Τι είδος μουσικής ακούτε ;;;

thanos | Παρ, 03/14/2008 - 02:33 | 1' | 74

Για να δούμε τι μουσικές επιλογές έχει το φόρουμ ;;; Εμ ναι μην μείνουμε μόνο στον tux.....

Προσωπικά και τι δεν έχω ακούσει.Άρχισα με τα χαζοελληνικά (ναι ναι καλά διαβάσατε) και τώρα μόνο ξένη.Απο ξένη λίγη RnB  και μετά electro-house και τα συναφή της ηλεκτρονικής μουσικής.

Για να δούμε τι ακούτε και εσείς...(αν και κάτι μου λέει ότι όλοι είστε ροκάδες).

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

70's Progressive rock, Hard rock, Heavy metal, Jazz-Blues, Avant-garde, Έντεχνο Ελληνικό, Δεκαετίες '50-'60-'70 (ελληνικά) και άλλα πολλά είδη! Είμαι μουσικό ον! :D :D

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Κλασικό ροκ (Pink Floyd με Waters, Led Zeppelin, Rory Gallagher, Deep Purple, Rolling Stones, City...), Heavy Metal 80s-90s (Iron Maiden, Metallica, Candlemass, Sepultura, Iced Earth...), Post Rock (Godspeed You! Black Emperor, Silver Mt Zion...), Reggae (Marley, Burning Spear...) αλλά μ' αρέσει να ακούω και blues και jazz, ενώ από Ελληνικά τελευταία γουστάρω τα κρητικά. :)

thanos] ...(αν και κάτι μου λέει ότι όλοι είστε ροκάδες)

Θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε ότι υπάρχει μια rock φιλοσοφία στο linux ??
εσωτερική ανησυχία, αντίδραση στο κατεστημένο, φιλοσφοφία κοινότητας, διαφοροποίηση τρόπου ζωής και σκέψης από την πλειοψηφία, δυναμική έκφραση, έντονος συναισθηματισμός... μάλον το παράκανα
Ας δυναμώσω λίγο το 'moonchild' που μου το θύμισε ο dimitris

Rock for ever. Ελληνικό και ξένο περισσότερο Classic Rock αλλά και metal. Σιδηρόπουλος για πάντα!!!!
Ως γνωστό Linux Rocks!!!!!

Κάποτε άκουγα και κλασικό ροκ καμιά μπαλάντα και έτσι (για 2 μέρες μετά έφριξα :P ) αλλά εντάξει εδώ και πόσες δεκαετίες ακούγονται τα ίδια ξανά και ξανά.Καλά για heavy metal και κάτι άλλα με αγριοφωνάρες και τέτοια μακριά ούτε να τα ακούσω,δεν το συζητάω...

Πάντως μέχρι στιγμής ισχύει ότι φόρουμ ροκάρει !!! }:) }:) }:)

-------------------

Βαριέμαι να βάλω υπογραφή,τέλος !!!!

θανο, εισαι τρομερος. Τερμα.

Μετα την πολυ καλη υπογραφη σου τωρα τελευταια (και σαν αυτοκολητο μπορει να δοθει απο το περιοδικο), ανοιγεις ενα θεμα που απορω πως δεν το ειχα σκεφτει.

ακουω μουσικη απο πιτσιρικι, την λατρευω.

απορω. τοσοι ροκαδες και ακομα καμια αναφορα στους doors?

zeppelin, purple.

μεγαλη μου αγαπη ο dylan. (η πρωτη μου κασετα στα 11, ηταν δικια του: the freewhiling).

neil young, peter hammil

κατι φοβεροι μαυροι τυποι που γρατζουνανε την κιθαρα τους και κλαινε τα μπλουζ.

(ποιον να πρωτοαναφερω?)

η ελληνικη πενταδα: θεοδωρακης, χατζηδακις, τσιτσανης, μικρουτσικος, μουτσης.

