Σύγχρονη εκπαίδευση

alexbillans | Παρ, 01/23/2009 - 22:16 | 1' | 11

Ακούγεται σαν ανέκδοτο στην σημερινή Ελλάδα, αλλά δεν γίνεται να μην αναφέρω αυτό που είδα στο παρακάτω link.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=978943&lngDtrID=252

Θα ήθελα τα σχόλιά σας γιατί το θέμα της εκπαίδευσης πιστεύω μας αφορά όλους.

Προσωπική άποψη: Τα πάντα για την εκπαίδευση, ειδικά αν το συγκεκριμένο μηχανάκι συνοδεύεται με Λογισμικό

Ανοιχτού Κώδικα.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Συμφωνω ως εκει που δεν παει.
Παιδια τα βιβλια που εγω τουλαχιστον παιρνω στη σχολη μου κοστιζουν τρελλα λεφτα. το τελευταιο κοστιζει 450ευρω. πολλαπλασιαστε το επι 100 για να δειτε ποσα κοστισε το ετος μου για ενα μονο μαθημα.
Ασε που μπορεις να παιρνεις πολλα περισσοτερα ετσι. Ο κοσμος προχωραει.......

of topic αλλά θα τογράφω με κάθε ευκαιρία γιά να κάνουμε πιό εύκολη την ζωή μας (έστω μόνο εδώ!!).

όταν στην απάντησή σας, βάζετε κάποιο link, επιλέξτε σαν "τύπος κειμένου" το "filtered html" γιά να δουλεύουν τα links.

:)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Το άρθρο μόνο να γελάσω με έκανε και μάλιστα τραντακτά!!!

Λύσαμε τα υπόλοιπα προβλήματα της παιδείας και του εκπαιδευτικού μας συστήματος για να μιλάμε για ηλεκτρονικά βιβλία στα ελληνικά σχολεία και πανεπιστήμια??? Τα θέματα της υποδομής τα ξεχνάμε??Την πληρότητα του εκπαιδευτικού προσωπικού στα σχολεία??Την ποιόητα και το επίπεδο μόρφωσης των ίδιων των δασκάλων (θυμάμαι τον δάσκαλο μου στην έκτη δηματικού που μας έλεγε να μην αφήνουμε την πόρτα του φούρνου μικροκυμμάτων ανοικτή όταν ο φούρνος είναι εκτός λειτουργίας για να μην διασκορπίζονται οι ακτίνες ραδιενέργειας!!! αυτός ο άνθρωπος θα μου στείλει "τοπικά" θέματα πολλαπλής επιλογής στον ηλεκτρονικό μου βιβλίο)??

Σας παρακαλώ πολύ!!Για να μην κάνω και το ποστ αυτό σεντόνι με τις βλ!@#@!#ες που ακούω από τους πολιτικούς για την παιδεία!

Κανείς πάντως δεν σκέφτεται τους καημένους τους καθηγητές που συγγράφουν τα διανεμόμενα βιβλία... Ανά σελίδα πληρώνται οι άνθρωποι...

Δεν ντρεπόμαστε λέω εγω...

πάντως το "σύστημα" υπάρχει ήδη καί "λειτουργεί" σε κάποιο σολείο, δεν θυμάμαι πού, το διάβασα σε Κυριακάτικη εφημερίδα.

καί ξέρετε πως? ήταν μιά ιδέα καί ένα τόλμημα τού διευθυντή. καί μόνο αυτού.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Όπως λέει και ο Phil Agre: "Μην ξοδεύτετε τεράστια ποσά χρημάτων για να αγοράσετε μηχανήματα που πρόκειται να τοποθετηθούν πάνω στις υπάρχουσες δυσλειτουργικές δομές".

