Πρόβλημα με ubuntu 9.10

ellhnac | Πέμ, 11/05/2009 - 15:09 | 1' | 5

Εγκατέστησα το 9.10 (καθαρή εγκατάσταση) και όλα δούλεψαν τέλεια
εκτος απο ένα μικρό αλλα ενοχλειτικό πρόβλημα. Κάθε λίγο η οθόνη
μαυρίζη σαν να μπαινη σε αδράνια ενώ εχω ριθμείση απο τις επιλογές
ενέργειας σε όλες τις επιλογές, να μην μπαίνη σε αδράνεια ποτέ.
Το παράξενο είναι οτι το κάνει ακόμα και όταν βλέπω μια ταινία.
Φεισικά όταν κουνείσω το ποντίκη, επανέρχεται πάλι η εικόνα,για να
το ξανακάνει μετά από λίγο.
Μπωρεί κάποιος να βοηθείση?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κάθε πόση ώρα περίπου το κάνει ?  Με μπέρδεψε που λες οτι όταν κουνάς το ποντίκι επανέρχεται η εικόνα. Μήπως ενεργοποιείται o screensaver όταν είναι το pc σε αδράνεια ?

Αλλώς η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι οτι "παραφορτώνονται" η μνήμη και η κάρτα γραφικών και σου κάνει αυτά τα κολλήματα.

=========================================================

Απ'ότι καταλαβαίνω μιλάς για λαπτοπ, οπότε έχει να κάνει με την εξοικονόμηση ενέργειας. Παρόλο που εσύ τους λες να μην κλείνει την οθόνη, τους δίσκους και τέτοια το λειτουργικό συνεχίζει και κλείνει την οθόνη. Κάτι παρόμοιο έχω αντιμετωπίσει κι εγώ. Ενώ επιλέγω να μη χαμηλώνει τη φωτεινότητα της οθόνης ώστε να εξοικονομεί ενέργεια δεν το κάνει - μετά από λίγο η φωτεινότητα μειώνεται. Αν κουνήσω το ποντίκι δε γίνεται τίποτα, αν ανοίξω ένα παράθυρο του firefox η φωτεινότητα επανέρχεται. Μπορεί να είναι και διαφορετικό πρόβλημα απλά το αναφέρω. Βέβαια δε βρήκα λύση στο δικό μου θέμα ούτε έχω κάποια ιδέα για το θέμα του ellhnac. Θα μου πείτε και γιατί ποστάρω? Απλά το είδα και είπα κι εγώ να γράψω τον πόνο μου...(που λέει ο λόγος γιατί δεν καίγομαι κιόλας να το διορθώσω).

************************

www.postokano.gr

harris]

Κάθε πόση ώρα περίπου το κάνει ?  Με μπέρδεψε που λες οτι όταν κουνάς το ποντίκι επανέρχεται η εικόνα. Μήπως ενεργοποιείται o screensaver όταν είναι το pc σε αδράνεια ?

Αλλώς η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι οτι "παραφορτώνονται" η μνήμη και η κάρτα γραφικών και σου κάνει αυτά τα κολλήματα.

=========================================================

Δεν το κάνει σε τακτά χρονικά διαστήματα , και μάλον δεν φταίει η μνήμη έχω 2 gb ούτε η καρτα γραφικών γιατί στα προηγούμενα

ubuntu (8.10-9.04) δεν έκανε το πρόβλημα.Απενεργοποίησα και το screensaver και θα το δοκιμάσω.Ευχαριστώ για την απάντηση.

Απο default ειναι ρυθμισμένος στα 5 λεπτά. Αλλά μου κάνει εντύπωση οτι "ξεκινάγε" χωρίς να ειναι idle (αδρανές)  το pc. anyway..

=========================================================