η μισιρλου. ο ψαραντωνης. ο σιδηροπουλος. ο ασιμος. ο αγγελακας.

πεφτει το βραδυ. αναβει ενα τσιγαρο, γεμιζει το ποτηρι. τρυπαει το κρανιο η βραχνη φωνη του tom waits.

(ΥΓ.: οποιoς δεν εχει ακουσει ποτε του tom waits ειναι σαν να μην εχει τρεξει ποτε του linux

οποιος ενδιαφερθει ας ξεκινησει απο το the black rider  η το blue valentines).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

ε, καλά...doors όχι τόσο, αλλά Dylan...Απλώς άστον, δεν περιγράφεται.

Jimi Hendrix δεν ακούτε ;;;

btw alfisti ποια υπογραφή λες,την εικόνα με τα βίστα και την μπλε οθόνη ή την άλλη με το sudo make me sandwich ???

-------------------

Βαριέμαι να βάλω υπογραφή,τέλος !!!!

Χμ.......Απ' όλα έχει ο μπαξές βλέπω .....Να πω κι εγώ το κατιτίς μου ????? Κλασσική jazz του 50,60,70 , jazz-fusion ( Dave Weckl,Frank Gambale κλπ έως και Allan Holdsworth ) , rock κιθάρες ( Joe Satriani , Steeve Vai ) , κλασσική ( κυρίως Mendellson , Vivaldi αλλά και baroc ) . Και για να πιάσουμε Ελλάδα , ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ και ΚΛΑΡΙΝΟ .

dimitris]Κλασικό ροκ (Pink Floyd με Waters, Led Zeppelin, Rory Gallagher, Deep Purple, Rolling Stones, City...), Heavy Metal 80s-90s (Iron Maiden, Metallica, Candlemass, Sepultura, Iced Earth...), Post Rock (Godspeed You! Black Emperor, Silver Mt Zion...), Reggae (Marley, Burning Spear...) αλλά μ' αρέσει να ακούω και blues και jazz, ενώ από Ελληνικά τελευταία γουστάρω τα κρητικά. :)

+2 σε 'ότι λες και εγω ακουω κρητικά γιατι...είμαι Κρητικός ¨)

[oprime@dexter]$uname -r|awk '{print $1}'

thano: το sudo make...

η 5η του beethoven brahms rahmaninof
o κυρ Αντωνης μαργαριτης το μεσημερι καιει το μετωπο σου
με κεφαλαια γραμματα σαββοπουλος

ξεχναω πολλα απο τα πανω απο χιλια cds, καμποσους δισκους και κατι κουτες με κασετες στην αποθηκη.

με καλη μουσικη -χωρις καμια αλλη ετικετα

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

offtopic

Ρε thanos αυτό το sudo πιάνει μόνο με τα σάντουιτς.
Πήγα να ζητήσω κάτι άλλο κι έφαγα παντόφλα

....
ακούω από όλα (ελληνικά , ξένα ....)
αν έχουν καλό ρυθμό , καλή μουσική , ...
να δώσω ένα παράδειγμα...?
ελληνικά====>.....πιο πολύ απ`όσο φαντάζεσαι...πιο πολύ .....(χατζηγιάννης....!!!)
ξένα=====> ....tell me what you can hear , and then tell me what you see....
....everybody has a different way to view the world...!!!!
τι να λέμε ....up the irons...!!!!
(αυτό που σκέφτηκα τώρα είναι πως δεν ξέρω να βάλω και από ένα sample μουσικής
για να ακούσετε.....φτου....)
...

σημερα κολλησα με το dedication
http://www.youtube.com/watch?v=nC99z9miQO8

---

always look on the Tux side of life

μμμ εγω ειμαι σε αλλη πλευρα Ελληνικη Hip Hop αλλα οχι αυτα τα αχαρακτηριστα που ακουγοντε κ υποστιριζουν τα ναρκωτικα , τα αμαξια κ ολα τα σχετικα. ξερετε nivo, ypo, kata και κατι τετοιου.

akouw --> ff.c t.x.c stixoima funked up ka

I Love Italo Disco!!!