Και είναι δυσλειτουργικές οι εκπαιδευτικές δομές γιατί πολύ απλά είναι υποχρηματοδοτούμενες. Γιατί η εκάστοτε κυβέρνηση τις απαξιώνει με τη συνεχή μείωση του % του ΑΕΠ που δίνει για την παιδεία (ε, τι να κάνουμε, πρέπει να δοθούν κάποια εκατομμύρια για να σωθεί η κληρονομιά του ..."Αγίου Όρους"). Εδώ δεν αξιωθήκαμε να έχουμε ούτε μια δανειστική βιβλιοθήκη σε κάθε σχολείο (αντίθετα τηλεόραση έχουμε!) παρότι υπήρχαν για δεκαετίες προβλέψεις-κονδύλια για τέτοιες βιβλιοθήκες σε ΕΠΕΑΚ και διάφορα "πακέτα" (ντελόρ, σαντέρ, κοκ) και θέλουμε ...digital βιβλία; Εδώ υπάρχουν κτίρια-σαρδελοκούτια οκτώ χρόνια μετά το 2000 και μιλάμε για ...φουτούρες και ...τηλεμεταφορά νέων εκδόσεων των βιβλίων αυθημερόν; Εδώ για να περάσεις στο πανεπιστήμιο πρέπει να σκάσεις ένα σκασμό λεφτά στα φροντιστήρια (γιατί το σύστημα έτσι βολεύει και βολεύεται...) και μεις μιλάμε για ψηφιακές εκδόσεις;

Εδώ οτιδήποτε το δημόσιο (=όλων, κοινωφελές, καθολικό, ελεύθερο, ανοικτό) απαξιώνεται και λοιδορείται συστηματικά, ενώ οτιδήποτε ιδιωτικό (=αποκλειστικό, κλειστό, επι χρήμασι) αποθεώνεται συστηματικά, φτιάχνει στρατούς και επιτίθεται στο κοινό...

Τι να πω; Μπορεί όντως να τα εννοεί. Προσωπικά, αν το γυρίσουμε στα δικά μας, θα προτιμούσα αντί να κρατάει το μαραφέτι e-reader των 200 ευρώ στο χέρι να παρουσίαζε ένα OLPC XO. Αν θυμάμαι καλά, σε παλιότερη φάση, είχε "δεσμευθεί" ότι θα πάρουμε κι από αυτά...Αντε να δούμε τι θα πρωτοπάρουμε (δεν το λέω :P)...

Πάντως ρε παιδιά, πολύ ωμή ομολογία από πρώην υπουργό παιδείας και μέλλοντα πρωθυπουργό:
"... Εάν διαβάζει για γενικές εξετάσεις, θα μπορεί να βρει τον καλύτερο φροντιστή καθηγητή ή και συμμαθητή να τον βοηθήσει online..."
Δηλαδή, αν προετοιμάζεσαι για εξετάσεις χρειάζεσαι φροντιστή...και δη τον καλύτερο. Ωραία, για πες μας τώρα, κ. Παπανδρέου, και πόσο θα αμοίβεται για τις υπηρεσίες του ο φροντιστής και αν μπορούν όλες οι οικογένειες να πληρώσουν αυτά τα λεφτα...

--
"Είναι μια χώρα που με διώχνει μακριά
με κλοτσάει με τα σκυλιά και τους λεπρούς της
και χτίζει γύρω μου τείχη και κελιά
για να πετάει τους νόθους γιους της." (ΔΚ)

Ένα ακόμα πρόβλημα με τις συσκευές ανάγνωσης ηλεκτρονικών βιβλίων είναι ότι παρέχουν τη δυνατότητα να εφαρμοστούν μέθοδοι DRM σε αυτά. Αντί πια να έχεις κατοχή του βιβλίου και ελευθερία χρήσης ένα σωρό περιορισμοί μπορούν να εφαρμοστούν. Έχεις δικαίωμα ανάγνωσης για το βιβλίο αλλά μόνο μέχρι το τέλος της χολικής χρονιάς, αν θες παραπάνω πλήρωσε. Μπορείς να το διαβάσεις αλλά μόνο 5 φορές. Δεν μπορείς να το μεταφέρεις στον υπολογιστή και χίλια άλλα δυο σενάρια.
Αν ήμουν κυνικός, που είμαι, θα έλεγα ότι η προώθηση αυτών των συσκευών αυτό τον σκοπό έχουν παρά να βοηθήσουν τους μαθητές και φοιτητές. Σε τελική ανάλυση όλες τις ευκολίες που παρουσιάζονται ως αποκλειστικές ιδιότητες των συσκευών ανάγνωσης τις έχουμε ήδη μέσω του internet και των υπαρχόντων υπολογιστών.

dimitris]
Όπως λέει και ο Phil Agre: "Μην ξοδεύτετε τεράστια ποσά χρημάτων για να αγοράσετε μηχανήματα που πρόκειται να τοποθετηθούν πάνω στις υπάρχουσες δυσλειτουργικές δομές".

