Έχετε υπόψιν και αυτό...

marlene | Παρ, 10/17/2008 - 16:24 | 5' | 7

Μου έστειλαν σήμερα αυτό το μέιλ το οποίο νομίζω ότι θα ήταν καλό να το μοιραστώ μαζί σας έτσι ώστε να είμαστε και λίγο πιο πονηρεμένοι για το τι παίζει γύρω μας.

Διαβάστε τι αναφέρει εδώ εκείνος που το έστειλε...

"Τέλος Αυγούστου διακοπές οικογενειακές με φίλους του σε παραθαλάσσιο γνωστο θέρετρο.Σε κλασική ψαραταβέρνα παραγγελία για γεύμα και συν τοις άλλοις 3 Kgr περίπου ψάρια από αυτά που ονομάζουμε πρώτα.
Ζυγισμα μπροστά μας. Κάποιος από την παρέα πηγαίνει προς την τουαλέτα, περνώντας δίπλα από την κουζίνα,όταν ακούει από ένα χώρο της κουζίνας που προφανώς ετοίμαζαν τα ψάρια τη φράση "έχε το νου σου στην αλβανίδα μην ξεχάσει να βγάλει τα μολύβια από τα ψάρια". Με τρόπο υποψιασμένος ο φίλος στείνει μάτι και αυτί και τι διαπιστώνει. Από το στόμα κάθε ψαριού να βγάζει η αλβανίδα τεμάχια μετάλλου, που ύστερα διαπιστώσαμε οτι ήταν μολυβδος (μέταλλο)μεγέθους από 6- 12 cm σε σχήμα στυλού και βάρους, εκ των υστέρων διαπισωμένο και αυτό περίπου 650gr. Ο φίλος υποψιασμένος και αρκετά τσαμπουκαλής,μπαίνει στην κουζίνα αρπάζει τα ψάρια και τα μολυβια και έρχεται στο τραπέζι μας. ΧΑΜΟΣ στην ταβέρνα. Το αφεντικό να ψελίζει διάφορα παλαβά. Το προσωπικο να κοιτάζει σα χαμένο. Μαζεύτηκαν και από τα διπλανά τραπέζια. Ανοίγουμε ένα ακαθαριστο ψάρι, ανοίγουμε και δεύτερο και στο τέλος όλα τα ακαθάριστα και διαπιστώνουμε πως σε ΟΛΑ υπήρχαν αυτοί οι μικροκυλινδροι με το μολύβι.
Η ΑΠΑΤΗ ΚΑΙ Η ΚΛΕΨΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ.
κάντε τους υπολογισμούς σας.
Τιμή ψαριών 60 e ανα κιλό. Βάρος μολύβδου 650 gr. ΄Αρα βάρος καθαρό 2450 gr.Πολλοί από τις άλλες παρέες που είχαν παραγγείλει ψάρια τα είχαν φάει και περίμεναν το λογαριασμό κάνουν το μαγαζι souper καλοκαιρινό. Η δική μας η παρέα δεν έδωσε συνέχεια,δικαστική κλπ. Περί πληρωμής βεβαίως,ούτε λόγος. Και επειδή τα νέα κυκλοφορούν γρήγορα, τις επόμενες 6 ημέρες που καθήσαμε στην περιοχή στη συγκεκριμένη ταβέρνα δεν καθησε ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ πελάτης,με αποτέλεσμανα κλείσει και στις υπόλοιπες οι πελάτες ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝ τα ψάρια να ζυγίζονται και να καθαρίζονται μπροστά τους. Και κάποιο πουλάκι μας έλεγε πως τα μολύβια ήταν σχεδόν κανόνας στην περιοχή. ΑΛΗΘΕΙΑ. Σε πόσα μέρη της Ελλάδας δεν θα κάνουν την ίδια ή παρόμοιες απατεωνιές και θα χιλιοκλεύουν τον κόσμο;

9 Οκτώβριος 2008 3:21 μμ"

Σχόλιο δικό μου αυτό..
Κλασική νεοελληνική νοοτροπία ατελείωτης κλεψιάς. Το νού σας λοιπόν τι παραγγέλνετε το νου σας και που τραβιέστε για φαί..

( νομίζω ότι εκείνος που έστειλε το μέιλ θα έπρεπε να δώσει και περισσότερα στοιχεία και για το μέρος στο οποίο έγινε αυτό και για την επιχείρηση που το έκανε).

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αγόρασαν περίπου 3 κιλά ψάρια, εκ των οποίων ο μόλυβδος ήταν 2.45. Δηλαδή πήραν 3 ψάρια που τους τα πούλαγαν για 1 κιλό το καθένα και στην πραγματικότητα ήταν 550/3=κάτι λιγότερο από 200 γραμμάρια. Πολύ αληθοφανής ιστορία.

