Προτασεις ονόματος για ένα Open source chat application

thk | Τετ, 09/10/2008 - 15:42 | 1' | 15

Γεια σε όλους.

Εχω φτιάξει ενα ajax chat πάνω σε mod_python και επειδή προχειρα το ονομασα achat (ένα chat) και μετα

είδα οτι υπαρχει εφαρμογή με το ίδιο όνομα , ζητάω τις ιδέες σας για ένα όνομα. Δειτε το apllication εδω .

Mία πρώτη ιδέα είναι a4 γιατι το theme που έχει (shy) μου θυμιζει λευκό Α4 φύλλο στο οποιο γραφουν όλοι.

Θα μου άρεσε και κατι ελληνικό.

Ευχαριστώ.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

χμμ... ας εκτεθώ πρώτος... Τι θα έλεγες για: "Τηλε-λόγος" ή και και σκέτο "Λόγος"; Αποδίδεται ωραία και με λατινικούς χαρακτήρες. Tele-Logos, Logos, χμμ κάτι δεν μου αρέσει τώρα... Κανείς με περισσότερη φαντασία;

-------

alea jacta est!

Ονομασε το "ΔΙΑΣ" Ελληνικό και με κυρος ;)

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Καλά Μιχάλη... διάβασες την σκέψη μου.. Και εγώ το Λόγος πήγα να του προτείνω αλλά δεν πρόλαβα γιατί έπρεπε να πάω στην συνάντηση..αλλά θα το έβαζα χωρίς "Τηλέ" . Μου κάνει κάτι με τηλεόραση, μπα.. δεν ακούγεται καλά. Τhk το Λόγος είναι ωραίο για chat.. Slackware το Δίας ρε συ είναι το διατραπεζικό σύστημα. Αυτό που ενώνει τις ΑΤΜ μεταξύ τους και κάνει τις συναλλαγές από τράπεζα σε τράπεζα. Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα σε αυτό αφού υπάρχει εφαρμογή με αυτό το όνομα.

Ένα άλλο ωραίο και αρχαιοπρεπές που νομίζω ότι θα ταίριαζε θα ήταν το Ερμής. (αγγελιοφόρος των Θεών .. κολλάει).

Λες? δεν το σκεφτηκα... βρειτε κανενα αρχαιοελληνικο ονομα :)

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

slackware]

Λες? δεν το σκεφτηκα... βρειτε κανενα αρχαιοελληνικο ονομα :)

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

Δεν ξέρω.. μην το βάλει για όνομα όμως και έχει θέμα μετά..

slackware]

Λες? δεν το σκεφτηκα... βρειτε κανενα αρχαιοελληνικο ονομα :)

Χε, χε, Ιπποκράτης ίσως;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Για δοκιμασε για ονομασια και το MIG-talk (Made In Greece - talk )

Η ΑΕΚ ειναι κυρίως ιδέα και οι ιδέες δεν αποθνήσκουν

Πές το "Ίρις" (είρω:αγγέλω)

----------------------------------------------------------

Use the Debian OS, Luke Skywalker

"Yacht": Yet Another CHaT

Η αλλιώς, "έχω κ κότερο, πάμε μια βόλτα?" :)

Καλά όλοι για όνομα ψάχνουν. Δείτε κ αυτό. Το διάβαζα σήμερα. Όσοι πιστοί υποβάλετε προτάσεις.

"Chux" από "Chat" + "Tux". Να άλλο ένα πιθανό όνομα.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Να κάνω και εγώ μια πρόταση; κάνω... απο αρχαιοελληνικα ονοματα το Ερμής μου φαινεται καλο που ήταν και ο αγγελιοφορος των θεών...

Παιδια ευχαριστώ για τις ιδεες σας.
μου αρεσαν : iris , agora , το chux καλο αλλα τσουζει λιγο και το yacht καλό ειναι αλλά μου θυμιζει μπλιαχ..
Σκεφτηκα και γω ένα και μάλλον πάω προς τα κει..
Openroom.
Πως σας φαινεται?
Γιατι ειναι ανοικτο , ειναι chat room και μπορει να μπει οποιοσδήποτε να πει κατι δημοσια ή στο "αυτί" καποιου που ειναι μέσα.