P. Lion, Gazebo, Silent Circle, Fancy, C.C.Catch, Paul Sharada, Valerie Dore, Ken Laszlo, Miko Mission,
Silver Pozzoli, Savage, Max-Him, Koto, Patty Ryan, Sandra, Bad Boys Blue, Linda Jo Rizzo, Joe Yellow, Solid Strangers, Eddy Huntington, Michael Bedford, Albert One, Sabrina κ.τ.λ.
Χωρίς να εξαιρώ Έλληνες καλιτέχνες και συνγκροτήματα του είδους, όπως: Big Alice, Scraptown, Costas Charitodiplomenos, Mandy, DJ Palmer, Dreamer And The Full Moon, Alex C.

ΦΑΝΑΤΙΚΑ!!!

hardcore/punk/alternative/metal (system of a down , suicidal tendencies , anthrax , senser , bad religion),

chronix aggression shoutcast --> http://scfire-dll-aa04.stream.aol.com:80/stream/1039

reggae

drum and bass (μπολικο τα τελευταια χρόνια) http://69.93.119.200:9000

Απο ελληνικά διαλέγω να αναφέρω Δημητρη Πουλικακο και Τζίμη Πανούση ,α και Γης Μαδιαμ

ιδου και ενα youtube playlist --> http://www.kaotonik.net/el/home/thk/my-youtube-hardcore-playlist

επιλογή Νο1: http://www.youtube.com/watch?v=HThQHQu9Qws

επιλογή Νο2: http://www.youtube.com/watch?v=zGe46kGlBZM

επιλογή Νο3: http://www.youtube.com/watch?v=IG05yLlt_FA

επιλογή Νο4: http://www.youtube.com/watch?v=-Th_lZab7IQ

Aφιερωμένα σε όλους τους φίλους του linuxinsider.gr

Ακούω Rock - Metal - Hard Rock - Jazz(τα τελευταία 2 χρόνια) - Έντεχνο Ελληνικό και φυσικά Κρητικά!

Σωστός ο νέος!!! ;)

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Ως ηπειρώτης νιώθω οτι η παραδοσιακή ηπειρώτικη μουσική και κυρίως τα "βαρια" Πωγωνίσια και οχι μονο είναι γραμμμένα στο dna μου. Με αφορμή αυτά όσο περνάει ο καιρός με κεντρίζει η παραδοσιακη μουσική κάθε τόπου (κρήτη, ποντος, θράκη, νησιά αιγαιου κλπ) λόγω της αυθεντικότητάς της και του οτί ήταν κοινή, συλλογική, λαϊκή,είχε άμεσους δεσμούς με την ελλήνική γλώσσα και προερχόταν μέσα απο τον απλό λαό. Οι ομοιότητες με το gnu linux δεδομένες κυρίως τα περί συλλογικότητας, άλλωστε υπάρχει και κάποιο άρθρο στο forum που με αφορμή δημοσίευμα εφημερίδας αναλύει τις ομοιότητες. Αλλά προσοχή η παραδοσιακή μουσική πρέπει κατα την γνώμη να είναι ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΉ και οχι ενα κουτό μπασταρδεμα με στοιχεία κάθέ λογής.
Οσόν αφορά δε τα άλλα είδη μουσικής εγώ μεγάλωσα με τα ελληνικά ροκάκια του 70-80 άντε και 90. Παπακωσταντίνου, Πανούσης, Τρύπες, Σιδηρόπουλος, Κατσιμίχες , Άσιμο και όλοι της συναφούς ράτσας. Απο κεί και πέρατα έντεχνα Παπάζογλου, Μάλαμας, Περίδης και λοιποί όμοιοι ήταν πάντα στην συλλογή μου. Για τα ξένα λόγω κάποιου παιδικόυ κολλήτου hevy metal ακουσα και εγώ λίγο iron maiden, metalica, deep purple, scorpions, κ.α. Επίσης πέρασα και απο hip hop του 90 house of pain, onyx, cypress hill, και λοιπους που δεν τους θυμάμαι, όπως επίσης και ελλήνικό hip hop κυρίως active member. Τελευταία όμως για να μην μακρυγορώ έχω εντυπωσιαστεί απο το βάθος της στρατευμένης και μή μουσικής του 50-70 και δη Μικη, Μπιθηκώτση Μαρκόπουλου-Ξύλούρη, Σαβόπουλο. Αυτό όμως που δεν μπορώ με τίποτα να χωνέψω βρε παιδί μου είναι αυτά τα σύγχρονα χάλια ελληνικά και ξένα με στύλ πότε κλαψο@@2@@@κα πότε RnB μ@λ@ciες πότε κύβδηλα λαϊκα και γενικά ότι στερείται ψυχής και αυθεντικότητας (εξω στην Βανδή Βίσση Ρέμο ΝΙΝΟ και όλα τα άλλα νεοελλήνικα "φαινόμενα")

