Ερωτηση γαι τα ΧΡ

SpaCeMaN | Τρί, 02/03/2009 - 13:54 | 1' | 7

Προσφατα εγκατεστησα ενα παιχνιδι στα ΧΡ αλλα μου εκανε "κολπα" και προσπαθησα

να το κανω unistall. Μου πεταξε ομως ενα πινακακι με κατι errors. Μια λυση που μου προτεινε

το παιχνιδι ηταν να καθαρισω τα "Προσωρινα Αρχεια" του "Συστηματος". Προσπαθησα να τα

σβησω με το CCleaner και αφου τελειωσε η αναλυση, η αναφορα ελεγε οτι το μεγεθος των "Προσωρινων"

ηταν 5,3 και κατι ψιλα GB. Επειδη εχω προβλημα χωρου παραξενευτηκα πολυ. Σημερα ξαναεκανα αναλυση και μου

εγραψε οτι πιανουν σχεδον 500 MB. Τι ειναι αυτα τα "Προσωρινα Αρχεια" επιαναν τοσο πολυ??

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

SpaCeMaN]

Τι ειναι αυτα τα "Προσωρινα Αρχεια" και γιατι* (το ειχα ξεχασει) επιαναν τοσο πολυ??

εάν θυμάμαι καλά τα win δεσμεύουν σαν temp χώρο το 10% τού δίσκου.
εκεί γράφονται πάρα πολλά αρχεία, από το web, από παιχνίδια, εφαρμογές κλπ.

τα 5 gb δεν είναι πολλά, εάν μέσα σε αυτά είναι καί τα restore points.
τα σημεία επαναφοράς πού δημιουργεί το σύστημα είναι πραγματικά πολύ -σε χώρο. λογικά διέγραψες καί αυτά, εκτός το τελευταίο.

αχ! τι μού θύμισες τώρα :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

alfisti]....

αχ! τι μού θύμισες τώρα :)

Πραγματικά, καμιά φορά νοσταλγώ εκείνες τις εποχές.... που καθόμουν και έκανα εκκαθάριση, system check ( Norton System Works 2003 ! ), Defragment, Virus/Spyware scan με τις ώωωωρεςςς.... και ένοιωθα μεγάλος "hacker"... τρομάρα μου !!

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

http://cerebrux.synthasite.com/

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Μια που το εφερε η κουβεντα,ειναι αρχαια πραγματα, το ξερω.

Μονο για τα games τα εχω. Αλλα τι να κανω???

CORTEXlinux64]

alfisti]....

αχ! τι μού θύμισες τώρα :)

Πραγματικά, καμιά φορά νοσταλγώ εκείνες τις εποχές.... που καθόμουν και έκανα εκκαθάριση, system check ( Norton System Works 2003 ! ), Defragment, Virus/Spyware scan με τις ώωωωρεςςς.... και ένοιωθα μεγάλος "hacker"... τρομάρα μου !!

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

http://cerebrux.synthasite.com/

Αφήστε τα... Και μένα τώρα μου ήρθαν τρελές αναμνήσεις... Αλλά τι να κάνεις... (ξε)περασμένα και ευτυχώς ξεχασμένα!!!

Πάντως spaceman μπορείς να δομικάσεις wine ή κάποια εμπορική εφαρμογή όπως  cedega (αν δεν έχεις πρόβλημα να πληρώσεις...) ή τα δοκίμασες και δεν τρέχουν τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν??

Ειχα δοκιμασει ενα παιχνιδι με το wine, αλλα μου πεταγε errors. Δεν συνεχισα ομως

τις δοκιμες, γιατι διαβασα σε ενα αρθρο για το cedega, το οποιο, ελεγε οτι

ειναι φτιαγμενο ειδικα για παιχνιδια γι' αυτο σκεφτηκα να παρω αυτο.

Τόσο το wine όσο και το cedega έχουν στο site τους βάση με τα παιχνίδια που υποστηρίζουν και σε ποιό βαθμός (τι δουλεύει, τι δεν δουλεύει, πώς λύονται τυχόν προβλήματα, κ.τ.λ.). Οπότε μπες να δεις αν το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει υποστηρίζεται ή όχι και αν έχεις προβλήματα μην διστάσεις να μας τα πεις, μήπως μπορέσουμε να βοηθήσουμε... ;-)

Πάντως φρόντιζε να έχεις την τελευταία έκδοση του wine σε κάθε περίπτωση, ανεξάρτητα του ποια έχει διαθέσιμη η διανομή σου. Κάνε την εγκατάσταση από τα διαθέσιμα πακέτα του site του wine και στην τελική από τον πηγαίο κώδικα, εφόσον τα παιχνίδια είναι προτεραιότητα κατά στην χρήση του pc σου...