Η ξεφτίλα της ΕΡΤ

marlene | Κυρ, 01/13/2008 - 23:30 | 1' | 12

Μία περίπτωση που πρέπει να μας ενδιαφέρει όπως δημοσιεύτηκε από τον φίλο theBAFH εδώ

'Στις τεχνικές πληροφορίες του οπτικοακουστικού αρχείου της ΕΡΤ
http://www.ert-archives.gr/wpasV2/public/u04-usr-tech.aspx υπάρχει η εξής παράγραφος:

' Τεχνικά θέματα
Λειτουργικά συστήματα (OS), Φυλλομετρητές (web browsers)

Ο δικτυακός μας τόπος έχει σχεδιαστεί ώστε να λειτουργεί για τα λειτουργικά συστήματα Microsoft Windows και Αpple Mac OSX.
Δεν υποστηρίζονται λειτουργικά συστήματα Linux/Unix.'

Και όντως, αν πας να δεις κάτι μέσα από Linux, σου λέει ότι το λειτουργικό δεν υποστηρίζεται....

Δηλαδή οι τύποι, χρησιμοποιώντας τα χρήματα των φορολογουμένων, κάνουν διαφήμιση στην Microsoft και την Apple.'

Ευχαριστώ τον theBAFH για την πληροφορία.
Τα σχόλια δικά σας...!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τους έστειλα αυτό

Αγαπητοί κύριοι,
με πολύ χαρά πληροφορήθηκα το δικτυακό σας τόπο και εσπευσα να τον επισκευθώ. Πραγματικά παρουσίζετε μια πολύ υψηλού επιπέδου ιστιοσελίδα με ανεκτίμητο περιεχόμενο.
Με λύπη μου όμως διαπύστωσα ότι η σελίδα σας δεν υποστηρίζει λειτουργικά συστήματα βασισμένα σε GNU/Linux, τα οποία χρησιμοποιούν πολλοί χρήστες. Θα ήθελα να γνωρίζετε ότι η Ελλάδα είναι μια από τις χώρες που το Linux παρουσιάζει ιδιαίτερα υψηλή διείσδυση και θα ήταν ιδιαίτερα ευχάριστο εαν μπορούσατε να παρέχετε το αρχείο σας σε μορφή που το καθιστά διαθέσιμο σε όλους τους χρήστες του διαδικτύου. Παράλληλα θα ήθελα να σας πληροφορήσω, ότι τα εργαλεία είναι δωρεάν διαθέσιμα στο διαδύκτιο και το κόστος για μια τέτοια αναβάθμηση είναι ελάχιστο.

Ελπίζω οι υπέυθυνοι του διαδυκτιακού σας τόπου να εξετάσουν μια τέτοια προοπτική ώστε όλοι να μπορούν να έχουν πρόσβαση στο πολύτιμο αρχείο της ΕΡΤ.[/CODE]

Κάτι παρόμοιο τους έστειλα και εγώ. Παιδιά γενικότερα στείλτε τους μηνύματα ( αν και ήδη αλλάξανε την ανακοίνωση τους ) έτσι ώστε να φροντίσουν να μεριμνήσουν και για τους χρήστες linux.

Μην ξεχνάτε ότι το πρόγραμμα αυτό χρηματοδοτείται και από το δημόσιο ταμείο άρα από τους φόρους μας που ήδη τους έχουμε πληρώσει.

Τώρα είδα το (10-11 μέρες μετά) και πήγα στη τοποθεσία τους. Είδα αυτό :
Στην παρούσα φάση βέλτιστη πρόσβαση σε αυτό επιτυγχάνεται με
υπολογιστές που χρησιμοποιούν λειτουργικά συστήματα Microsoft Windows ή
Apple MacOSX. Παρακάτω αναφέρονται τα απαιράιτητα επιπρόσθετα λογισμικά
και οι τυχόν ρυθμίσεις που απαιτούνται. Σχετικά με υπολογιστές που
χρησιμοποιούν λειτουργικό σύστημα Linux σχετικές οδηγίες θα υπάρξουν
στο άμεσο μέλλον.

Οσο αφορά του φυλλομετρητές που υπάρχουν υποστηρίζονται και έχουν ελεγχθεί οι πιο διαδεδομένοι. Συγκεκριμένα:

  • Εαν ο υπολογιστής σου τρέχει Microsoft Windows:
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Internet Explorer, Mozilla Firefox
  • Αν ο υπολογιστής σου τρέχει Apple MacOS X:
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Safari, Mozilla Firefox

Αυτό για το linux το έλεγε τότε που το είδατε ή το βάλαν τώρα;  - που σημαίνει ότι μάλλον σας άκουσαν -

Υπάρχει άραγε κάποια εξέλιξη;  Να μην αφήσουμε το θέμα εν όψει νέας χρονιάς.

υπαρχει εξελιξη. το υλικο ειναι προσβασιμο απο firefox με mplayer plugin
:)

always look on the Tux side of life

Θαυμάσια! Να πούμε ότι πετύχαμε μια πρώτη νίκη;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Εμένα πάλι δεν παίζει,δεν ξέρω το γιατί αν και έχω εγκατεστημένο το mplayer plugin για firefox.

thanos] Εμένα πάλι δεν παίζει,δεν ξέρω το γιατί αν και έχω εγκατεστημένο το mplayer plugin για firefox.

Ισως εχεις μπλοκαρει τα σεναρια εντολων java, javascript κλπ με το NoScript ή απο τον fiefox. Δοκιμασε να τα επιτρεπεις γι`αυτο το site

always look on the Tux side of life

Κι όμως ακουστήκαμε :D ! Πλέον είναι συμβατό και το linux στο αρχείο της ΕΡΤ..

Από το site της ΕΡΤ ( http://www.ert-archives.gr )

Λειτουργικά συστήματα (OS), Φυλλομετρητές (web browsers)
Ο δικτυακός τόπος έχει σχεδιαστεί να λειτουργεί στα δημοφιλέστερα λειτουργικά συστήματα 
και υποστηρίζονται οι πιο διαδεδομένοι φυλλομετρητές. 

Να και κάτι θετικό ! :)

--------------------
puppEL_downloads

Χμ.. καλά θα ήταν να μπορούσα να το δηλώσω για λυμένο αλλά δυστυχώς δεν μου δίνει τέτοια δυνατότητα, χώρια που το thread έχει πρόβλημα με κάποια quotes κτλ . Μάλλον φταίει ότι είναι παλιό και έχουμε αλλάξει και πλατφόρμα και έκδοση του drupal.

Δημήτρη για δες μήπως μπορέσεις να το επεξεργαστείς. Εμένα πάντως δεν μου δίνει τέτοιο option και ας το είχα ανοίξει αρχικά αυτό το thread.

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.