Ιδέα!!!

XristosN | Σάβ, 11/22/2008 - 00:03 | 1' | 6

Είχα μια ιδέα που την έγραψα στο φόρουμ του Hellug για δείτε την και εσείς μπορεί να βγεί και κάτι καλό ποιος ξέρει??? http://forum.hellug.gr/index.php?topic=3145.0

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πλάκα με κάνεις;Οι άδειες δεν χαρίζονται ούτε διακινούνται.Είναι για εκείνον τον υπολογιστή ΜΟΝΟ.

Κυρίες και κύριοι Καλημέρα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να αφιερώσω περισσότερο χρόνο να σας το εξηγήσω καλύτερα αλλά υπάρχουν δυο εντελώς διαφορετικά κομάτια στην ιδέα που μου ήρθε χθές αργά το βράδυ.
1) Νομίζω ότι γνωρίζω όλες αυτές τις δυσκολίες που περιγράψατε. Και πραγματικά μπορεί να κολλήσει σε πολλά νομικά τερτίπια. Κάποια μπορεί να είναι αξεπέραστα αλλά η πρόταση δεν έχει αυτό το νόημα!!!
2) Αυτό που έχει νόημα στην πρόταση που έκανα (που μπορεί κάποιος να την χαρακτηρίσει και προβοκατόρικη) είναι αν μπορεί αυτό το τρύκ........ να Χρησιμοποιηθεί ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ!!! Δηλαδή όσους υπολογιστές αγοράζουμε εκχωρούμε την άδεια χρήσης ......... στο Ελληνικό δημόσιο...... οργανώνουμε συνέντευξη τύπου ή κάτι ένα χάπενικ (ας πούμε έξω από το πολυτεχνείο) προσπαθώντας να κάνουμε γνωστό το ανοιχτό λογισμικό και τα πλεονεκτήματα που αυτό έχει και την ίδια στιγμή να καταγγείλουμε με αυτόν το (έξυπνο!!! μπορεί και όχι) τρόπο τόσο την συμφωνία όσο και τις πρακτικές των εταιριών!!!

Πραγματικά πάντως νομίζω ότι αν μια τέτοια κίνηση συνδυαστεί με τις μέρες των Χριστουγέννων νομίζω ότι θα έχει μεγάλη επιτυχία. Φανταστείτε μόνο το δελτίο τύπου που θα στείλουμε στις εφημερίδες "Ο Hellug χαρίζει στο ελληνικό κράτος αλλά σε φτωχά και ανήμπορα παιδιά άδειες χρήσης" που δεν μπορούν να αγοράσουν.......  Ένα πράγμα μόνο σας λέω ότι και μόνο ότι δεν έχει κάποιος χρήστης το δικαίωμα να χαρίσει την άδεια που αγοράζει σε όποιον θέλει να το τρέξουμε όπως ακριβώς σας το λέω είναι πολύ μεγάλη επιτυχία.

Το σχέδιο που προτείνεις Χρήστο δεν μπορεί να δουλέψει αλλά και δεν έχει νόημα να δουλέψει εφόσον θα χαρίζει cds με windows. Αυτό όμως που θα μπορούσε να γίνει είναι να στηθεί ένα κιόσκι έξω από τα καταστήματα που πουλάνε υπολογιστές και να αναγράφει με μεγάλα γράμματα ότι για κάθε νέο υπολογιστή που αγοράζετε και αν μας δείξετε ότι έχετε νόμιμη άδεια χρήσης εμείς σας κάνουμε δώρο την εγκατάσταση και το cd ενός linux λειτουργικού με διπλό boot πάνω στο μηχάνημα σας.
Αυτά βέβαια τα κιόσκια θα πρέπει να είναι έξω από πολλά καταστήματα και να αρπάζουν τους πελάτες με το που βγαίνουν από το μαγαζί και φυσικά να έχουν περιοδικά και φυλλάδια για το λίνουξ, να μοιράζουν επίσημα cds διανομών λίνουξ... και για το κλου..
Όσοι δέχονται να τους κάνουμε ένα διπλό boot στον υπολογιστή με το καλημέρα σας, ή αν φέρουν τον υπολογιστή τους για φορμάρισμα, ( για να μην περιοριστούμε μόνο σε εκείνους που αγοράζουν καινούργια μηχανήματα ) θα μπορούν να συμμετέχουν στην κλήρωση για την απόκτηση ενός ολοκαίνουργιου υπολογιστή που θα τρέχει αποκλειστικά λίνουξ. ( έχω υπόψιν μου και ποιος θα ενδιαφερόταν να διαθέσει τα μηχανήματα. ).