Και είναι δυσλειτουργικές οι εκπαιδευτικές δομές γιατί πολύ απλά είναι υποχρηματοδοτούμενες. Γιατί η εκάστοτε κυβέρνηση τις απαξιώνει με τη συνεχή μείωση του % του ΑΕΠ που δίνει για την παιδεία (ε, τι να κάνουμε, πρέπει να δοθούν κάποια εκατομμύρια για να σωθεί η κληρονομιά του ..."Αγίου Όρους"). Εδώ δεν αξιωθήκαμε να έχουμε ούτε μια δανειστική βιβλιοθήκη σε κάθε σχολείο (αντίθετα τηλεόραση έχουμε!) παρότι υπήρχαν για δεκαετίες προβλέψεις-κονδύλια για τέτοιες βιβλιοθήκες σε ΕΠΕΑΚ και διάφορα "πακέτα" (ντελόρ, σαντέρ, κοκ) και θέλουμε ...digital βιβλία; Εδώ υπάρχουν κτίρια-σαρδελοκούτια οκτώ χρόνια μετά το 2000 και μιλάμε για ...φουτούρες και ...τηλεμεταφορά νέων εκδόσεων των βιβλίων αυθημερόν; Εδώ για να περάσεις στο πανεπιστήμιο πρέπει να σκάσεις ένα σκασμό λεφτά στα φροντιστήρια (γιατί το σύστημα έτσι βολεύει και βολεύεται...) και μεις μιλάμε για ψηφιακές εκδόσεις;

Εδώ οτιδήποτε το δημόσιο (=όλων, κοινωφελές, καθολικό, ελεύθερο, ανοικτό) απαξιώνεται και λοιδορείται συστηματικά, ενώ οτιδήποτε ιδιωτικό (=αποκλειστικό, κλειστό, επι χρήμασι) αποθεώνεται συστηματικά, φτιάχνει στρατούς και επιτίθεται στο κοινό...

Με κάλυψε απόλυτα ο dimitris. Θα προσθέσω μόνο την άποψή μου για κάτι που είναι διαχρονικό πρόβλημα. Το σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια έχει προκαλέσει και αυτό με τη σειρά του πρόβλημα στην ποιότητα εκπαίδευσης. Φανταστείτε το εξής σενάριο : Έστω οτι εγώ θέλω να γίνω Εκπαιδευτικός, ήταν το όνειρό μου και το γουστάρω ! . Ο Δημήτρης θέλει να γίνει Δικηγόρος ήταν το όνειρό του και το γουστάρει. Όμως το παλιό σύστημα εισαγωγής στα πανεπιστήμια με τις δέσμες, αυτο δηλ που εχει βγάλει όλους τους παλιούς πτυχιούχους Εκπαιδευτικούς, Δικηγόρους, Γιατρούς, Μαθηματικούς κλπ. δημιουργησε ενα πρόβλημα με διαχρονικές συνέπειες αφού αν εγώ είχα γράψει π.χ. 15 και ο Δημήτρης έγραφε 17 αλλά δεν περνούσε στη Νομική θα εκτόπιζε εμένα αν στο μηχανογραφικό του είχε και την επιλογή για Παιδαγωγικό που ήθελα και εγω. Εδώ όμως είναι που ξεκινάνε τα προβλήματα... Εγώ δεν θα σπούδαζα για να γίνω Εκπαιδευτικός, ενω ο Δημήτρης θα σπούδαζε κατι το οποίο δεν τρελαίνεται κιόλας... αρα διαχρονικά θα γίνει ενας ανιαρός δάσκαλος\καθηγητής ο οποίος θα βγάζει σπυράκια κάθε πρωι με τα παιδιά... Πολλαπλασιάστε αυτό το σκηνικό με όλους αυτούς που σπούδασαν κάτι που δεν είχαν σαν όνειρο επι τόσα χρόνια και το αποτέλεσμα θα αντικατοπτρίζει την κατάσταση σε όλους τους τομείς της χώρας μας.

