x window πρόβλημα

geopip | Πέμ, 06/23/2011 - 23:22 | 1' | 3

Έβαλα τα Fedora15 με τη Gnome 3. Εκεί που το έστησα όπως το ήθελα... έκανα μια μ@#$%*α.

Αν θυμάμαι καλά πήγα στο "Ρυθμίσεις Συστήματος -> Σύστημα -> γραφικά" ή κάπως έτσι... και ενεργοποίησα ένα και μοναδικό κουμπί που έχει σε καρτελίτσα με τίτλο γραφικά.
Αυτό το κουμπί λέει κάτι για κατάσταση εφεδρείας για μη υποστηριζόμενες συσκευές... κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Όταν έκανα reboot μου βγάζει μια μαύρη οθόνη (ωχ παναγία μου). Αν πατήσω Alt+ F2 μπορώ να κάνω login στο σύστημα μου. Αλλά σε περιβάλλον κονσόλας.
 
Τι έκανα? Απενεργοποίησα το x Window?
Πως θα απενεργοποιήσω αυτο που έκανα???...   

Η περιέγεια τρώει τη γάτα. 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 αν μπαινεις σε περιβάλλον κονσολας,   δωσε  startx   για να ανοιξει τα  X windows  σε περιβάλλον γραφικων,  και πηγαινε να αναιρεσεις  το λάθος σου.  ίσως χρειστεί να το κανεις σαν διαχειριστης  root   κανε  επανεκκίννηση  και  πες αν διορθώθηκε
δεν ξερω αν συμβαίινει και κατι τέτοιο
Linux Fedora 14 X windows not working

Όχι...  δε φταίει κανένα κουμπάκι.  Φταίει τελικά ο driver της κάρτας γραφικών.  Μόλις τον εγκαταστήσω τον driver δείχνει να εγκαταστάθηκε αλλά να θέλει κάτι ακόμη για να δουλέψει.

Μόλις πατάω το εικονίδιο (πρόγραμμα)  "N VIDIA X Server Settings"  μου βγάζει αυτό το παράθυρο.
Τι πρέπει να κάνω?  Αν κλείσω τώρα τον υπολογιστή θα μπορώ να μπω μόνο σε περιβάλον κονσόλας στο σύστημα μου.

Τον driver τον εγκατέστησα σύμφωνα με αυτές τις οδηγίες  και αφού τα ξαναεγκατέστησα από τη αρχή τα Fedora...  με το EasyLife.  Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Η κάρτα μου είναι  Nvidia 8800 gt

edit
Έκανα αναζήτηση στο σύστημα αρχείων και βρήκα αυτό.
Με διπλό κλικ πάνω στο nvidia-xconfig δε γίνεται τίποτα. (με τον nautilus σαν root)

Τελικά....   Δούλεψε!!!

Αφού έκανα επανεκκίνηση,  έδωσα  startx    και ξαναμπήκα σε γραφικό περιβάλον. Smile

hellaspc1  thanks.