Και φυσικά από σκοπιά marketing αυτό θα περπάταγε τρελά.

Ωραία η ιδέα σου Χρήστο.. Με λίγη επεξεργασία και πολύ συμμετοχή μπορεί να περπατήσει τρελά!
( αυτό ονομάζεται επιθετική διαφήμιση.)

marlene]Το σχέδιο που προτείνεις Χρήστο δεν μπορεί να δουλέψει αλλά και δεν έχει νόημα να δουλέψει εφόσον θα χαρίζει cds με windows. Αυτό όμως που θα μπορούσε να γίνει είναι να στηθεί ένα κιόσκι έξω από τα καταστήματα που πουλάνε υπολογιστές και να αναγράφει με μεγάλα γράμματα ότι για κάθε νέο υπολογιστή που αγοράζετε και αν μας δείξετε ότι έχετε νόμιμη άδεια χρήσης εμείς σας κάνουμε δώρο την εγκατάσταση και το cd ενός linux λειτουργικού με διπλό boot πάνω στο μηχάνημα σας.
Αυτά βέβαια τα κιόσκια θα πρέπει να είναι έξω από πολλά καταστήματα και να αρπάζουν τους πελάτες με το που βγαίνουν από το μαγαζί και φυσικά να έχουν περιοδικά και φυλλάδια για το λίνουξ, να μοιράζουν επίσημα cds διανομών λίνουξ... και για το κλου..
Όσοι δέχονται να τους κάνουμε ένα διπλό boot στον υπολογιστή με το καλημέρα σας, ή αν φέρουν τον υπολογιστή τους για φορμάρισμα, ( για να μην περιοριστούμε μόνο σε εκείνους που αγοράζουν καινούργια μηχανήματα ) θα μπορούν να συμμετέχουν στην κλήρωση για την απόκτηση ενός ολοκαίνουργιου υπολογιστή που θα τρέχει αποκλειστικά λίνουξ. ( έχω υπόψιν μου και ποιος θα ενδιαφερόταν να διαθέσει τα μηχανήματα. ).

Και φυσικά από σκοπιά marketing αυτό θα περπάταγε τρελά.

Ωραία η ιδέα σου Χρήστο.. Με λίγη επεξεργασία και πολύ συμμετοχή μπορεί να περπατήσει τρελά!
( αυτό ονομάζεται επιθετική διαφήμιση.)

Πολύ καλή η ιδέα αφού έχεις και σπόνσορα και νομίζω ότι μπορεί αυτό που σκέφτηκα εγώ να λειτουργήσει συμπληρωματικά.

Ωστόσο θα επιμείνω λίγω στην πρόταση που έκανα (που μπορεί και να μην είναι καλή αλλά θα ήθελα να το σκεφτούμε λίγο παραπάνω) γιατί ουσιαστικά δεν προτείνω να μοιραστούν cd windows, αλλά μια κίνηση ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ που σημειολογικά α) προκαλούμε την σύγκριση και β) αποδυκνείουμε την ανωτερότητα του ανοιχτού λογισμικού αφού δεν φοβόμαστε την σύγκριση.

Το επικοινωνιακό το αφήνω στην άκρη!!! Φανταστείτε ακόμη και το Linuxformat που είναι "στρατευμένο" περιοδικό (τόσο το ελληνικό όσο και το ξένο) να έχει θέμα.... Χαρίζουν άδειες χρήσεις.... με αφιερώματα και συνεντεύξεις γιατί τις χαρίζουμε........ Χώρια που μπορούμε (μάλλον εσύ marlene) να ποστάρουμε παντού τι ακριβώς κάναμε και με φωτογραφίες!!!!