Όχι ρε συ.. δεν το πιασες. Αγόρασαν 3 κιλά ψάρια και από αυτά τα 650 γραμμάρια ήταν βαρίδια που είχαν βάλει μέσα στο στόμα των ψαριών για να τους κλέψουν στο ζύγισμα. Για σκέψου με τιμή 60 ευρώ το κιλό πόσο κέρδος έχει η επιχείρηση, αν ειδικά το κάνει αυτό σε όλους τους πελάτες...

Τέλος πάντων. Βρίσκω την όλη υπόθεση απαράδεκτη και επειδή όντως ποτέ δεν είσαι αφού παραγγείλεις ,παρών για να δεις τι γίνεται μετά στην κουζίνα νομίζω ότι θα πρέπει να είμαστε πιο υποψιασμένοι και φυσικά να ελέγχουμε τι ακριβώς είναι αυτό που παίρνουμε.

Εργάζομαι στον επισιτιστικό κλάδο πάνω άπο 20 χρόνια. Παραδείγματα τέτοια ή παρεμφερή
άπειρα. Η συκγεκριμένη πατέντα είναι σίγουρα του "αφέντικού" ο οποίος έχει επιβάλει
όχι μόνο αυτά αλλά και άλλα τέτοια εφυήματα και ο οποίος σίγουρα επέβαλε και την "μαύρη"
εργασία στους εργαζομένους του τρομοκρατώντας τους με ανεργία.
Αν ήμουν λίγο πιο πονηρός θα είχα γίνει πλούσιος, καιρό τώρα, απλά και μόνο κρατώντας
ένα απλό ημερολόγιο και δημοσιευοντάς το θα είχα λύσει πολλά προβλήματά μου οικονομικής
υφής. Δεν το έκανα όμως σεβόμενος τις χιλιάδες των εργαζομένων στο συγκεκριμένο κλάδο
που τους εκμεταλλεύεται καθημερινά ο κάθε τυχάρπαστος "επιχειρηματίας" που ξαφνικά νομίζει
ότι "ανακάλυψε τον τροχό" και ότι θα πλουτίσει σε μια σεζόν.
Είναι καθαρά θέμα νοοτροποίας τέτοιους "μαγαζάτορες" να τους τιμώρει ο κόσμος ξεμπροστιαζοντάς
τους και να μην πατάει σε τέτοιους χώρους αφήνοντάς τους να κλείνουν εν τέλει.

Όσο ζώ, μαθαίνω.

Καλο .και Δυστηχος σε αυτο το μπαχαλο που ζουμε, και λεγεται ελλαδα δεν νομιζω να διωρθοθουμαι.

Linux for ever!!!

καλησπέρα και από εμένα...

χωρίς καμία διάθεση να <<τσουβαλιάσω>> , αλλά το κακό έχει παραγίνει...

επειδή , δηλαδή , στα πιο πολλά μέρη η σεζόν <<μίκρυνε>> και από τρεις μήνες παλιότερα τώρα είναι μετα βίας ενάμισης μήνας
θα πληρώσουμε όλοι εμείς τα σπασμένα τα δικά τους...παραδείγματα έχουμε σίγουρα όλοι πολλά..
αλλά , αδέρφια , δεν φταίνε μόνο αυτοι , οι κακοί επιχειρηματίες , φταίμε και εμείς που κάθε φορά πάμε σαν ..., άντε να μην πω , και τους τα χώνουμε κανονικά...

ας απόφασίσουμε τι θέλουμε...

κάτι μου λέει όμως ότι πάλι θα στοιβαχτούμε σαν σαρδέλες πάνω στα <<παπόρια>> και θα ......

g.b]

καλησπέρα και από εμένα...

χωρίς καμία διάθεση να <<τσουβαλιάσω>> , αλλά το κακό έχει παραγίνει...

επειδή , δηλαδή , στα πιο πολλά μέρη η σεζόν <<μίκρυνε>> και από τρεις μήνες παλιότερα τώρα είναι μετα βίας ενάμισης μήνας
θα πληρώσουμε όλοι εμείς τα σπασμένα τα δικά τους...παραδείγματα έχουμε σίγουρα όλοι πολλά..
αλλά , αδέρφια , δεν φταίνε μόνο αυτοι , οι κακοί επιχειρηματίες , φταίμε και εμείς που κάθε φορά πάμε σαν ..., άντε να μην πω , και τους τα χώνουμε κανονικά...

ας απόφασίσουμε τι θέλουμε...

κάτι μου λέει όμως ότι πάλι θα στοιβαχτούμε σαν σαρδέλες πάνω στα <<παπόρια>> και θα ......

Δίκιο έχεις. 60 ευρώ το κιλό είναι πολλά λεφτά για ψάρια ρε γαμώ το!! :D