προβλημα με shared folder

Tuxeras_3 | Τρί, 11/10/2009 - 21:41 | 1' | 9

γεια σας κ παλι μετα απο πολυ καιρο

 

αντιμετωπιζω ενα θεμα ,εχω στο laptop μου Windows 7 oπως και σε ενα αλλο desktop παλι

και σε ενα αλλο desktop εχω περασει το ubuntu το καινουργιο

ενω εχω κανει shared folder τα pc με τα Windows 7 ΔΕΝ μπορουν να συνδεθουν με το ubuntu και αντιστοιχα

τι μπορουμε να κανουμε για να λυθει αυτο??

 

http://img10.imageshack.us/i/screenshot1nb.png/

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Απο το ubuntu, αν εγκαταστήσεις το πακέτο samba απο Synaptic, μετά πατώντας Alt+F2 και γράφοντας.. smb://PANTHIRONIOS-PC/shared_folder, θα στο ανοίξει και θα συνδεθεί.

 

=========================================================

βασικα το μονο πραγμα που εκανα ηταν να φτιαξω εναν shared folder κ μετα εκανα add permissions και ειδα οτι περασε αυτοματα κατι ρυθμισεις για το Samba,απο κει κ περα δεν εκανα κατι αλλο,θα κοιταξω αυτο που μου λες κ θα ποσταρω κατα το μεσημερι για νεοτετερα.

 

***Ετσι θα μπορω κ απο τα Windows & απο το Linux pc να βλεπω αντιστοιχα τους φακελους??

Απο windows δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις. Απο linux θα βλέπεις shared των windows.

=========================================================

το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται ?

όταν γράφεις την εντολή (αντικαθιστώντας βέβαια με το όνομα shared, το φάκελο τον δικό σου), τι λάθος σου βγάζει ?

 

=========================================================

γεια και από εμένα...

 

αν κατάλαβα καλά μάλλον αναφέρεσαι σε ένα τέτοιο πρόβλημα

 

http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82-ntfs  

 

σόρρυ αλλά ξέχασα πως κάνουμε υπερσύνδεσμο με εκείνα τα    a> ref κλπ κλπ

 

διάβασε μάλον κάτι τέτοιο συμβαίνει ,

 

με κάθε επιφύλαξη όμως

και πάντα περιμένουμε καποιον που πραγματικά κατανόησε το πρόβλημα ....

 

δεν ξερω πως τι εγινε παντως τωρα το laptop με τα windows 7 BΡΗΚΕ το ubuntu!!!

 

αν εχω κατι αλλο θα σας ενημερωσω ΑΜΕΣΑ

ευχαριστω παντως!!

Παιδιά γειά και χαρά....

Παλέυω και εγώ να αποδεσμευτώ απο τα ---παράθυρα---- και πάνω  που ενθουσιάστηκα και εγκατέστησα σε όλα τα PC

UBUNTU 9.04  έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το φίλο  Tuxeras_3 ...

Με διπλό κλικ παίρνω το ίδιο μηνυμα...

Οταν το ένα PC είχε ubuntu και το άλλο XP έβλεπε το ένα το άλλο κανονικά...

Οταν έβαλα και στο δεύτερο UBUNTU (άμεσα έκανα και αναβάθμιση και στα 2 σε 9.10) έκανα share  2-3  φακέλους του προσωπιού χώρου στο κάθε PC

και προσπάθησα να τους δώ απο το άλλο πήρα το μήνυμα " Αδυναμία προσάρτησης τοποθεσίας ..... κλπ

Εβαλα έβγαλα saba κλπ προσπάθησα διάφορα χωρίς να έχω και την απαιτούμενη γνώση ....

Μεσα σε όλα έκανα ping την IP του άλλου και νομίζω ότιτο έκανε κανονικά...

Internet βγαίνω κανονικά....

Στο τέλος έκανα επανεγκατάσταση και στα 2 PC το UBUNTU 9.04  μήπως και είχα πειράξει κάτι . αλλα πάλι τίποτα...

Τώρα ; ; ; ;

Γιατί η σελίδα βγαίνει τεράστια σε πλάτος με το κείμενο κάπου στην μέση και δε μπορώ να δώ τίποτα  

 Είναι θέμα καποιας ρύθμισης δικιά μου ή πρόβλημα στη σελίδα  ....

 

---Ευχαριστώ ----