σπασμένο... (λειτουργικό mac- Οι διαφορές μεταξύ σπασμένου και ελεύθερου λογισμικού)

g.b | Πέμ, 10/09/2008 - 21:12 | 1' | 17

καλησπέρα ....

άκουσα , χωρίς να το θέλω είναι η αλήθεια , μια κουβέντα σε καφετέρια πάνω σε λειτουργικά συστήματα και άλλα συναφή θέματα...

εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι :

α) τι είναι ένα σπασμένο μακ...που είπε ο ένας τους ότι χρησιμοποιεί

β) επειδή υποψιάζομαι ότι μάλλον είναι το leopard της apple , ξέρετε κανέναν τρόπο να το αποκτήσουμε και εμείς...?

με λίγο ψάξιμο στο δύκτιο είδα ότι η τιμή του κυμαίνεται γύρω στα 130 ευρώ...

υπάρχεί και τρόπος για δωρεάν...?

κοίτα πόσο μας έχει καλομάθει το linux....

ευχαριστώ

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

σπασμενο εννοει το Patcharismeno ωστε να μπορεις να το βαλεις σε οποιον Η/Υ θες και φυσικα χωρις να το πληρωσεις, αλλα εχεις ενα τιμημα... μπορει να μην σου παιζει σχεδον τπτ.
εγω που ειχα δοκιμασει μια εκδοση του tiger δεν ειχα δικυο και δεν ετρεχε καποιες εφαρμογες... αλλα το δικτυο που με εκαιγε δεν επαιζε.

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

g.b]

...

υπάρχεί και τρόπος για δωρεάν...?

κοίτα πόσο μας έχει καλομάθει το linux....

...

Λυπάμαι αλλά μάλον το αντίθετο. Το Linux και γενικότερα η χρήση του ελεύθερου-ανοιχτού λογισμικού ΔΕΝ μας καλομαθαίνει στο ΤΖΑΜΠΑ-ΔΩΡΕΑΝ ή στο ΣΠΑΣΜΕΝΟ.

Οι χρήστες ελεύθερου λογισμικού μαθαίνουν να το χρησιμοποιούν, αντιγράφουν, διανέμουν, βελτιώνουν, τροποποιούν με ΜΟΝΟ περιορισμό την διατήρηση της αρχικής του άδειας δηλαδή να παραμείνει ελεύθερο.

Πράγματι το λειτουργικό των Η/Υ της εταιρίας Apple είναι εξαιρετικό και συγκρίσημο επι ίσοις όροις με το Linux (προσωπική άποψη) και ο μόνος τρόπος να το αποκτήσω είναι να βάλω βαθιά το χέρι στην τσέπη δυστυχώς. Και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ χαζούς ή αφελείς τους συνανθρώπους μου που μετά από οικονομίες (ετών ή δευτερολέπτων δεν έχει σημασία τώρα) το κάνουν.

Development of the C Language

Σας παρακαλώ πολύ να μην ανοίγετε τέτοια συζήτηση περί "σπασμένων" κλπ εδώ πέρα. Βρίσκεστε σε λάθος φόρουμ - δεν μας ενδιαφέρουν εδώ αυτά τα πράγματα. Εδώ μιλάμε ΜΟΝΟ για ελεύθερο λογισμικό όπου κάποιοι επιλέγουν/ουμε να μοιράζουν/με τη δουλειά τους/μας με όλους.

--
There's room at the top they are telling you still
But first you must learn how to smile as you kill

+1 από μένα dimitris. Παιδιά μάλλον έχει γίνει λάθος έτσι? Άλλο ελεύθερο λογισμικό,
άλλο "σπασμένο" και άλλο τσάμπα. Εδώ το ελεύθερο είναι και νόμιμο και αυτό που λέτε
εσείς μάλλον δεν είναι.

Όσο ζώ, μαθαίνω.

καλσπέρα...

παιδιά μια ερώτηση έκανα ...!!!

όσο ζω μαθαίνω ...που λέει και συνδύκτιος alex...

ναι αλλα και το linuxformat δεν εκδιδει κάτι αφιερωματα με 5πηχους τιτλους που λένε:
"ΜΗ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΓΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ" ?

ξανά λοιπόν:

αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση, ότι θα χρησιμοποιηθεί πειρατικό λογισμικό (είναι πιό κατανοητό έτσι?).

