Φτιάξτε το δικό σας σαπούνι!

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 3' | 9

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ. Υπάρχει κίνδυνος για χημικό έγκαυμα. Η ίδια η συγγραφέας το τονίζει: Η διαδικασία παρασκευής φυσικού σαπουνιού χρειάζεται ειδικά μέτρα προστασίας

Γεια σας!:)
Μπορείτε να φτιάξετε σαπούνι πολύ εύκολα ακολουθώντας συγκεκριμένες οδηγίες που θα βρείτε στο blog μου http://fysikaproionta.blogspot.com.

Μπορείτε
να το χρησιμοποιήσετε άφοβα στην φύση, χωρίς να βλάπτει την χλωρίδα και
την πανίδα της, και φυσικά δεν θα βλάπτει ούτε εσάς παρά μόνο καλό θα
σας κάνει. Υπάρχουν άτομα που το χρησιμοποίησαν και τους πέρασε για
πάντα η ξηροδερμία που είχαν και μειώθηκε ή εξαφανίστηκε η τριχόπτωση!

Κάποια
σαπούνια είναι κατάλληλα για το μαλλί, το κάνουν πραγματικά απαλό,
ενυδατωμένο, και δεν χρειάζεται να βάλετε κάποιο κοντίσιονερ στο τέλος.
Τα σαμπουάν πραγματικά αυτό που κάνουν είναι να ξεραίνουν την κεφαλή
και την τρίχα παρόλο που αυτή μοιάζει απαλή και να λάμπει. ΓιΆ αυτό και
ο περισσότερος κόσμος αλλάζει συνεχώς σαμπουάν… και στην τελική δεν
μπορεί να βρει κανένα να του κάνει. Αν όμως χρησιμοποιήσετε σαπούνι,
δεν θα το αλλάξετε ποτέ!

Για το καλό του περιβάλλοντος λοιπόν το
σαπούνι κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να χρησιμοποιείται παντού, ακόμα
και για το πλύσιμο των πιάτων και των ρούχων. Τα χέρια δεν θα
ξεραίνονται ποτέ, τα πιάτα θα πλένονται τέλεια και θα απομακρύνονται
και οι μυρωδιές χρησιμοποιώντας σαπούνι με καφέ ή με άλλα βότανα.



Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δε λεω, καλη η συνταγη και μακαρι να πραγματοποιει οσα υποσχεται

αλλο θεμα με απασχολει εδω, η αδεια με την οποια εκδιδεται η συνταγη

αν εκδιδεται υπο την GNU Free Documentation License version 1.1 ή νεοτερη, θα την ακολουθησω. αν εκδιδεται με καποια αδεια του στυλ "μην μου πειραξετε το σαπουνακι μου", τοτε καλυτερα να μεταφερεις το μήνυμά σου σε καποιο φορουμ για γουιντοουζ

(πλακα κανουμε εννοειται)

  Nα υποθέσω ότι είναι κάτι σαν την περίφημη "φραπελιά" ;;;;Δεν ξέρω αλλά δεν τα πολυεμπιστεύομαι (το γιατί δεν το ξέρω).

thanos]  Nα υποθέσω ότι είναι κάτι σαν την περίφημη "φραπελιά" ;;;;Δεν ξέρω αλλά δεν τα πολυεμπιστεύομαι (το γιατί δεν το ξέρω).

Αυτά τα σαπούνια thano, χρησιμοποιούνται απο αρχαίους
χρόνους!!!
Τα τελευταία χρόνια ανακαλύφθηκαν τα υγρά σαπούνια και γίναμε πειραματόζωα.

Mια χαρα ειναι.
Σκεφτειτε πως αυτα ακριβως που βλεπετε στο blog της κοπελλας & ελευθερα μπορει να κανει ο καθενας μονος του, χρυσοπουλιουνται, τα τελευταια χρονια απο γνωστη αλυσιδα τετοιων ειδων, που εμπορευεται τετοια προιοντα...
Μπραβο, κοπελια, αξιολογη η δουλεια σου & ο κοπος σου.
& ναι, για καποιον που ρωτησε παραπανω, σε Linux forum ειμαστε & οπως σε ολα, καθε στιγμη στη ζωη μας, λεμε & καποια αλλα & αυτο κανει καλο σε ολους μας.
Αλλωστε το θεμα ειναι : "Γενικα & αοριστα"!!

To post είναι παλιο, και δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά επειδή μπορεί να είναι επικίνδυνο, μην ακολουθήσετε τις οδηγίες αν δεν καταλαβαίνετε ότι υπάρχει κίνδυνος για χημικό έγκαυμα. Η ίδια η συγγραφέας τονίζει εδώ:

http://fysikaproionta.blogspot.com/2007/04/blog-post.html

ότι αυτή η διαδικασία παρασκευής φυσικού σαπουνιού χρειάζεται ειδικά μέτρα προστασίας

Χαιρετώ! Είμαι σαπωνοποιός (πρόσφατα δημιούργησα www.thenaturalworkshop.gr μαζί με φίλους) και χαίρομαι να βλέπω ότι ο κόσμος αντικαθιστά τα βιομηχανικά σαπούνια που είναι γεμάτα χημικά και κακής ποιότητας καμμένα λάδια με φυσικά προϊόντα. Η δημιουργία σαπουνιού είναι ένα πολύ ωραίο hobby και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει κάποιες γνώσεις χημείας/βιολογίας του δέρματος και δεν φοβάται την έρευνα.