================

Πάμε σε αυτό πού μού συνέβη τις τελευταίες μέρες.
Στο pc υπάρχει το sidux καί win XP, μιά καί ο κανακάρης μου περνάει τις ώρες του με ατέλειωτα παιχνίδια.
Πριν λίγες μέρες, ενώ ήταν στο internet, με φώναξε γιατί το antivirus έκανε την εμφάνισή του, προειδοποιώντας γιά κάτι επικύνδυνο πού ζητάει πρόσβαση στο pc.
Υποτίθεται το σβήσαμε, αλλά....

Χτες, η ασύρματη σύνδεσή μου στο laptop σερνότανε.
Στην αρχή δεν έδωσα σημασία, έχει ξαναγίνει, αλλά γιά καμιά ωρίτσα.
Τώρα όμως επέμενε.
Την ψιλιάζομαι, βγάζω το ethernet καλώδιο από το pc καί το laptop απογειώθηκε. 

Τον... προετοιμάζω γιά το format ψυχολογικά.

Κλείνω το laptop κλπ κλπ.
Σήμερα, γυρίζω από την δουλειά, πάω να το ανοίξω, διαθέσιμα όλα τα δίκτυα της γειτονιάς εκτός από το δικό μου.
Συνδέω το pc με sidux, ethernet κανονικά, αλλά ασύρματο πουθενά.
Σκαλίζω τα συρτάρια, βρίσκω τον κωδικό της σελίδας τού router.
Μπαίνω καί ... θαύμα.
Το ασύρματο απενεργοποιημένο, ο wep κωδικός σβησμένος, καί λοιπά ευτράπελα.
Τα ρυθμίζω, επικοινωνώ καί με την εταιρία μπας καί έχει βάλει το χεράκι της, με διαβεβαιούν πως όχι.

Προς γνώση καί συμόρφωση λοιπόν.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

alfisti]Το ασύρματο απενεργοποιημένο, ο wep κωδικός σβησμένος, καί λοιπά ευτράπελα.
Τα ρυθμίζω, επικοινωνώ καί με την εταιρία μπας καί έχει βάλει το χεράκι της, με διαβεβαιούν πως όχι.

Απαγορεύεται το WEP δια ροπάλου !!! μόνο WPA2 .... Το WEP σπάει σε μερικά λεπτάκια... το wpa2 πρέπει να είναι και ... πολύ μάγκας..

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

http://cerebrux.synthasite.com/

wpa2 έχω, αλλά όταν πρέπει να θυμηθώ τις ονομασιες τους, έχω πρόβλημα :)

wep, wap, wpa ??

κάαααπως έτσι !

====

the hamster's is out there

Το έχω απενεργοποιήσει το ασύρματο δίκτυο και δεν ασχολούμαι πλέον ούτε με τα wep ούτε με τα wap. Και θα σας πω γιατί και θα φρίξετε. Μου φέρανε πρόσφατα που αναβάθμισα την γραμμή μου σε 24άρα ένα ρούτερ tompson. Δεν του είχα σετάρει το ασύρματο γιατί όπως είπαμε δεν το χρησιμοποιώ αλλά αυτό το ρούτερ έχει ένα κουμπί που αν το πατήσεις το ξεκινάει.
Τις προάλλες λοιπόν είχα το εξής πρόβλημα. Το ασύρματο ποντίκι μου, μού έκανε κάτι κουλά.. Δηλαδή έχανα τον κέρσορα, αλλού το οδηγούσα και αλλού πήγαινε και άλλα τέτοια. Νόμιζα ότι δεν είχε μπαταρία αλλά τελικά δεν ήταν αυτό. Το βλαμένο το γατί μου είχε πατήσει το κουμπί και είχε ενεργοποιήσει το ασύρματο δίκτυο στο ρούτερ. Εκτός λοιπόν ότι έπαιρνε όλη η γειτονιά από μένα (μία ευγενική χορηγία της marlene.. δεν βαριέσαι δηλαδή), για πρώτη φορά αντιλήφθηκα το τι ακτινοβολία εκπέμπει αυτός ο διάβολος το ασύρματο ρούτερ που έκανε παρεμβολές και στο ποντίκι. Μόλις έκλεισα το ασύρματο ρούτερ σταμάτησε να κάνει νερά και το ποντίκι. Ήταν τυχαίο ;; Όχι.. Επίτηδες το άνοιξα δύο και τρεις φορές το ρούτερ για να σιγουρευτώ και όσες φορές το είχα ανοιχτό το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.

Το ποντίκι που έχω τώρα δεν είναι κανένα του κώλου. Είναι το logitech με το mini receiver που δεν το έχω δει ποτέ να κάνει κόλπα..Ηθικό δίδαγμα.. τι wep και wap.. Κλείστε τα τα γαμιμένα. Αν επηρεάζει τις άλλες συσκευές σε εμάς τι κάνει;

Επισης στα XP να απενεργοποιησεις την επαναφορα συστηματοσ ή οπως αλλιως ονομαζεται με δεξι click -> My Computer --> Properties ειναι σε καποιο tab. Πολλοί ιοί ( ισως και κόρες :-) :-) ) χρησιμοποιουν την επαναφορα ωστε να μην διαγραφουν... Η πλειοψηφια των antivirus ΔΕΝ διαγραφει αμεσως τα κακοβουλα προγραμματα είτε είναι trojan ειτε viruses, worms, etc αλλα την προγραμματιζουν να γινει μετα απο reboot ή κανονικό shutdown.

Μια δευτερη λυση αν δεν θες να βγαλεις το restoration point (θυμηθηκα πως λεγεται) είναι να βαλεις ενα linux μηχανημα μπροστα απο τα XP και να κανει on-the-fly check για viruses και να τα κοβει πριν φτάσουν στα windows.

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'