Πρόβλημα forum με ΙΕ7

nikolaosx1 | Πέμ, 11/20/2008 - 14:49 | 2' | 6

Μιλάμε για το κουφό. Κάποιος φίλος με Windows XP έκανε αναβάθμιση του ΙΕ6 στον ΙΕ7.

Όταν του μίλησα για το Linux του είπα πρώτα να επισκεφθεί το forum του linuxformat για να πάρει μια ιδέα για το λειτουργικό και μετά να του το εγκαταστήσω αν θέλει (Ubuntu).

Μετά από λίγο με παίρνει τηλέφωνο για να μου πει ότι τα post του forum δεν μπορεί να τα διαβάσει με τον

ΙΕ7 και αν, για να τα διαβάσει, θα πρέπει να «τρέχει» Linux και όχι Windows.

Το πρόβλημα πράγματι υπάρχει για τι το τσέκαρα και εγώ στον υπολογιστή στην δουλειά και θα ήθελα να

μου πείτε αν μπορώ να το διορθώσω το πρόβλημα στον υπολογιστή του φίλου μου.

Βέβαια πάντα υπάρχει η εναλλακτική να χρησιμοποιήσει Firefox ή Opera αλλά θα ήθελα μια λύση για τον IE7

καθαρά από προσωπική περιέργεια. 

Ευχαριστώ.

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

To portal τρέχει σε Drupal και δεν διαβάζεται με IE. Ναι ξέρω ξέρω.. ακούγεται σαν την εκδίκηση της γυφτιάς... αλλά η εφαρμογή έχει ένα τέτοιο χαρακτηριστικό... δεν διαβάζεται με ΙΕ. Τώρα αν θέλει ο φίλος να το δει πες του να βάλει firefox ή opera για windows και θα παίξει κανονικά.

πάντως είναι δίσκος πού "έμεινε", έγραψε την δική του ιστορία, άρα...

(απορώ πως δεν αναφέρθηκε από τον cortex :) )

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Πως θα πείσει νέους χρήστες να δοκιμάσουν linux με γκάφες σαν και αυτές;
Να πως φαίνεται στο IE7:

smooth]

Πως θα πείσει νέους χρήστες να δοκιμάσουν linux με γκάφες σαν και αυτές;

Το πιο πιθανό είναι να είναι γκάφα του IE.
Υπάρχουν browsers που τηρούν κάποια standards και παγκόσμια πρότυπα, όπως konqueror - firefox - opera κλπ. και υπάρχουν και άλλοι όπως ο IE που λειτουργούν με δικά τους standards, για αυτό βλέπεις και sites που παίζουν κανονικότατα με firefox - opera - konqueror κλπ να μη παίζουν με IE.

Αλλά απ την άλλη ίσως και να είμαι προκατειλημμένος με τον IE...
:D

Εάν κρίνω από το αμαρτωλό παρελθόν μάλλον κάτι παίζει με τον ΙΕ7.
Πάντως ευχαριστώ για την βοήθεια.

Του έχω εγκαταστήσει τον Firefox άρα μάλλον το λύσαμε το πρόβλημα.

Αναμφισβήτητα, είναι περίεργο ένας browser σαν τον ΙΕ7 να σνομπάρει τεχνολογίες σαν το Drupal.
Πραγματικά, αν κάτι τέτοιο ισχύει, στο Redmond ζουν στον κόσμο τους.

----------------------------------------------------------

Use the Debian OS, Luke Skywalker

Μου αρέσει που στενοχωριέστε που δεν μας διαβάζει ο ΙΕ.. Εμένα δεν με χαλάει πάντως καθόλου, γιατί άμα δεν μπορούν να μας διαβάσουν με τον ΙΕ κάποιοι θα βάλουν ff και θα δουν στα αλήθεια τι σημαίνει σοβαρός browser.

Αυτοί δε, που δεν θα βάλουν θα βλέπουν μισό ίντερνετ, αλλά άμα δεν θέλουν να αλλάξουν κιόλας browser σημαίνει ότι σίγουρα δεν θα θέλουν να αλλάξουν και λειτουργικό.. οπότε ούτε θα τους ενδιαφέρει η σελίδα ούτε αυτά που γράφει πάνω. :P