Πάντως δεν είναι απόλυτο οτι υπάρχει νομικό κόλλημα. Δεν δέχονται επιστροφές των windows, άσχετα αν συμφωνείς ή όχι με την άδεια χρήσης. Αρα και εσύ λογικά τα χρησιμοποιείς όπως θέλεις (???)
Ένα τηλέφωνο στη microsoft θα σας διαφωτήσει σχετικά με την πολιτική τους, συν οτι θα ρίξετε απίστευτο γέλιο.

Χρήστο αυτό που λες είναι κάτι που δεν σπονσοράρει το linux αλλά απλά κάνει αντιδιαφήμιση στα windows και στις τακτικές της εταιρίας τους. Προσωπικά βαριέμαι να κάνω τέτοιου είδους προπαγάνδα για τον απλούστατο λόγο ότι έχουν φτιάξει από μόνοι τους τέτοια φήμη, που η συμβολή η δική μας τους είναι περιττή.

Είμαι υπέρ όμως την διαφήμισης του linux με τους όρους με τους οποίους διαφημίζονται τα άλλα λειτουργικά, έστω και αν δεν πρόκειται για μία εταιρία αλλά για έναν σύλλογο, αφού πιστεύω ότι μόνο αν παίζεις με τους ίδιους κανόνες κερδίζεις σε ένα παιχνίδι. Ή τουλάχιστον σε παίρνει στα σοβαρά ο αντίπαλος σου.
Στην περίπτωση τώρα που εκτός από τον σπόνσορα που έχω υπόψιν μου, ότι θα ενδιαφερόταν να συμμετέχει σε κάτι τέτοιο και το περιοδικό πιστεύω ότι όχι απλά μπορούμε να υλοποιήσουμε αυτό που σκεφτόμαστε αλλά να στήσουμε αυτό το promotion ΜΕΣΑ σε οποιοδήποτε μαγαζί γουστάρουμε και όχι απέξω.
Απλά για να γίνει αυτό πρέπει πρώτα να συνεννοηθούμε με τους σπόνσορες και με τον σύλλογο και κυρίως να έχουμε διαθέσιμο κόσμο που θα συμμετάσχει στο promotion με ορισμένη όμως "βάρδια" στα σοβαρά σαν να επρόκειτο για κάποια δουλειά.

Σε κάτι τέτοιο δεν γίνεται να υπάρχει ερασιτεχνισμός αλλά ούτε και το στυλ " εντάξει θα περάσω αν μπορέσω". Όσοι πουν ότι θα συμμετάσχουν θα πρέπει να είναι εκεί, για όσες μέρες και ώρες θα συμφωνήσουμε να έχουμε κιόσκι, σε όποιο μαγαζί μέσα ή έξω θα κανονίσουμε να βρεθούμε τελικά.

@Τeddy Όπως είπα και πιο πάνω δεν θα με ενδιέφερε καθόλου να κάνω αντιδιαφήμιση αντί να κάνω αν μπορώ διαφήμιση. Είναι πιστεύω περιττό να τηλεφωνήσουμε στην ΜS και να τους ενημερώσουμε κιόλας για το τι θέλουμε να κάνουμε, λες και τους αφορά. Άλλωστε οποιεσδήποτε από τις ενέργειες που ανέφερα εδώ δεν μπορούν να τις σταματήσουν με οποιοδήποτε νομικό τερτίπι διότι κανένας νόμος δεν σου λέει ότι δεν μπορείς να διαφημίσεις κάτι όπου και όσο γουστάρεις αν έχεις έρθει σε συμφωνία με τους σπόνσορες και με το κατάστημα.

Α και κάτι ακόμα. Αυτά που ανέφερες περί άρθρων Χρήστο, που θα μπορούσαν να δείξουν το τι χάλι δέρνει την αγορά των windows, είναι κάτι που μπορεί να μπει στο περιοδικό έτσι και αλλιώς, βέβαια δεν ξέρω αν θα πέσουν και τίποτα σχετικές μηνύσεις.. αλλά σε αυτήν την περίπτωση έχουμε το έργο "σφάξε με Αγά μου να αγιάσω" οπότε και μία μηνυσούλα να πέσει καλή θα είναι γιατί θα τραβήξει την προσοχή του κοινού αλλά κυρίως των media.. ( καλά αυτό μπορούμε να το κανονίσουμε και από μόνοι μας σε τέτοια περίπτωση.. :P ).