Αναζήτηση πληροφοριών για ένα παλιό PC: Schneider EURO XT

smooth | Δευ, 01/21/2008 - 11:16 | 1' | 4

Ένας συγγενείς μου ήθελε να πετάξει αυτό το παλιό pc: Schneider EURO XT με μονόχρωμη οθόνη Schneide ΜΜ 12 σε πολύ καλή κατάσταση .

Του λέω φέρτο ΄δω που θα το πετάξεις , αντίκα πράγμα! Δεν ξέρω όμως σχεδόν τίποτα γι΄αυτό. Στο google βρήκα μόνο αυτό: http://www.cpcwiki.com/index.php/Schneider που δεν λέει σχεδόν τίποτα. Ξέρει κανείς;

Θα ήθελα να το αφήνω το ανοιχτό και να γράφει μόνο του κάποια πράγματα (εννοείται σε DOS). Γίνεται;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το μηχανάκι είναι τόσο παλιό, που ανάθεμα αν μπορεί να τρέξει οτιδήποτε άλλο εκτός από DOS. Δεν ξέρω μήπως βρεις κάποια διανομή για υπερβολικά παλιούς υπολογιστές, αλλά και τότε θα χρειαστείς δισκέτες 5 1/4. Και δεν ξέρω αν υπάρχουν τέτοιες ακόμα... Έχω 10 χρόνια να δω - και αυτό στο Μοναστηράκι :)

Καλά έκανες και "εσωσες" το pc από βέβαιο θάνατο :)

Για το pc, ούτε εγώ ξέρω πολλά πράγματα, αλλά μπορείς να κάνεις μια ερώτηση στο retromaniax.

Από τα λίγα που ξέρω σχετικά με τα Schneider, ήταν η Γερμανική έκδοση των Amstrad (αλλά απ' οτι διαβάζω στο link που έδωσες, το EuroPC είναι "δική" τους παραγωγή.

Τώρα για το αν μπορείς να τρέξεις κάτι... δεν το ξέρω. Πάντως υπάρχουν πολλά άτομα που διατηρούν τέτοια μηχανήματα.

Καλό το furum. Θα τρέξω basic προβάλλοντας μηνύματα. Δεν τρέχει τίποτα άλλο (μάλλον).

Τι μου θύμησες τώρα... εχω ένα EUROPC II κάπου χαντακομένο θα ψάξω να το βρω, το δικό σου είναι πιο παλιό μοντέλο μάλλον γιατί εμένα εχει και θύρα για εξωτερικό σκληρό αν θυμάμαι καλα...