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

http://cerebrux.synthasite.com/

Αν και συμφωνώ με τους περισσότερους που διατύπωσαν την άποψή περί α-νόητης (χωρίς νόημα) επειδή τα προβλήματα της παιδείας είναι απείρος μεγαλύτερα, ωστόσο θα μου επιτρέψεται μια παρατήρηση. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο ίσως να είναι και μια πολύ μεγάλη πρόκληση για το Ανοιχτό Λογισμικό. Θα μπορούσε δηλαδή κάποιος να συντονίσει μια προσπάθεια ώστε να δημιουργηθεί κάτι περίπου ή παρόμοιο με αυτό και να δουλέψει πειραματικά κάπου... Τι λέτε? Εμένα πάντως μου αρέσουν οι προκλήσεις?

Σε ότι αφορά τις υποδομές, δεν υπάρχει πιστεύω άνθρωπος στην Ελλάδα που να διαφωνεί με όσα γράψατε
παραπάνω. Το ίδιο ισχύει και για τους πολλούς απαίδευτους καθηγητές που λειτουργούν με καθαρά
δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία και απλά διεκπαιρεώνουν τις διδακτικές ώρες.
Ωστόσο από κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή. Δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο αυτή η κατάσταση, το να παράγεις
δηλαδή μόνο αναλώσιμους ανθρώπους κάποια στιγμή θα γυρίσει εναντίον σου. Δεν μπορεί μετά να απορείς
γιατί,ας πούμε, ο αναλφαβητισμός μένει σταθερός. Αυτό το μηχανάκι είναι μέρος των υποδομών που πρέπει
να γίνουν χτες, όχι αύριο ή από Δευτέρα. Αυτό το δισεκατομμύριο που αναφέρει, για μια χώρα σαν την
Ελλάδα είναι υπέραρκετο, αρκεί να διοχετευθεί εκεί που πρέπει και όχι στις μίζες του εκάστοτε Υπουργού
και του επιτελείου του. Συμφωνώ με χίλια με τον Δημήτρη για το OLPC. Αν υπάρχει κάποιος να συντονίσει μια
τέτοια προσπάθεια, πιστεύω ότι καταλληλότερος όλων είναι πλέον ο ΕΕΛ/ΛΑΚ. Τα μέλη του είναι πιστεύω οι πλέον
αρμόδιοι για να ενημερώσουν, εκπαιδεύσουν, οργανώσουν, τεκμηριώσουν μια τέτοια προσπάθεια.
Αν κάτι τέτοιο δεν είναι μέσα στις άμεσες προτεραιότητές τους τότε δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι.
Εδώ μιλάμε για έργο ζωής, για το κοινό όφελος.

Όσο ζώ, μαθαίνω.

Τα προβλήματα που έχει η Παιδεία μας είναι τεράστια και δεν θα επιλυθούν με την εισαγωγή τεχνολογικών καινοτομιών. Εκείνο όμως που μου κάνει εντύπωση, ( αφού όπως καταλάβατε συμφωνώ με αυτά που είπατε πιο πάνω), είναι το πόσο απίστευτα εκτός τόπου και χρόνου βρίσκονται οι πολιτικοί μας. Οι μεν συντηρητικοί βρίσκονται ακόμα στην Βικτωριανή εποχή, οι δε εκσυγχρονιστές βρίσκονται κάπου μεταξύ... Τενεσί και Φλόριντας...Αμφότεροι όμως βρίσκονται εκτός ελληνικής πραγματικότητας και λειτουργούν με μόνη λογική τον εντυπωσιασμό ή τον ερασιτεχνισμό.

Διαλέγετε λοιπόν και παίρνετε.. Κυριολεκτικά και μεταφορικά..