Kapia mera tha mas kanoune tin zimia...

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 1' | 23


Fobamai pos kapia mera afto thha simbi.
I Microsoft,tha <<klidosi>> to logismiko tis.
Fantastite to xaos pou tha akolouthisi.....
Emis imaste aploi xristes...
Omos ti tha simbi stis etairies kai stous organismous?
Kibernitikous kai mi.
Giafto to leo kai to ksanaleo....
MATHETE KAI DIADOSTE OSO MPORITE TA LINUX!!!
Einai i sotiria apo tin DYNSTIA tis MICROSOFT.
kAI DEN TO PAIZO antiamerikanos.
kATHE ALLO.
Apla krouo TON kodona tou KINDINOU.
Gia mia PITHANI MELLONTKI APILI.

XRONIA POLLA SE OLOUS. :)
SINTAKTES KAI MI.
Kai me Perissotero LINUX.
I ASPIRINI TOU MELLONTOS.....



Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια


Enoo,kati san <<polemo>>..
Software Imperium.
Microsoft Dynasty.
Against..All!!
saman_otzi2007-12-30 0:44:44

  ρε δεν παν να χρισιμοποιουν microsoft προγραμματα τα υπουργεια?!??!

ουτε που με νοιαζει αλήθεια το λεω!
τους εχουμε πρηξη να αλάξουν σε ελεύθερο λογισμικό και αυτοί ολη μέρα τα -μετα συνχωρίσεως την λέξη- ματσούκια πέζουνε!!!

δλδ ελε0ς!
θες ρε φιλε οταν μπορεις να το εχεις τσαμπα και καλύτερο, εσυ να πληρώνεις και να πέρνεις χειρότερο?
με για σου με χαρά σου!
εσυ θα την πατήσεις!!


Pantos san Laos den paizomaste....
Imaste kai oi Protoi se Piratia...Patentes....Kompines kai den Simazevete...
Telia Fara me Liga Logia!!!

KALI XRONIA SE OLOUS

μπορεις marlene μου, να ακολουθησεις την τακτικη μου.

αφου ζητησω και εγω ευγενικα, την ελληνικη γραφη, δεν απανταω.

(απλα γιατι δεν εχω καμια ορεξη να βγαζω τα ματια μου).

Παιδια, καποιοι το βρισκουν κουραστικο!!!

the hamster's is out there

alfisti]

Παιδια, καποιοι το βρισκουν κουραστικο!!!

+1

Φίλε Θάνο, το link σου μου θύμισε ένα παλιό πρόγραμμα που είχα γράψει σε Delphi, για την μετατροπή από Ελληνικά σε Greeklish και το αντίθετο.

 

Καιρός να το ξαναθυμηθώ και να το και να δουλεύει σε Linux! :)

 

Νομίζετε ότι ένα τέτοιο πρόγραμμα θα ήταν χρήσιμο στους χρήστες του Linux;

Εγώ απαντάω αλλά.. αγγλικά με ελληνικούς χαρακτήρες.

Πλιζ ραιτ ιν γκρικ οδεργουαισ γιορ μέσσατζις γουιλ μπιινγκ παστ μπαι

μπαι δεν μοστ οφ ας..( αλήθεια τα greeklish ποιος τα ανακάλυψε;;; )

και για πιο επιστημονικη προσεγγιση του θεματος εδω:

http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%93%CE%BA%CF%81%CE%AF%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CF%82

the hamster's is out there

Προσωπικά τα βρίσκω  χρησιμότατα σε ορισμένες περιπτώσεις αρκεί να μην καλομάθεις και μείνεις σε αυτά.Αλλά άλλο είναι να βλέπεις μια παράγραφο με ελληνικά και άλλο με greeklish.

Γεια σε όλους!

Υπάρχουν περιπτώσεις που τα greeklish χρησιμοιπούνται κατά κόρον ακόμα.  Πιο χαρακτηριστική αυτή του στρατού (στο πολεμικό ναυτικό σίγουρα ισχύει ακόμα) στον οποίο, λόγο παλαιότητας των συσκευών που δεν υποστηρίζουν ελληνικές γραμματοσειρές, γράφουν ακόμα επίσημα σήματα σε greeklish!  Όσοι έχουν υπηρετήσει την πατρίδα και έτυχε να δουν ένα από αυτά τα σήματα σίγουρα θα το έχουν συναντήσει!