Αλλα ρε παιδιά είναι ποτε δυνατόν να χωρέσουν όλα τα ακουσματά μας σε μερικές γραμμές με την αναφορά κάποιών καλλιτεχνών ενδεικτικά?.

ΥΓ Με τις απόψεις μου δεν θέλω να θίξω απολύτως κανένα αλλα με αυτόν τον τρόπο δηλώνω την αντιδρασή μου σε μια υποκουλτουρα που θα μας μετατρέψει εμάς και τα παιδιά μας σε εναν ευνουχισμένο λαό τουλάχιστο μουσικά.

ΥΓ 2 . Ειμαί 28  άραγε παίζει μεγάλο ρόλο?

Κανέναν απολύτως φίλε μου.

Είμαι 43.

Μην κάτσω τώρα να αναλύσω το πως καί γιατί ακούω αυτά πού ακούω.

Ξεκίνησα με Beethoven καί Μπιθικώτση (βλ. Θεοδωράκη) κλπ, κλπ. (Τά γραψα παραπάνω.)

Σήμερα, μπορεί να γυρίσω από την δουλειά, να βάλω Μπαχ καί καπάκι Αγγελακα.

Ο Θεοδωράκης σε μία του συνέντευξη, είχε πεί πως η "ελαφριά" μουσική, πάντα υπήρχε.
Καί πώς αλλοιώς να γινόταν. Πάντα χρειαζόταν καί η μουσική της διασκέδασης.
(Δεν θα μπορούσες το 60, να πάς σε ταβέρνα να διασκεδάσεις με τον "Επιτάφιο", έτσι δεν είναι?)

Το θέμα είναι ότι τότε υπήρχαν μεγάλες μορφές καί σε εκείνη την όχθη τού τραγουδιού.
Να αναφέρω μόνο τον Πλέσσα καί νομίζω φτάνει.

Ενώ σήμερα?

Ποιόί γράφουν τα τραγούδια της διασκέδασης?

