Φιλια? Ανθρωπια??

Constantinos | Τρί, 12/16/2008 - 16:15 | 1' | 6

Δε σας προιδεαζω, περι τινος προκειται. Δειτε το & υστερα ας μιλησουμε για.... Ανθρωπια!!!


Hero Dog Tries To Help Wounded Dog - Amazing videos are here

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κωνσταντίνε μου, από όταν με θυμάμαι, είχα σκύλο. Από παιδί.

Τώρα, έχω δύο σκυλιά, γάτο, καμιά 10ριά πουλιά, ενυδρείο καί έναν παπαγάλο πού δεν βάζει γλώσσα μέσα όλη μέρα.

Είμαι... υπερευαίσθητος με το θέμα γιατί απλά τα αγαπάω.
Δεν με έχουν στενοχωρήσει ποτέ, είναι η καλύτερη παρέα καί πίστεψέ με καταλαβαίνουν περισσότερα καί περισσότερο από οποιονδήποτε συνάνθρωπο.

Όταν τα πετύχω άρρωστα ή χτυπημένα, τρελαίνομαι. Με αυτό τους το βλέμα πού σε κοιτάει γεμάτο απορία.

Καί το τι έχω δεί από ανθρώπους προς ζώα, δεν μπορώ να στο περιγράψω.

Αλλά η καλύτερη στιγμή μου, ήταν πριν 3 χρόνια, όταν 10 μέτρα από μένα ανταμώσανε στο πεζοδρόμιο, ένας σκυλάκος καί ένας άνθρωπος.

Καί -ειλικρινά- χωρίς να υπάρξει λόγος, μόλις βρέθηκαν δίπλα δίπλα, γυρνάει αυτός ξαφνικά καί τού σκάει μία κλωτσιά.

Χωρίς να πώ τίποτα -"εμπνευση" της στιγμής-, απλά τον πλησίασα καί τού έριξα μία κλωτσιά πού λογικά έχει ακόμα το σημάδι της.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Λέτε να την γλύτωσε το σκυλάκι;; Πολύ με στενοχώρησε αυτό το βίντεο.

Ναι τελικα τη γλυτωσε. Εννοω δεν πεθανε. Ειχε & συνεχεια το ρεπορταζ & το σκυλακι που χτυπηθηκε νοσηλευεται, επειδη εχει ασχημα κτυπηματα, μα ναι τη γλυτωσε!!!
Εμενα με συγκινησε ολο αυτο. Ειναι βεβαιο, πως ο αλλος σκυλακος γνωριζε καλα τι εχει συμβει, γνωριζε τον κινδυνο, τα γνωριζε ολα. Κι' ομως.....

Στο βίντεο πιο πάνω είδαμε την αυτοθυσία ενός ζώου να σώσει ένα άλλο. Το σχόλιο μου θα το κάνω μέσο ενός άλλου βίντεο σε ότι αφορά τις λέξεις ανθρωπιά? και φιλία?...:

Επειδή η γλώσσα είναι τα ιταλικά στο βίντεο, θα σας πω με 2 λόγια τι λέει:
"Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει της μόδας να παίρνουμε ένα ζώο να το κρατάμε για ένα διάστημα και μόλις βαρεθούμε ή παρουσιάζεται κάποια δυσκολία το φορτώνουμε στο αυτοκίνητο και το παρατάμε στον αυτοκινητόδρομο... Οι συνέπειες τις περισσότερες φορές είναι αυτές που βλέπεται... (ευτυχώς υπάρχουν και κάποιοι που έχουν παραμείνει άνθρωποι που ενδιαφέρθηκαν και σώσανε τον κακομοίρη τον σκυλάκο, δυστυχώς όμως τις περισσότερες φορές η κατάληξη είναι τραγική...)".

Τα ζωντανά κάνουν οτι ξέρουν απ' τη φύση τους για να επιβιώσουν, μάλλον οι άνθρωποι έχουμε ξεχάσει τη φύση μας και έχουμε γίνει εντελώς ζώα. Ευτυχώς υπάρχουν εξαιρέσεις.

***off topic***
Καταπληκτικό και το Le onde του Ludovico Einaudi στο παραπάνω βίντεο.