Πίστεψέ με Δημήτρη, στο Π.Ν. τα σήματα είναι ακόμα σε greeklish!!! :o (εν έτει 2008!!!!)

dimitris]Azzurro, πότε υπηρέτησες το 1980; :P

μπα! εμενα δεν μου κανει εντυπωση. για ελληνικο στρατο μιλαμε.

(αλλα ενταξει -τωρα με την microsοft κατι μπορει να γινει):O

the hamster's is out there

alfisti]

(αλλα ενταξει -τωρα με την microsοft κατι μπορει να γινει):O

the hamster's is out there

Lolz,αυτό είναι ένα άλλο θέμα.Από σήμερα η Ελλάδα μπήκε στη νέα τεχνολογία και είναι στις πρώτες χώρες τις Ευρώπης που την υποστηρίζει.(την νέα τεχνολογία μην φανταστείτε την Microsoft,όχι !!!!).Επίσης είναι και μία από τις πρώτες χώρες που δεν στηρίζουν το ελεύθερο λογισμικό και ότι άλλο καλό έχει να κάνει.Και κάτι άλλο,είδατε το πλατύ χαμόγελο του Billakou σαν να έλεγε τι χαζοί που είναι αυτοί οι Έλληνες....

thanos]

alfisti]

(αλλα ενταξει -τωρα με την microsοft κατι μπορει να γινει):O

the hamster's is out there

Lolz,αυτό είναι ένα άλλο θέμα.Από σήμερα η Ελλάδα μπήκε στη νέα τεχνολογία και είναι στις πρώτες χώρες τις Ευρώπης που την υποστηρίζει.(την νέα τεχνολογία μην φανταστείτε την Microsoft,όχι !!!!).Επίσης είναι και μία από τις πρώτες χώρες που δεν στηρίζουν το ελεύθερο λογισμικό και ότι άλλο καλό έχει να κάνει.Και κάτι άλλο,είδατε το πλατύ χαμόγελο του Billakou σαν να έλεγε τι χαζοί που είναι αυτοί οι Έλληνες....

Θυμάμαι πριν από 2 χρόνια παρακολούθησα ένα σεμινάριο για τα windows 2003 server λόγω της δουλειάς μου (κάπου στο δημόσιο). Πρότεινα λοιπόν ότι θα μπορούσαμε να έχουμε τουλάχιστον τους servers σε κάποια διανομή linux. Μου είπαν λοιπόν ότι για τα windows έχουν καλύτερη υποστήριξη και αν έχουμε κάποιο πρόβλημα με έναν linux server τι θα κάνουμε; Όταν τους αντιπρότεινα το παράδειγμα της Φινλανδίας της οποίας το υπουργείο Εθνικής Άμυνας λειτουργεί εξ' ολοκλήρου με linux μου απάντησαν εντελώς κυνικά: "Μα εμείς είμαστε 50 χρόνια πίσω από αυτούς!!!!!"

Με τέτοια νοοτροπία θα αργήσουμε πολύ να ακολουθήσουμε τις εξελίξεις στο χώρο του ΕΛΛΑΚ ως κράτος!

"Μα εμείς είμαστε 50 χρόνια πίσω από αυτούς!!!!!"
σωστο. σκεφτειτε με τι καθυστερηση ερχονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ στο Ελανταν.
η μονη περιπτωση να σκεφτει καποιος το linux σε δημοσιο, σε οργανισμο η σε μεγαλη επιχειρηση ειναι να εχει επικρατησει παντου και να εχει γερασει.

(βεβαια και τοτε θα υπαρχει καποιο προβληματακι. ΠΟΙΟΣ θα δωσει την μιζουλα σε αυτους που την δικαιουνται? -ναι δεν ειναι λαθος διατυπωση. στην ελλαδα αυτο αποτελει δικαιωμα)

the hamster's is out there

Βρε παιδιά, εδώ σε επίπεδο απλού χρήστη και ο άλλος φοβάται να ξεκολλήσει από τα (πειρατικά) Windows και μιλάμε για το πιο δυσκίνητο -ίσως- κράτος της Ευρώπης;