(Το ίδιο όμως πλέον -φοβάμαι- υπάρχει καί στην... όχθη μας. Με τον Μούτση να έχει παραιτηθεί, τον Σαββόπουλο σε ... δηλωμένη αφλογιστία καί τούς της γενιάς τού 80κάτι Αλκίνοο, Κατσιμιχαίους, Περίδη, Πορτοκάλογλου, Μαχαιρίτσα κλπ κλπ να κάνουν όλο καί πιό έντονη την απουσία τους φοβάμαι ότι μάλλον είμαστε πλέον σε αναμονή τού καινούριου).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Είμαι συνομήλικος με τον alfisti. Στον γιό μου που πλησιάζει τα 17 του είχα πει ένα πράγμα όταν είχε ξεκινήσει
να έχει μουσικές ανησυχίες: Να αναζητάς πάντοτε την ποιότητα. Αν ψάξεις παντού υπάρχει. Όχι βέβαια στα τσιφτετελοπόπ
και στις εποχιακές σαβούρες. Ξεκίνα από τα κλασσικά κομμάτια. Γιατί άντεξαν τόσο όλα αυτά τα χρόνια; Κάποιος
λόγος θα υπάρχει. Και βέβαια άκου όλα τα είδη. Η μουσική είναι μία.
Στην κόρη μου που πάει στα 10 σε 1-2 χρόνια θα ξεκινήσω, αν και θα έχω λιγότερα να της πω. Ήδη έχει
τα ακούσματα του μεγάλου.

κυρίως Metal, αρκετο power metal (ειδικα 80-90) epic metal και αρκετο επικο black metal καθως και συμφωνικο metal (black & death). Αρκετη κλασσικη μουσικη, και επιλεκτικα καποια soundtracks (κυριως που παραπεμπουν σε κατι επικο) καθως και καποια ethnic κυριως κελτικα (Σκωτια/ Ιρλανδια)

Money, get away
Get a good job with more pay and your O.K.
Money it's a gas
Grab that cash with both hands and make a stash
New car, caviar, four star daydream,
Think I'll buy me a football team
Money get back
I'm all right Jack keep your hands off my stack.
Money it's a hit
Don't give me that do goody good bullshit
I'm in the hi-fidelity first class traveling set
And I think I need a Lear jet
Money it's a crime
Share it fairly but don't take a slice of my pie
Money so they say
Is the root of all evil today
But if you ask for a rise it's no surprise that they're
giving none away

Δε νομίζω ότι χρειάζονται και πολλά σχόλια... :)

Hold on John
I think there's something good on.
I used to read books but.....
It could be the news
Or some other abuse
Or it could be reusable shows.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Ακούω πιο πολύ symphonic metal(Within Temptation,Nightwish,Lacuna Coil,Leaves Eyes,Vision of Atlantis)power metal,επίσης αρκετή rock (τώρα που ποστάρω ακούω Black Dog-Led Zeppelin),είμαι φανατική με Motorhead και τον Μέγιστο Lemmy ..."But it don´t make no difference ´cos I ain´t gonna be, easy, easy the only time I´m easy´s when I´m Killed by death" .

Τώρα ακούω τον αντικαταστάτη του Γιάννη Πετρίδη (must) αλλά γενικά ξένη μουσική κυρίως mainstream πράγματα καθώς η κύρια προτίμησή μου παραμένει η κλασσική. Από ελληνική τα πολύ καλά μόνο. Μακριά από ελληνάδικα, πανηγύρια κλπ
--------------

Φαντάσου και να είχα εγκατεστημένη διανομή!

dimitris]Hold on John
I think there's something good on.
I used to read books but.....
It could be the news
Or some other abuse
Or it could be reusable shows.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Fuck all that we've got to get on with these
Got to compete with the wily Japanese.
No need to worry about the Vietnamese.
Got to bring the Russian Bear to his knees.
Well, maybe not the Russian Bear
Maybe the Swedes.
We showed Argentina
Now let's go and show these.
Make us feel tough
And wouldn't Maggie be pleased?
Nah nah nah nah nah nah nah!

