Προβλημα με εγκατασταση firefox σε ubuntu

cradra | Τρί, 11/03/2009 - 23:32 | 4' | 4

Ειμαι νεος χρηστης των λινουξ με οτι συνεπαγεται αυτο... Χρησιμοποιω την εκδοση ubuntu 8.04. Για ιντερνετ χρησιμοποιουσα τον προεγκατεστημενο firefox που υπηρχε στο συστημα. Μετα απο λιγο το firefox καιρο εκλεινε χωρις λογο στα καλα καθουμενα εκει που χαζευα μια σελιδα. Αποφασισα να τον σβησω αποο το synaptic και να βαλω κατι αλλο. Προς το παρον δουλευω τον οπερα αλλα ειχα δοκιμασει και το swiftfox ο οποιος εκανε ακριβως το ιδιο πραγμα. Εκλεινε οποτε ηθελε εντελως ξαφνικα. Πλεον οταν παω να κανω εγκατασταση απο synaptic το firefox μου βγαζει το εξης: 

 

firefox:
Εξαρτάται από: firefox-3.5 αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
Εξαρτάται από: firefox-3.5-branding αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
 

Οταν παω να κανω εγκατασταση το firefox-3.5 βγαζει:

firefox-3.5:
Εξαρτάται από: xulrunner-1.9.1 αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
Εξαρτάται από: libasound2 (>1.0.18) αλλά το 1.0.15-3ubuntu4 πρόκειται να εγκατασταθεί
Εξαρτάται από: libgtk2.0-0 (>=2.16.0) αλλά το 2.12.9-3ubuntu5 πρόκειται να εγκατασταθεί
Εξαρτάται από: firefox-3.5-branding αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί ή
abrowser-3.5-branding αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί

 

Ενω οταν προσπαθω να εγκαταστησω το firefox-3.5-branding βγαζει:

firefox-3.5-branding:
Εξαρτάται από: firefox-3.5 αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί

Επισης απο τερματικο οταν δινω sudo apt-get install firefox-3.5 μου γραφει τα εξης:

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων
Reading state information... Ολοκληρώθηκε
Μερικά πακέτα είναι αδύνατον να εγκατασταθούν. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι
δημιουργήσατε μια απίθανη κατάσταση ή αν χρησιμοποιείτε την ασταθή
διανομή, ότι μερικά από τα πακέτα δεν έχουν ακόμα δημιουργηθεί ή έχουν
μετακινηθεί από τα εισερχόμενα.

Εφόσον ζητήσατε μια και μόνη λειτουργία, είναι πολύ πιθανόν ότι
το πακέτο αυτό δεν είναι εγκαταστάσιμο και θα πρέπει να κάνετε μια
αναφορά σφάλματος για αυτό το πακέτο.
Οι ακόλουθες πληροφορίες ίσως βοηθήσουν στην επίλυση του προβλήματος:

Τα ακόλουθα πακέτα έχουν ανεπίλυτες εξαρτήσεις:
firefox-3.5: Εξαρτάται από: xulrunner-1.9.1 (>= 1.9.1) αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
Εξαρτάται από: libasound2 (> 1.0.18) αλλά το 1.0.15-3ubuntu4 πρόκειται να εγκατασταθεί
Εξαρτάται από: libgtk2.0-0 (>= 2.16.0) αλλά το 2.12.9-3ubuntu5 πρόκειται να εγκατασταθεί
E: Χαλασμένα πακέτα

Μπορω να ξερω αν εχω κανει καποια ζημια στο συστημα; Υπαρχει καποια λυση ωστε να μπορεσω να εκγαταστησω και παλι το firefox; 

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δοκιμασε απο τον synaptic  με εξαναγκασμο εκδοσης-εννοειται για μικροτερη εκδοση...η κατεβαζεις το ubuntu tweak launchpad.net/ubuntu-tweak/0.4.x/0.4.9.2 ,το εγκαθιστας και προσθετεις extra αποθετηρια απο εκει.....Εχεις ενεργοποιησει  τα backports αποθετηρια απο τον synaptic????

Τι εννοεις με τα backports αποθετηρια; Απο το synaptic στις ρυθμισεις των repositories και στο tab ενημερωσεις εχω τσεκαρει ολες τις επιλογες update (μεσα στις οποιες ειναι και η "unsupported updates - hardy backports"). Δεν ξερω κατα ποσο μιλαμε για το ιδιο πραγμα. Μικροτερη εκδοση δοκιμασα να εγκαταστησω (firefox 2) η οποια εγκατασταθηκε κανονικοτατα επειδη απ'οτι καταλαβα ειναι εντελως διαφορετικη με την εκδοση 3.0. Το ubuntu tweak πως θα με βοηθησει; Με μια γρηγορη ματια που του εριξα δεν βρηκα να εχει καποια λιστα με repositories. Σ'ευχαριστω παντως για τη βοηθεια σου.

Κοιτα τον swiftfox πως τον εγκατέστησες? απο το synaptic ?  ο swiftfox "στηρίζεται" στον firefox (ειδική έκδοση). όταν λες το έσβησες τον firefox, δεν σβήστηκαν όλες οι εξαρτήσεις-αρχεία. Το πρόβλημα αυτό, σε κάποιους τους έχει δημιουργήσει "dependency hell" - "σπάσιμο"  στο σύστημα.

Τα unsopported updates και pre-released updates καλό ειναι να τα απενεργοποιήσεις. αφου το κάνεις, απεγκατέστησε τον swiftfox, και μετά δώσε..

sudo apt-get autoclean

sudo apt-get update

sudo apt-get install firefox-3.5

Άν δεν γίνεται ίσως χρειαστείς να εγκαταστήσεις ττην έκδοση firefox3.1.δοκίμασε το και πες μας.

 

=========================================================

Τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα τη λυση. Ειχα περασει repositories τα οποια ηταν για την jaunty εκδοση και κατα τυχη το ειδα και τα απενεργοποιησα. Μετα απο αυτο εγκατασταθηκε κανονικα ο firefox και ακολουθωντας εναν οδηγο απο τον ιντερνετ καταφερα να εγκαταστησω και την εκδοση 3.5!!! Παρολα αυτα ομως ο firefox συνεχιζει σε ανυποπτες στιγμες να κλεινει χωρις προειδοποιηση και χωρις να ξερρω τι το προκαλει αυτο. Κατα 90% το εχω παρατηρησει πως γινεται οταν εχω ανοιχτο καποιο παιχνιδι στο facebook, αλλα αυτο γινεται και σε αλλες ασχετες σελιδες....