όταν υπάρχει το ελεύθερο λογισμικό, καί εφόσον με αυτό μπορείς να κάνεις την δουλίτσα σου, ποιός ο λόγος να πληρώνεις 300 -το λιγότερο- γιουροδάκια στην microsoft ή -αν το θες καί έτσι- να τοποθετείς αμφιβόλου ποιότητας πιερατικές εκδόσεις των διάφορων προγραμμάτων?

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

ok αλλα επιμένω .
Ηταν λίγο ατυχής αυτός ο τίτλος.
Και θυμήσου αυτο που λεμε:
"Free as free speech not free beer"

Παρακαλώ μη μαλώνετε!
( θέλετε να αλλάξω τίτλο για να λυθεί η παρεξήγηση;; )

καλημέρα και από εμένα....

επειδή , όπως καταλαβαίνω , το θεματάκι αυτό δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από ότι (αθώα όπως πίστευα) θα έλυνε...

αν υπάρχει η δυνατότητα από πλευράς των υπευθύνων του σαιτ να το σβήσουν ,

και το θέμα να θεωρηθεί λήξαν...γίνεται...? ....θα αισθανόμουν καλύτερα....

ρώτησα κάτι στην ενότητα <<γενικά και αόριστα>> , πιστεύοντας -(αθώα όπως προείπα)- ότι θα πάρω κάποια απάντηση όπως γίνεται συνήθως με άλλα θέματα , (εγώ πάντως δεν σταματώ να λέω για την βοήθεια που δέχεσαι από το φόρουμ) .....

anyway που λένε και κάποιοι ,

αν γίνεται να σβήσει το θέμα ας σβήσει παρακαλώ....

και το υπόσχομαι ...ότι δεν θα ξαναγίνει....

ευχαριστώ πολύ...

καλημέρα και από εμένα....

επειδή , όπως καταλαβαίνω , το θεματάκι αυτό δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από ότι (αθώα όπως πίστευα) θα έλυνε...

αν υπάρχει η δυνατότητα από πλευράς των υπευθύνων του σαιτ να το σβήσουν ,

και το θέμα να θεωρηθεί λήξαν...γίνεται...? ....θα αισθανόμουν καλύτερα....

ρώτησα κάτι στην ενότητα <<γενικά και αόριστα>> , πιστεύοντας -(αθώα όπως προείπα)- ότι θα πάρω κάποια απάντηση όπως γίνεται συνήθως με άλλα θέματα , (εγώ πάντως δεν σταματώ να λέω για την βοήθεια που δέχεσαι από το φόρουμ) .....

anyway που λένε και κάποιοι ,

αν γίνεται να σβήσει το θέμα ας σβήσει παρακαλώ....

και το υπόσχομαι ...ότι δεν θα ξαναγίνει....

ευχαριστώ πολύ...

Οι δημόσιοι χώροι συζητήσεων είναι χώροι όπου μπορεί να συμμετάσχει ο καθένας και να συζητάει ελεύθερα και δημόσια ( για αυτό είναι και δημόσιοι) για θέματα που τον ενδιαφέρουν, τον απασχολούν κτλ.
Για αυτό και σε πολλές περιπτώσεις, και επειδή ο καθένας έχει άλλα πράγματα στον νου του, υπάρχει περίπτωση οι συζητήσεις να μεταλλάσσονται σε άλλες, να ξεφεύγουν από το θέμα τους, ή να γίνονται παρεξηγήσεις.

Θεωρώ ότι έκανες πολύ καλά που ρώτησες για αυτό που σε απασχολούσε, αφού στην τελική από τις απαντήσεις που έλαβες διευκρινίστηκε η διαφορά μεταξύ ελεύθερου λογισμικού και σπασμένου λογισμικού.

Ως εκ τούτου η συζήτηση αυτή είναι χρήσιμο που έγινε και δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να διαγραφεί.
( ούτε και φυσικά θα έπρεπε να νιώθεις ενοχικά γιατί άνοιξες το συγκεκριμένο θέμα).

Θεωρώ επίσης ότι όσοι συμμετείχαν σε αυτή την συζήτηση έχουν τον νου και την φρόνηση να μην την συνεχίσουν σαν κάποιου είδους καυγά, μεγάλα παιδιά είμαστε, γνωρίζετε ότι είναι περιττό να συνεχίζουμε μία συζήτηση εφόσον έχει ολοκληρώσει τον κύκλο της.

Για αυτό και η συζήτηση ΔΕΝ θα κλειδωθεί επίσης, αλλά θα παρακαλέσω αν έχετε να προσθέσετε κάτι ενημερωτικό για το συγκεκριμένο θέμα να το κάνετε διαφορετικά να την αφήσουμε και να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα.