Πραματικά οι Pink Floyd είναι φοβεροί.Εκτός απο αυτούς μου αρέσουν οι U2,Simply Red,Epica,Nightwish,Slayer,Iced Earth,Blind Guardian,Demon and Wizards,Rotting Christ,Faithless,RHCP,Linkin Park ακούω RnB,Rap,Hip Hop και φυσικά Μπαχ,Μοτσαρτ,Βιβάλντι...(Τώρα τι σχέση έχουν όλοι αυτοί μεταξύ τους:):):))

Εγώ σας αφιερώνω ένα βιντεάκι, φόρο τιμής στην παγκοσμιοποίηση και την σκυλοποίηση της σύγχρονης μουσικής.

http://www.youtube.com/watch?v=2pTs0nsLX0s

( Πολύ γέλιο, κορυφαίο μοντάζ και περνάει και το μήνυμα του! )

Τώρα...
Δεν σας λέω τι μουσική ακούω.. ( πάντως όχι από όλα και σίγουρα όχι μόνο rock) ...Πάντως, και λόγο του γεγονότος ότι έχω τόσο πολύ αναμειχθεί πλέον με τον χώρο των παραγωγών, δηλώνω ότι κοντεύω να σιχαθώ και αυτά που άκουγα! :D

Οι Def Leppard πάντως χθες, μας έστειλα αδιάβαστους . ( πήγα στην συναυλία στο Καραΐσκάκη όπως θα αντιληφθήκατε).
Ήρθε κανείς από εσάς στην συναυλία χθες να μας πει εδώ τις εντυπώσεις του;;

Όποια μουσική βγαίνει από την καρδιά (και όχι από την τσέπη).
π.χ. Active Member http://www.activemember.net/

paschalis_m]http://www.youtube.com/watch?v=4rQsqY0gZYY&NR=1
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...................

ΑΜΑΝ τι έπαθα η γυναίκα.. Μμμ συμπαθιτικοί.. αν δεν φαλτσάρανε κιόλας...

marlene]

paschalis_m]http://www.youtube.com/watch?v=4rQsqY0gZYY&NR=1
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...................

ΑΜΑΝ τι έπαθα η γυναίκα.. Μμμ συμπαθιτικοί.. αν δεν φαλτσάρανε κιόλας...

ότι κα να πούμε λίγο.....μουχαχοουχαχαουαοχυχα

καλό ....!!!!

αν μπορούσε μόνο να τους ακούσει ο Bruce Dickinson

<σκότωμα> που του κάνουνε του Trooper.....xaxaxaxaxxa

προσεξτε τον κιθαριστα ο οποιος ειναι απιστευτα σοβαρος.....απαιχτοι.

Πφφφφ όλοι ροκάδες και μεταλάδες είστε εδώ μέσα !!!!! βαριέμαι μόνος μου :P .

θανο μην το λες....ολοι ακουν απο ολα.
στα δικα σου λιμερια μου αρεσει ο dj sasha και ο moralles.

LETS SEE.. Rory Gallacher led zeppelin pink floyd eloy tom waits jethro tull city eagles manfreds man earth band deep purple boston cockney rebel animals doors gary moore jefferson airplane hawkwind jimy hendrix hooters iggy pop janis joplin kansas king crimson mike oldfield moody blues msg saxon simon and garfunkel uriah heep zz top iron maiden metallica hammerfall manowar virgin steel macbeth after forever grave digger blind guardian iced earth haggard helloween in the woods vaya con dios grace slick nick cave pj harvey edward ka spel lila downs luz kazal paco de lucia pati smith

Αυτά και άλλα πολλά.

Άρα: Rock, Psychedelic Rock, Progressive Rock, Hard Rock, Heavy Metal. Ένας πραγματικός ροκάς! Well done, my friend!:)

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Τελικά εγώ με την κλασσική μου πρέπει να διαμαρτύρομαι για μοναξιές... Κατά τα άλλα όλοι ακούμε λίγο απ' όλα και αυτό είναι το σωστότερο κατ' εμέ.

-------

alea jacta est!

αφου ρε παιδια οι κλασσικοι και τα μεταλλα μπορουμε να τα βρουμε
http://www.youtube.com/watch?v=cTJ_gCJm5YY

Χε χε!! Καλός!!! Βέβαια μια και πιάσαμε να μιλάμε για crossover μην ξεχνάμε και τη θεϊκή Emma Shapplin.

