ubuntu 9.10--ευτυχως η δυστυχως...ρυθμιση του μεικτη ηχου

vriareos | Κυρ, 11/08/2009 - 21:10 | 2' | 1

Εγκατεστησα προσφατα το ubuntu 9.10....αφου εφαγα 3 ωρες ψαχνοντας το forum μας και το μισο διδικτυο για να ρυθμισω τα controls της audigy καρτας ηχου,μιας καρτας που ρυθμιζοταν απ ευθειας απο το applet της μπαρας ,πατωντας -προτιμησεις-απο ΟΛΕΣ τις διανομες εδω και μια 6ετια ,ΚΑΙ αφου διπιστωσα πως πρεπει να ξαναανακαλυψω τον τροχο,σωθηκα με το xfce....Δεν ξερω αν ειναι προβλημα του ubuntu η της alsa η του gnome 2.28,παντως ηλυση για μενα πλεον ειναι ΜΙΑ .....apt-get install xfce4-mixer η εναλλακτικα apt-get install kmix και νατος ο παλιος καλος μεικτης με ολα τα καλουδια της καρτας μου και την ευκολια για ρυθμιση στο φτερο....ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ XFCE

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

καλησπέρα και από εμένα...

 

τι να πω βρε παιδιά...

 

σας διαβάζω εδώ και μέρες και ειλικρινά απογοητευτηκα....

δεν το εχω εγκαταστησει καν...!!!  που παλιά θυμάμαι από τις alpha ακόμα παιδευόμουνα....

προς το παρόν μένω στο παντοδύναμο (για εμένα)   9.04  τόσο το ταλαιπώρησα και μια φορά δεν έκλαψε ...

μιλάμε για ατελειωτες ώρες λειτουργίας (κατέβασμα ταινίες με το κιλό , κάψιμο cd τραγουδιών , σερφάρισμα με τις μέρες , κλπ κλπ)

 

ήχος , με την πρώτη (μόνο κάνα δυο φορές στην αρχή που είχα πατημένο το mute και δεν ήξερα τι γίνεται)

 

ασύρματο δύκτιο χωρίς να κάνω το παραμικρό ....

 

κάρτα γραφικών με την μια (nvidia geforce 9500 στο pc ,   geforce 8400 στο λαπτοπ...)

 

όπως είπα δεν το εγκατέστησα ακόμα για να ξέρω , αλλά πολλά παράπονα διαβάζω ....

 

ίσως είναι αυτό που έγραψε και ο alfisti

 

<<μόνο τα παράπονα γράφονται στο ιντερνετ>>

 

μπορεί ...θα δείξει...