Συζητήσεις δεν διαγράφονται ποτέ, ενώ συζητήσεις κλειδώνονται αν οι συμμετέχοντες παρεκτραπούν εντελώς και είναι προσβλητικοί απέναντι στους συνομιλητές τους, ή τους προκαλούν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

Τέλος για το πότε μία συζήτηση έχει ξεφύγει η οδεύει προς τα εκεί, διαβάζετε παρακαλώ τους τίτλους του κάθε θέματος οι οποίοι περνάνε από edit ώστε να γνωρίζει ο καθένας πριν συμμετάσχει σε κάποια συζήτηση για το "κατά που φυσάει ο άνεμος"... :)

Y.Γ
Αν κάποιος επιθυμεί να αλλάξει ο τίτλος στην συγκεκριμένη συζήτηση, παρακαλώ να με ενημερώσει σχετικά με πμ.

Υπάρχει διαφορά, σαφής μάλιστα, μεταξύ Ανοιχτού Λογισμικού και δωρεάν λογισμικού. Οι αναφορές
στις σχετικές άδειες θα ρίξουν πιστεύω περισσότερο φως και θα διευκρινίσουν τα πράγματα.
Η μεγάλη διαφορά είναι πιστεύω στο ότι στο Ανοιχτό Λογισμικό άπο τη στιγμή που το έχεις
στην κατοχή σου νομιμοποιείσαι να το κάνεις ότι εσύ νομίζεις. Δηλαδή να το διανείμεις, να
παρέμβεις στη δομή του, να τροποποιήσεις τον κώδικά του, να το φτιάξεις δηλαδή όπως εσύ
νομίζεις καλύτερα για τη δουλειά που το χρησιμοποιείς. Κανείς δεν πρόκειται να σου πει το
παραμικρό. Είσαι ο ιδιοκτήτης του στην κυριολεξία.

Για προσπάθησε όμως να κάνεις κάτι ανάλογο στα M$ ή στα Mac? Εκεί θεωρείσαι "πειρατής", Γιατί?
"Μα καλά τι σκτ πληρώνω τότε αν δεν μπορώ να το κάνω ότι θέλω? Δικό μου δεν είναι?"
Όχι μεγάλε, δεν είναι δικό σου, νομίζεις ότι είναι άλλα στην πραγματικότητα δεν είναι.
Και ξέρεις γιατί? Υπάρχει η λέξη κλειδί: "Πατέντες". Αυτό είναι το θέμα. Σου πουλάνε κάτι
που στην ουσία δεν σου επιτρέπουν να είναι δικό σου.
Γι'αυτό το λόγο λοιπόν μην τους δίνεις τη χαρά να νομίσουν ότι σε πιάσανε και σένα κορόιδο.
Κάνε τη δουλειά σου με το τσάμπα που είναι και νόμιμο.
Κάνε τη δουλειά σου με το Linux! :)

Όσο ζώ, μαθαίνω.

alexbillans]Υπάρχει διαφορά,.......

Για προσπάθησε όμως να κάνεις κάτι ανάλογο στα M$ ή στα Mac? Εκεί θεωρείσαι "πειρατής", Γιατί?
"Μα καλά τι σκτ πληρώνω τότε αν δεν μπορώ να το κάνω ότι θέλω? Δικό μου δεν είναι?"
Όχι μεγάλε, δεν είναι δικό σου, νομίζεις ότι είναι άλλα στην πραγματικότητα δεν είναι.
Και ξέρεις γιατί? Υπάρχει η λέξη κλειδί: "Πατέντες". Αυτό είναι το θέμα.

Συμφωνώ και απλά να προσθέσω οτι στην πραγματικότητα το κλειστό και ιδιόκτητο (Mac και Windows) στην πραγματικότητα δεν το αγοράζεις ... αλλά το "νοικιάζεις" για χρήση και μάλιστα ΟΧΙ για πάντα. Η εταιρία έχει το δικαίωμα να ορήσει για πόσο καιρο μπορείς να το χρησημοποιείς και αν δεν της συμφαίρει μπορει οποιαδήποτε στιγμη να σου αφαιρέσει το δικαίωμα να το χρησημοποιείς... δε πα να το έχεις πληρώσει και 3000 euro... απλά δεν σου ανοίκει !!!

Γιαυτό η λύση είναι να χρησημοποιείς, να προωθείς και να κοπιάρεις κατι που το έφτιαξε η Ανθρωπότητα για την Ανθρωπότητα δηλ το Linux ... και είσαι ήσυχος !!

g.b]

καλημέρα και από εμένα....