-------

alea jacta est!

Ωχ! παιδιά στο φόρουμ υπάρχουν και άνθρωποι που ξέρουν μουσική....
Χαίρομαι για το θέμα που ανοίξατε...
Μου αρέσει η ποικιλία που δηλώνετε....
:-)
Κλασσικό ροκ, τζάζ, μιούζικαλ, κλασσική, όπερα, παραδοσιακή κινέζικη μουσική (χιχι), επιλεγμένοι Έλληνες συνθέτες.
(και για να μην ξεχιόμαστε, αυτή τη στιγμή γράφω απο το live cd του περιοδικού.. για test drive)
P-)

Νικόλαος

herculesthemad]μμμ εγω ειμαι σε αλλη πλευρα Ελληνικη Hip Hop αλλα οχι αυτα τα αχαρακτηριστα που ακουγοντε κ υποστιριζουν τα ναρκωτικα , τα αμαξια κ ολα τα σχετικα. ξερετε nivo, ypo, kata και κατι τετοιου.
akouw --> ff.c t.x.c stixoima funked up ka

Σωστός. +όσους κάνουν χιπ χοπ πραγματικά κι όχι για τα λεφτά

thanos]Πφφφφ όλοι ροκάδες και μεταλάδες είστε εδώ μέσα !!!!! βαριέμαι μόνος μου :P

Θάνο θάρρει...

Είμαστε κι άλλοι που δεν ακούμε μόνο rock & metal.

Ας πούμε το δικό μου πρόσφατο "κόλλημα" είναι ο Armik. Πριν απ' αυτόν ο Jesse Cook, ο Enrique Morente, ο Stevan Pasero, και φυσικά ο Paco de Lucia.

Ξεκίνησα, όπως όλοι στο χωριό μου, με τραγούδια κυριολεκτικά "για τα πανηγύρια". Ευτυχώς που βρέθηκε ένας καλός άνθρωπος, ο Χρήστος ο Ζώτος, και μου έμαθε να ακούω παραδοσιακά Ελληνικά τραγούδια, και μου είπε αυτό που έγραψε και κάποιος άλλος πριν: "το σημαντικό δεν είναι να ακούς ένα είδος μουσικής, αλλά να μπορείς να ευχαριστηθείς την ομορφιά που έχουν ολα τα είδη".

Μπορεί να μ' αρέσει περισσότερο κατά καιρούς ένα στυλ ή ένα είδος μουσικής, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι βαριέμαι τα άλλα είδη. Ας πούμε, μπορεί όντως τα ονόματα που έγραψα παραπάνω να είναι flamenco ή latin κιθαρίστες, αλλά ποτέ δεν έπαψαν να μ' αρέσουν και τραγούδια όπως το Κερκυραΐικο "τραγούδι της ρούγας", η Περβολαριά κι όλα σχεδόν τα παραδοσιακά νησιώτικα τραγούδια, ή ο Καλαματιανός που μου 'φαγε τα χέρια να το μάθω στην κιθάρα όταν ήμουνα 9-10 χρονών κι η κιθάρα ήταν μεγαλύτερη από μένα... μπορώ ακόμα να θυμηθώ την τσαντίλα μου όταν δε μπορούσα να το παίξω, και τη χαρά μου όταν πήγα στο Ζώτο και του είπα με ένα χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά: "ΤΟ 'ΜΑθΑ!"

Μ' αυτά και μ' αυτά, αν ήμουνα υποχρεωμένος να απαντήσω στην ερώτηση "Τι μουσική ακούς" με το πολύ 2 λέξεις, θα ένιωθα υποχρεωμένος να απαντήσω "τα πάντα" :-)

Πολλή σκέψη... Τα πάντα βασικά, αρκεί να είναι καλή μουσική.

Πιο αναλυτικά ;-) :

http://www.last.fm/user/labis/