επειδή , όπως καταλαβαίνω , το θεματάκι αυτό δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από ότι (αθώα όπως πίστευα) θα έλυνε...

αν υπάρχει η δυνατότητα από πλευράς των υπευθύνων του σαιτ να το σβήσουν ,

και το θέμα να θεωρηθεί λήξαν...γίνεται...? ....θα αισθανόμουν καλύτερα....

ρώτησα κάτι στην ενότητα <<γενικά και αόριστα>> , πιστεύοντας -(αθώα όπως προείπα)- ότι θα πάρω κάποια απάντηση όπως γίνεται συνήθως με άλλα θέματα , (εγώ πάντως δεν σταματώ να λέω για την βοήθεια που δέχεσαι από το φόρουμ) .....

anyway που λένε και κάποιοι ,

αν γίνεται να σβήσει το θέμα ας σβήσει παρακαλώ....

και το υπόσχομαι ...ότι δεν θα ξαναγίνει....

ευχαριστώ πολύ...

εξεφρασες μια απορια, εκανες μια ερωτηση, πηρες απαντησεις κλπ κλπ.

το θεμα δεν ξεφυγε εξαιτιας σου.

(αυτο μονο για να μην εχεις... τυψεις  :)    )

και ποτε δεν μαλωσα με κανεναν  :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Κανεις δεν μαλωνει μια συζήτηση κανουμε..
Ακριβως οπως πολλοι επισημανανε , αλλο open source και αλλο τζαμπα.
Το open source μπορει να ειναι και δωρεαν αλλα μπορει και να ειναι και επι πληρωμη.
Στη πραγματικοτητα open source και επι πληρωμη (για customization, υποστηριξη, εκμαθηση , αναπτυξη custom modules) ειναι ενα πολυ καλο μοντελο αναπτυξης.
Γιατι σκεφτειτε .. Ολα αυτα τα προγραμματα καποιοι τρωνε τρελες ωρες να καθονται
να τα γραφουν, να γραφουν documentation κ.λ.π..
Σε ολους αυτους τι πρεπει να πουμε?
Οτι θα εχουν τις κανονικες δουλειες τους οπου θα γραφουν proprietary κωδικα και το βραδυ θα κανουν τη "τρέλα" τους απο
την οποια να μην ελπιζουνε οτι θα εχουνε ποτε οικονομικο αντικρυσμα?
Το να βγαινουν τιτλοι και αφιερωματα με τιτλο "μη πληρωνετε για λογισμικο" κατα την αποψη μου ειναι λαθος
και αποπροσανατολιζει το κοσμο.
Ενταξει , δε λεω ο τιτλος ειναι αρκετα πιασάρικος και στη τελική προκειται και για ενα περιοδικο που θα βγει στο περιπτερο και δεν πρεπει να εισαι παντα "politically correct", αλλα το σωστο να λεγεται..
Δηλαδη πως θα σας φαινότανε να βγει καποιος και να πει:
"Μη πληρώνετε για περιοδικα" ?

ετσι που το θετεις, αρχιζω και διαβλεπω... λιγο δικιο :)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

alexbillans]Υπάρχει διαφορά, σαφής μάλιστα, μεταξύ Ανοιχτού Λογισμικού και δωρεάν λογισμικού. Οι αναφορές
στις σχετικές άδειες θα ρίξουν πιστεύω περισσότερο φως και θα διευκρινίσουν τα πράγματα.
Η μεγάλη διαφορά είναι πιστεύω στο ότι στο Ανοιχτό Λογισμικό άπο τη στιγμή που το έχεις
στην κατοχή σου νομιμοποιείσαι να το κάνεις ότι εσύ νομίζεις. Δηλαδή να το διανείμεις, να
παρέμβεις στη δομή του, να τροποποιήσεις τον κώδικά του, να το φτιάξεις δηλαδή όπως εσύ
νομίζεις καλύτερα για τη δουλειά που το χρησιμοποιείς. Κανείς δεν πρόκειται να σου πει το
παραμικρό. Είσαι ο ιδιοκτήτης του στην κυριολεξία.

Η μόνη υποχρέωση είναι να το διανείμεις υπό την ίδια, ελεύθερη άδεια, συμβάλλοντας έτσι στην ελευθερία του λόγου που η GPL πρεσβεύει.  Σ'ενα από τα τεύχη του περιοδικού διάβασα πως η GPL θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα κοινωνικά έγγραφα του περασμένου αιώνα και είναι φυσικό αφού θέτει τις αρχές της ελευθερίας του λόγου σε επίπεδο πληροφορικής.